student2

Likwidacja łąki na pole

Polecane posty

agromatik    1029

Kolego, uścislij czy chodzi Ci o łąkę na gruntach mineralnych, czy też o łąkę niską tzn. na torfach w miejscach po zalewowych, z bardzo wysoką wodą gruntową. Jeżeli o taka łąkę Ci biega, to zapomnij o jej przekształceniu, torf bardzo szybko ulega bezpowrotnie degradacji, tracąc swoja produktywność. W suchy rok tam wjedziesz, ale wystarczy 2 tygodnie deszczu i do wyboru pozostaje wodolot. Natomiast jeżeli na glebach mineralnych to wystarczy poszukać, jest tego .......

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Kupiłem kiedyś łąkę od kolesia co próbował siać na niej rzepak. Nawet go nie zebrał bo nie było co. Łąka w terenach podmokłych, w ubiegłym roku koszenie trawy okazało się niemożliwe, wody po kostki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

witam czy miał ktos z was do czynienia z siewem rzepaku badz kukurydzy na glebach murszowych (łakowych) słyszałem ze moze to byc całkiem dobry pomysł, jak wiadomo z dostepnoscia wody nie ma problemu na takich terenach dobry dren i powinno wypalic. Prosze o podzieleniem sie doswiadczeniami polowymi w praktyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Asia87    9

Odradzam. Rzepak może wygnić z powodu dużej ilości wody. Choroby grzybowe bardzo kochają torfowiska, więc z fungicydami będziesz musiał często latać. A co do kukurydzy niezły pomysł, bo wiadomo czym więcej wody tym wyższy plon. ALE co ze zbiorem kukurydzy? Jesienią pada tak jak teraz co drugi dzień. na łąkach zaraz kombajn Ci się utopi już nie wspomnę o ciągniku i przyczepie z ziarnem. Osobiście polecam zasiać zboże (owies lub jęczmień). Siej owies w bloto będziesz zbierał złoto.... Coś w tym jest:)


Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Mnie też czeka kilka hektarów. Pierwsze to wykoszę kosiarką bijakową i orka (może przed zastosować wapno?). Wiosną planowany siew jęczmienia. Przed pewnie oprysk dursbanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka84    0

Kolego jeśli chcesz przekształcić łąkę w pole, to radze zrobić tak najpierw musisz łąkę opryskać srodkem chwastobójczym do tego polecam randap, przy czym musisz odczekać aż trawa zacznie podumierać. następnie musisz wyruszyć na lakę tzw. glebogryzarko ten zabieg spowoduje ze nie będziesz miał tzw. kęp na polu następnie pług, włóka aby wyrównać ewentualne dołki. przed zasiewem radze tez zasilić pole nawozami. Powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8045    0

Witam

 

Mam do przerobienia ok 1h łąki w pole nie wiem co było by lepsze na polu nie będzie nic siane

 

mam do wyboru albo glebogryzarkę albo pług

 

co waszym zdaniem będzie lepsze ??

 

z czym glebogryzarka da rade a z czym nie?? wolałbym nią to zrobić bo jest równiej ale nie wiem czy nie szkoda jej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy czy dobrym pomysłem było by po bronie talerzowej/kultywatorze zasiać np. gorczyce na likwidowanej łące, następnie przed orka znowu brona talerzowa no i orka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matix1065    0

siemka , po tego rocznych żniwach chcę zaorać kawałek łąki lecz nie wiem jak poprawnie to zrobić , do dyspozycji mam c-360 , pług 3 skibowy i kultywator . Przepraszam bardzo jeśli źle dałem temat .

 

 

Pozdrowienia i szerokości w polu :)

Źle. Dublowanie tematów. Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Idzie się do agencji wypełnia wniosek o przekształcenie TUZ w grunty orne i czeka na decyzje. Jeśli jest to użytek zielony na gruntach ornych można orać w każdej chwili.

 

Druga sprawa czy grunt nie bierze udziału w programach rolno środowiskowych. Wtedy regulują to przepisy danego programu. Zazwyczaj chodzi o to że decydując się na jakiś program zdecydowaliśmy się na utrzymanie TUZ przez ileś tam lat.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekk87    1

u mnie łąka byla zlikwidowana pare lat temu. Wszystko bylo ok, ale juz w zeszłym roku było sporo nowej darni w uprawie(jęczmień) , przez pogode nie było zrobionej podorywki tylko orka na jeden raz. W tym roku rósł owies i praktycznie łąka sie odnowiła, trawa prawie taka jak owies urosła.

Myśle żeby teraz glifosatem pokropić, i co dalej proponujecie? orka czy agregat. :huh:

Na wiosne chciałbym posadzić tam być ziemniaki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Mam TUZ, chciałbym w tym roku go zaorać, na wiosnę ponownie posiać trawę, czy muszę to zgłaszać w agencji? Czy mogę w przyszłym roku nie wpisywać we wniosku tuz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Kurde właśnie sam nie wiem jak to z tym jest. Mam łąkę i chciałbym na wiosnę w przyszłym roku zasiać tam koniczynę. Tylko, że koniczyna to roślina motylkowata i są dopłaty do takich roślin, więc pewnie będzie trzeba agencję poinformować, że jest to grunt orny a nie TUZ. Dobrze myślę imo czy nie? :unsure:

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja w tym roku wziąłem kilka pól w dzierżawę i przy każdym z nich jest łąka. Hoduję bydło ale mam swoich łąk trochę i blisko domu. te pola są oddalone jakies 5-6km od miejsca zamieszkania. I sam zastanawiam się nad zaoraniem tych łąk. Łąki są juz kilka lat "ugorowane" Ale nie wiem czy bedzie sens jakikolwiek męczyć się z nimi. Obawiam się że są mokre . przy końcach pola jest juz trochę wilgotno a na dziłkach obok które juz kilka lat obsiewam na końcu przy łące zboża ozime często wypadają od nadmiaru wilgoci. Jedynie to by może mogła by tam udać się kukurydza przy suchym roku. Gorzej chyba by było przy mokrych latach. I najwyrażniej musiałbym prowadzić monokulturę. Szkoda trochę mi bo było by tego z 3ha. A zeby jeżdzić i zbierać siano lub sianokiszonkę to trochę daleko;/


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

z góry dodam że jestem nowy na tym forum jak i nowym w temacie rolnictwa. Bardzo sie nie znam odziedziczyłem po teściu maszyny i 12 ha pola z którym coś bym chciał zrobić.

 

Ziemia jest klasy 2 miejscami 3 porośnięta różnym badziejstwem począwszy od traw skończywszy na drzewach na skajach. Od zeszłego lata wycinam to wszystko ile mogę i doszedłem prawie do końca w wycince grubszych krzaków.

 

w zeszłym roku posiałem 0,5 Ha żyta ozime żeby uzyskać ziarno na zasiew na całym polu (tak mi polecił teść i kilku znajomych) słyszałem już że na życie sie nie zrobi interesu ale jakoś małymi krokami chciałbym rozpocząć rolnictwo :)

 

tak wiec jak zacząć z takim polem ? opryskać to czymś czy można odrazu glebogryzarką wjeżdżać a potem orać ?

 

sprzęt jaki posiadam:

 

ciągnik c360

glebogryzarka

opryskiwacz

brony

pług 2 skibowy

"drapak"

 

z góry dzięki za pomoc i mam nadzieje że nie zostanę wyśmiany za podejście do tematu bez przygotowania technicznego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo1623    0

Witam wszystkich,chcę sie poradzić,mianowice mam 16 h łaki,dokładnie nieuzytków,lezało to ze 20 lat,chce teraz to przerobic na pole uprawne,prosze o porade,co po kolei zrobic,co najlepiej zasiac i czy to opłacalne,grunty 4 klasy,pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

ja bym najpierw skosił nieużytki rozdrabniaczem jakimś, poczekał aż odrośnie troche i opryskał round*pem a póżniej to bym to potraktował kultywatorem około trzy razy gdzieś co jakiś czas, zaorał i zasiał owies lub pszenżyto. plon powinien być dobry w pierwszych latach nawet bez nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

moim zdaniem sie opłaci. pole leżało 20lat więc ziemia odpoczeła i wyda przez najblizsze lata dobry plon. Sam bym chciał mieć taki ugór do uprawy. Krótko mówiąc to przez jakieś 4 lata to spokojnie mozesz nie siać nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

W pierwszej kolejności zetnij wszystko, potem opryskaj jakims desykantem a dopiero bierz sie za uprawę. Mozesz jeszcze powiedziec jaki to jest typ gleby/jaka klasa? Jesli nie wiesz czy bedzie sie oplacalo pod wzgledem urodzajnosci to zawsze mozesz zasiac jakies roslny straczkowe do ktorych jest wieksza doplata. Zawsze bedziesz mial pare zlotych do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

moim zdaniem sie opłaci. pole leżało 20lat więc ziemia odpoczeła i wyda przez najblizsze lata dobry plon. Sam bym chciał mieć taki ugór do uprawy. Krótko mówiąc to przez jakieś 4 lata to spokojnie mozesz nie siać nawozów.

 

Nie siej nawozów i zbieraj 2 tony z hektara -.- .

Kolego przede wszystkim zrób tak:

1. Jeśli Ci się nie śpieszy to możesz opryskać i czekać ale w tym roku plonu nie będzie.

2. Jeśli chcesz coś zyskać to zjedź pole talerzówką wzdłuż i w poprzek.

3. Wykonaj orkę.

4. Dobrze by było wysłać próbki do stacji chemiczno-rolniczej (ok 100zł) lub sprawdzić odczyn gleby ( prosty kwasomierz i płyn Lugola, cena ok 20 zł. a wiesz co masz na polu)

5. Nawozy polifoska wieloskładnikowa 4,6,8 i np. Wap-Mag ( nawóz wapniowo magnezowy jak będziesz znał odczyn gleby czyli kwasowość to będziesz wiedział mniej więcej ile nawozu zastosować. Jest to szybko działający nawóz, długofalowo będziesz musiał po wapnować gleby wapnem wapniowo-magnezowym ) no i wiadomo azotowych trochę.

6. Uprawić ciężką broną żeby nie wywlec na wierzch kęp trawy.

7. Zasiać roślinę taką aby opryskami łatwo zwalczyć dominujące chwasty/trawy zboże lub coś ze strączkowych.

8. Wykonywać opryski.

 

Na glebie klasy 4 jak piszesz po odpowiednich zabiegach i nawożeniu szczególnie ważne jest wapnowanie, możesz uzyskać 4- 6 ton zboża z hektara zależy jak będziesz uprawiał i dbał o glebę.

 

Pozdro i powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pandowski
      Cześć Wszystkim!
       
      Na początek dane:
       
      Powierzchnia pola: 1,3 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu; obecnie rośnie jeszcze seradela uprawna do przeorania
      Klasa gleby: V
      Kategoria agronomiczna gleby: lekka
      PH w KCl: 3,64
      P205: 5,9
      K2O: 2,0
      Mg: 1,6
       
      Co chcę uzyskać?
       
      Chciałbym założyć trwały (nawet 10 i więcej lat) użytek zielony, który będzie można łatwo odchwaszczać herbicydem. Zamierzam dać chętnemu rolnikowi pokosy z tego użytku w zamian za zbiór przynajmniej dwa razy w roku i wiosenne włókowanie. W tej chwili już mam 5 ton wapna na polu gotowego do rozwiezienia a następnie planuję wykonać orkę 15 cm.
       
      Moje pytania są następujące
       
      1. Jakie trawy zasiać?
      2. W jaki sposób je siać i kiedy? Czy teraz w październiku ma to jeszcze sens (a dziś na Północnym Mazowszu był już lekki szron) czy czekać do wiosny?
       
       
      Z góry bardzo dziękuję za pomoc
      Pozdrawiam
      P.
       
    • Przez cinas16
      Witam, mam możliwość dzierżawy kilku hektarów łąk. Problem jest w tym, że są one na jednej działce z lasem. Czy w takim wypadku można brać dopłaty do łąk? Nigdy wcześniej nie były brane dopłaty na to. Ile wynosi dopłata do łąk? jest to kwota JPO czy coś więcej.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady
    • Przez Supplisek
      Witam
       
      Obecnie posiadam grunty o klasach ziemi jak w temacie, na dzień dzisiejszy jest tam łąka lecz chciałbym się zająć uprawą trawy na nasiona, przeważają torfowiska, częściowo piaski na wzniesieniach lekkich i miejscami bardziej zwięzła ziemia IV klasy. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest szansa powodzenia takiej uprawy? Dodam tylko że ziemia nie jest bardzo mokra, jedynie w miejscach - dołach przy lesie ale tragedii nie ma
    • Przez slawo12
      Witam,może jest ktoś zainteresowany sianem,kiszonką,mam 15 ha.oddam za darmo musi sobie sam skosić i zebrać,trawa doskonałej jakości,teren bardzo ekologiczny ,Podkarpacie,okolice Błażowej Rzeszowskie 501082788
      Przeniesione
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj