Gość

jaki ciągnik pomocniczy na moje 23 ha (5 ha sadu i owoców miękkich)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dkri    0

witam. Ja mam 20h i planuje kupić nowy traktor, i najpewniej będie to New Holland T115 cena jego na dzień dzisiejszy to 156000 pln netto. Planuje go wziąść na młodego rolnika. I tak czytam sobie co tam wypisują co poniektórzy o kredycie z takiego gospodarstwa i nie bardzo mi się chce wierzyć że mają jakieś problemy aby płacić rocznie ratę około 10000 pln. jeszcze się zastanawiam czy nie wziąść mocniejszego New Hollanda a mianowicie T 6050 no ale cena jst o 30 k większa. u mnie jest jeszce taka sprawa że ja w zakładzie pracuje i czas na prace w polu mam w soboty i niedziele a w tygodniu dopiero po 17.

tyle z wstępu.

A kredyt na młodego jest oprocentowany na 2% a inflacja jest na poziomie 4% więc już mamy na tym zysk a inwestycja w traktor to raczej z 20h nigdy mi się nie zwróci ale straconego czasu i zdrowia też mi nikt nie zwróci. Ocywiście nasi dziatkowie koniami orali 20h i cepami zborze młucili, ale czasy się zmieniają i jak chcemy dalej te 20h mieć i uprawiać to musimy inwestować, bo inaczej nic z tej roboty nie będzie prucz roboty, styranych rąk skrzywienia kręgosłupa i cholera wie co jeszcze przez te stare ciągniki i maszyny. a sektor usług nie jest u nas rozwinięty jak w krajach starej uni i my nie jesteśmy jeszcze nauczeni kożystać z usług takich firm, a pozatym firmy takie to same nie wiedzą już ile brać od rolnika za usługę. i tak na koniec lepszy sprzęt to lepsza uprawa lepiej wykożystane paliwo i co najważniejsze lepsze plony.

dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytusT1    0

10 tys rocznie to zamierzasz go 20 lat splacac na sprzet to dlugo nie wiem ile w banku licza amortyzacje takiego ciag

Edytowano przez tytusT1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32

To jest czysto teoretyczny zysk. Ekstremalny przypadek tego stanu rzeczy to późne lata komuny- znam z przykładów że ludzie brali kredyty na maszyny kupowali je, a później spłacali kredyt jajkami. Myśląc inaczej np. bierzesz kredyt na RSO 2% zakładasz lokatę na 7%, spłacasz kredyt i zostaje Ci te 5%. Ale to nie koniec, bo gdyby nie inflacja to byś miał 5% czystego zysku, a tak przy inflacji na poziomie 4% zostaje Ci już tylko 1% czystego zysku. Tak czy inaczej ten kredyt na 2% to i tak bardzo korzystny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dkri    0

grzepo lepiej bym tego nie wytłumaczył. dzięki. dziś byli u mnie z ofertą landini i takie dośc ciekawe te ciągniki ale cena zależna od euro a kurs jet zdecydowanie nie kożystny. już sam nie wim który ciągnik wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
Napisano (edytowany)

Witajcie

Przyłącze sie do tematu

Tak własnie zastanawiam sie na kupnem nowego ciągnika na ok 20ha ktory bedzie ciagnikiem głownym na gospodarce. Produkcja nastawiona na mleko jak i również niewielkie ilości opasów ogółem dla 20szt bydła. grunty orne są lekkie przeważnie piaszczyste IV-VI klasa gdzie IV to rarytas natomimast łaki to przeciwienstwo łaki torfowe gdzie troszke deszczy i robi sie nie za ciekawo i strasznie mokro i ciezko z czym kolwiek wjechac bez 4x4.

Cały sprzet mam pod URSUSA c360 a po zatym mam jeszcze 330M i 4011 aha no i MF255

 

a zastanawiam sie nad

Zetor Proxima 70 B 4WD

Farmtrac 675 DT

 

Zetor Proxima 90 B 4WD

NH T5030

 

no i oczywiscie takze wchodzi Belarus820

Aha i najwazniejsze ciagnik bedzie prawdopodobnie kupywany na Młodego Rolnika ale takze zastanawiam sie nad zmiana biznesplanu i wpisanie zakupu ziemi ok. 4ha

a wiec albo ciągnik albo ziemia

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam z MF'a serii 30xx lub 61xx. Tylko że jak mi się przypomina w serii 30xx niema miejsca dla pasażera musiał bym sprawdzić u kolegi ,a w serii 61xx jest miejsce dla pasażera. Super modele posiadają rewers EH i MECH. , klima( posiada seria 61xx), skrzynia Dynashift 4 biegi + 4 półbiegi załanczane pod obciążeniem. W razie zainteresowania kupnem takich modelów pisz na PW lun GG:21072780 mogę ci podać nr do gościa który ma składnice traktorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

To ja od razu chciałbym w tym temacie zapytać jak jest z doborem ciągnika na 20 ha branego na PROW?

Jest taka tabela w arimr do doboru ciągników i według niej kwalifikuję się do 10-20 ha przysługują mi 1-2 ciągniki, maksymalna moc ciągnika to 34-51 kW, nasycenie gospodarstwa mocą ciągników to 45-70 kW/gosp. , i 3,4-4,6 kW/ha.

i tu moje pytanie o co w tym chodzi? Napisane jest w dokumentach arimr, że do tej tabeli nie wlicza się ciągników 20 letnich i starszych więc praktycznie żadnego ciągnika tu nie wliczam, tak jakbym brał pierwszy ciągnik. Ale czy na posiadany areał mogę wziąć ciągnik 100 konny jako, że chcę go na główny i nie chcę jakichś mniejszych? Czy musi być nie większy niż 51 kW? Rzekomo można przyjąć margines błędu 20% co daje mi i tak przedział 41-61 kW czyli 55-83 KM więc to wraz za mało. jak to dokładnie jest? Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Brał ktoś na PROW i na nie całe 20 ha ciągnik mocniejszy niż 85 KM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

ARiMR nie obchodzą ciągniki powyżej 20 lat. Możesz mieć 4 Zetory 12045 a i tak dostaniesz na ten areał ok. 100km. Wszystko zależy na kogo trafisz. Tylko licz się z tym, że następny nabór na MGR dopiero w 2014 roku najwcześniej. Różnicowanie pewnie jeszcze będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

MGR mnie nie interesuje ;) Za dużo warunków i komplikacji. Jedynie PROW. A o ile wiem kolejny nabór będzie w 2013 bo 2012 chyba właśnie trwa.

Właśnie chodzi mi o to jaki mogę dostać. Te tabele są dziwne i pytam czy ktoś miał taką sytuację bo nie interesuje mnie nic mniejszego niż 90 kucy a według tabeli nawet 90 kucy mi nie przyznają. Dlatego pytam jak się ma teoria do praktyki czy jednak przyznają większe maszyny na mały areał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890
MGR mnie nie interesuje ;) Za dużo warunków i komplikacji. Jedynie PROW. A o ile wiem kolejny nabór będzie w 2013 bo 2012 chyba właśnie trwa.

PROW czyli Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to jest zbiór tych wszystkich programów. Tutaj masz ich listę:

 

Oś 1 Poprawa kokurencyjności sektora rolnego i leśnego

Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie

Ułatwianie startu młodym rolnikom

Renty strukturalne

Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów

Modernizacja gospodarstw rolnych

Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej

Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa

Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych

Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności

Działania informacyjne i promocyjne

Grupy producentów rolnych

Oś 2 Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich

Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania

Program rolnośrodowiskowy

Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne

Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych

Oś 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej

Odnowa i rozwój wsi

Oś 4 LEADER

Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju

Wdrażanie projektów współpracy

Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

No Daniel nie wiem czy Tobie to ktoś tak tłumaczył ale ja taki głupi nie jestem. Znam zasady czyli teorię pytam o praktykę. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106
Napisano (edytowany)

MGR mnie nie interesuje ;) Za dużo warunków i komplikacji. Jedynie PROW. A o ile wiem kolejny nabór będzie w 2013 bo 2012 chyba właśnie trwa.

Dobre. chłopie czy ty wiesz co piszesz. zaprzeczasz sam sobie. Daniel ci wytłumaczył jak wygląda podział programow prawidłowo.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132
Napisano (edytowany)

Dobra już wiem w czym robię błąd. Źle operuję skrótami. Po prostu nie interesuje mnie 75 tysi na rozwój tylko zwrot 50% na zakup maszyn. Już nie pisze skrótami bo znowu coś pomieszam ale chodzi chyba dokładnie o MGR-modernizacje gospodarstw rolnych ;P

 

Edit: No kurde wiem o co chodzi nie wiem jak to wytłumaczyć ;P Ale ogólnie chodzi mi o praktykę nie o przepisy. Bo wiem, że niektórym margines błędu sięgnął ponad 20% i dlatego pytam się czy to się często zdarza czy to pojedyncze przypadki?

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Dużo zależy jak się uzasadni wniosek.Przy dobrym uzasadnieniu i na 5 ha mozna dostać ciągnik 80-90 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajmonM8    0

FENDT 309 LSA :)

Edytowano przez milanreal1
post bez argumentacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WitekW    0

Na 20 ha moim faworytem jest KUBOTA M6040


demotywatory o rolnictwie www.dyndole.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witajcie

Przyłącze sie do tematu

Tak własnie zastanawiam sie na kupnem nowego ciągnika na ok 20ha ktory bedzie ciagnikiem głownym na gospodarce. Produkcja nastawiona na mleko jak i również niewielkie ilości opasów ogółem dla 20szt bydła. grunty orne są lekkie przeważnie piaszczyste IV-VI klasa gdzie IV to rarytas natomimast łaki to przeciwienstwo łaki torfowe gdzie troszke deszczy i robi sie nie za ciekawo i strasznie mokro i ciezko z czym kolwiek wjechac bez 4x4.

Cały sprzet mam pod URSUSA c360 a po zatym mam jeszcze 330M i 4011 aha no i MF255

 

a zastanawiam sie nad

Zetor Proxima 70 B 4WD

Farmtrac 675 DT

 

Zetor Proxima 90 B 4WD

NH T5030

 

no i oczywiscie takze wchodzi Belarus820

Aha i najwazniejsze ciagnik bedzie prawdopodobnie kupywany na Młodego Rolnika ale takze zastanawiam sie nad zmiana biznesplanu i wpisanie zakupu ziemi ok. 4ha

a wiec albo ciągnik albo ziemia

 

przypominam sie :D

A wiec to juz pewne tylko co kupic aby stykło na jakies dwie dekady cena nie za wysoka iz w takim gospodarswie nie mozna pozwolic na rozrzutność. Chcem kupic cos za nieduze pieniadze i licze na malo awaryjny sprzet a co to komfortu to jakos dam rade czloweik od dziecka tłukł sie ursusami i jakos zyje ale czas troszke to polepszyc. Patrzac na ceny najtanszych mówie tu o Belarusach 820 do 952 wydaja mi sie zbyt wygorowane prawie 100tys :( to chyba troszke przesada. Natomiast wpadł mi w oko Farmtrac675dt wydaje mi sie ze nie spali duzo wiecej od 360 ale chyba z reszta chyba rusek takze do paliwozernych nie nalezy a uciag i podnosnik jest nadwyraz mocny jak na taki ciagnik (4,5t udzwigu gdzie farmtrak ma cos w okolicy 3t) a wiec czekam na sugstie innych marek ale tak aby cena maksymalna kształtowała sie do 115tys brutto calkowite max 120tys w przyszlosci zamierzm dolozyc tura

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MgrLukash    154

Belarusa sobie odpuśc nie wartę są tej ceny a ni za specjalnie nie nadają się do pracy zładowaczem czy prają rolujacą(chyba że jakaś bardzo mało wymagajacą)

 

Najlepszy do ładowacza byłby Zetor Proxima Power ale ze względu na to iz ogranicza Cie fundusz taka opcja nie ma racji bytu -_-

Moim zdaniem Proxima 70 będzie lekko za mała nie ze względu na wielkosc gospodarstwa lecz na jego profil :) (wiem po sobie że taki 60konny Zetor 5340 ma ciężko np: z prasą walcową) optymalnym rozwiązaniem była by Proxima 80 lub 90 wyposażona w skrzynie 12/12 ;)


♫Life Is Music♫
♫Music Is Life♫

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

takze zetor przypadł mi do gustu lecz jak zobaczylem cene to jakos ochota odeszla dalekoooo!! :(

Narazie moim faworytem jest Farmtrac 675dt tylko jest jedno ale nie mogę znależć zadnego posiadacza u mnie w okolicy a wiadomo pójść do dilera z prosba aby znalazł mi blisko rolnika z tym ciagnikiem bylo by troszke nie obiektywna opinia posiadacza badz moze zwiazanego z dilerem mam nadzieje ze rozumniecie o co chodzi a jazda po palcu to nie to samo cigniczek czysty nie zmeczony itd..

Nastepny na mojej liscie znalazł sie Belarus modele od 820-950 ogolnie jeszcze doglebnie nie zaglebialem ich ale natomiast moj sasiad zachwala je pod niebiosa tylko nie wiem czy rzeczywiscie sa takie cuda ma on belarusa 952 2011r 100mtg (chyba) i pronarka 82SA 2004r 1300mtg z turem pronara

ale zastanawia mnie jedna rzecz ostatnio to troszke sie dopytywalem o te ciagniczki to jedna rzecz mnie nurtuje otoz powiedzial "teraz to musze oszczedzac pronarka 82sa" ale jakos nie dowiedzialem sie dlaczego tak powiedzial tak jakby uciekał od udzielenia odp. heee ale ostatnio to jak mnie sie dopytywal jaki ciagnik bede bral to stwierdzil ze teraz to takze by sie zdecydowal na belerusa. Kurcze i sam nie wiem co myslec :(

@

Ursusc385 a Ty nie brales pod uwage belarusa?? czy od razu odstawiales go na boczny tor i to dlaczego??

 

 

spalanie wydaje mi sie byc podobne tylko czy ta prostota jest w rzeczywistosci tak uniwersalna i antyawaryjna hmm trudny wybor :(

 

hee za komuny bylo prosciej szlo sie do Agromy i wybor byl banalnie prosty

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1565

Dokładnie, zetor coś jest przy drogi, jak kupiłem swojego FT to był dealer u mnie i proponował zetora 77km z ładowaczem (chwytak, łyżka, krokodyl) ciągnik oczywiście w podstawowej wersji za 160 tyś :o

To swojego FT mam o 10 tyś taniej i jeszcze wyposażenie dobre w tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Młodyoporowiec
      .
    • Przez Tomtu
      Na początek pragnę się przywitać z forumowiczami.
      Ale do rzeczy interesuje mnie wasza opinia jaki ciągnik może chociaż na początek ile koni powinien mieć waszym zdaniem główny ciągnik na 150 ha:
      Będzie współpracował z: pługiem obrotowym (ma być dobrany do ciągnika 4 lub 5 skib + wał)
      agregat siewny Amazone RPD 301
      duże przyczepy 10t 14t
       
      wydaje mi się ze coś w granicach 160KM tylko czy tyle wystarczy na pług 5 skib plus wał na przedni tuz a może odpuścić sobie 5 skib i skupić się na porządnej 4
    • Przez massey12
      chce nowy ciągnik jakis lepszy niz 1614 najlepiej jakis zachodni
    • Przez Insens88
      Witam wszystkich!
      Odziedziczyłem małe gospodarstwo sadownicze z sprzętem. Sprzęty stare tj. Ursus C360, opryskiwacz sadowniczy na kołach, opryskiwacz sadowniczy zawieszany, rozrzutnik nawozów, rozdrabniacz (rotosan), platformę sadowniczą hydrauliczną.
      Jako, że ciągnik jest już bardzo stary - chyba 1968 rok - chciałbym zakupić dodatkowy ciągnik, który podoła wyżej wymienionym sprzętom i da radę to zrobić na 2 ha sadów.
      Polecacie coś konkretnego?
      Pozdrawiam.
       
    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj