Skocz do zawartości
tre_k

Jaka przyczepa bez prawa jazdy T?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

tre_k    0

Panowie słyszałem że nie trzeba mieć prawa jazdy kat T, i ciągnąć jakieś przyczepki czy rozrzutnik? bo to maszyna rolnicza? co jeszcze mogę ciągnąć na kat B? jakąś jedno osiówkę? jak to wygląda w praktyce? chcę kupić jakąś przyczepkę do wożenia drzewa z lasu, co polecacie? jak w rozrzutniku dołoże tylną burtę to bedzie OK? muszę podłączać wałek? aby był to cały zestaw tj. maszyna rolnicza ciągnięta za ciągnikiem? jak to rozwiązać aby wszystko było w pełn i legalne? i nie dostać mandatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Wiadomość z agroFakt.pl


rolassss    12

panowie wlasnie robie E do C i na kursie usłyszałem nowość ze posiadając kat b mozna ciagnac przyczepe nawet 20 t ale warunkiem jest to zeby byla ona zarejestrowana jako rolnicza wtedy spełniła ten wymóg sprzetu rolniczego. jest to sprawdzona inormacja w 2 różnych WORDach !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

grego    218

a to pierwsze słyszę no chyba, że coś zmienili. Kiedys na pewno było ograniczenie co do masy, a z przepisów wynikało by, że dopuszczalna jest przyczepa lekka DMC 750kg lub zestaw pojazdów o DMC 3,5t tak przynajmniej jest w kodeksie. Ja sobie zrobiłem E do B i mam wszystkie uprawnienia na T + mogę ciągać cięższe przyczepki samochodem.  No ale może faktycznie zmienili przepisy co było by mądrym ruchem jeśli chodzi o przyczepy rolnicze ale coś wierzyć mi sie nie chce aby w naszym państwie ktoś by poszedł na takie ułatwienia...tu się raczej wszystko utrudnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

Co niektórych należy zaprosić do lektury ustawy o kierujących pojazdami. Kolego @rolassss zmień instruktorów i WORD, bo polskie prawo nie dzieli przyczep na rolnicze ani żadne inne, ani też nie przewiduje uprawnień na kierowanie ciągnikiem z maszyną rolniczą (w ogóle nie uwzględnia czegoś takiego jak maszyna rolnicza). A ostatnią nowelizację Ustawy o kierujących pojazdami Kopaczowa podpisywała jeszcze jako marszałek sejmu w 2014 roku.
Co do próby robienia w konia i używania rozrzutnika do transportu - w takim przypadku nie jest on już traktowany jako rozrzutnik, bo te są przystosowane do przewozu i rozprowadzania nawozów organicznych, a nie drewna czy zboża.

Poza tym, tematy poruszające to zagadnienie już istnieją, wystarczy poczytać:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/10859-prawo-jazdy-t/page-121?do=findComment&comment=1585554

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/74122-ci%C4%85gnikiem-na-b/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

kolego chyba Ty masz jakies ubytki wiedzy co do podzialu przyczep... przyczepy ciezarowe dzielą sie ciężarowe rolnicze i na ciężarowe (do aut ciężarowych) i na te druge wymagane jest kat be lub ce .. wiem dobrze bo sami ciagamy łódki od tirow ciągnikami i nie jednokrotnie przerabialem to z policją
i wlasnie miedzy innymi od tego podziału zalezy to ze ciągnąć łódkę rejestrowana na ciezarowa rolnicza nie trzeba placic viatola a ze mamy rejestrowane jako ciezarowe zwykle to na traktorach musimy miec viatola

Edytowano przez rolassss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stg    21

O prawie jazdy kat T rozmawiałem jakiś miesiąc temu z policjantem. lukasz222 zależy kto cię złapie, bo z tym policjantem co ja gadałem to by ci nic nie zrobił. Rozmawiałem z nim na temat rozrzutnika, czy jak bym jechał z rozrzutnikiem to czy musi być zarejestrowany(wiedziałem że nie musi(a nawet nie może) być zarejestrowany, bo nie posiada homologacji) od razu mówił że nie można go zarejestrować. Powiedział że trzeba mieć światła i hamulce i dokumenty od ciągnika(dowód) i prawko. Zapytałem czy jak by ktoś używał rozrzutnika do przewozu np. węgla i innych materiałów nie mających nic wspólnego z rolnictwem, czy wtedy można dostać mandat, a on że absolutnie nie(jak będzie miał światła i hamulec) bo nawet jak bym chciał sobie zarejestrować rozrzutnik to nie da rady bo nie ma on homologacji.

Powiedział że normalnie można jeździć z rozrzutnikiem nawet codziennie i nie trzeba go rejestrować, nawet jak byś przewoził towary nie mające nic wspólnego z rolnictwem to i tak nie ma żadnego prawa wystawić mandatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

@rolassss więc zajrzyj do ustawy o kierujących pojazdami i sam sprawdź. Nie ma czegoś takiego jak uprawnienia na przyczepę rolniczą czy ciężarową. Ta ustawa bierze pod uwagę tylko DMC przyczepy (lekka, do 3,5t i powyżej 3,5t). 
@stg - dobrze, że trafiłeś na takiego a nie innego policjanta. Służbista gada inaczej, dana maszyna ma być używana zgodnie z jej przeznaczeniem, inaczej naginasz prawo , a oni są od tego by pilnować żeby takich sytuacji nie było. Wadą polskiego prawa jest to, że nie reguluje uprawnień na poruszanie się z maszynami rolniczymi. Ani ministerstwo transportu, ani policja nie ma podstawy prawnej do oceniania tego, czy na b można ciągnąć maszyny, które mają własne podwozie. Bodajże na farmerze był kiedyś artykuł, w którym pytali o to ludzi z ministerstwa, wykręcali się jedynie tym, że maszyna nie może przekraczać 750kg DMC. Tylko  pytanie, kto jej to DMC określi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

to na jakiej podstawie rejestrują nowe naczepy jako ciężarowe albo jako ciężarowe rolnicze ? coś jest w tym podziale skoro bierze duży udział w płatności za przejazdy drogowe Viatol ? i idąc dalej posiadając kat T nie mozesz ciagnac traktorem łódki rejestrowanej na cieżarową bo do tego uprawnia tylko kat e ! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

Rejestrują na podstawie innej ustawy, która nie ma nic wspólnego z prawem jazdy. Przeczytaj kilka razy to, co napisałem, albo w końcu wklep w google "ustawa o kierujących pojazdami" (Rozdział 2, Art. 6) i sam sprawdź, bo pisanie ciągle tego samego żebyś zrozumiał mija się z celem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

to Ty sobie wklep bo nie rozumiesz jakie kategorie do czego uprawniają , rejestracje przyczep podałem tu dla przykładu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autofan    8

<p>W mojej opinii Viatol nie ma nic do prawa jazdy. Ponoszenie opłat to całkowicie inna sprawa, a zwolnione z niej są przyczepy ciężarowe rolnicze, a to jaka to przyczepa określa homologacja lub diagnosta. Co do rozrzutników i itp maszyn jak np beczkowozy, są oferowane takie z homologacją i można je rejestrować, ale jak piszą w Top Agrar to rolnik nie musi rejestrować i ubezpieczać takiej maszyny jeśli wykonuje nią prace dla siebie (podobno firmy rejestrują aby mieć problem z głowy, jak widać przepisy są niejasne - chodzi o ubezpieczenie OC bo rolnika chroni to od gospodarstwa). Kierowanie pojazdami to inna sprawa, na kat B można kierować ciągnikiem z maszynami zawieszanymi oraz z przyczepą lekką do 750kg, co do innych maszyn to gorliwy policjant poszuka tabliczki znamionowej i odczyta masę całkowitą maszyny, ogólnie to temat dyskusyjny, ale maszyna o dopuszczalnej masie całkowitej do 750kg spełnia te kryteria. Inne przyczepy i maszyny to kat BE i T. Nic mi nie wiadomo o zmianach podawanych przez kolegów, aby można jeździć z przyczepami na kat B (z tego co czytałem to w Niemczech można - to może dostosują nasze prawo). Konsekwencją ciągania przyczepy ciężarowej są dodatkowe opłaty, a kat T do tego uprawnia, przyczepa to przyczepa w myśl opisu kat T o ciągnięciu przyczep (nie określono jakich), a jeszcze inna sprawa to ich oznakowanie (trójkąt). A na błędne interpretacje policji pozostają sprawy w sądach.</p>

Edytowano przez Autofan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

@rolassss Dla jakiego przykładu, skoro z prawodawstwem odnoszącym się do uprawnień do kierowania pojazdami nie ma nic wspólnego? Boisz się przeczytać tych parę linijek, czy czekasz aż dostaniesz tu wklejonego gotowca? Ja nie muszę sobie nic wklepywać, bo ją znam. Zadaj sobie ten trud i poświęć 5 minut na lekturę, bo to już o komizm zahacza, żeby bez wiedzy się upierać przy swoim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

hehe kolego jesteś śmieszny te Twoje artykuły to tylko teoria a realia są całkiem inna byś pojeździł kilka lat zawodowo to byś zrozumiał o czym mówie. dzięki za dyskusję i pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

Ty chyba masz naprawdę wstręt do czytania, albo google Cie boli jak niejednego. Robisz z siebie pośmiewisko. Mam rozumieć, że Ciebie obowiązuje inne prawo, bo ustawa to tylko teoria, a dla ciebie liczy się praktyka? Bardzo ciekawe. Ja już parę lat mam prawko zawodowe i nie wymyśliłbym czegoś tak głupiego. Żeby jednak nie pozostać gołosłownym i śmieszność twą obnażyć, podaję Ci na tacy (coby google albo strona sejmowa nie ugryzły) fragment tekstu ustawy o kierujących pojazdami, tekst ujednolicony z 2015 roku:

"Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
1) kategorii AM:
a) motorowerem,
b ) czterokołowcem lekkim;
2) kategorii A1:
a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
b )motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
3) kategorii A2:
a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
b ) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
4) kategorii A:
a) motocyklem,
b ) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
5) kategorii B1:
a) czterokołowcem,
b ) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
7) kategorii C1:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
8) kategorii C:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
9) kategorii D1:
a) autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nieprzekraczającej 8 m,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
10) kategorii D:
a) autobusem,
b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
11) kategorii T:
a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
b ) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;
13) kategorii C1+E – zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii C1 i przyczepy;
14) kategorii D1+E – zespołem pojazdów składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy;
15) kategorii B i C1+E, B i D1+E, B i C+E lub B i D+E – zespołem pojazdów określonym w prawie jazdy kategorii B+E;
16) kategorii C+E i D – zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D+E"

 

Znajdź mi tu teraz wzmiankę o przyczepie ciężarowej, rolniczej i ciężarowo-rolniczej, skoro twierdzisz, że masz rację, a ja gadam głupoty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

a czy ja mowilem ze w przepisach jest wspomniane o ciężarowy ch itd?? czytaj ze zrozumieniem i sam sie nie osmieszaj naucz sie interpretowac przepisy ruchu drogowego bo klepiesz tylko same regolki a praktykcznie jest inaczej. pierwsze z brzegu posiadajac kat be w przepisie nie moze przekraczać dmc 3.5 t . jezdzac na tej kategorii kilkansie lat ciagnelem za traktorem łódki naczepy cysterny po 40 t zestawy ,kontrolli mialem multum policji krokodyli i oni chyba widza lepiej niz ty jakiejest prawo skoro ani razu nie otrzymalem nawet upomnienia
autofan wlasnie sie mylisz inspektor ruchu drogowego mi mowil ze aby ciagnac naczeepe ciezarowa musisz miec kat e a nie t chyba ze jest rejestrowana jako ciezarowa rolnicza wiem ze ciezko to pojąć ale takie sa realia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukasz222    2353

Czy Ty mówiłeś? Pewnie ja pisałem na Twojej klawiaturze...

idąc dalej posiadając kat T nie mozesz ciagnac traktorem łódki rejestrowanej na cieżarową bo do tego uprawnia tylko kat e ! 

przyczepy ciezarowe dzielą sie ciężarowe rolnicze i na ciężarowe (do aut ciężarowych) i na te druge wymagane jest kat be lub ce ..

Kat C+E i B+E zastępują T, a T nie ma ograniczeń tonażowych, więc nie mają podstaw do karania.

Ciąg dalszy ww. ustawy:

 

"3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;
2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);"

Jednak praktyka musi mieć poparcie w teorii (ot, zaskoczenie!), w przeciwnym wypadku nikt by nie musiał mandatów płacić, bo nie ma podstawy do ukarania. Gdybyś sam zaczął czytać ze zrozumieniem, albo przynajmniej uczył się na egzaminy Prawa jazdy, nie musiałbym "klepać" tu regułek.

 

A co do tej naczepy ciężarowej - to nie kwestia prawa jazdy, tylko przystosowania pojazdu ciągnionego do pojazdu ciągnącego. Przyczepa ciężarowa nie może być ciągnięta przez ciągnik rolniczy, tylko przez samochód ciężarowy, bo jest do tego przystosowana, a żeby jechać samochodem ciężarowym z przyczepą trzeba mieć C+E. Proste jak budowa cepa

PS. w czsach, kiedy przeglądarka sama podkreśla orty, pisanie "regolki" itp. jest lekko nie na miejscu

Edytowano przez lukasz222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

S-Piotr    48

Dokładnie jest jak przytoczył to @lukasz222 .

Większość wypowiadających się w tym temacie forumowiczów , z nie wiedzy lub z braku chęci jej nabyci,naciągało by uprawnienia kategorii "B",do wielkości uprawnień co najmniej "C+E". A prawo stanowi jak zostało to w powyższym poście przytoczone.

Już był tu taki szofer co to na kat "B+E" 14 tonowym zestawem woził styropian po kraju. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

przyczepa ciezarowa nie moze byc ciagnieta przez ciągnik rolniczy? haha chlopcze...
kat be mowie tu cały czas o uprawnieniach jakie daje rolnictwie czyli ciągnięcie traktorem a nie jakie daje mozliwosci na samochód i przyczepy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

songo    871

Czytając te ustawy dochodze do wniosku ze:

Kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu, ciągnika z maszynami i ciągnięcia przyczep lekkich do 750kg

Kat B+E uprawnia do prowadzenia samochodu z przyczepka ciężką, (ciągnika z maszynami i przyczepami bez ograniczeń wagowych).

Kat. C uprawnia do prowadzenia ciężarówki i ciągnika z maszynami i przyczepa lekka

Kat C+E ciężarówki z przyczepa oraz zestawów ciagnikowych takich jak w b+e

Kat T tylko traktor z maszynami i przyczepami bez ograniczeń.

Z tego wynika ze najlepsze prawko to b+e bo daje więcej możliwości jak T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rolassss    12

zgodze sie kolego najlepsza jest kat be tylko pamietaj ze jakie uprawnienia na traktor jakie daje obowiązują tylko w Polsce za granica wymagaja juz niestety kat t. i co raz więcej prywatnych firm ktore szukają "traktorzysty" wymagają kat t a nie be ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Zybi77    2

zgodnie z kodeksem na prawku kat B możesz kierowac zespolem pojazdow lub pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5t  i sa to samochody osobowe i dostawcze oraz ciągniki rolnicze plus jednoślady nie przekraczające 50 km/h żeby moc ciagnac za ciągnikiem normalnie przyczepe wystarczy zrobić E do B i masz z dynki a jak już masz C+E to całkowicie spokojna glowa brak ograniczen .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podpiąć do tematu. Mam następujące pytanie - jaka jest maksymalna dopuszczalna masa przyczepy do ciągnika rolniczego? Z tego co znalazłem w sieci:

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2011-47-242

wynika, że jest to suma nacisków na oś + masa nacisku na dyszlu? Czyli np czterosiowa przyczepa mogła by mieć masę 40t + do 3ton nacisku na dyszel czyli teoretycznie do 43ton? Zastanawiam się gdyż potrzebuję jak największą przyczepę cysternę do transportu wody na pole i znalazłem taki wynalazek:

http://otomoto.pl/oferta/beczkowoz-do-przewozu-wody-38-000-litrow-ID15HXZN.html

Pytanie czy mógł bym to legalnie ciągnąć po drogach publicznych? Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×