Polecane posty

Kto zadbał  okolicy wykosił ponad 8t/ha pszenicy o dobrych parametrach. Słomy tyle że przy koszeniu na 20cm z sieczkarnią ziemi nie widać. Cena kicha obecnie 530zl/t i pewnie niewiele wzrośnie. Roboty więcej, a zysk pewnie mniejszy.

1/3 już w magazynie z gorszych stanowisk pszenica po pszenicy 8-9t/ha ciekawe jak w lepszych. Bardzo duża różnica tam gdzie zastosowano jeden zabieg fungicydowy, a trzy. Pierwszą dawkę 85N/ha dostała w lutym ci co się śmieli i czekali teraz już się nie śmieją.

U mnie ten rok jest rekordowy w ubiegłym wyległa i parametry były różnie.

 

Potwierdzam w 100%, nigdy nie wierzyłem w przechwałki kolegów na forum, w tym sezonie przekonałem się na własnej skórze pszenica KWS Ozon 160kg N, 3 zabiegi fungicydowe, 2l stabilianu ustała w 90%, stanowisko po pszenicy, tydzień temu pszeszedł lekki grad, średni plon z ha 8,7 tony, zważone na wadze a nie mierzone na zbiorniki czy przyczepy, z tego co zauważyłem w okolicy minimum 6 ton z hektara. Jęczmienie jare porażka 4 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Nie zawiodłem się na Arkadii jednak. Dzisiaj wyszła 7,5-8 ton z hektara, po rzepaku 170 N. Ciekawe jak z parametrami będzie, bo ziarno odmiany sailor jest zdecydowanie ciemniejsze(choć minimalnie drobniejsze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

u mnie pszenica przy nawożeniu 200N i 3 zabiegowej ochronie dała 6,9/ha, także cieszcie się że wody wam nie brakowało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Skoszone 5 ha. Region: najbardziej dotkniety suszą. Duze nawozenie. Plon:
Pszenzyto 4t z ha
Zyto 2t z ha
Mieszanka pszenica jęczmień i owies 2t z ha
Ziarno drobne o polowe. W tamtym roku przy slabym nawozeniu z 5 ha 19 zbiornikow od bizona klasa ziemi troche 4 reszta 5 oraz 6.


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FIWI    8

U mnie KWS Ozon 8,035 z  ha ziarno bardzo ciemnie ciężkie i grube wilgotnośc 13,5%

Boomer  6,5 po jęczmieniu ozimym wilgotnośc 12%

Boomer  8t po lepszym stanowisku  wilgotnośc 13%

Jeczmień jary odmiany nieznanej średnio dobre 6 ton wilgotnośc 10,5%

Podaj klasę ziemi. Zrób jeszcze kalkulację tych wyników tylko nie pomiń składowych: zacznij od kosztów wapnowania, (podorywki lub talerzowania), orki, nawożenia jesiennego, materiału siewn, siewu, ewentualnej jesiennej ochrony, nawożenia wiosennego, odchwaszczania, skracania, zabiegów ochronnych (wliczając koszt pracy i remontów maszyn), ewentualnego nawożenia dolistnego, koszenia i transportu. Dolicz amortyzację sprzętu i koszty ewentualnego kredytowania. Na koniec sprawdź parametry tej chlebówki (B) i daj znać czy łapie poziom konsumpcyjnej czy mamy 8 t/ha paszowej tańszej o jakieś 150 zł/t. Może jestem niereformowalny ale wolę swoje 5-5,5 t/ha wysokobiałkowej i wysoko glutenowej jakościówki (A) czy elitarnej z ha przy w miarę normalnym nawożeniu do 200 kg polif 8-24-24 i 80 N od ganiania za 8-9 t/ha i brakiem zbytu. A i tak najlepiej wychodzi się na czymś innym co nie wymaga oprysku i z bólem rzuca po 3 t/ha ale cenę trzyma dla pszenicy nieosiągalną. Jak ktoś wie co to ten zarobi, kto nie wie niech zbiera 9-11 t pszenicy i modli się o parametry. Wracając do tematu - jak Ci zostanie 1000 zł zarobku z ha po uczciwej kalkulacji to gratuluję (nie licz dopłat). Rozumiem, że OZON ustał w tym roku... Bo z tego co widzę w okolicach Dębicy to co lepsze pszenice "burzowe walce" rozjechały a pogoda nie rozpieszczała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Podaj klasę ziemi. Zrób jeszcze kalkulację tych wyników tylko nie pomiń składowych: zacznij od kosztów wapnowania, (podorywki lub talerzowania), orki, nawożenia jesiennego, materiału siewn, siewu, ewentualnej jesiennej ochrony, nawożenia wiosennego, odchwaszczania, skracania, zabiegów ochronnych (wliczając koszt pracy i remontów maszyn), ewentualnego nawożenia dolistnego, koszenia i transportu. Dolicz amortyzację sprzętu i koszty ewentualnego kredytowania. Na koniec sprawdź parametry tej chlebówki ( B) i daj znać czy łapie poziom konsumpcyjnej czy mamy 8 t/ha paszowej tańszej o jakieś 150 zł/t. Może jestem niereformowalny ale wolę swoje 5-5,5 t/ha wysokobiałkowej i wysoko glutenowej jakościówki (A) czy elitarnej z ha przy w miarę normalnym nawożeniu do 200 kg polif 8-24-24 i 80 N od ganiania za 8-9 t/ha i brakiem zbytu. A i tak najlepiej wychodzi się na czymś innym co nie wymaga oprysku i z bólem rzuca po 3 t/ha ale cenę trzyma dla pszenicy nieosiągalną. Jak ktoś wie co to ten zarobi, kto nie wie niech zbiera 9-11 t pszenicy i modli się o parametry. Wracając do tematu - jak Ci zostanie 1000 zł zarobku z ha po uczciwej kalkulacji to gratuluję (nie licz dopłat). Rozumiem, że OZON ustał w tym roku... Bo z tego co widzę w okolicach Dębicy to co lepsze pszenice "burzowe walce" rozjechały a pogoda nie rozpieszczała.

 

W tym roku między paszową a konsumpcją to takiej różnicy nie będzie. A co masz na myśli pisząc o czymś co nie wymaga oprysku, jakieś strąki? Toż to za darmo w tym roku będzie bo na zazielenianie nasiane do oporu. Rzepak w tym roku dobrze płaci ale pewnie w przyszłym będzie lipa bo nasieją wszyscy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Podaj klasę ziemi. Zrób jeszcze kalkulację tych wyników tylko nie pomiń składowych: zacznij od kosztów wapnowania, (podorywki lub talerzowania), orki, nawożenia jesiennego, materiału siewn, siewu, ewentualnej jesiennej ochrony, nawożenia wiosennego, odchwaszczania, skracania, zabiegów ochronnych (wliczając koszt pracy i remontów maszyn), ewentualnego nawożenia dolistnego, koszenia i transportu. Dolicz amortyzację sprzętu i koszty ewentualnego kredytowania. Na koniec sprawdź parametry tej chlebówki ( B) i daj znać czy łapie poziom konsumpcyjnej czy mamy 8 t/ha paszowej tańszej o jakieś 150 zł/t. Może jestem niereformowalny ale wolę swoje 5-5,5 t/ha wysokobiałkowej i wysoko glutenowej jakościówki (A) czy elitarnej z ha przy w miarę normalnym nawożeniu do 200 kg polif 8-24-24 i 80 N od ganiania za 8-9 t/ha i brakiem zbytu. A i tak najlepiej wychodzi się na czymś innym co nie wymaga oprysku i z bólem rzuca po 3 t/ha ale cenę trzyma dla pszenicy nieosiągalną. Jak ktoś wie co to ten zarobi, kto nie wie niech zbiera 9-11 t pszenicy i modli się o parametry. Wracając do tematu - jak Ci zostanie 1000 zł zarobku z ha po uczciwej kalkulacji to gratuluję (nie licz dopłat). Rozumiem, że OZON ustał w tym roku... Bo z tego co widzę w okolicach Dębicy to co lepsze pszenice "burzowe walce" rozjechały a pogoda nie rozpieszczala

przy takim nawozeniu jak ty stosujesz co to za problem dorzucic przedsiewnie 100kg wiecej polifoski i 300kg saletry? to jest razem 600zl czyli jak to ty mowisz tona tej paszowki czli jeszcze tej paszowki powinno zostac 2 tony z tej roznicy ,aha i chyba ochrona fungi nie bedzie sie roznic zbytnio ,bo nie powiesz ze przy tej swojej pszenicy wysoko bialkowej i glutenowej dajesz jakas ochrone za 100zl na hektar:D;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Łódzkie. 
Żniwa skończone wczoraj. Wszystkie zboża były siane kwalifikowanym materiałem.
Jęczmień: Kucyk i Oberek około 6 t/ha, Stratus gorzej około 5 t/ha. - 4-5 klasa gleby.
Pszenżyto: WIton 5,5 t/ha, Borwo bardzo słabo 3,5-4 t/ha, ale u każdego w okolic tak ta odmiana sypała. - 5-6 klasa gleby.
Pszenica: Arkadia i Jantarka razem wyszły około 6 t/ha. 

Pozytywnie jesteśmy zaskoczeni plonami jęczmienia przy takiej suszy, ale niestety pszenżyto Borwo sypało jak nigdy słabo. 

 

Teraz trzeba czekać na deszcz i zacząć robotę w polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrK1988    1

Wczoraj skończone żniwa łódzkie okolice Radomska. Jęczmień jary z centrali Basic 6,5 tony z ha (klasa gleby 3b, 4a, obornik jesienią 30 ton, 2 zabiegi fungi, 100 N) pszenica ozima drugi rok po centrali 7, 5 tony (klasa gleby 4a, 4b, 2 zabiegi fungi, 140 N). Wszystkie pola wapnowane 2 lata temu i w tamtym roku ph 5,8 - 6,6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

 A i tak najlepiej wychodzi się na czymś innym co nie wymaga oprysku i z bólem rzuca po 3 t/ha ale cenę trzyma dla pszenicy nieosiągalną.

 

Stawiam że kolega miał na myśli fasolę na suche nasiona, soję lub jakiś orkisz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FIWI    8

Stawiam że kolega miał na myśli fasolę na suche nasiona, soję lub jakiś orkisz :)

Dobrze kombinujesz :) z tych trzech tylko jedno ma bezproblemowy zbyt - wręcz oczy świecą się się na samą nazwę :) orkisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Zastanawiam się tylko jakie masz pola, że przy 80N namłóciłeś 5,5 tony z hektara. Mój wujek zasiał 300 kg saletry na pszenicę i uleciało mu nawet nie 4 tony z hektara a ziarno drobiazg taki, że nie wiem. Dawka poniżej 100 kg azotu na hektar to dla mnie osobiście, zboże nie kwalifikujące się na młyn, ze względu na drobne ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

100 kg N to wcale nie tak mało, a jeśli myślisz że ziarno było drobne bo dostała pszenica tylko 300 kg saletry , to radze się dokształcić i nie pisać pierdół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FIWI    8

Zastanawiam się tylko jakie masz pola, że przy 80N namłóciłeś 5,5 tony z hektara. Mój wujek zasiał 300 kg saletry na pszenicę i uleciało mu nawet nie 4 tony z hektara a ziarno drobiazg taki, że nie wiem. Dawka poniżej 100 kg azotu na hektar to dla mnie osobiście, zboże nie kwalifikujące się na młyn, ze względu na drobne ziarno.

IIIB IVA - gliniaste kwaśne. Te 5,5 to stanowisko po ziemniakach - reszta w granicach 4,5 do 5 (swoje robi też wcześinejsze wapnowanie i przyorywanie słomy - powoli poprawia się stan gleby). Pozwól, że policzymy: 50kg saletry na rozruch+150 kg mocznika to masz około 80 kg na wiosnę. Do tego dolicz jesienne 16 kg w polifosce - Masz cały N. To co zostało po ziemniakach - wartość nie znana. Na tych kilku ha nie robię badań zasobności bo mi się to nie wróci - za małe działki. Ceny nawozów musze liczyć praktycznie w detalu - na swoje areały tira nie zamówię. Siane odmiany pszenicy (Muza i Bombona) magicznych 8 ton nie przeskoczą - próby są nieopłacalne (koszt nawozu, zmiana CCC na coś mocniejszego i droższego, zwiększenie fungi). Fakt grochu zamiast pszenicy nie zbieram - pośladu też nie. Wracając do kalkulacji: 150 kg mocznika to 250 zł+50 kg saletry za +- 90 zł daje 340 zł na azotowe. 200 kg poli 8 to 370 zł razem 750/ha nawożenie, opryski (chwast, jedno skracanie i jeden fungi 450zł/ha, koszenie 300, paliwo za cały sezon (od podorywki, przez orkę ,siew, opryski po zbiór ok 250/ha, amortyzacja sprzętu (taniego jak na potrzeby i warunki) 500/ha, inne koszty ( w tym wapnowanie) 300 - masz 2550 kosztów - liczone z lekkim zapasem i jak utrzyma się cena na poziomie około +- 700 to tego 1 tyś z ha może zarobię. Co kilka lat nie zarobię i tego bo materiał siewny muszę wymienić, a jeśli masz powyżej 20 ha to cię kroją co roku na materiale na ładnych parę setek/ha co na szczęście mnie nie dotyczy. Wiesz co - rok temu utopiłem na wziętym użytkowaniu trochę pieniędzy bo nie było kiedy zwapnować i odwrócić ugoru. Poszły same nawozy i całe g... zebrałem (1,5t jarej z ha). Nie sama ilość wysianych nawozów a bilans warunków da ci plon (PH, woda, nawóz, pogoda, przedplon). To teraz poproszę rekordzistów o własne kalkulacje  tylko nie kantować na amortyzacji, ilości i cenie nawozów i wliczyć koszty remontów. Amortyzacja liczona na 10 lat (policz koszty nabycia sprzętów i podziel na 10 lat ( ja liczę na 5-7) / liczbę ha do obrobienia. Na szczęście nie mam przyjemności z bankiem i tych paru zarobionych % z obrotu nie muszę w zębach do ż..da. pardon "bankiera" odnosić. Jak to mówią starzy księgowi: Byk WINien a krowa MA... skalkulować i rozliczyć musisz wszystko. A co do wrzasku o wydajności w USA, Rosji czy na Ukrainie - a jaka będzie różnica na tonie po doliczeniu ceł, podatku i kosztów transportu pomiędzy cenami krajowymi a zagranicą? 

Edytowano przez FIWI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

To ile Ty zbierasz tej pszenicy, że przy kosztach +/- 2600zł nie możesz 1000zł wyciągnąć z 1 ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    310

U mnie nawet ładnie sypnęła arkadia jak na susze, ok 6,2t/ha, dzisiaj pszenica skonczona jeszcze jeczemien i po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

100 kg N to wcale nie tak mało, a jeśli myślisz że ziarno było drobne bo dostała pszenica tylko 300 kg saletry , to radze się dokształcić i nie pisać pierdół

 

Kolego nie wiem czemu się tak denerwujesz, od tego jest to forum żeby takich "niedokształconych" jak ja uświadamiać, a twój post nie wnosi kompletnie nic- jest na zasadzie "nie bo nie". Napisałem swoją opinię, na którą kolega do którego się odniosłem odpowiedział mi bardzo dokładnie, i już rozumiem o co mu chodzi, bo jego opinia jest o wiele bogatsza w szczegóły, których wcześniej nie było(np to, że tego azotu jednak trochę się uzbierało, bo raz uważałem że liczył również azot z polifoski do tych 80N, a dwa stanowisko po ziemniakach a stanowisko po zbożu to dwa różne światy)

Pozdrawiam i życzę udanych plonów.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

średni plon jęczmienia jarego 5t/ha

Najlepszy kawałek 7,3t/ha, najgorszy 3,5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

I juz po zbiorach,plony nie najlepsze,pszenica od 4 do 8 ton.Sredni plon to 6 ton tak mniej wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

I już po pszenicy w tym roku dwie odmiany kws ozon 7,3t/ha i kws magic 8t/ha.Więc w tym roku nie jest źle dobra wilgotność dzięki pięknej pogodzie.Jednak nie to samo co rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FIWI    8

To ile Ty zbierasz tej pszenicy, że przy kosztach +/- 2600zł nie możesz 1000zł wyciągnąć z 1 ha...

akurat pszenica nie jest główną uprawą i sieję ją ze względu na zmianowanie (orkisz czy żyto po ziemniaku to tak trochę za duża rozpusta), a żeby nie mieć problemu ze zbytem wybrałem odmiany mniej plonujące ale dające większe szanse na złapanie parametrów i chętniej brane przez odbiorcę. Wiesz, te koszty są pisane z głowy i trochę pozawyżane ( nie licząc nawozów), ale wolę je tak liczyć i mieć 100zł gratis w kieszeni niż oszukiwać sam siebie. 1 tyś z ha uprawy zboża za 1,5 tygodnia roboty w roku to nie są małe pieniądze. Popatrz sobie na kalkulacje z farmera czy innych pisemek robione dla znacznie wyższych zbiorów (i nakładów). Ponieważ rolnictwo to dodatkowe źródło zarobkowania - nie stać mnie czasowo na permanentne latanie po polach i walkę o dodatkowe 2 tony. Z tego co mi mówił koszący to i tak jedne z lepszych zbiorów w okolicy. Inna sprawa, że doprowadzenie do odpowiedniego ph zajmie mi jeszcze z rok a dostarczenie odpowiedniej ilości materii organicznej z 3-5 (słoma co roku cięta i przyorywana). Plan na rok następny to zmniejszenie przewódki i zasiew Astorii(E) o ile dopadnę materiał siewny. Z opisów COBORU wychodzi, że powinna lepiej się przyjąć przy normalnym ph niż muza, a o przewódce nie wspominam nawet. A i tak podstawą jest niedoceniany orkisz. Sprawdź po średnich młynach po ile kupują to się zdziwisz :). Oprysku na chwast niet, nawożenia tyle co kot napłacze, fungi niet, delikatne bronowanie wiosną na chwasty i daje radę. Fakt - trzeba zapłacić za czyszczenie albo dopaść bukownik i się pobawić. Może nie życzmy sobie wściekle wysokich plonów a wysokich cen i popytu na zboże. To pierwsze prowadzi do nadpodaży, beznadziejnej ceny i problemów ze zbytem. By się sprzedało i zarobić dało. A tym co cieszą się z wysokich plonów - jedna przestroga: nie sztuka naprodukować, sztuką jest sprzedać i na tym nie stracić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

i po żniwach poszło 32 ha plony rózne jak bedą ważone przed sprzedaża to bedę wiedział ile co sypało, pozdrowienia dla żniwiarzy


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj