checak

Tragicznie słaba kukurydza

Polecane posty

nightmare    81

kup ekolist 6-12-7  zawiera wszystko co potrzebne kyukurydzy .  opryskiwaczem ciagnikowym niewiele trafi na liscie, najlepiej rozrobić mocniejsza dawke i przejść po lepkach takim recznym, raz, i [powtarzac co kilka dni, efekt murowany, i bzdura ze nie wyrośnie, może być z tego ladna kukurydza, problem gorszy ze rzadko powschodzila ta kukurydza,


a najlepiej na start kup ferbanat, srodek drogi ale bardzo skuteczny, po nim kukurydza powinna ruszyc jak szalona,  przy pryskaniu recznym 0.5 litra starczy na 2 hektary, koszt 40zl, przy pryskaniu opryskiwaczem ciagnikowym dawka na 2 ha ok 5 litry, koszt ok 400 zl wiec droga impreza.


kwasna gleba i zbyt duza dawka moczniku zrobily swoje, innych przyczyn nie szukaj, miałem dokładnie to samo w tamtym roku na jednym kawałku , pierwszy rok tam miałem, kukurydza siedziała ze ledwo ja było widać fioletowa, a sąsiad miał już prawie do kolan, w efekcie końcowym nie była slabsza jak u sąsiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

kup ekolist 6-12-7  zawiera wszystko co potrzebne kyukurydzy .  opryskiwaczem ciagnikowym niewiele trafi na liscie, najlepiej rozrobić mocniejsza dawke i przejść po lepkach takim recznym, raz, i [powtarzac co kilka dni, efekt murowany, i bzdura ze nie wyrośnie, może być z tego ladna kukurydza, problem gorszy ze rzadko powschodzila ta kukurydza,

a najlepiej na start kup ferbanat, srodek drogi ale bardzo skuteczny, po nim kukurydza powinna ruszyc jak szalona,  przy pryskaniu recznym 0.5 litra starczy na 2 hektary, koszt 40zl, przy pryskaniu opryskiwaczem ciagnikowym dawka na 2 ha ok 5 litry, koszt ok 400 zl wiec droga impreza.

kwasna gleba i zbyt duza dawka moczniku zrobily swoje, innych przyczyn nie szukaj, miałem dokładnie to samo w tamtym roku na jednym kawałku , pierwszy rok tam miałem, kukurydza siedziała ze ledwo ja było widać fioletowa, a sąsiad miał już prawie do kolan, w efekcie końcowym nie była slabsza jak u sąsiada.

Nie wiem czy żartujesz, ale jakoś nie wyobrażam sobie ręcznie opryskać 2 ha kukurydzy..., no chyba że piszesz poważnie to pełen szacunek dla Ciebie...;)

Edytowano przez larysto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
checak    0

Zamówiłem  FoliQ® P fosforowy zobaczymy jakie będą efekty.

 

Co do oprysku, to też podejrzewam, że może być on przyczyną. Niby jak go kupowałem, pan w sklepie zapewniał, że środek jest przeznaczony do uprawy kukurydzy, ale widać pewnie się pomylił...

 

Zamówię również te paski lakmusowe i tak w przybliżeniu sprawdzę jaki odczyn ma gleba.

 

Na razie dziękuję za porady. Jak będzie jakaś poprawa wstawię kilka zdjęć.

 

Do usłyszenia 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristof82    1

U mnie tez kukurydza tragedia! Robiłem badania w zeszłym roku;ph od 4,1 do 5,1 z przewaga tej niższej wartości  fosfor 7,9 do 10,3 potas 2,6 do 7,2  magnez 1 do 2,1 takze potrzeby wapna i PiK bardzo duże. po Zniwach rozsiałem po 6 ton/ha wapna węglanowego KUJAWIT do tego pod korzen solidna dawka PiK(500 kg npk7-20-30) przedsiewnie saletrzak 300kg pogłównie 200 kg mocznika(tydzien temu) i kukurydza głównie 10-15 cm wysokości! fioletowa że masakra.W celu ratowania były już 2 opryski w kosmicznych dawkach (siarczan magnezu siedmiowodny 25kg ,azotan potasowy 25 kg(NK13-46), fosforan jednopotasowy 50kg(PK52-34), żelazo 5 l, cynk 2,5l bor 1,5l ,miedz 1,5 l. dawka jednorazowa/ha! A kukurydza jak nie rosła tak nie rośnie i na 99% nie urośnie.Poprostu zaniedbania wieloletnie poprzedniego właściciela(brak wapnowania i stosowanie tylko azotu wykończyły glebe) a  moje wapnowanie jeszcze widocznie za wczesnie zeby dało dobry efekt, no i na dodatek ta tragiczna susza(północna wielkopolska) A może ktoś ma jeszcze jakiś pomyśł aby ją uratowac???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
checak    0

Niby i u mnie jest sucho, rzadko kiedy pada. . . Ale u innych ludzi którzy siali mniej więcej w takim samym czasie co ja kukurydza jest lepsza, o wiele lepsza. No ale oni uprawiają ją już od kilku lat. Niestety nie każdy chce zdradzić jakie nawożenie stosuje itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

To niezupełnie tak - ja jedną mam słabą (siana po pszenżycie i na "słabszej" glebie i na oborniku) a drugą można powiedzieć że piękną (siana po buraku i na lepszej glebie). Według mnie gleba o lepszej klasie lepiej trzyma wilgoć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Ja stosuję kolego 125kg/ha canwil (dlatego nie mocznik ponieważ na słabiej ziemi jak jest sucho to lubi palić)  , sól potasowa 125kg/ha, 125kg/ha polidap w podsiewacz, obornik 30 ton/ha jesienią

Orka, wiosna włóka, agregat 3 dni przed siewem płytko. Ten co sieje mi QQ mówi "że za***iście uprawiam pole wszędzie równo się jedzie" Sieje na głębokość 6cm tylko talerzowym.

 

Oprysk na chwasty dzielę na dwa dawki (50% i 50% lub 75% i 25%, mocarz + nikosh) jest lepiej ze względu że zawsze coś ominę lub dysza nie pryska. Plon zazwyczaj 10 ton/ha. Jak jest QQ po QQ na ziarno nie daję obornika.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

nie zartuje, kupiłem 0.5 ferbanatu do testu, gdybym wlal w opryskiwacz ciągnikowy starczylo by mi na 20 ary,  kukurydza miała 2 liscie, przez 2 godziny obskoczyłem pol ha po lepkach, kukurydza na tych rzadkach znacznie lepiej rosnie, srodek choć drogi wart tej ceny.  kolega jak chce to niech pryska ziemie, bo puki co kukurydzy nie ma, przynajmniej na zdjęciach nie wiele jej jest.  to co poleci na ziemie to jest kasa wywalona w bloto. z drugiej strony odzywki nie sa takie drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

To niezupełnie tak - ja jedną mam słabą (siana po pszenżycie i na "słabszej" glebie i na oborniku) a drugą można powiedzieć że piękną (siana po buraku i na lepszej glebie). Według mnie gleba o lepszej klasie lepiej trzyma wilgoć...

 

 Z tym trzymaniem   wilgoci  Ameryki  żeś  nie  odkrył    :)  w tym roku gdzie susza ziemia ładnie  poklasowana.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Zamówiłem  FoliQ® P fosforowy zobaczymy jakie będą efekty.

 

Co do oprysku, to też podejrzewam, że może być on przyczyną. Niby jak go kupowałem, pan w sklepie zapewniał, że środek jest przeznaczony do uprawy kukurydzy, ale widać pewnie się pomylił...

 

Zamówię również te paski lakmusowe i tak w przybliżeniu sprawdzę jaki odczyn ma gleba.

 

Na razie dziękuję za porady. Jak będzie jakaś poprawa wstawię kilka zdjęć.

 

Do usłyszenia 

 

zadzwoń do odr-u i spytaj gdzie zbadasz ziemię. Wyjdzie taniej i lepiej jak te paski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Koledzy a nikt z Was nie sadzi ze to wina oprysku? Przecież ten viking nie jest na kukurydze. Moze on uszkodził ja? Na 5 zdjęciu jest ominiete i kukurydza jest zielona taka jak powinna byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

pole wygląda na zbite i zlane deszczem, widziałem coś takiego w tamtym roku u siebie na brzegu pola, również kiepskie wschody były a kukurydza kawałkiem nie mogła się zebrać w żaden sposób, na tej ziemi mogą być niedobory składników ale nie koniecznie, może być po prostu wina tego że zlana deszczem ziemia zaskorupi się a przy okazji spodnia warstwa gleby jest wtedy ciężka do ogrzania a wiadomo że przy niskiej temperaturze gleby są większe problemy z pobieraniem składników pokarmowych. kukurydza się pozbiera ale gdy będzie za późno trochę, ja podsypywałem brzeg pola saletrą (przy łodydze ręką) i ostatecznie urosła na jakieś 2 metry a reszta pola była zdecydowanie lepsza niebo a ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik995    9

Witam mam pytanie do kolegów chodziłem dziś po polu kukurydzy odmiana Wilga Fao 220 pole było po życie na kiszonkę siałem kukurydze 16 maj i ma około 1 metra z kukurydzy powoli wychodzi już kwiat i oto moje pytanie dlaczego już dostaje ten kwiat ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokładnie już puszcz qq wiechy a ma dopiero metr wysokości czyli jeszcze 0,5metra i koniec porostu jej, u mnie odmiana Glejt, Opoka, Lokata i Kosmo na 8ha i żadnej różnicy nie widzę- zobaczymy później w kolbach! tragedia

Edytowano przez dominik_szczytno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

opoka taka zachwalana powinna być wyzsza, a co do tej wiechy to szybko wypuszcza, u mnie fao 220 siana 24 kwiecień i dopiero zaczyna wylazic klos. widać taka pora, niezależnie od terminu siewu, tak jak ze zbozem. te z późniejszym fao na razie nie pokazuja wiechy i nie widać w srodku, także pewnie jeszcze potrwa, w sumie to i lepiej bo jest wysoka i będzie mieć więcej czasu wyrosnąć jeszcze wyżej, kto wie, może nawet do 4 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

u mnie fao 240 i sporadycznie już zaczyna się kłosić, jak patrzyłem u sąsiadów to z reguły jeszcze liść lub dwa i też kłoszenie, przyszła pora i tyle, niestety wysokość kukurydzy nie determinuje początku kłoszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

jedne są 2 m a dużo mam takiej z 1,2 m te najwyższe już ruszyły z kłoszeniem w najlepsze, a te które susza mocniej dotknęła na gorszych ziemiach też już przybierają się, kukurydza u sąsiada która ma z 60 cm też wypuści z jeden liść i wiecha leci- sprawdzałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jedne są 2 m a dużo mam takiej z 1,2 m te najwyższe już ruszyły z kłoszeniem w najlepsze, a te które susza mocniej dotknęła na gorszych ziemiach też już przybierają się, kukurydza u sąsiada która ma z 60 cm też wypuści z jeden liść i wiecha leci- sprawdzałem.

 

a jaką masz odmianę qq?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

zapomniałem jakie nazwy, musiał bym worki znaleźć, w każdym razie dwie odmiany jedno i to samo z kłoszeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

zauwazylem ze odmiany z fao 220 / 230 i 240 klosuja w podobnym czasie, nawet u sąsiada 230 jakby wcześniej niż u mnie 220, u niego 2 dni później siana, za to kukurydza z fao 260 i 270 nie ma na razie widoku kwiatu, a ma już wysokość 2 do 2.5 metra.  te wczesne troszkę słabiej,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zauwazylem ze odmiany z fao 220 / 230 i 240 klosuja w podobnym czasie, nawet u sąsiada 230 jakby wcześniej niż u mnie 220, u niego 2 dni później siana, za to kukurydza z fao 260 i 270 nie ma na razie widoku kwiatu, a ma już wysokość 2 do 2.5 metra.  te wczesne tro

 

Fao 260-270 i na jakiej klasie gleby i kiedy była siana oraz w jakim województwie było to siane ze ma 2,5 metra i może wiesz jaka to jest odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

wschodnia czesc woj mazowieckiego, powiat sokolow podlaski, ziemia klasy 6.  fao270 to ulan, odmiana na słabsze gleby, fao 260 to vitras odmiana na lepsze gleby, u mnie zadnej roznicy pomiędzy tymi odmianami puki co nie widać. To sa odmiany dające dużo masy, rekordowo wysokie rosliny, polecam na słabsze gleby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
speeeder    32

Witam.

 

Posiadam uprawę kukurydzy odmiana Glejt i Prosna (2ha) na ziemi o klasie IV.

Na jesieni pod kukurydzę było dane 30 rozrzutników 3,5 tonowych obornika. Późną jesienią (około listopada) było dane dwa (500kg) big bagi Wapmigu kornickiego. 

Na wiosnę (kwiecień) posiałem 600 kg Polifoski 8 (300 kg/ha). Pole zostało zrobione agregatem, a przed siewem było posiane 600 kg Moczniku (300kg/ha) i znowu zrobione agregatem.

Po zasianiu kukurydzy na trzeci dzień został wykonany zabieg opryskiem Viking 75 WG.

Teraz kukurydza jest fioletowa, nierówna, słaba (zdjęcia w załączniku).

Co może być tego przyczyną. Proszę o jakieś porady i o podzielenie się własnymi doświadczeniami.

Pozdrawiam

Nic nie napisales o siewe.

Dawales do podsiewacza fosforan amonu albo jakis wieloskladnik z fosforem?

jakim siewnikiem to siales.

ph gleby tez ma ma swoje znaczenie.

Dawales jakas forme cynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisales o siewe.

Dawales do podsiewacza fosforan amonu albo jakis wieloskladnik z fosforem?

jakim siewnikiem to siales.

ph gleby tez ma ma swoje znaczenie.

Dawales jakas forme cynku?

 

 

Witam.

 

Posiadam uprawę kukurydzy odmiana Glejt i Prosna (2ha) na ziemi o klasie IV.

 

Na jesieni pod kukurydzę było dane 30 rozrzutników 3,5 tonowych obornika. Późną jesienią (około listopada) było dane dwa (500kg) big bagi Wapmigu kornickiego. 

 

Na wiosnę (kwiecień) posiałem 600 kg Polifoski 8 (300 kg/ha). Pole zostało zrobione agregatem, a przed siewem było posiane 600 kg Moczniku (300kg/ha) i znowu zrobione agregatem.

 

Po zasianiu kukurydzy na trzeci dzień został wykonany zabieg opryskiem Viking 75 WG.

 

Teraz kukurydza jest fioletowa, nierówna, słaba (zdjęcia w załączniku).

 

attachicon.gifP6240098.JPG

attachicon.gifP6240099.JPG

attachicon.gifP6240100.JPG

attachicon.gifP6240101.JPG

attachicon.gifP6240102.JPG

attachicon.gifP6240103.JPG

 

Co może być tego przyczyną. Proszę o jakieś porady i o podzielenie się własnymi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

 

przesuszyłeś glebę bo za często używałeś agregatu!i dlatego masz fioletowa qq! NIEDOBÓR WODY ten sam bład popełniłem i ja, lecz po deszczach ostatnich odbiła ma 1,5m kolor zielony bo co 7 dni daje jej odżywki itd.!

 

Edytowano przez dominik_szczytno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj