Arek

Plony rzepaku 2015

Polecane posty

MasseyXXXX    10

A mi średnia wyszła 9t z ha

 

Chyba razem z ciągnikiem i przyczepą na wadze...

My dopiero zaczynamy we wtorek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

mi średnia wyszła 3,3 tony .a najlepszy exquisite 4,7 w tamtym roku średnią mialem prawie o tonę wyższą a w moich stronach mają plony podobne do moich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2061

ja miałem arazzo: 5t z ha, jestem mile zaskoczony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszLak    0

materiał siewny 240

 

K przed siewem 200kg soli potasowej 300zl

 

P przed siewm 150 kg fosforanu amonu 330zl

 

K wiosną 100kg soli potasowej 150zl

 

N wiosną 400kg saletrosanu 440zl + 300 kg saletry 390zl

 

Wapno (ok 4-5t co 4 lata) 100zl

 

Ochrona na jesieni (metazachlor, navigator, graminicyd, toprex+stabilan, pyretroid) 380zł

 

Odżywka na jesieni 40zł

 

ochrona wiosna (pyretroid+ dursban, toprex, mospilan, proteus,acanto+tebukonozol) 400

 

odżywka razy 2-3 +mocznik i siarzczan 130

 

desykacja+sklejanie 80

 

Maszyny

 

orka usługowo 180-220 lub około 15-18l ON/ha czyli 80zł

 

nawożenie x 3 i opryskiwanie x 8-10 i tu jest problem bo zużycie ON na ha to okolo 1l przy zabiegu czyli okolo 12l tj 55zl

 

siew usługowo 150zl lub 7l ON/ha czyli 30zl

 

wapnowanie to okolo 8 l ON/ha raz na 4 lata czyli 2l na rok tj 10zl

 

zbiór (usługa) 300zl lub okolo 18l/ha czyli 80zl

 

ubezpieczenie 200?? nie pamietam ale chyba taniej

 

podatek 100zl

 

Razem 3535zl/ha licząc koszty paliwa nie licząc amortyzacji i czesci zamiennych olei smarow itd

 

 

Dodaj jeszcze 100 zl na slome


kolego Mikcas ja nie wiem jak zrobiles ten rzepak za 1500, dam Ci 2000 na hektar to przyjedz i mi zrob rzepak na 4t, albo chociaz 3t. A to co powyżej zbiore to nawet Ci dam. Mi wyszedł koszt brutto, jedynie bez amortyzacji 4058 zl i sypnal 4,45 t/ha, a na drugim kawałku 3788 i sypnał 4,21 t/ha. Zrobione było wszystko na tip top, jedynie susza ucięła zbiory pewnie o 0,5 t/ha. Takie komentarze że koszt to 1500 czy 2000 na ha to tylko sieja propagande ze rolnikowi to z nieba spada. 1500 to masz npk, azot, sianie i oranie juz. Material siewny, ubezpieczenie,podatek, zbior, wapno, azot na słome to prawie 1000 zl. Tych rzeczy nie przeskoczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

no to teraz 4,45x1500(cena rzepaku na skupie) daje 6675-4058=2617+dopłaty to jest razem ok 3400 no i z tego odliczyć coś na amortyzację i całokształt nie wychodzi źle.

W tym roku sypną ok 4,5-4,8t/ha III-Vkl wilgotność 6-7,5% zależy w jakim dniu i i jakiej porze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

materiał siewny 240

 

K przed siewem 200kg soli potasowej 300zl

 

P przed siewm 150 kg fosforanu amonu 330zl

 

K wiosną 100kg soli potasowej 150zl

 

N wiosną 400kg saletrosanu 440zl + 300 kg saletry 390zl

 

Wapno (ok 4-5t co 4 lata) 100zl

 

Ochrona na jesieni (metazachlor, navigator, graminicyd, toprex+stabilan, pyretroid) 380zł

 

Odżywka na jesieni 40zł

 

ochrona wiosna (pyretroid+ dursban, toprex, mospilan, proteus,acanto+tebukonozol) 400

 

odżywka razy 2-3 +mocznik i siarzczan 130

 

desykacja+sklejanie 80

 

Maszyny

 

orka usługowo 180-220 lub około 15-18l ON/ha czyli 80zł

 

nawożenie x 3 i opryskiwanie x 8-10 i tu jest problem bo zużycie ON na ha to okolo 1l przy zabiegu czyli okolo 12l tj 55zl

 

siew usługowo 150zl lub 7l ON/ha czyli 30zl

 

wapnowanie to okolo 8 l ON/ha raz na 4 lata czyli 2l na rok tj 10zl

 

zbiór (usługa) 300zl lub okolo 18l/ha czyli 80zl

 

ubezpieczenie 200?? nie pamietam ale chyba taniej

 

podatek 100zl

 

Razem 3535zl/ha licząc koszty paliwa nie licząc amortyzacji i czesci zamiennych olei smarow itd

 

 

Dodaj jeszcze 100 zl na slome

kolego Mikcas ja nie wiem jak zrobiles ten rzepak za 1500, dam Ci 2000 na hektar to przyjedz i mi zrob rzepak na 4t, albo chociaz 3t. A to co powyżej zbiore to nawet Ci dam. Mi wyszedł koszt brutto, jedynie bez amortyzacji 4058 zl i sypnal 4,45 t/ha, a na drugim kawałku 3788 i sypnał 4,21 t/ha. Zrobione było wszystko na tip top, jedynie susza ucięła zbiory pewnie o 0,5 t/ha. Takie komentarze że koszt to 1500 czy 2000 na ha to tylko sieja propagande ze rolnikowi to z nieba spada. 1500 to masz npk, azot, sianie i oranie juz. Material siewny, ubezpieczenie,podatek, zbior, wapno, azot na słome to prawie 1000 zl. Tych rzeczy nie przeskoczysz

Każdy kto prowadzi plantacje z kartką i ołówkiem w ręku może potwierdzić twoje kalkulacje . Opowieści o rekordowych plonach i minimalnych nakładach bez względu na przebieg pogody można porównać tylko do bredni biednych frajerów co marszczyli freda jeszcze po 20stce ale po dwóch piwach opowiadają wszystkim jakie to kazaki mają branie i której to w gminie -ba w powiecie -jeszcze nie mieli . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Pisanie o rekordowych plonach 8t/ha i nakładach 1500 zł/ha jest to albo uważanie się za najmądrzejszego lub pozostałych użytkowników uważa za frajerów.

 

A każdemu z nas który w tej branży siedzi X lat w bajki nie wierzy. Pisałem kiedyś pewnie o tym młóciliśmy z sąsiadem na sąsiednich polach, sąsiad "suprem" ja "rekordem" i jak się później okazało w rozmowie to plon jego był o ok. 30-40 % większy od mojego tylko szkoda że obaj zbiorniki napełnialiśmy w podobnym czasie, teraz jak się spotkamy to staram się unikac gadek o jego cudownych plonach. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

U mnie  średnia wyszła 4,2 tony z ha , dwa kawałki dały okolo 4,5 tony a jeden może 4 , fakt był bardzo poniszczony przez zwierzaki ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

u mnie z 1,99 ha plon 9840 kg co daje średnio 4,92 t/ha. odmiana byle jaka bo siałem to co mi zostało z poprzednich lat pomieszane wszystko razem. Myślę że gdybym poczekał jeszcze ze 4 dni to plon byłby jeszcze wyższy bo jak wjechałem to od cholery zielonych łuszczyn jeszcze kombajn wyrzucał bo nie desykowałem. Z zabiegów to metazachlor + chlomazon na chwasty, toprex 0,3 l jesienią, wiosną tebukonazol 0,5 l i do tego jakiś układowy owadobójczy i do tego na opadanie płatka poszedł eminent star. z nawozów to poszła polifoska 6 przedsiewnie 300 kg na ha, wiosną przed ruszeniem wegetacji siarczan amonu 250kg/ha, po tygodniu 250 kg/ha saletry i po 3 tygodniach znowu 250 kg/ha saletry. Żadnych odżywek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dokładnie. Mi wyszło 3,4 i tak na okolicę wszystkim wychodziło, a nawet mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

 

Na takie posty nie zwracaj uwagi. Każdy rolnik uprawiający rzepak wie że pod wzgledem nakładów to studnia bez dna. W tym roku jak ktoś zebrał 4t to niech się cieszy. Znam takich co zebrali 1t a ponieśli nakłady rzędu 2500-3000.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

 

He he  ja ostatnio usłyszałem od gościa że jeden go cały czas  namawia na siew rzepaku bo on zbiera po 7t z ha :) ja swojego nie warzyłem ale dośc dobrze sypał w granicach 4t pomimo tego iż ciężko było zasiać bo dopiero 10/09  (cały czas lało)


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Co tu sie dzieje to paranoja. Ludzie po 5 ton zbierają w taką suszę na samych tebukonazolach bez odżywek z borem i innymi pierdołami, a człowiek wali nawozów opryski z górnej półki i plon ważony 4.1 także szacun za sianie propagandy. Później czytają tacy eksperci i ceny mamy jakie mamy bo rolnik śpi a jemu samo rośnie czy to w suszę czy to deszcz. Litości....

 

A wcześniej nie wiem w jakim temacie że rzepak będzie po 2000 zł/t bo susza itp że plony słabe będą.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas19    2

jak chcecie to mogę Wam pokazać kopię wniosku o dopłatę i fakturę jeśli nie wierzycie. po co miałbym ściemniać przecież nikt mi nie dołoży ani nie zabierze. Sam byłem w szoku że tak sypał bo jak młóciłem usługowo po ludziach to średnio wychodził ok 4 ton z ha. Z może to jest sposób właśnie na dobry plon tak jak ja zrobiłem pomieszać kilka odmian do kupy i wysiać. Kilka lat temu mój dobry znajomy siał poletka rzepaku dla syngenty kilka lat z rzędu ( nie wiem czy mogłem to napisać) i po wysianiu odmiany czyszczenie siewnika i resztki do wora i tak po każdej odmianie resztki do tego samego wora. Na samym końcu wysiewał wszystko to co było pomieszane i zawsze z tego wychodził mu najlepszy plon o ok 400-500 kg na ha niż z odmian czystych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

W tym co mówisz o mieszaniu odmian jest sens.

W owocach jest tak że nawet jeśli np:jakaś odmiana śliwek jest samopylna to po zapyleniu pyłkiem innej odmiany plon jest trochę wyższy i lepszej jakości.

Tyczy się to wielu różncyh gatunków owoców,nie tylko śliwek.

Rzepak też jest zapylany przez owady (A nie przez wiatr jak zboża) więc coś musi być na rzeczy.

Fachowo nazywa się to zapylenie krzyżowe.

Edytowano przez Rolnik1111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

To jest doskonaly przyklad naszego rolnika. "Skoro ja nie miałem takiego plonu to inni na pewno nie mogli mieć!!!!" Czy wiecie ze Polska ma ok 700 km z pónocy na południe i ze wschodu na zachod? Akurat chłopak napisał prawde, bo sam jestem z regionu, gdzie średniowieczni rolnicy zbierali po 4 t/ha na agrotechnice nawet nie dorastającej do pięt do tej o ktorej napisał kolega wyżej. W moim regionie właśnie na wyśmianych przez was tebukonazolach rzepaki sypały w tym roku po 5-5,5 t/ha. Są gospodarstwa ktore dobiły miejscami do 6,5 t/ha. Ja rozumiem ze to jest jakas abstrakcja, ale tak właśnie było. Ludzie przecierali oczy. Rzepakom wystarczyło kilka wiosennych opadów, ktorych przykładowe kujawy juz nie dostały. Niestety duzo słabiej pszenice na poziomie 5-7 t/ha. Ja rozumiem ze trzeba miec dystans do wiekszosci wypowiedzi odnosnie plonow na agrofoto, ale bez przsady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Gdzieś napisałem jak to z sąsiadem kosiliśmy ja rekordem a on suprem i zbiornik napełniałem w minimalnie dłuższym czasie niż sąsiad w suprze ale jak doszło do gatki to Jego plon był wyższy od mojego o ok. 30-40%, po tej rozmowie nabrałem dystansu do rozmów o plonach/zyskach.

 

To jest doskonaly przyklad naszego rolnika. "Skoro ja nie miałem takiego plonu to inni na pewno nie mogli mieć!!!!" Czy wiecie ze Polska ma ok 700 km z pónocy na południe i ze wschodu na zachod? Akurat chłopak napisał prawde, bo sam jestem z regionu, gdzie średniowieczni rolnicy zbierali po 4 t/ha na agrotechnice nawet nie dorastającej do pięt do tej o ktorej napisał kolega wyżej.

 

W moim regionie to zbierają już po prawie 5 ton ograniczając się do polifoskej i oprysku od chwastów na jesieni i jednej dawce saletry wiosną i kolejnym zabiegiem to już jest zbiór.

 

I nie wmawiaj kolego zawiści bo każdy pilnuje swojego jaki obserwuje pola sąsiadów i jak mi sąsiad mówi o plonie rzepaku 4,5 t/ha ( a kilka tygodni wcześniej narzeka na rzepak) to mam chęć spytać z ilu ha.

 

W przypadku rzepaku jest trudniej ale w zbożu plon teoretycznie można oszacować z ilości kłosów na m2.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albercik99    93

W moim regionie to zbierają już po prawie 5 ton ograniczając się do polifoskej i oprysku od chwastów na jesieni i jednej dawce saletry wiosną i kolejnym zabiegiem to już jest zbiór.

 

 

W przypadku rzepaku jest trudniej ale w zbożu plon teoretycznie można oszacować z ilości kłosów na m2.

 

Własnie pisalem o takich jak ty, I ten sarkazm z 5 tonami i polifoska to sobie w buty mozesz wsadzić. Oszacowac pszenice ze skladowych plonu? A znasz MTZ? Znam kilka osob spod ciechanowa i..... na duzych połaciach rzepaki własnie tam przekraczaly wyrywkowo 6,5 t/ha. Ale oczywiscie skoro 99% polskich rolnikow nie osiagnelo chocby 65% tego wyniku i to z Caryxami i innymi Tprexami to musi to byc sciema :)

Edytowano przez Albercik99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj