8Seba8

Jak doprowadzic pole do normalnego uzytku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
8Seba8    8

witam tej jesieni bede bral pole w dzierzawe na ktorym ok kilku albo kilkunastu lat bardzo nawozu i wszystkiego co z tym zwiazane nie widzialo w tym roku jak i w 4 poprzednich zasiano na nim gryke ktora nie wyglada tak jak powinna poprostu masakra i teeraz moje pytanie co dac na to pole zeby go doprowadzic do porzadku wapno czy jechac ostro jakimis nawozami  podkresle ze zbyt duzych funduszy na to przeznaczyc nie moge .Chcialem na jesieni zasiac tam pszenice ozima ale nie wiem czy to mozliwe  jest tego 4ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes14405    2

a co teraz tam rośnie? i jakie chwasty tam widać, wapno to podstawa, bez tego nawozy to pieniądze wyrzucone w błoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

w tej chwili rosnie tam gryka ktora malo widac z chwastu ....a chwasty to nie mam pojecia co to jest ,poczatkujacy jestem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

talerzówka, glifosat, wapno, talerzówka, pk, orka, siew. Casu masz akurat, pieniądze też sie przydaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ja podobnie jak kolega myślę tylko że połowa wapna przed orką połowa na orkę i NPK również na orkę. Potem uprawa i siew. Dopisz jeszcze jaka to gleba, klasa bonitacyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

co do gleby  to jest klasa IIIb na calosci prawie w jednym miejscu IIIa . i z talerzowka moze byc tez problem co zamiast niej uzyc 


a jeszcze jakie wapno polecacie i ile tego mi bylo by tzreba w sumie na jakies 7ha  

Edytowano przez 8Seba8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

talerzówka najlepsza na takie coś  - ja takie pola najpierw traktuje glifosatem, potem na jesieni talerzówka 2-3 razy i orka zimowa. wiosna npk i siejemy jarkę najczęsciej owies. A wapno ciężko powiedzieć najlepiej szybko działające czyli albo tlenkowe albo kreda. Z tlenkiem trzeba uważać bo "wypala" próchnicę glebową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

No i na takim polu pszenicy ozimej to nie polecam, raczej za duże wymagania.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Żyto hybrydowe lub, jak kolega wyżej już pisał, owies.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Ja na tą ziemie polecam ci Łubin żółty.

Chyba nie ma mniej wymagającej rośliny a do tego łubin świetnie użyźnia i rekultywuje zniszczoną glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

to chyba tak zrobie z tym lubinem mam jeszcze troche czasu do zastanowienia:) A orietujecie sie czy w lubelskim bedzie wogole zbyt  na niego ? bo chyba tak latwo jak zwykle zboze to nie bedzie go dalo sie sprzedac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

ja na podobnej glebie zrobiłem tamtą jesienią na ściernisko glifosat poczekałem z 3 tyg. orka siew pszenżyta. teraz po zbiorze wapno lub obornik na to poplon prawdopodobnie gorczyca na jesieni orka na wiosna część kukurydza część Łubin/ groch siewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Kolego, sprawdź co w tym polu siedzi i dopiero dobieraj rośliny. Doprowadzenie do normalnego użytku w tym wypadku to ocena zasobności gleby w składniki mineralne, kwasowości gleby, występującego zachwaszczenia. Zasobność będzie Ci potrzebna do wyliczenia dawek nawozu, odczyn gleby pozwoli określić czy i w jakiej ilości wapna powinieneś użyć. Rodzaj wapna dobierasz do rodzaju gleby - na gleby lekkie raczej wapno magnezowe, na ciężkie wapno tlenkowe.

Gryka dość dobrze sobie radzi na słabych glebach, więc dobrze byłoby sprawdzić powód jej marnego wyglądu, bo rośliny bardziej wymagające z pewnością będą wyglądały gorzej niż ona.

Łubiny mają różne wymagania - łubin żółty możesz posiać na glebach V/VI klasy, łubin biały i wąskolistny wymagają lepszych gleb, jeśli chcesz osiągnąć przyzwoite plony. Poza tym dla łubinów jest mało środków ochrony roślin i możesz mieć problemy z zachwaszczeniem.

Ze zbytem strączkowych jest problem, bo paszarnie kupują poekstrakcyjną śrutę sojową, na północy lubelskiego nie udało mi się znaleźć chętnych na łubin.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Tak jak koledzy piszą - zrób badania gleby, będziesz wiedział ile tego wapna i nawozu masz dać. Na jesieni wapno plus talerzówka tak szybko, jak tylko będziesz mógł wejść na to pole.

Wapno nie da efektów od ręki. Ja w pierwszym roku posiał bym na jesieni co najwyżej żyto albo żyto hybrydowe. Ewentualnie na wiosnę owies. W pierwszym roku biznesu na tym polu nie zrobisz, ważniejsza jest walka z chwastami i ustabilizowanie ph gleby. Nie pchaj się w łubin na polu, gdzie rośnie wszystko, oprócz rośliny uprawnej. Musisz zasiać coś, gdzie będziesz mógł chemicznie zwalczyć chwasty, jedno i wieloliścienne.

Za rok możesz myśleć o pszenicy ozimej. Rzepaku bym nie zaryzykował, chyba że z badań gleby za rok wyjdzie, że ph w normie i zasobnosc gleby jest OK.

Walczyłem z takimi nieużytkami, niestety, trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

a obecny użytkownik pryska grykę glifosatem przed zbiorem? jeżeli tak to przeleciałbym talerzówką, zasiał gorczycę i zaorał przed zakwitnięciem. przed orką daj wapna. na wiosnę owies 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukipro    1

panowie, po glifosacie i talerzowce wapno i poplon? czy po talerzowce poplon i przed orką wapno? :

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wapno trzeba zmieszać z ziemią. Zalecane jest wysypanie wapna na ściernisko i podorywka albo przed orką przedzimową. Ja posiałbym gorczycę, a wapno później.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukipro    1

ph 4.4, fosfor 16.6. potas 7.8. magnez 2.6 jak doprowadzic te stanowisko do normalnego uzytku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Gleba  bardzo kwaśna, ale nie napisałeś jaki to rodzaj gleby (lekka, średnia, itp.) W zależności od tego dobiera się dawkę i rodzaj wapna. Jeśli zasobność w składniki pokarmowe jest średnia, to nawozisz rośliny według ich zapotrzebowania. Jeśli dostałeś książeczkę z OSChR o nawożeniu, to tam są szczegóły - jakie możliwe plony są do uzyskania na danym rodzaju gleby, jakie są potrzeby nawozowe roślin i jakie dawki nawozów stosować.

W zasadzie doprowadzenie stanowiska do użytku polega na odchwaszczeniu, uregulowaniu odczynu (w zależności od rodzaju gleby) i późniejszym nawożeniu w takich dawkach, żeby nie zubożyć gleby. Dobrze też sprawdzić jaki jest poziom próchnicy i podrzucić na pole obornik, albo jakiś jego substytut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W takim razie trzeba wyrzucić 3.5 T/ha wapna CaO. Oczywiście to tylko do wyliczenia, bo na lekką glebę stosuje się wapno węglanowe, choć dla szybkości poprawy odczynu można połowę dawki podać w postaci wapna tlenkowego. Zaleca się nawet podzielenie całej dawki na kilka lat, ale zdania na ten temat też są podzielone. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj