nunu85

różne rodzaje fosforu w nawozach

Polecane posty

nunu85    187

Cześć Panowie

Czy ktoś z was przed kupnem nawozu npk bierze pod uwagę jaki rodzaj fosforu jest w nim zastosowany?

Otóż są nawozy w ktorych praktycznie cały fosfor jest nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczają go tylko w mocne kwasy (a wiec jest praktycznie niedostepny dla roślin) jak np popularny lubofos pod rzepak,

Sa nawozy gdzie fosforu rozpuszczalnego w wodzie jest pewien ułamek (np amofoski) i sa takie, gdzie prawie cały fosfor rozpuszcza sie w wodzie (np polifoski, lubofoski, suprofoski)

Ja do tej pory sie nad tym nie zastanawiałem wiele, ale w tym roku strasznie dziwiły mnie dosłownie czerwone liscie rzepaku (spowodowane duzym niedoboreM fosforu) pomimo tego, ze posypałem jesienia bodajze 450kg lubofosu pod rzepak.

I tak powoli po nitce do kłebka doszedłem do wniosków jak wyzej.

SPRAWDZAJCIE JAKI RODZAJ FOSFORU MA NAWOZ, KTORY CHCECIE KUPIC.

NewVario    22

Kolego masz całkowitą rację : lubofosy - fosfor rozkłada się bardzo powoli , stosujemy go na glebach o niskim pH gleby , polifoski itd. mają fosfor przetworzony , który rozpuszcza się w glebie ( roztworze glebowym) stosujemy przy pH 6-7 . Najbardziej przyswajalny dla roślin jest fosfor z nitrofosek , tak zwana forma Poli - Activia. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Paula98r
      Dzień dobry. W ubiegłym roku wprowadzono obowiązek ewidencji nawożenia azotem.  Zwracam się do osób, które same zajmują się pisaniem azotanów. Jak obliczyć zawartośc azotu jeżeli obornik od świń i bydła jest zmieszany? Oczywiście są przykłady jakie agencja podała na stronie ale wszystko jest podane osobno. 
    • Przez agrofoto1
      Dzwoniłem do mojego dostawcy i pani powiedziała wprost, bez ogródek, że wapno podrożało bo jest teraz dotacja :) Myślałem, że będą przynajmniej udawać :)
    • Przez TylkoOkragly
      Chciałbym wysiać krede granulowana i nie wiem ile sie tego wysiewa na ha.Ph 4,5-5,5
    • Przez radek5314
      mam przygotowac plan nawozowy na podstawie chemicznej analizy gleby ph, P,K,MG czy ktos wie jak to zrobic czy sa jakies osoby zajmujace sie robieniem planu nawozowego?
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.