PronarekP5

Bankrut ????

Polecane posty

mirasek    13

OK, czyli inny biznes ale co jak i z tym sytuacja sie powtórzy a pojawi sie wizja rezygnacji z rolnictwa na rzecz innego, opłacalnego interesu na którego rozkręcenie dostaniesz jeszcze pieniądze, darmowe kursy, uprawnienia, etc.?

 

Nie życze tego nikomu ale chce zobrazować jak koniunktura na rynku może wodzić za nos...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@mirasek w sumie masz racje wszystko zależy w jakiej jest sie sytuacji i możliwości poszczególnych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Źle się dzieje - ogolnie na to patrzeć - kto to widział by w przeciągu kilku lat dojść do takiego poziomu życia jak w starej 15 UE gdy oni pracowali na to dwa pokolenia - paranoja po prostu !!!


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254
Dobrze Ci sie wydaje, nawet dają pieniądze żeby zrezygnować z produkcji na rzecz jakichś pierduł. Mieszkam na Polesiu, kiedyś dawno temu były tu tylko lasy i bagna, ludzie zaczeli wycinać drzewa, porobili melioracje i zajeli sie rolnictwem. A teraz te oszołomy chcą to przywrócić do poprzedniego stanu, wykurzyć stąd te rolnictwo promując zalesianie, agroturystyke, itp. badziewie, a z drugiej strony starając sie maksymalnie dokopać rolnikom, co w efekcie końcowym ewoluuje w taki skansen jak był kiedyś...

na terenie wojewodztwa lubelskiego, podlaskiego i po czesci podkarpackiego chca zrobic pluca europy ;) zalesic te tereny i aby te drzewa dostarczaly tlenu i takie tam pierdoly-glupota najwieksza a to dlatego ze te rejony sa jednymi z najbiedniejszych w europie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PronarekP5    67
mi sie wydaje ze ci z zachodu chca u nas zrobic skansen, dazac do likwidacji gospodarki. Zobaczcie co sie dzieje z cukrowniami, daja jakies tam pieniadze za ich zamkniecie, tyle ze ze jak teaz cukier mamy po 2.50 zł/kg to ja sie skocza zapasy i nie bedzie produkcji w kraju ciekawe po ile kaza nam placic za ten sprowadzany?? Tak samo jest z zywcem. Co prawda moje godpodarstwo specjalizuje sie w produkcji mleka, ale wielu sasiadow zajmuje sie hodowla trzody i ledwo wiaza koniec z koncem.

Kazdy z tych ministrow zaraz po otrzymaniu stolka zapomina o wszystkim, wazne tylko ze bierze kase to skandal !!! ciekawe ze na nic nie ma pieniedzy a sobie na wyplaty i premie nigdy im nie brakuje

 

 

dobrze ci sie wydaje ;) a mianowicie to u nas gorzelnia nawet siadła a po rozmowie z kierownikiem to wyszło że do każdego sprzedanego auta spyru czyli ok. 28tyś. litrów (chyba) tracą 10tyś złotych i co to za polityka a spyru to od nich już w całej polsce nikt nie chciał kupić bo nie ma zapotrzebowania -może jak rolnicy zbankrurują to może ruszy sprzedaż -(nikomu tego nie życze ) to wszyscy tylko siądą pod sklepem i bedą jabole pić lub tylko na holandie pojadą

aż dziwne że wszystkim sie rolnictwo opłaca tylko nie u nas sam lepper w radio sie wypowiadał że za 100 świń dostał 28 tyś. zł.

a ludzie dzwoniący do radia mówili że rolnik jest nie do uczony bo jak by umiał liczyć to by wydedukował sobie że mu sie to nie opłaca.... no a wracając do ceny świń to pasze droższe a cena w dół a koszt wyprodukowania jednego kilograma trzody chlewne to koszt z rzędu 4.20zł. a dzisiaj byłem ze świnkami to cena była 3,20+5% vat czyli ok. 3,35zł. co to za cena ?????


FENDT PoweR i nie ma mocnych !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Po prostu UE nakłada na nas beznadziejne przepisy a Polacy zle je interpretuje (zbyt nadgorliwie) i to niszczy własnie polskiego rolnika. Urzedasy chca w Polsce gospodarst po 300 ha bo niby "takie sa w UE" nieprawda! w Grecji srednie gospodarsto liczy kilka - kilkanascie hektarów i nikt im nie kaze scalac gruntów. druga sprawa to pomoc panstwa. Ostatnio słyszalem ze w jednym z krajów UE chodowcom trzody chlewnej umorzono kredy zaciagniete na budowe chlewni. Tamtejsi gospodarze maja sprzety za darmo chlewnie za darmo dostaja 3 razy wyzsze dopłaty i cała produkcja trzody chlewnej opiera sie na dopłacaniu panstwa do produkcji. A u nas co? na bylejaki traktorek składa sie wnioski czekając tydzien w kolejce. potem rok na rozpatrzenie wniosku a i tak gospodarsto 30 ha nie ma co liczyc na traktor 100KM bo jest "za wielki". Dla mnie to Polscy urzednicy sa durniami i niszcza rolników. Pamietacie afere z budowa płyt obornikowych. Do teraz nie wiadomo czy musza byc czy nie.

 

Ale nie ma co plakac tylko zyc dalej. Szkoda tylko ze praca nie zawsze zmienia sie w pieniadz...

 

 

ps: ojciec sprzedał kiedys kilkadziesiąt tuczników i kupił nowiutkiego MF 255 a potem jeszcze jednego rok pózniej sprowadzili Supra, prase i wszystko bylo nowe a ha mialo sie okolo 30. teraz za kilkadziesait tuczników nie odkupił by tego MF bo okolo 25tys jest wart

 

oczywiscie "za darmo" mialem na mysli duze zwroty z UE

 

nie pisz posta pod postem uzywaj opcji edit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@Cihu kto ci powiedział że na zachodzie wszystko jest za darmo???

a z tym ze u nas urzędasy utrudniają i komplikują ludziom życie to się zgodzę

 

ps u nas też są zwroty(przynajmniej teoretycznie bo na prow to sie chyba już nie doczekamy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

wlasnie tak bylo z plytami gnojowymi. Jak sie uparli ze trzeba je robic to nie bylo mowy zeby jej nie zbudowac a potem okazalo sie ze ktos zle przetlumaczyl ustawe i plyty nie sa wymagane.


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
wlasnie tak bylo z plytami gnojowymi. Jak sie uparli ze trzeba je robic to nie bylo mowy zeby jej nie zbudowac a potem okazalo sie ze ktos zle przetlumaczyl ustawe i plyty nie sa wymagane.

ale płyt za swoje nie budowała większość bo były w 100% ze środków UE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

kto sie zalapal do zbudowal za UE a kto nie zlozyl wniosku na czas musial budowac za swoje


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wiem bo my nie składaliśmy wniosku na płytę i szambo

i nie musiał budować za swoje bo czas na to był do końca 2008r (chyba) a teraz przepisy już sie zmieniły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PronarekP5    67
ale płyt za swoje nie budowała większość bo były w 100% ze środków UE

 

 

u nas to sie nikt o tym nie skumał;)


FENDT PoweR i nie ma mocnych !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

u nas sporo osób tak zrobiło można powiedzieć ze ok 50%

ale na płytach sie nie kończyło bo jeszcze wyciągi brali i dojarki na to tylko nie wiem czy tez były zwracane w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radson    5

U nas to jest tak że za pieniądze za mleko ładujemy w utrzymanie świń , a troche świń mamy jak na nasze hektary i zboża musimy troche kupić . Cena myśle że się tak szybko nie poprawi niestety , choć słyszałem od jednego faceta co pracuje w jednej rzezni , to mówił żę wywożą świnki do Rosji ale żywe :) Tak samo sprzedaliśmy 3 mięsne byki i dostaliśmy 4,6zł za kg a tydzień póżniej dostali byśmy 5zł z vat ;):P:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tak sobie przeglądam ten wątek i się zastanawiam dlaczego wszystkie wypowiedzi są stronnicze i bardzo ale to bardzo subiektywne; mniemam iż wszystkich udzielili producenci żywca wieprzowego i stąd moje pytanie dlaczego oczekujecie wsparcia ze strony rządu? jeśli produkcja się nie opłaca zdrowy rozsądek nakazuje się z niej wycofać (w przypadku świń nie jest to ani trudne ani kosztowne), świńska górka występuje nawet w USA (a tam funkcjonują tylko duże farmy, więc wielkość podaży jest stosunkowo stabilna, a przy niskich cenach nikt nie narzeka tylko zaciska pasa, zakasuje rękawy, redukuje koszty i przetrzymuje ciężki okres) a rolnikom pomaga się tam tylko preferencyjnymi kredytami; podsumowując zgodnie z podstawowymi prawidłowościami rynku i wymiany międzynarodowej należy zająć się produkcją, która jest relatywnie tańsza (czyli może być przeznaczona na eksport i przede wszystkim będzie dochodowa) i możecie jeszcze Bogu dziękować, że władze są ogarnięte i nie dążą do całkowitej (ich zdaniem dobrej) liberalizacji polityki rolnej zarówno w Polsce jak i Wspólnocie Europejsckiej

 

pozwolę sobie również nawiązać do dywersyfikacji źródeł dochodów wspominaliście o osuszaniu bagien i karczowaniu lasów, zabiegi te z definicji nie służą rolnictwu ani ludziom także powinno się niwelować wywołane przez nie skutki, natomiast wspieranie agroturystyki, zalesień oraz pozostałych form ochrony środowiska ma na celu wsparcie rolnictwa a nie jego zanik jednak należy ten aspekt interpretować globalnie (obniżamy wielkość podaży > zwiększamy dochody w sektorze > hamujemy degradacje środowiska > podnosimy standard życia > jest lepiej nie zaś gorzej) proponuję się troszeczkę ogarnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    3

ten nasz kraj jest daremny było i bedzie tak, powiem szczeże jak co sobote mam pasze mieszać i tak do kazdej sztyki 100 złoty dokładać to mnie krew zalewa a ponoc mają koncentraty zdrożeć to ciekawe co potem zrobimy bedziemy dalej dokładać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
U nas to jest tak że za pieniądze za mleko ładujemy w utrzymanie świń , a troche świń mamy jak na nasze hektary i zboża musimy troche kupić .

u nas było kiedyś tak samo ale jakoś udało sie nam przekonać rodziców aby zrezygnować z utrzymywania świnek

 

 

@kissmy może jestem stronniczy i nie jestem producentem żywca wieprzowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas85    37

a z czego splacisz kredyt jezeli nie bedziesz mial zysku z gospodarstwa ktore prowadzisz? nie tak łatwo zrezygnowac z okreslonej specjalizacji do ktorej przygotowało sie gospodarstwo, szczegolnie jezeli wlozyles w to troche kasy


Ursus C-330, New Holland TD90D, Case MX120, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
tak sobie przeglądam ten wątek i się zastanawiam dlaczego wszystkie wypowiedzi są stronnicze i bardzo ale to bardzo subiektywne; mniemam iż wszystkich udzielili producenci żywca wieprzowego (...)

Niestety nie ;)

 

pozwolę sobie również nawiązać do dywersyfikacji źródeł dochodów wspominaliście o osuszaniu bagien i karczowaniu lasów, zabiegi te z definicji nie służą rolnictwu ani ludziom

Czyli miałbym obecnie mieszkać w zabagnionym buszu gdzie nie można nic uprawiać i to ma mi służyć?? Jak chcesz zwiększyć dochody w sektorze poprzez likwidacje rolnictwa? Bo to właśnie była by likwidacja tegoż poprzez przywrócenie stanu sprzed -set lat... Możliwe że chwycił by nowy biznes związany z owym buszem i bagnem ale jak narazie to można tylko gdybać. Na samej dywersyfikacji każdy rolnik dostanie mocno w plecy bo jak pisałem będzie to wymuszone a potem start od zera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

przekwalifikowac gospodarstwo? Ok teraz wszyscy bedziemy chodowac krówki i mleczko oddawac bo oplacalne jest. No a jak za rok cena spadnie to znowu wrócimy na swinki. a jak nie to bedziemy nutrie trzymac w piwnicach jako dodatkowe zródło pieniązków.

 

Nasze gospodarstwa nie wygladaja jak kiedys! Teraz kazdy jest ukierunkowany i nie jest latwo zmienic kierunek produkcji. Kazda zmiana produkcji to dodatkowe koszty które nie zwracaja sie w miesiac ale nawet w kilka lat.

 

a co do wątku przepisów to ze wzgledu na plyte mialem zablokowane inwestycje z sapardu i wszystkie inwestycje w prowie bo niby płyty byly potrzebne a płyta u mnie to okolo 120 m2 powinna miec zeby miala sens a faktyczny zwrot z wyliczonej produkcji bylby do 80-90 m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
przekwalifikowac gospodarstwo? Ok teraz wszyscy bedziemy chodowac krówki i mleczko oddawac bo oplacalne jest. No a jak za rok cena spadnie to znowu wrócimy na swinki. a jak nie to bedziemy nutrie trzymac w piwnicach jako dodatkowe zródło pieniązków.

nie zaczniecie hodować krówek na mleczko bo trzeba mieć jakąś kwotę mleczną i wejście na rynek nie jest takie proste.

a co do nutrii to może nie nutrie a króliki i nie w piwnicach tylko w chlewni po świnkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam panowie jak tak dalej bedze to jedynie sznurek i do stodoły sam choduje swinie i niewiem jak długo dalej to pociagne postawilismy szope ktora od samego poczatku przynosi same straty tylko dziekowac Bogu ze nie modernizowalismy porodowek a teraz przewiduje ze cena swin skoczy jak to miało miejsce na poczatku roku a puzniej spadnie :angry:


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

tak naprawde to mysle ze niedlugo na rynku zrobi sie swinski dolek zwlaszcza ze wzgledu na wysoki ceny zboza. sąsiad ostatnio zlikwidowal stado macior liczace 100 sztuk. i mysle ze nie tylko on jedyny. nie mowie juz o rolniczkach oddajacych kilka sztuk miesiecznie. oni juz nic nie maja w chlewniach bo juz dawno temu sprzedali zboze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to jak oni sprzedali zboże i teraz narzekają że pasza droga bo muszą kupować a o czym myśleli sprzedając to zboże ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Obys miał racje ale uas dopuki zachod nie wyczysci sobie magazynow swinie beda tanie


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj