Polecane posty

Mam do was pytanie zamierzam w tym roku zrobić sianokiszonkę z 2 ha łaki dla 8 szt bydła jak na razie nie wiem ile trzeba czekać żeby dobrze ukisło i żeby bydłu nie zaszkodziło czy jakieś preparaty się stosuje czy tylko po prostu zwykłego balota owinąć filią i go zostawić

Proszę  o odpowiedzi ponieważ nie wiem dokładnie gdyż sianokiszonkę robię dopiero 1 raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Moim zdaniem jest to za mała osada na sianokiszonkę. Miałem 11 sztuk byczków w wieku ok 10 miesięcy i 2 sztuki ok 17 mies i dawałem im sianokiszonkę, ale za wolno schodziła i dużo się marnowało. Pleśni się nie dawało, ale byczki przy chorowały i wet mówił, że to mikotoksyna poszła. Przez to przysiadały mi na tylnych kończynach i jednego musiałem się pozbyć jako pourazowego sprzedałem za 200,- i jeszcze jeden do dzisiaj ma problemy ze wstawaniem, a leżał nie podnosząc się chyba miesiąc. 

Obecnie uważam, że lepiej zebrać jest dobrej jakości siano niż zrobić sianokiszonkę żeby się zmarnowała. W poprzednim roku robiłem z 0,8 ha to wyszło mi z 2 pokosów chyba 20 sztuk belek 120x130. Obecnie mam 15 sztuk i posiałem 1,5 ha qq oraz 0,6 marchwi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

gabrysiek co ty za herezje glosisz :D  nawet najlepsze siano nie dorowna sianokiszonce. jak nie chcesz żeby się psuło to zrób bardziej podsuszoną, nie grzeje się tak, ja w tamtym roku robiłem dla 10 sztuk i bardzo mało pleśni wywalałem. robisz suchsza i spokmojnie te 3 dni ci postoi bez większych turbulencji, potem zaczyna się grzać to rozrzucasz po oborze tak żeby sobie oddychała i może leżeć i tydzien i nic się nie zepsuje. wiem co mówię bo sam tak robię. żebym miał czekać aż mi na siano doschnie to bym połowę zebrał a reszta by gniła. rób sianokiszonkę i się nie zastanawiaj siano jej nie dorówna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Tylko należy wziąć pod uwage ze zimą mniej sie psuje sianokiszonka co ze sobą niesie dłużesz jej przetrzymanie po otwarciu. A pasze objetościowe w głownej mierze gromadzi sie własnie na okres zimowy gdy nie ma dostępu do świeżej zielonki itd. itp. 

A w jakości jest tak najlepsze siano mozna porównać na byle jakiej sianokiszonki. A jak masz ładne siano tzn. trawy itd. do masz również ładną kiszonke bo o sianie z chwastów i kiszonce nie  mówie 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

robiłem sianokiszonkę nawet dla 3 sztuk kiedyś.... kwestia to dobrze przygotować trawę. Koszę zwykłą kosiarką bębnową to od razu po skoszeniu przewracam i wieczorem, jesli jest ładna pogoda, ewentualnie następnego dnia zgrabiam i zawsze trzeba prasować taką kiszonkę ze słońca i z takim balotem nic się nie dzieje nawet gdy stoi 3-4 tygodnie ( masa sucha około 70% ) tak ładnie pachnie taka podsuszona sianokiszonką, wyglądem przypomina siano, jednak wartości odżywczych nie można porównywać, ponieważ z siana wszystko zostaje wytrzęsione, przy super pogoda to i tak trzeba 3 razy przewrócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

będę robił sianokiszonkę  z tego względu że łaki mam daleko od domu i nie opłaca mi się dojeżdżać tyle by ją suszyć dlatego chce zrobić z około 2 ha sianej trawy   więc chyba powinna być dobra bele będą miały 150x150 dosyć duże ale taka prasa jest na wsi jedyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

trochę duże te belki. cięzko będzie je podnieść to raz, druga sprawa to nie wiem czy znajdziesz taką owijarkę żeby 150 weszło, po trzecie to dłużej będziesz ją skarmial. poszukaj prasy 120 najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Szukaj  prasy by ukręcić zmienokomorowa 120x80 wtedy jest pewność że wczas skarmisz na zimę to i te 150x150 będą ale przy takim rozmiarze to tona kiszonki z belki ja bym odpuścił po takiej prasie kiszonkę czym to załadować i owinąć  .Kiszonka kiszonce nie równa zależy jaka Folia na owijanie poleci i jaka ta trawa jak na torfowej łące to też można odpuścić mam 11km na łąkę i zbieram na siano bo torf 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jedyna prasa we wsi i pomyliłem się trochę z wymiarami 150x120 dopytałem właściciela claas rollant   trochę różnicę robi a owijarkę ma standardową 130 wchodzi na nią , łąka która będzie koszona zależy mi żeby ją szybko zebrać gdyż jest tam dosyć mokro jeżeli popada to będzie koniec zbierania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

robiłem sianokiszonkę nawet dla 3 sztuk kiedyś.... kwestia to dobrze przygotować trawę. Koszę zwykłą kosiarką bębnową to od razu po skoszeniu przewracam i wieczorem, jesli jest ładna pogoda, ewentualnie następnego dnia zgrabiam i zawsze trzeba prasować taką kiszonkę ze słońca i z takim balotem nic się nie dzieje nawet gdy stoi 3-4 tygodnie ( masa sucha około 70% ) tak ładnie pachnie taka podsuszona sianokiszonką, wyglądem przypomina siano, jednak wartości odżywczych nie można porównywać, ponieważ z siana wszystko zostaje wytrzęsione, przy super pogoda to i tak trzeba 3 razy przewrócić

 

troszke pierdzielisz farmazony nic w Twojej wypowiedzi nie trzyma sie KUPY :P 

w ten samo dzień kosisz/przewracasz/zgrabisz/presujesz/ owijasz?  i do tego koszona masa wyschnie do poziomu 70% w jeden dzień (zakładam ze prasujesz na drugi dzień bo jak skosisz w ten sam dzien i presujesz to mija pare godz. :o  )  i to nazywasz kiszonka gdy suchej maszy jest 70% :P pomijam fakt 1dniowy. a sano przewracasz 3razy ?  no sorry ale nie wiesz o czym piszesz  a z tylko jednym aspektem moge sie zgodzić otóż  wartość odżywcza kiszonki jest nie porównywalna. A po zatym stek bzdur !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja zaczynałem robić sianokiszonkę dla 6 byczków i krowy i nie narzekałem bo była odpowiednio podsuszona, 2 dni leżała po rozrzuceniu i od razu sprasowana i wytrzymywała te 4 dni. Może lepiej byłoby robić w miarę możliwości mniejsze niż 120x120.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

troszke pierdzielisz farmazony nic w Twojej wypowiedzi nie trzyma sie KUPY :P

w ten samo dzień kosisz/przewracasz/zgrabisz/presujesz/ owijasz?  i do tego koszona masa wyschnie do poziomu 70% w jeden dzień (zakładam ze prasujesz na drugi dzień bo jak skosisz w ten sam dzien i presujesz to mija pare godz. :o  )  i to nazywasz kiszonka gdy suchej maszy jest 70% :P pomijam fakt 1dniowy. a sano przewracasz 3razy ?  no sorry ale nie wiesz o czym piszesz  a z tylko jednym aspektem moge sie zgodzić otóż  wartość odżywcza kiszonki jest nie porównywalna. A po zatym stek bzdur !!

 

nie mam super łąk, które są świeżo siane, więc też z hektara nie ma 20 bali.... zawsze staram się kosić, jeśli temperatura w dzień jest powyżej 25 stopni. od razu po skoszeniu rozwalam pokosy i jak przy wysokiej temperaturze taka trawa  poleży cały dzień to wieczorem jest ,, pół siano"  . Co do siana to oczywiście że przewracam jak najmniej, co dla Ciebie też jest kolejną bzdurą, teraz brałem siano to łąka została skoszona w piątek po południu i od razu ją przewróciłem, w sobotę koło południa 2 raz i 3 raz w poniedziałek jak zeszła rosa, siano brane ze słońca około 17 suche jak pieprz. U nas koszą łąki przed 12 i za 3-4 godziny zbierają na kiszonkę.... Także to wszystkie moje bzdury, którymi mogę się podzielić, nie mam dużo tego, bo łąk jakieś 3h

Edytowano przez Paaatryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Naprawde sie wzruszyłem :P .

I zycze powodzenia w tym <<3krotnym przewracaniu i zbieraniu badyli ze wzgledu na to iż w miedzy czasie wykruszysz wszystko co jest wartościowe. Rozumiem popadało trzeba przewrócić ale bez deszczu 2razy to max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

no widzę Ty to jesteś jednak super agronom..... Jeśli sianokiszonka raz przewrócona to jest mokre, zielone i po 3 dniach będę miał ją do wyrzucenia, ale siano przewracasz max 2 razy i jest super suche. To się zastanów nad sobą i nad tym co piszesz, no chyba że chodzisz do gimnazjum to przepraszam, w tym wieku wyobraźnia rządzi się swoimi prawami. Zresztą na tym forum takich specjalistów jest strasznie dużo co to sprzedają byka w wieku 18 miesięcy i ma minimum 850 kg a najczęściej 900 kg , a z hektara łąki zbieraj na jeden pokos po 30 bali sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

chłopaki nie ma co się kłócić, łąka łące nie równa i to że jeden przewraca dwa razy a drugi trzy to jego sprawa. młodą trawę trzeba częściej przewrócić żeby wyschła a jak skosi się starą trzcinkę to ja np taką po dniu ograbiam bez rozbijania pokosów i się kisi. każdy robi jak uważa i tego się trzymajmy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

no dobra biore pod uwage fakt Kolega ma super ładna trawe i przewraca niech mu bedzie 3 razy i wiecej i suszy to najmnij 5dni ok. niech bedzie i ma super ładne siano (tego nie zaprzecze ze ma suche  łądne siano itd. itp.) tylko niech nie pierdzieli głupot ze jak skosi ową trawe dziś rano zbiera wieczorem z uprzednim przewracaniem i ma 70%suchej masy MYLISZ pojecia a taka kiszonka nie jest kiszonką.

 

he rozbawiłeś mnie i tak własnie jest i śmiem twierdzić ze 90% userów własnie raz przewraca na sianokiszonke bądź ani razu jak jest lichutka. A z sianem jest prawie tak jak mówisz dwa razy i pogoda tak jak za oknem dziś i wczoraj ok. 30stopni w cieniu i suche ŁADNA TRAWA!

 

Ja o trawie a tY juz po prostacku  o wszystkim i o niczym ,a moje wykształcenie nie powinno Ciebie nic obchodzić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez irzi
      Witam początkiem Stycznia Jelenie i sarny zniszczyły mi 20 bel sianokiszonki, po zgłoszeniu tego na piśmie do koła łowieckiego, na wizji lokalnej stwierdzono że jest bliskość lasy i bele poukładane są jedna na drugiej i odszkodowanie mi się nie należy. Proszę o pomoc czy ktoś już miał taki problem i czy udało się coś uzyskać. 


    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez andi10
      Witam. Zaobserwowałem w kale niestrawione resztki ziarniaków kukurydzy. Co mogę zrobi, aby wyeliminować ten problem? Oto moja dawka szt/dzień:
      - 30 kg kiszonki z kukurydzy
      - suche siano do oporu
      - od 2.5 do 4,0 kg pełnoporcjówki 30% białka Vem 920 wedle zasług
      - 150g drożdży
      - 340 g witamin
      Parametry białko 3,6 tłuszcz 4,2 mocznik 160-190
      Proszę o poradę...
    • Przez skret1
      Która dawka według was jest lepsza i czy wogóle nadają się one czy nie wychodzą za drogo??


    • Przez Radan
      Witam.
       
      Czy ktoś ma w tym temacie coś konkretnego do powiedzenia?
      Specjalizacja to bydło mięsne (charolaise i simental). Daję kukurydzę i sianokisonkę oraz śrutę jęczmień - owies ale mam zamiar zwiększyć stado a łąk więcej nie mam.
      Jaka jest wydajność takiej kiszonki z pszenicy u was? Ile ton z ha? Jaka klasa ziemi? Odmiany?
      Podziękował
       
      PS. Pewnie to nie ta lokalizacja tematu ale wszędzie pełno a konkretów brak.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj