radek1299

co posiać jesienią po ugorze

Polecane posty

radek1299    1

Witam!

Po skończeniu szkoły odziedziczę po rodzicach 10ha ziemii. Klasa głownie IV i V. Sprzęt podstawowy posiadam: ciągnik 45km, pług, siewnik, brony, kultywator, rozrzutnik itp. i chciałbym zadac pytanie czy robic coś z tym dalej i powiększac areał i kupowac nowe sprzęty czy nie jest to opłacalne i raczej sobie darowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik10_11    0

Moim zdaniem skończ szkołę, znajdź pracę a gospodarstwo traktuj jako hobby :) Jest to za mały areał aby się z niego utrzymać nastaw się na produkcje roślinną ewentualnie opasy, posiadajac krowy mleczne mozesz miec problem w pogodzeniu pracy w gospodarstwie z "normalną" pracą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik10_11    0

Hodowla krów mlecznych jest pracochłonna musisz wydoic 2 razy dziennie dbac o dobra pasze i kiszonkę, opasy postawisz i stoja zysk moze mniejszy ale za to mniej czasu robota zajmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1299    1

ja mogę pracować jeśli to przyniesie zyski i jestem na to gotowy. Tylko czy przy takim areale na początek ma to sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Moim zdaniem, tak jak kolega wyżej pisze nie pchaj się w krowy. Na tym areale wiele ich nie wyżywisz, wiadomo kwoty zniesione , ceny mleka w dól i z niewielkiej ilości nie wyżyjesz, a ciężko ci będzie z pracą pogodzić. Ciężko powiedzieć jaki masz rejon, czy masz szanse wziąć coś w dzierżawę czy nie. Moim zdaniem  produkcja roślinna, nie powiem ci jakie uprawy bo nie wiem jakie ziemie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1299    1

dzięki wielkie! myślałem nad uprawą wierzby energetycznej bo na takim areale może to być opłacalne ale to jeszcze lekka niewiadoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A masz dobre zabudowania gospodarskie?

Bo jeżeli masz zabudowania gospodarskie i dobry sprzet to może jakoś wyzyjesz. Ale łatwo nie będzie do tego szukaj. Dzierzaw jakbys dobił do 20 to było by juz spoko :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam od niedawna posiadam 0.3 hektara ugoru 4 klasy został on skoszony zielsko już ładnie odbiło i teraz czekam aby go opryskać od chwastów. Gdy wszystko uschnie będzie on zaorany. I tu moje pytanie orać go pod koniec sierpnia pod zboże ozime jak tak to jakie czy późną jesienią pod zboże jare jak tak to jakie. ph to 5.5 gleba lekka planuje dać około 2 rozrzutników obornika więcej nie posiadam i 100 kg polifoskiej + azot na wiosnę jeżeli będzie to roślina ozima lub całą dawkę nawozu wiosną pod zboże jare. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

też myślałem nad pszenżytem odmiana tomko mam posianą tą odmiane w tym roku i wygląda dobrze lepiej od fredro  żyto odpada bo nie mam co z nim zrobić jedynie co to wymienić w młynie na otręby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

żyto zawsze można dawać po trochu trzodzie


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Na ugór szkoda pszenicy. Jedynie zyto bądz pszenżyto. A na słabe gleby  to Mewe   nadaje się na posiewiska i słabsze stanowiska

Edytowano przez lew908

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Jeśli przyzwoicie wyrobisz pole to mozesz pokusić sie o pszenicę ale poleciłbym pszenżyto.Daj pod korzeń polifoski tak jak mówisz obornik który masz i bedzie ładnie.Do tego masz 4 klase jest dobrze moze nie szczyt marzeń ale czasem są lepsze plony niż na zyzniejszych glebach zależy od roku.Poczekaj jeszcze troche z opryskiem daj do pod koniec lipca i po miesiącu orka później nawóz i siew.Jeśli dasz dobre nawozenie to moze być dobry plon
Poza tym nie radzę ci siać na to stanowisko zbóż jarych bo zrobiłem tak kilka lat temu na zaorany nieuzytek i nic z tego nie wyszło musiałem orac przed kombajnem

Edytowano przez agrolublin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Ostatnio dostałem pod uprawę kilka hektarów pola po likwidacji gospodarstwa.Gleby klasy 4b miejscami gliniasta.Siane było od bodajże 2-3 lat pszenżyto ozime.Rok temu dawane wapno.Po żniwach było dość zielono to opryskalem ściernisko.I tu pojawia się pytanie co zasiać.Czy zboże czy może strączki.Pole jest trochę oddalone od mojego gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Najlepiej przełamać ciągłość zboża. Jeśli w miarę dobrej kulturze to możesz pokusić się o rzepak. Polecam na słabe gleby Sherpę F1 lub Monolita.

Jeśli musisz doprowadzić do porządku to strączki na wiosnę.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj