Polecane posty

Yoroshimi    0

Panowie mam pytanie a mianowicie czy opłaca się magazynować pszenice i poczekać z jej sprzedażą ? Czy lepiej odrazu jechać z nią do punktu skupu 550zl/t + vat dodam jeszcze ze nie bardzo mam jak magazynować to zbożne :/

Edytowano przez Yoroshimi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubakuba678    0

No u mnie też już po młocce słoma dogorewa na pokosie.No nie wiem co mam sądzić o plonie ale powiem tak z 10 ha zbóż a 4 ha pszenicy wyszło z 1 hektara 5.50 tony jęczmień 4 ha było z 1 hektara średnio te 6 ton + 0.50 mieszaniny owsa jęczmienia pszenicy było 3 tony pszenżyto 0.50 ha 4 tony + stoi bobik hektar.Na ziemiach różnych prawie 4 ha było na glinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

W żniwa punkty skupów właśnie zarabiają na takich osobach, które nie mają gdzie przechowywać :)

Ja w ogóle takich ludzi nie rozumiem, co mają mniej magazynów niż potencjalny plon. Gdzie tu równomierny rozwój ...??

 

akurat pszenica nie jest główną uprawą i sieję ją ze względu na zmianowanie (orkisz czy żyto po ziemniaku to tak trochę za duża rozpusta), a żeby nie mieć problemu ze zbytem wybrałem odmiany mniej plonujące ale dające większe szanse na złapanie parametrów i chętniej brane przez odbiorcę. Wiesz, te koszty są pisane z głowy i trochę pozawyżane ( nie licząc nawozów), ale wolę je tak liczyć i mieć 100zł gratis w kieszeni niż oszukiwać sam siebie. 1 tyś z ha uprawy zboża za 1,5 tygodnia roboty w roku to nie są małe pieniądze. Popatrz sobie na kalkulacje z farmera czy innych pisemek robione dla znacznie wyższych zbiorów (i nakładów). Ponieważ rolnictwo to dodatkowe źródło zarobkowania - nie stać mnie czasowo na permanentne latanie po polach i walkę o dodatkowe 2 tony. Z tego co mi mówił koszący to i tak jedne z lepszych zbiorów w okolicy. Inna sprawa, że doprowadzenie do odpowiedniego ph zajmie mi jeszcze z rok a dostarczenie odpowiedniej ilości materii organicznej z 3-5 (słoma co roku cięta i przyorywana). Plan na rok następny to zmniejszenie przewódki i zasiew Astorii(E) o ile dopadnę materiał siewny. Z opisów COBORU wychodzi, że powinna lepiej się przyjąć przy normalnym ph niż muza, a o przewódce nie wspominam nawet. A i tak podstawą jest niedoceniany orkisz. Sprawdź po średnich młynach po ile kupują to się zdziwisz :). Oprysku na chwast niet, nawożenia tyle co kot napłacze, fungi niet, delikatne bronowanie wiosną na chwasty i daje radę. Fakt - trzeba zapłacić za czyszczenie albo dopaść bukownik i się pobawić. Może nie życzmy sobie wściekle wysokich plonów a wysokich cen i popytu na zboże. To pierwsze prowadzi do nadpodaży, beznadziejnej ceny i problemów ze zbytem. By się sprzedało i zarobić dało. A tym co cieszą się z wysokich plonów - jedna przestroga: nie sztuka naprodukować, sztuką jest sprzedać i na tym nie stracić.

Tu widocznie wchodzą w rachubę warunki lokalne, możliwe że jest u Was spora różnica w cenie pomiędzy zbożami konsumpcyjnymi a tymi na paszę, tym ciężej, jeśli jest problem ze zbyciem towaru o gorszych parametrach. Ale u nas np. w 2013 roku była to różnica raptem 10-20zł na tonie w przypadku pszenicy, w 2014 było to średnio 30zł. Wciąż wolę zebrać 7t/ha paszówki po 610-620zł niż 6t konsumpcji po maks. 650zł, tym bardziej że różnica w cenie jest u nas z reguły jeszcze mniejsza, a ceny dyktują w moich stronach nie młyny, a lokalni handlarze, którzy znowu żyją dzięki hodowcom z Wielkopolski i rzadko kiedy nie skupują dosłownie wszystkiego.

Niestety, ale plony będą coraz większe, zgodnie z zasadą "nie ma powrotu do mieszkania w jaskiniach bo jest nas za dużo". Pewnych procesów nie da się zatrzymać, choć nie można zaprzeczyć że dobrą drogą są uprawy niszowe.

 

Edytowano przez Kaszlak79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1525

my żniwa dzisiaj zakończyliśmy, teraz tylko usługa została.

Na koniec poszedł Toras, klasa ziemi IIIa,b- plon 9,5t/ha

Także to jest nasz rekord :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol1221    1

No i koniec młocki bobik jeszcze.Plon dobry pszenicy około 6.5 tony z ha jęczmień pod 7.Młócił ktoś z was do 1 w nocy?A kombajn dobrze przerobił silnik spowrotem deutz zrobiony był na styk ten perkins to był tylko na chwile.A wam jak sprzęty pochodziły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Powoli zbliżam się do połowy żniw, dziś pozwoziłem słomę z 4 hektarów. Do 1:00 w nocy nie kosiłem ale wczoraj do 22:00 i pszenżyto miało 10,8% wilgotności. Jutro dalsze koszenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Teraz trzeba sie za słoma brać a od niedzieli bądź poniedziałku kończymy jęczmień i mieszankę zaczynamy bo jeszcze nie doschnieta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zniwa powoli zbiżają sie do końca, zostało troche żyta do skoszenia i troche słomy. Żyto na razie wręcz rekordowo na V i VI klasie średnia 4t/ha. Owies 2,5t/ha na IV klasie, łubin żółty na V klasie zebrałem tyle co wysiałem. Jak na tą susze oziminy wypadają dobrze, w jarych już widać brak wody.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A u mnie w okolicy  dużo  owsa jęczmienia  idzie pod  talerzówkę. :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Zastało mi jeszcze 2 ha owsa bo nareszcie doszedł ten co sie odmładzał

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Próba uprawy ścierniska.

Agregat ścierniskowy nie zagłębia się w ziemie nowe elementy robocze łapy na maksa do tylu przód niżej i  tylko skrobie i ściga słomę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Wczoraj wykoszone pszenżyto tulus, nasiona z centrali. Plon 9,3t/ha. Gleba IVa IVb, przedplon kukurydza na oborniku i gnojowicy. Poszło po 200kg soli i fosforanu ok 170kgN w dwóch dawkach, dwa razy skracane (na lepszym kawałku leżalo). Ochrona 3 zabiegi, raz odrzywka, dwa razy tytanit, raz na mszyce. Było piekne, zrobiłem 55 bel słomy z 1 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Zniwa skonczone sredni plon pszenicy około 6 ton. Najbardziej mnie smieszy jak ktos kto nie posiada wagi okresla plon  z dokładnoscia do 100kg.hahaha Wiekszosc z was nie zna  gestosci ziarna a tak dokładnie pkresla plon,smiechu warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toomm    0

Zniwa skonczone sredni plon pszenicy około 6 ton. Najbardziej mnie smieszy jak ktos kto nie posiada wagi okresla plon  z dokładnoscia do 100kg.hahaha Wiekszosc z was nie zna  gestosci ziarna a tak dokładnie pkresla plon,smiechu warte.

 

Ja na bieżąco ważyłem poszczególne przyczepy ze zbożem i z tego co zauważyłem to przy wsypaniu np dwóch pełnych zbiorników z kombajnu na przyczepę i potem regularne ważenie to przy pszenicy różnice pomiędzy wagami netto pomiędzy kolejnymi przyczepami nie były większe jak 40 kg świadczy to o bardzo podobnej gęstości ziarna w tym roku jeśli chodzi o pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Rzepak skoszony średni będzie coś pomiędzy 4,2-4,5 t/ha ziemia 3/5klasa. Czas na pszenicę. Cena na skupie to 1500 za rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Valtra123    33

Ja zaczynam już od poniedziałku , bo od wtorku są upału nawet 52 stopnie Celsjusza w słońcu hardcore . Zboże suchutkie więc czas zaczynać Żniwa 2015 .

 


Uwielbiam ryk silników podczas orki , uwielbiam jeździć z pełnymi dwiema przyczepami , a także kosić bizonem i słuchać jego pomruku i wycia . Oczywiście zachęcam do polubienia moich postów . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Zboża są bardzo suche, rzepak 6-7,5% zależy w jakim dniu. Dziś żyto 13% sypało po 6 t/ha a rzepak 4,5-4,8/ha bo cały rzepak jest sprzedany to wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

i po żniwach wszystko skoszone seradela plon 0,8th gorczyca 1,5t/h pszenica około 5t/h nie najgorzej przy tej suszy a jęczmień jary tragedia około 2,5t/h wypalony kompletnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzio55    42

Zniwa oficjalnie zakonczone. Zboza ozime jak na ten rok nawet przyzwoicie, jare tragedia, z 2ha mieszanki miałem 2 zbiorniki bizona, łubin mogłby byc lepszy ale ponad 1t z 80 arów dał tylko że 200-300kg wylecialo. Słoma zwieziona , miałem 320bel 120x120 z 18ha, teraz czekać na kukurydze ale jak takie upały są to niedługo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj