student2

Likwidacja łąki na pole

Polecane posty

Taurus83    888

odczekaj aż odrośnie zielsko, popryskaj rund*pem, upraw talerzówką z dwa razy, zaoraj, zasiej gorczycę, przyoraj, rozsiej wapno, zabronuj, po miesiącu rozsiej z 300 kg pk, zasiej pszenżyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
perelka96    0

A ja bym polecił uprawić i posiać kukurydzę plon może nie będzie powalający ale z 10t to myślę że będzie. Musisz tylko dobrze opryskać to pole zostanie ci ładne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uprawę kukurydzy na takim stanowisku bym sobie odpuścił. Po łące będzie masa robaków(drutowców) i ładnie ci wytną kukurydzę. Poza tym duże nakłady na uprawę, można wydać sporo ciężko zarobionych pieniędzy a nie wiadomo co będzie, czy ta inwestycja się opłaci.

Ja bym proponował posiać owies, choć już trochę późno będzie na siew zanim doprowadzisz ten nieużytek do ładu.

Albo teraz posiać jakiś poplon a jesienią jakieś zboże ozime.

A to że ziemia przez tyle lat odpoczęła to bzdura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

jeśli pastwisko jest na gruntach ornych to można jeżeli są to tzw. Trwałe Użytki Zielone wymagana jest zgoda ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Jeśli chodziło o TUZ możesz tu doczytać:

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ktory-tuz-wolno-zaorac,53099.html

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ktore-tuz-nie-do-zaorania,52664.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Panowie czy moge opryskac łąkę randapem juz teraz?(chce ją zlikwidowac). chodzi  mi o przymrozki jakie wystepuja jeszcze nocami(centralna Polska). i czy oprysk juz zadziala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekTeam    1

witam, mam łąkę z której chce zrobić pole do uprawy, nie którzy mówia tak że jak mam durze zielsko to zciąć i dopiero dać roundup?

Ale roundup przez liście dociera do korzeni. i nie wiem co zrobić doradzicie coś?

Mówię odrazu z góry ze jak będzie więcej głosów na zcięcie to zetne a jak nie to daje na zielsko i przez liście dotrze do korzeni i zatrzyma wzrost i dopływ wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

po 1. to chyba teraz obowiązuje zakaz zaorywania łąk no chyba że do dopłat nie będziesz zgłaszał ...po 2. dobra dawka rundapu upali wszystko a im większe liscie tym większa powierzchnia powierzchnia wchłaniania środka z tym ze im starsze rosliny tym musisz zrobić większe stężenie rundapu w oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem dokładnie od kiedy to obowiązuje ale chodzi w tym o to że powierzchnia gruntów zadeklarowanych jako TUZ musi być utrzymana przez okres 5 lat od daty pierwszego zgłoszenia tego gruntu do dopłat jedynym wyjściem jest utworzenie łąki na innym gruncie o tej samej powierzchni żeby zgadzała się powierzchnia TUZ.

A co do samego likwidowania to zetnij to co jej teraz poczekaj 2-3 tygodnie jak odbije i w tedy opryskasz glifosatem. Im mniejsze i młodsze rośliny to glifosat szybciej działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A podałeś go w tym roku jako TUZ?
Jeśli wyorzesz łąkę i zasiejesz od nowa to tak możesz zrobić ale jeśli przekształcisz na orne to tak jak pisałem wcześniej musisz zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

panowie ja mam taki problem. mam działkę rolną na terenie  NATURA 2000 część to łąka a druga część to trawa na gruncie ornym i chciałbym ta trawę zlikwidowac ale podobno  na NATURZE nie wolno nic robić i nie wiem  co robić może ktoś pomóc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Na NATURZE 2000 nie można przekształcać łąk (trwałych TUZ), a trawa na GO to jak dobrze pamiętam zwykła uprawa, tyle że chyba wieloletnia. Pytaj w ARiMR, od tego są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

panowie ja mam taki problem. mam działkę rolną na terenie  NATURA 2000 część to łąka a druga część to trawa na gruncie ornym i chciałbym ta trawę zlikwidowac ale podobno  na NATURZE nie wolno nic robić i nie wiem  co robić może ktoś pomóc .

Nie można zlikwidować łąki na obszarze gdzie zostały wyznaczone łąki cenne przyrodniczo ale wyznaczanie tych cennych przyrodniczo łąk nie ma porównania do natury 2000 bo u mnie mam laki na tym obszarze a nie wyznaczali cennych przyrodniczo łąk więc w sumie nie wiadomo od czego to zależy, jak dostałeś wniosek o dopłaty to tam było napisane czy łąka należy do takiego obszaru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie chciałbym z łąki zasianej pięć lat temu na gruntach ornych zrobić ponownie grunty orne ponieważ dziki nie dają spokoju i trawa jest zryta trzy razy do roku i nie ma co tam zbierać. Moje pytanie brzmi kiedy orać czy pryskać randapem czy wcześniej jeździć talerzówka poradzcie co i jak nigdy nie wyorywałem trawy...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Opryskać, czekać aż uschnie. przetalerzować, zaorać. Szkoda że wcześniej nie opryskałeś, bo już byś mógł mieć pole gotowe do siewu, lub nawet zasiane. Oprysk jest zalecany gdyż niszczy, i trawę, i wszystkie inne zioła(które inaczej będą rosły bujnie). Ja takie łąki sieje rotacyjnie już od dawna(tylko że kasuje już wczesną jesienią aby zasiać zboża ozime, lub mieć już przygotowane pole pod kukurydzę). Trawa czy lucerna, jest dobrym przerywnikiem monokultury. Ziemia nabiera próchnicy, odnawia się życie mikrobiologiczne.W sumie niektórzy nie pryskają a jedynie niszczą darń mechanicznie ale ja bym zalecał zastosować glifosat jak tylko ruszy wegetacja. Pewnie ze dwa tygodnie byś musiał odczekać i dopiero ruszyć z talerzówką. Zaś kiedy orać to już kwestia co będziesz chciał siać, czy sadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli mówisz że jednak bez oprysku nie da rady? Ja to myślałem żeby to może jeszcze zorać na zimę. Co prawda i tak wygląda to jak zorane tak dziki dały o sobie znać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

jak sie zrobi pogoda i bedzie optymalny moment to działaj jeszcze teraz potem na wiosne szkoda czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Jak dobrze zaorasz i stanowisko jest ok to plon będzie polecilbym kukurydzę bo w niej zlikwidujesz wszystkie chwasty ale to by było samobójstwo przez dziki;(
Jak po zaoraniu będzie zielono to nie uprawisz a jak nie uprawisz to nie zasiejesz i będą habazie nie plon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wytarczy potalerzować czy zgruberować i zaorać. Nie stosuje nigdy oprysków typu randap ponieważ utrzymuje się w glebie długo i zmiejsza plon. Głeboka orka to podstawa i bedziesz miał idealne stanowisko na rośliny a plon o conajmniej 30 % wiekszy niz na innych kawałkach. A opryski od chwastów i tak każdys tosuje na zboża wiec randap nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!
       
      Na początek dane:
       
      Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6
       
      Co chcę uzyskać?
       
      Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.
       
      Moje pytania są następujące
       
      1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?
       
       
      Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.
       
    • Przez cinas16
      Witam, mam możliwość dzierżawy kilku hektarów łąk. Problem jest w tym, że są one na jednej działce z lasem. Czy w takim wypadku można brać dopłaty do łąk? Nigdy wcześniej nie były brane dopłaty na to. Ile wynosi dopłata do łąk? jest to kwota JPO czy coś więcej.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady
    • Przez Supplisek
      Witam
       
      Obecnie posiadam grunty o klasach ziemi jak w temacie, na dzień dzisiejszy jest tam łąka lecz chciałbym się zająć uprawą trawy na nasiona, przeważają torfowiska, częściowo piaski na wzniesieniach lekkich i miejscami bardziej zwięzła ziemia IV klasy. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest szansa powodzenia takiej uprawy? Dodam tylko że ziemia nie jest bardzo mokra, jedynie w miejscach - dołach przy lesie ale tragedii nie ma
    • Przez slawo12
      Witam,może jest ktoś zainteresowany sianem,kiszonką,mam 15 ha.oddam za darmo musi sobie sam skosić i zebrać,trawa doskonałej jakości,teren bardzo ekologiczny ,Podkarpacie,okolice Błażowej Rzeszowskie 501082788
      Przeniesione
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj