Skocz do zawartości
nunu85

różne rodzaje fosforu w nawozach

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
rożne
nunu85    82

Cześć Panowie

Czy ktoś z was przed kupnem nawozu npk bierze pod uwagę jaki rodzaj fosforu jest w nim zastosowany?

Otóż są nawozy w ktorych praktycznie cały fosfor jest nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczają go tylko w mocne kwasy (a wiec jest praktycznie niedostepny dla roślin) jak np popularny lubofos pod rzepak,

Sa nawozy gdzie fosforu rozpuszczalnego w wodzie jest pewien ułamek (np amofoski) i sa takie, gdzie prawie cały fosfor rozpuszcza sie w wodzie (np polifoski, lubofoski, suprofoski)

Ja do tej pory sie nad tym nie zastanawiałem wiele, ale w tym roku strasznie dziwiły mnie dosłownie czerwone liscie rzepaku (spowodowane duzym niedoboreM fosforu) pomimo tego, ze posypałem jesienia bodajze 450kg lubofosu pod rzepak.

I tak powoli po nitce do kłebka doszedłem do wniosków jak wyzej.

SPRAWDZAJCIE JAKI RODZAJ FOSFORU MA NAWOZ, KTORY CHCECIE KUPIC.

NewVario    8

Kolego masz całkowitą rację : lubofosy - fosfor rozkłada się bardzo powoli , stosujemy go na glebach o niskim pH gleby , polifoski itd. mają fosfor przetworzony , który rozpuszcza się w glebie ( roztworze glebowym) stosujemy przy pH 6-7 . Najbardziej przyswajalny dla roślin jest fosfor z nitrofosek , tak zwana forma Poli - Activia. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się