tomo9911

Czerwona Duńska

Polecane posty

tomo9911    0

Witam. Mam taki problem a mianowicie zakupiłem 6 szt Czerwonej Duńskiej. Wszystko fajnie wydajne zdrowe, tylko problem z rują. Jest totalnie nie zauważalna.  Kwestia żywienia i chowu odpada. I niewiem właśnie w czym jest problem czy ta rasa tak poprostu ma. Są bardzo spokojnie może dlatego. NIe obskakują się praktycznie , śluz nie widoczny dopiero po przemasowaniu się pojawia. I moje pytanie czy ktoś posiada tą rase i ma podobny problem czy tylko u mnie takie się trafiły. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Nie miałem nigdy doczynienia z tą rasa krów ale jeśli chcesz są sposoby wywołania rui farmakologicznie tak że w ciemno będziesz mógł kryć krowę (chodzi o to że może nie mieć objawów rui jednak będzie owulowała). Wiadomo zawsze to są koszty ale jak normalnie nie widac objawów to jest to jedno z możliwości. A to są jałówki czy już kiedyś się cieliły?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo9911    0

Wszystkie po pierwszym cielaku. Udało mi się zauważyć ruje dopiero u 3 szt. Więc zacielone. Teoretycznie. Choć nie miały totalnie żadnych objaw. Dopiero po włożeniu ręki można było ocenić stan jajników itp. I okazywało się że mają ruje. Byłem zmuszony jednej dać hormon gdyż jest 6 miesiac po wycieleniu a brak zauważalnej rui. Rasa bardzo godna polecenia zdorwe plodne (wystarczy jedna udana inseminacja) wydajne. Tylko z tą rują problem. Dlatego ciekawi mnie czy tylko moje takie sączy teżktoś też ma z tym problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na jakiej podstawie twierdzisz że płodne jak ruji nie możesz zauważyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Na jakiej podstawie twierdzisz że płodne jak ruji nie możesz zauważyć?

 

 

Tak się składa że studiuję weterynarię i akurat niedawno miałem zajęcia z farmakologi na temat synchronizacji rui. Jest kilka sposobów z różną ilością iniekcji (kosztów) i ilością badań jajników. Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie, są oczywiście prostsze (tańsze) systemy ale w nich musisz pilnować objawów rui i wtedy kryć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo9911    0

Na takiej podstawie iż te które udało mi się zacielić (3szt) załapały odrazu i są cielne , oczywiscie moze to byc przypadek. Ale wątpie. Wydajność po wycieleniu 30l/doba. Teraz gdy są dojone już około 4 miesiace bd 20l. No i trochę słabsza pasze dostają. Ogólnie wydajność mniejsza niż HF. Ale zero zapaleń i niskie komórki somatyczne. A to chyba ważniejsze niz duża ilość mleka ale gorszej jakośći. Więc nikt się nie orientuje jak to jest z ich rują ? Czy ona taka jest czy one są jakieś "inne" :) 


Tak się składa że studiuję weterynarię i akurat niedawno miałem zajęcia z farmakologi na temat synchronizacji rui. Jest kilka sposobów z różną ilością iniekcji (kosztów) i ilością badań jajników. Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie, są oczywiście prostsze (tańsze) systemy ale w nich musisz pilnować objawów rui i wtedy kryć.

Jakie systemy masz na myśli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Jest kilka systemów i mógłbym tu napisać cały elaborat, będę używał nazw substancji nie preparatów u lekarza ale mając na myśli pgf (to są takie substancje jak dinoprost, kloprostenol, alfaprostol, luprostiol) a mając na myśli gnrh (octan busereliny, gonadorelina). Nazwy preparatów to juz powinien wiedzieć weterynarz lub możesz poszukać w necie, 

 

Pojedyńcza iniekcja PGF wykonujemy raz lub dwa razy badanie kliniczne (jesli jest wyczuwalne cialko żółte to raz jeśli nie czekasz 8 dni i badasz jeszcze raz) następnie iniekcja PGF i inseminujemy po 71-80 h przy objawach rujowych,

 

Podwójna iniekcja PGF

 - podajemy Pgf  inseminujesz te, u których nastąpi ruja po 5-7 dni po iniekcji. krowy te były pomiędzy 6 a 16 dniem cyklu czyli miały rozwinięte ciałko żółte.

 - kolejną iniekcję PGF  których nie wystąpiła ruja do 14 dni po podaniu. Były one między 1 a 5 lub 17 a 21 dniem cyklu. Inseminujemy je po 36- 72 h przy objawach rujowych

 

Jednokrotne podanie GnRH

podajemy PGF i po 48 godzinach GnRH i inseminacja po 72-80 h ( jeżeli wystąpią objawy rujowe)

 

Dwukrotne podanie GnRH

W pierwszym dniu programu podajemy  GnRH po 7 dniach PGF a po 2 kolejnych dniach znowu GnRH, po 12-18 dniach inseminujemy.

 

Jest jeszcze jeden że wkładasz specjalna wkładke dopochwową na 7 dni one nazywają się prid delta lub cidr (nie znam nazw preparatów w sprzedaży byc moze tak jak napisałem ale tego nie wiem) i dzień przed jej wyciągnięciem dajesz pgf. ruja po 2-3 dniach. (chyba to najdrożej wychodzi)

 

To są wszystkie systemy obecnie używane wiadomo im bardziej skuteczny i im mniej doświadczenia posiadasz tym droższy ale to juz twój wybór.

 

 

Edytowano przez Piotr0224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

Najdroższy i bez badań jajników (stosowany głównie w ameryce u nas się nie przyjął bo związany z kosztami) dajesz ogółem 3 zastrzyki i kryjesz 12-18 godz po ostatniej iniekcji w ciemno nie ważne czy ma objawy czy nie

 

tak sie składa, że klasyczny ov synch jest bardzo popularny w Polsce 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja mam 2 krowy 50%srb to ślepy by zauważył że mają ruje rycza okropnie a na pastwisku mocno się obskakują za to mam problem z krzyżówkami mo te wcale nie pokazują w oborze nic się nie zauważy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piter8
      Witam mam ok 10 ha III kl ziemi miejscami II, 3,70 ha IV i V kl ziemi (przeważa IV), 1,60 VI kl 2 ha łąk koszone 2 razy w roku i moje pytanie brzmi ile bym był w stanie utrzymać Krów Mlecznych na takim areale ? prosze o odpowiedz.
    • Przez tomasz38
      witam. O jakiegoś czasu urozmaiciłem swoim opasom dietę. Wprowadziłem suche wysłodki / tofii. Lepiej nieco jedzą, i wydaje mi się że bardziej im przybywa na wadze, szybciej. Oprócz tego daję ospę własną, ziemniaki i dodatki paszowe dla opasów. Ciekaw jestem jakie są wasze spostrzeżenia w tym temacie ???
    • Przez PatrycjaFrelek
      Witam.
      Mam problem.
      Wydoilem rano krowe, która się po tym położyła i nie chce się podnieść.
      Lekarz był i dał wapno bo stwierdził że jest odwapniona.
      Ale nadal do tego czasu się nie podniosła.
      Czy ktoś miał takie doświadczenie ?
      Co można by było jeszcze coś zrobić, podać jej.
      Proszę o pomoc.
    • Przez leszek1000
      Witam jak prawidłowo zasuszać krowy.U nas doi się najpierw raz dziennie później raz na dwa dni i na końcu raz na 3 dni.Chciałem teraz zmienić zasuszanie, na dojenie raz dziennie przez tydzień i zasuszenie z antybiotykami. Jak wy zasuszacie.Oczywiście zmieniam dawkę pokarmową na słomę  i trochę sianokiszonki.
    • Przez leszek1000
      Witam nie mogę wyleczyć jednej ćwiartki. Dostałą już pełno antybiotyków masti jet i inny.Dostała też domięśniowo i nic nie pomogło.pierwsze strudzi jest kilka serków później mleko czyste ale na pewno ma dużą somatyke. Jak mogę  prawidłowo zasuszyć ćwiartkę. Krowa daje 30l dziennie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj