student2

Likwidacja łąki na pole

Polecane posty

rolnik90_01    5

Nigdy nie zauważyłem spadku plonowania przez utrzymujący się w ziemi roundap. Zaś potwierdzę że plon po skasowanej łące zawsze jest większy. Dlatego też można się pokusić o ambitniejsze odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Jak kasujesz trawę na gruntach ornych to nic Ci agencja się nie wetnie. Poprawcie mnie jak się mylę.


Zresztą sporo rolników rezygnujących z hodowli pokasowało i takie które trawa porastała od czasów Piasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli masz łąkę na użytkach ornych powyżej 5 lat staję się ona TUZem. Wiec trzeba pilnowac aby łąki nie były starsze niż 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

jeśli w trawie nie było perzu to wystarczy sama orka ale taka co obruci darn do góry nogami. jednak glifosat byłby wskazany. choć z jakiś przyczyn nie był zastosowany to tragedii nie ma.ja siałem wiosną jęczmień w wiosenną orkę po łące zdj w galerii. a dzisiaj dodałem zdjecia z dzisiejszej orki łąki jednak tam był glifosat bo był czas na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micro1    0

żeby dostać punkty za ziemię, to muszę  posiadać tytuł własności lub dzierżawy użytków rolnych przed złożeniem wniosku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Witam. Mam do likwidacji uprawę koniczyny(właściwie większość już w niej trawy jest) i niestety będę ją musiał zaorać dopiero na wiosnę. Co polecili byście żebym zasiał na tym polu. Chodzi mi raczej o zboże, kiszonki pod dostatkiem mam. Gleba III-IV klasa. Dodam że w 2018 planuję tam wsiać lucernę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

jeśli nie jest zakwaszona to mozesz siać co chcesz ,motylkowe tym bardziej sprzyjają plonom w pierwszym roku ,

co do całości tematu  dużo dziwnych rzeczy sie dowiedziałem ,szczególnie stosowanie rondapu :lol: ,nie raz likwidowałem łąki i wystarczylo po skoszeniu dobrym pługiem zaorac ,bez jakis talerzówek (co nie znaczy że to złe) i siew po uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

U mnie dwa lata temu staly uzytek zielony zaorany byl na jesien,wiosna byl zasiany owies jako zielonka a na jesien znow zasiana trawa i to bylo jako odnowa uzytku stalego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ninja    12

to co należy zrobić jeśli chcę z trwałego użytku zielonego zrobić grunty orne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja również posiadam  nieużytki które kosze co rok około 7 ha a 3 ha to niestety bagno :/ i zastanawiam się nad zasianiem np. owsa co wy na to ?? dodam tylko że nie chce z tego z żyć mam stałą prace a to bym traktował trochę hobbystycznie :) wiadomo jak zostanie parę złotych to będzie super :) posiadam podstawowy sprzęt, środki również się znajdą boję się głownie o skup :/ jest to łąka torfowa

 

Pozdrawiam  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Witam pisze z takim pytaniem ponieważ posiadam 80a łąki a chcę ją zaorać i posiać zboże . Czemu  ? Nie posiadam już bydła i nie nie będę trzymał  , nie posiadam maszyn do uprawy łąki mimo dopłat muszę zawsze nająć lub pożyczać sprzęt do koszenia , po 3 łaka a raczej ugór ma już ponad 30 lat więc tam tylko rośnie sam chłam. I teraz prosił bym o rady , w nowych wnioskach na dopłaty ta działka widnieje jako TUZ . i teraz co mogę  z tym robić? W tamtym roku pytałem w gminie to pozwolili to skasować ale że nie miałem czasu to została łąka teraz mam TuZA , po 2 ta łąka była  kilka lat  temu zalana przez bobry i teraz tak , koło mnie łąki są zaorane i uprawiane na zboże i inne uprawy . Ale ja podczas koszenia w czerwcu widziałem że na oponach było mokro więc czy da się rozgonić te podmokłe tereny przez uprawę ziemi ? Czy orka kultywatorowanie pomoże tej ziemi odetchnąć ?  Po 4 ta łąka była koszona na jw pisałem w czerwcu czy można ją teraz znaczy przy przymrozku zaorać i na wiosnę wsiać jakieś pszenżyto  ? Mam możliwość  wynajęcie dużego pługa i ciągnika który by mi przewrócił tą darń , ziemia nie jest torfowa , jest ciemna ale nie borowina , QQ nie posieje bo nie mam żyda ani suszarni  ani maszyn do uprawy .  Dziękuje za odpowiedzi  , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Daj tą łąkę komu i niech się martwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mandisa    0

Dzien dobry,

 

Mam taki maly problem...

Mianowicie mam na sprzedaz  3 działki rolne klasy V i VI.

Ostatnio dałam ogloszenie, znalazł sie zdecydowany kupiec ale nagle sie niby okazało, ze dwie działki to nieuzytki i nie stanowią dla niego wartosci.

Prawdą jest, ze dobre 10 lat nikt na tych ziemiach nic nie robil, bo ja od 20 lat nie mieszkam juz tam, a ziemie otrzymalam w spadku. 

Pan mowil, ze podobno tam jest bagno hmmm... 

Teraz sie zastanawiam co i jak zrobić i czy w ogole da sie to sprzedać???

jest plan zagospodarowania przestrzennego na te działki i dodatkowo sie okazało, ze znajdują sie w jakies strefie parku krajobrazowego, jedna cześć jednej dzielki jest w planie do zalesienia i na pewno nie mozna na wszystkich trzech nic budowac. 

nie ukrywam, ze zalezy mi na sprzedazy ale nie chce tez oddawac tego za grosze bo działki znajdują się w bardzo atrakcyjnym miejscu w Wielkopolsce.

Pozdrawiam :)

fullsizeoutput_c02.jpeg

fullsizeoutput_c04.jpeg

fullsizeoutput_c00.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Witam, chcę zaorać łąkę, jak to wygląda od strony prawnej, czy muszę to gdzieś zgłaszać? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perez12    0

Ja ja w tym roku po 2 pokosie posiałem wapna zgruberowalem łake potem za 3tygodnie ztalerzowalem zeby pociąc darn i teraz pod oziminy nawieziony obornik i zaorane. Za tydzien siew zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117
Rafik87 napisał:

Witam, chcę zaorać łąkę, jak to wygląda od strony prawnej, czy muszę to gdzieś zgłaszać? Pozdrawiam

Witam i co dowiedziałeś się coś w sprawie tej łąki trzeba gdzieś zgłaszać?,bo mam też łąkę do likwidacji?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1119
3 godziny temu, Axd529 napisał:

Witam i co dowiedziałeś się coś w sprawie tej łąki trzeba gdzieś zgłaszać?,bo mam też łąkę do likwidacji?

Do agencji restrukturyzacji i modernizacji zgłosić ;)

Ja jak oralem i potem zasialem nowa trawe nie zgłaszane ale jak chcecie pole robić to trzeba tym bardziej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Perez12    0

Ze strony prawnej to wyglada tak że pytasz w ARRiMR czy mozesz ja zaorać i potem we wniosku składasz jako pole 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.04.2014 o 23:44, rudinho11 napisał:

 

Nie siej nawozów i zbieraj 2 tony z hektara -.- .

Kolego przede wszystkim zrób tak:

1. Jeśli Ci się nie śpieszy to możesz opryskać i czekać ale w tym roku plonu nie będzie.

2. Jeśli chcesz coś zyskać to zjedź pole talerzówką wzdłuż i w poprzek.

3. Wykonaj orkę.

4. Dobrze by było wysłać próbki do stacji chemiczno-rolniczej (ok 100zł) lub sprawdzić odczyn gleby ( prosty kwasomierz i płyn Lugola, cena ok 20 zł. a wiesz co masz na polu)

5. Nawozy polifoska wieloskładnikowa 4,6,8 i np. Wap-Mag ( nawóz wapniowo magnezowy jak będziesz znał odczyn gleby czyli kwasowość to będziesz wiedział mniej więcej ile nawozu zastosować. Jest to szybko działający nawóz, długofalowo będziesz musiał po wapnować gleby wapnem wapniowo-magnezowym ) no i wiadomo azotowych trochę.

6. Uprawić ciężką broną żeby nie wywlec na wierzch kęp trawy.

7. Zasiać roślinę taką aby opryskami łatwo zwalczyć dominujące chwasty/trawy zboże lub coś ze strączkowych.

8. Wykonywać opryski.

 

Na glebie klasy 4 jak piszesz po odpowiednich zabiegach i nawożeniu szczególnie ważne jest wapnowanie, możesz uzyskać 4- 6 ton zboża z hektara zależy jak będziesz uprawiał i dbał o glebę.

 

Pozdro i powodzenia :)

Według Mnie to szybko wysiać wapno węglanowe w ilości 4ton na hektar głęboka orka NPK pod korzeń i dopiero talerzówka aż będzie dobrze rozdrobnione i wyrównane wysiać kukurydze i opryskać na chwasty dobrym środkiem lub mieszanką środków i powinno być ok. Próbki możesz pobrać przed samym wapnowaniem koszt jednej 15.20 co prawda wyniki przyjdą po kilku tygodniach ale dowiesz sie przynajmniej jeszcze przed siewem nawozów na jakim poziomie jest potas fosfor i magnez a ph na pewno będzie słabe po tylu latach nie siania wpana.

Dnia 20.12.2009 o 09:20, farmermf napisał:

teraz to już nic niezrobisz, ale wiosną glifosat z 4l+siarczan 5kg/ha i po 14dniach dobry pług ajak niemasz to zamów usługe i nietrzeba sie bawić w talezowanie które i tak nic nieda.Jak nie opryskasz to będziesz przewalał darń przez 5lat puki niezgnije.Czekając aż glifosat zje darń to możesz wywiezć obornik.Wapno dopiero na jesień pod drugą uprawe bo sie niełączy z obornikiem.Albo jedno albo drugie.

Siarczan amonu nie jest zbyt dobry przy niszczeniu chwastów wieloletnich polecany jest raczej do samosiewów zbóż czy rzepaku niz do perzu według mnie wyrzucanie kasy w błoto no chyba że  w mniejszej dawce i wiosną jak już wszystko dobrze podrośnie bo jak na rośliny które mają po dwa liscie to lepiej bez siarczanu amonu tutaj macie na ten temat artykuł https://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/glifosat-solo-czy-z-siarczanem-amonu,80012.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wiecie może czy można przerobić TUZ na GO? Jeśli nie to jakie są za to konsekwencje? Nie są to cenne użytki zielone. Czytając w Internecie to niby nie można niby można. Nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi. Może tu na forum będzie coś konkretnego wiadomo.

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chodzi o dopłaty. Można. Zmieniasz w e-wniosku TUZ na uprawę na GO. Potem ustalają o jaki procent zmniejszyła się powierzchnia TUZ w skali kraju. Jeśli nie przekroczy 5 % to spoko, jeśli przekroczy to w kolejnym roku jesteś zobowiązany do ich przywrócenia. Konsekwencji nie poniesiesz żadnych, bo dopłaty do TUZ i GO są takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!
       
      Na początek dane:
       
      Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6
       
      Co chcę uzyskać?
       
      Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.
       
      Moje pytania są następujące
       
      1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?
       
       
      Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.
       
    • Przez cinas16
      Witam, mam możliwość dzierżawy kilku hektarów łąk. Problem jest w tym, że są one na jednej działce z lasem. Czy w takim wypadku można brać dopłaty do łąk? Nigdy wcześniej nie były brane dopłaty na to. Ile wynosi dopłata do łąk? jest to kwota JPO czy coś więcej.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady
    • Przez Supplisek
      Witam
       
      Obecnie posiadam grunty o klasach ziemi jak w temacie, na dzień dzisiejszy jest tam łąka lecz chciałbym się zająć uprawą trawy na nasiona, przeważają torfowiska, częściowo piaski na wzniesieniach lekkich i miejscami bardziej zwięzła ziemia IV klasy. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest szansa powodzenia takiej uprawy? Dodam tylko że ziemia nie jest bardzo mokra, jedynie w miejscach - dołach przy lesie ale tragedii nie ma
    • Przez slawo12
      Witam,może jest ktoś zainteresowany sianem,kiszonką,mam 15 ha.oddam za darmo musi sobie sam skosić i zebrać,trawa doskonałej jakości,teren bardzo ekologiczny ,Podkarpacie,okolice Błażowej Rzeszowskie 501082788
      Przeniesione
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj