Skocz do zawartości
ferguson235

Fortschritt E-514 ----- Bizon Z056

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Bizon
UrsusCzesio    304

Nie daleko mnie składnica częsci do Fortschritt E-512, 514, pokosówek, sieczkarni, pługów, rozrzutników, pras, beczkowozów Fortschritt. Agroma Wągrowiec. do wyboru do koloru. Częsci do maszyn z DDr i ZSRR

Matey    431

525 jak się nie myle ma 5 klawiszy, 527 6 klawiszy, ale jak kombajn czteroklawiszowy może byc wydajniejszy niż pięcio czy szescio to nie mam pojęcia, jakie miał problemy przy koszeniu ten MDW?

Wiadomość z agroFakt.pl

rucin    2

Problemów niemiał ale strasznie powoli chodził a super ma 5 klawiszy a jednak był wydajniejszy od forszaja

Matey    431

Tak, faktycznie mój błąd, ale to wina kombajnisty, że wolno jechał, chyba że warunki mu na to nie pozwalały

AgroFENDT    3

foraszaj. jest ekonomiczniejszy jak bizon,części są dostępne, i jest niemiecki wiadomo lepszy materiał co za tym idzie mniej awaryjny! :D

misiulek    14

Na wstępie, przepraszam, że odświeżam ten temat, po takim czasie, ale jak widzę, jakie pierdoły ludzie niektórzy piszą to się ledwo w krześle ze śmiechu utrzymałem :)

Może zacznę od tego, że te kombajny mogły mieć 3 hedery:

3,60(wypuszczono ich bardzo mało sztuk)

4,20(najpopularniejszy w Polsce, z uwagi na łatwość w transporcie)

5,20 (chyba, bo nie jestem pewien na 100%:))

Druga sprawa MDW E 514 od zwykłej E514 nie rożni się prawie niczym, w zasadzie większość udoskonaleń kończy się na kabinie i innych drobiazgach w kombajnie.

Kolejna sprawa jest taka, ze ludzie piszą o tym że bizon super kosił szybciej...

Tu już ze śmiechu nie wytrzymałem:)

Mieszkam w mazowieckim, na północ od warszawy, jest tu pół na pół i bizonów i forszajow, jednak tych pierwszych coraz mniej, bo u nas ludzie nie patrzą na sentyment tylko na to, żeby maszynka pracowała i była wydajna, wiec zmieniają na forszaje, claasy jd. Ale wracając do tematu, bizon to ślimak przy forszaju, jedynym ograniczeniem jest tu kombajnista(!), bo to od niego zależy ustawienie kombajnu itp. Jeśli bizon w dzień poradzi sobie na usługach z 10 ha (plus dojazdy itp) to jest już za***iście i właściciel bizona jest w niebo wzięty:D Tymczasem E514 potrafi zamknąć dzień na 12-13 ha(słyszałem o 14-15 ale chyba praca musi bardzo sprawnie iść, zborze musi być dość niskie i wilgotność idealna;) )

Pracowałem na obu maszynka, skrzynia w bizonie to nieporozumienie, wsteczny czasami jest nie do wrzucenia, kabina w bizonie zostawia wiele do życzenia, ktoś już wymieniał, co daje nam 514 wiec nie będę się powtarzał, ogólnie w kabinie można się przyczepić tylko do wejścia, poza tym, nie znajduje tu czegoś co było by nie ergonomiczne, albo niepraktyczne.

Części, części, części..

W mazowieckim jest tego dostatek, praktycznie co 50-100 km jest sklep z zamiennikami, albo używkami itp. Sklepy obecnie maja wszystkie części, wiadomo w żniwa może zbraknąć.

Tu mogę chyba tylko powiedzieć, że części i do bizona i do forszaja są tak samo dostępne, cena tu w sumie nie gra dużej roli, bo tez są porównywalne, no może forszaj niektóre ma tańsze ;P

Spalanie. Ty 514 i 512 maja takie samo około 10 l na godzinę pracy i do 12 l z sieczkarnią. jeśli bierze więcej, to po prostu regulacja pompy, czy tez odnowienie/przeczyszczenie najważniejszych części układu paliwowego, załatwia najczęściej sprawę.

jak ktoś ma ochotę napisać "Bizon lepszy!" to niech się 50 razy zastanowi, i przypomni sobie każda usterkę. Jak kto ma tak dba. 514 wiele do szczęścia nie potrzeba, a potrafią odwdzięczyć się bezawaryjnymi żniwami.

Prawdą jest mit o tym, że maszyny z Czech są mocno wyeksploatowane, tym bardziej widać to po "kołchozowych" numerach wymalowanych w tamtejszych "pegierach". Najlepiej brać z Niemiec oraz skandynawi.

na razie chyba wszystko :)

UrsusCzesio    304

oj hederów byly 4 gatunki mi sie zdaje. Był 5m szerokosć robocza we wsi są 2 i tlyko to żadnego bizona w okolicy dzieki Bogu :D i 5.6m włąsnei taki znalazłem ze stolem do rzepaku kolega potrzebuje. Widac po tych gwiazdach wśrodku co motowidlatrzymaja.4.2 i 5m ma 2 w srodku tamten miał 3 :D

maqlek    6

Ciężko powiedzieć, czy były faktycznie 4 rodzaje, chyba że już gdy produkcja była pod malunkami MDW, wtedy dawali silnik perkinsa z turbo, moc około 140 koni, możliwe, że wtedy mógł obsługiwać heder 5,7m, bo miał moc:D Poza tym, mało to razy się przerabiało z 5.2 na 4.2, wiec i z 5,7m mogli robić 5,2m:P

UrsusCzesio    304

5.7 były juz w 512 montowane tylko ten nieszczęsny napęd kosy :D Ale to jestp ikuś żeby przerobić na napęd 514

Matey    431

5.7 były juz w 512 montowane tylko ten nieszczęsny napęd kosy :) Ale to jestp ikuś żeby przerobić na napęd 514

Pikus jak sie ma gdzie to podpatrzyc na żywo, my robiliśmy tak jak widziałem z fotki w necie, i skosiła kosa 5ha i wyrwało ceownik..

maqlek    6

Do 514 maksymalny rozmiar zespołu tnącego według konedaty to 5.40, Jaki jest więc sens koszenia 512 z 5,7? Niewygodne, bo np tak jak u mnie drogi maja lekko ponad 4 metry szerokości i drzewa są prawie przy każdej drodze, wiec bawienie się z wózkiem, by przejechać pół kilometra, to trochę nie halo:P Kombajn się żuje, używanie przyspieszacza, to jak postój na życzenie;p i jest to chyba katowanie maszyny gorsze jak w rzepaku...

Najlepszym rozwiązaniem jest według mnie heder 4,2 :)

damia102    0

kolega ma MDWE-514 i już kilka lat nim śmiga bez awari na 120 ha i naprawde super maszyna. części łatwo dostępne, spalanie malutkie i wydajność też fajna. ma w nim heder 4,2.

astrzak    16

Z czesciami do Farszajów to jest roznie. W moich stronach jest kilka e512 i e514 i własciciele narzekaja ze nigdzie czesci niema. A do Bizona to w promieniu 20km jest 6 sklepów z czesciami

marcin615    0

powiedzcie mi koledzy jakie wymiary ma 514-tka tzn szerokosc bez hederu i wysokosc .pytam dlatego ze mam zamiar kupic takiego tylko njie wiem czy wejdzie do garazu .pozdrawiam

Matey    431

wg konedata.net szerokosc bez hederu to 2,88m, wysokosc 3,9m

kamil12441    0

Ktory lepszy Niemiecki czy Polski ?

zdecydowanie POLSKI ;)

pozdro

Edytowano przez Matey
post bez argumentacji- warn

Według mnie lepszy jest bizon . Polski wszędzie częsci są do naprawy wystarczy młotek przecinak i klucz francuski :P

Prosty w budowie , mało awaryjny ( jak się dba) . Forszajem kosili w polu 1,5 ha to zepsuł się raz naprawili przejechali dalej znowu się coś innego zepsuło naprawili to to zauważyli że pasek sie psuje już i na tym się skończyło że cudem skończyli to pole :P Bizon najlepszy :)

PAWKUB    1

Moje zdanie jest takie jeśli miałbym wybierać między suprem, a 514 to bez wahania wybrałbym niemca, natomiast jeśli chodzi o rekorda, a 514 to patrzyłbym który jest w lepszym stanie, aczkolwiek wybrałbym pewnie 514 bo mam taki kombajn i jego wykonanie wydaje mi się o wiele lepsze od bizona i pomimo drobnych awarii według mnie jest to bardzo dobry kombajn, co do części to przychodzą przez kuriera do max dwóch dni i wcale nie są jakieś strasznie drogie.

john81    4

kosilem bizonem ,kosze 514 i nigdy nie wroce do bizona,nigdy,polecam zdecydowanie 514.........

john81    4

wydajniejszy,ekonomiczniejszy,łatwiejszy w ustawieniach,duzo lepszy widok z kabiny,mam super dostep do czesci,(dwa sklepy w odleglosci 10km od domu) to tylko podstawowe walory,praktyka by cie napewno przekonala......

filp3090    0

wydajniejszy,ekonomiczniejszy,łatwiejszy w ustawieniach,duzo lepszy widok z kabiny,mam super dostep do czesci,(dwa sklepy w odleglosci 10km od domu) to tylko podstawowe walory,praktyka by cie napewno przekonala......

i z tym się zgodze!

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jarku98
      Witam
      Stoję przed wyborem kombajnu głównie na usługi . Kombajny mają podobną cenę i wydajność. kombajn będzie brany na różnicowanie i muszę zmienić wnisek z siewnika na kombajn i dlatego muszę wybrać markę , a kombajn będzie zamawiany dopiero po żniwach .Co byście polecili chodzi mi głównie o wytrzymałość , spalanie , wygodę pracy i wartość przy odsprzedaży ?
    • Przez lukkii
      Witam

Planuje kupno nowego kombajnu. Najlepiej John Deere'a z uniwersalnym klepiskiem (czy to dodatkowa opcja? którą można dokupić do każdego Johna?) żeby nie trzeba było zakładać przesłon na będen tylko przystawke przypiać i jazda ponieważ sieje tylko 40 h kukurydzy. Znajomy ma John Deer'a 9540i i nic nie zmienia tylko przystawke przypina i tyle. Ale na takiego mnie nie stać Myślalem Nad 2056 coś z niezadużym hedrem tak do 4.8 i oczywiscie nie za drogiego.

Pozdrawiam
    • Przez janusztracz73
      witam mam w planach zakupić kombajn New Holland clayson 140 chciałbym o nim uzyskać informacje. Jaki mogę jeszcze brać pod uwagę link do new hollanda  http://olx.pl/oferta/kombajn-zbozowy-new-holland-CID757-IDgoR1H.html#90ca18e46b
    • Przez EKO-ENERGIA
      Witam koleżanki i kolegów
      Zakładam nowy temat po przeczytaniu wszelakich podobnych, odnośnie porównywania marek czy wielkości areału do skoszenia, ale żaden wątek nie wyczerpuje mojego problemu z wyborem, w szczególności iż sporo pozmieniało się w modelach.

Poszukuje nowego kombajnu do gospodarstwa, praktycznie bez usług (nie chce bawić się w to, z uwagi generalnie na brak czasu a i koszenie po 300 zł ha nie robi jakiejś znaczącej opłacalności).
      Kombajn będzie pracował na ok 150 ha, trochę rzepaku, zboża głównie żyto i pszenżyto, oraz strączkowe. (w wielu kawałkach, sporo przejazdów)
      wydajności ok 4-6 ton, z uwagi na bardzo słabe lekkie ziemie, bez szału 10 ton u mnie się nie trafia, 7 to max z hybrydy.
      równo, bez żadnych gór, pagórków itp
      żniwa zaczynam ok 20 lipca, rzepak potem ok 25 lipca, zboże
      więc mam ok 3/4 tygodni na zbiór, stąd wybór raczej najmniejszych przedstawicieli różnych marek,

Pod uwagę biorę głównie 4 kombajny, a może coś jeszcze, co mi umknęło
      Claas Avero 240, Fendt 5185, JD w 330 (oraz Sampo Coma 8), NH TC 5.70
      wszystkie mają być wyposażone w wózek i stół do rzepaku

może po kolei o każdej z marek, kolejność przypadkowa,

Claas Avero 240
      Kombajn o mocnym silniku Perkinsa 205 km
      młocarnia 106 cm szerokość - 4 wytrząsacze
      dodatkowy bęben wstępny APS zwiększający wydajność,
      mała, warta budowa, wygodna kabina, fajnie wykonana, niezły lakier blach
      zbiornik 5600
      Heder 4,3 metra,

cena ok 460 tyś netto

Fendt 5185
      Kombajn o 4 cylindrowym silniku, AGCO 176 km ( gdyby nie te 4 gary, a może to stereotyp???
      młocarnia 134 cm szerokość 5 wytrząsaczy
      młocarnia konwencjonalna (bęben + odrzutnik)
      duża maszyna, na ocynkowanym nadwoziu, nowa kabina podobno bez wajch (nie wiem nie widziałem)
      zbiornik 5200
      Heder 4,2
      Konstrukcja włoskiej Lawerdy, czy to plus czy minus???

cena ok 100 tyś euro (czekam na konkretną ofertę) ale to daje dziś ok 450 tyś zł

JD w 330 (oraz Sampo Coma 8)
      Jeździłem nim jeden sezon, nawet fajny ale to nie JD tylko fińskie Sampo, można wybrać żółty kolor w Gravicie
      silnik 207 km
      młocarnia 111 cm szerokość 5 wytrząsaczy, ale małych, niewiele więcej niż Claas
      dodatkowy bęben wstępny PTC zwiększający wydajność,
      mała kompaktowa budowa, fajna wygodna kabina,
      zbiornik 5200l
      heder 4,2 lub 4,5 m

cena ok 400 tyś zł

NH TC 5.70
      silnik NEF 170 km
      młocarnia 130 cm szerokość 5 wytrząsaczy - bez retroseparatora
      duża konstrukcja, 5 klawiszy, kabina, jakoś nie wiem czemu ale nie rozwala mnie
      zbiornik 5200
      heder 4,57

cena ok 420-440 tyś

Uważam że przedstawione kombajny osiągną podobna wydajność ha czy ton na godzinę pracy.
      mam nim do skoszenia 150 ha co daje mi ok 10/12 dni pracy żniwnych, (150 to niby dużo na taki kombajn, ale nie za dużo)
      odbiór na 2 duże przyczepy powoduje że kombajn cały dzień nie czeka na przyczepy tylko kosi, stąd wydajność max 20 ha na dzień
      średnio 12-15 ha dziennie.

czy użytkujecie takie maszyny, możecie coś powiedzieć o nich, jakieś własne uwagi przemyślenia.
      Mnie już głowa boli od tego wyboru, z góry dziękuje za każdą pomoc i wszelakie opinie.

• Przez Rol_C-330M
      Chciałbym się dowiedzieć z waszych opinii, doświadczeń jaki kombajnik będzie lepszy lub jakiś inny