Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
facelia    0

witam mam problem po obrzękówce prosiak który miał nie przeżyć tak twierdził wet

karmiłam go tylko strzykawką można powiedzieć że tylko pił i to na siłe teraz juz zaczoł przełykać ale narazie małe ilości

prosiak nadal żyje minął tydzień ale nie może podnieść się na przednie nogi strasznie piszczy nawet jak go dotkne pod pachami podnosząc

ma albo połamane albo zwichniętą jedną noge

co mozna zrobić by tak nie cierpiał

Piotr0224    6

Przyczyny bólu moga być dwie jedna to tak jak mówisz może być jakieś złamanie, drugą przyczyną może być sama obrzękówka ale jej postac nerwowa dlatego nie chce chodzić, leży i piszczy. W obu przypadkach dałbym na pewno jakiś lek przeciwzapalny pyralgivet lub biovetalgin (cokolwiek) ale w mocnej dawce (w przypadku pyralgivetu dałbym 1,5 ml na 10 kg m.c nie stosuje biovetalginu więc nie znam dawkowania) jeżeli bóle by przeszly to oznacza że ma coś nie tak z kończynami, jeżeli dalej by piszczał to oznacza że nie do końca zwalczona została obrzękówka i do tego dodałbym 75mg enrofloksacyny (czystej substancji czynnej w zależności od stężenia leku musisz policzyc ile leku musisz podać)  na 10 kg m.c przez 2-3 dni łącznie z lekiem przeciwzapalnym

vademecum    25

jak dochodzi do objawów nerwowych to już nic nie zrobisz, nerki uszkodzone, padnie wcześniej czy później

Wiadomość z agroFakt.pl

Piotr0224    6

Fakt u mnie kilka godzin i było po prosiaku ale jak przeżył kilka dni i zaczyna jeść to ma jakieś szanse

vademecum    25

rzadkość, ale zawsze pozostanie ułomkiem z marnym przyrostem. Wet. który prowadzi mi hodowle powtarzał, że mniej strace jak padnie i przekonałem się o tym.

Piotr0224    6

Z  tym się zgodzę rośnie znacznie dlużej w tyle i nie wiadomo co z takim prosiakiem zrobić. Pod względem ekonomicznym to jeszcze zależy jak duży jest prosiak jeśli duży to jak przeżyje to będzie mniejsza strata ale zawsze strata

facelia    0

prosiak nadal zyje w cześniej przez 3 dni wet dał mu enrocin 5% ,ale mówił że niewyjdzie z tego i dalej szkoda leczyć ,ma ok 20kg przez chorobe strasznie wychudł ale zaczyna sam jeść i pić przez tydzień karmiłam go na siłe strzykawką dawałam witaminy i polopiryne,  najpierw nie wstwawał na dwie przednie nogii teraz na jedną próbuje się podnosić i troche stoi na 3 a jedna przednia do tyłu jeszcze wygieta wiem że nie dogoni pozostałych bo widać dużą różnice ale nie mam sumienia zabić a on ma wielką wole życia

vademecum    25

kolego nie zabijaj, ja,też 20 lat,temu walczyłem o każdą sztukę. Ekonomicznie niema,to sensu bo musisz trzymać osobno bo inne ją zniszczą, nie zawsze jest miejsce. Ja jeśli już nie było gdzie,trzymać wypuszczałem w zagrodę i nie zimą w cieniu w krzakach przy dostępie wody miałem lepszeą przeżywalność zdechlaków i jest to metoda. Gorzej jak wyleczysz 20 kg, pochowasz jeszcze 3albo 4 msc. i padnie jak będzie mieć 80-100kg bo i toprzerabiałem

freestep    1

jak czytam niektóre wypociny pseudo chodowców to az sie smieje.... tylozyna dla małego prosiaka ? ! mam tuczarnie i od 3 lat biore duńczyna który jest zmeczony po podróży, głodny itp wiec czeka na niego zmiana srodowiska, zmiana paszy nowe stado.... ja podaje amoxycyline pierwsze 3 dni kiedy przyjadą... dobrze jest pozniej po 4 dniach podawac do wody kwas mrówkowy ( jesli znasz stado i skłonnosci do wrzodów to sobie poradzisz), w pierwszymm tygodniu wystepują biegunki potransportowe które powinne przejsc same, jesli nie to promycine do wody....  jak osiagną wage wtedy tylozyna na 4 dni do wody ( tylozyna załatwia sprawe z adenomatozą itp, i zapobiega róznicowaniu się prosiat) kwas mrówkowy podaje kiedy zmieniam recepture paszy bo wtedy pojawiaja sie obrzekówki najczesciej. Tylan w 3 dawkach 40-55-75 kg.  Jak robisz pasze ? bo jesli sam jęczmien i koncentrat tak jak napisałes to juz bład.

kuba55    432

mam problem , prosieta maja  2 tyg ,  drugi raz juz maja biegunke ,    locha slabo je , miala ciezki porod  , prosieta dostaly dzis enroxil  , biegunka jest  koloru kremowego ,    prosze niech ktos doradzi od czego  moze byc taka czesta biegunka  

Piotr0224    6

Czy locha ma sucho w kojcu podejrzewam MMA u lochy co skutkuje malą ilością mleka prosięta są głodne i szukają cokolwiek do picia czytaj gnojówka mocz lochy itp.

Podaj maciorze amoksycylinę (vetrimoxin lub jaki kolwiek inny lek) +enroxil + pyralgivet/biovetalgin + oksytocyne pierwszego dnia drugiego i trzeciego to samo bez amoksycyliny. Oksytocyne podawaj nawet 2 razy dziennie. W moim przypadku gdy nie działa u prosiąt enrocin podaję potencil jest to połączenie kolistyny i amoksycyliny daje dobre efekty ale jest troche droższy od enrocinu

MARAKAM    8

Może który ś z kolegów coś pomoże.Mam swojestado loch i co któryś miot, nie wiadomo kiedy występuje problem po odsadzeniu. Do odsadzenia wszystko w porządku po odsadzeniu prosiaki przestają jeść. tzn mają tak jaby jadłowstręt, nic nie chcą jeść (próbowałem róznych pasz czy to granulowanych , sypkich) efekt taki sam nic nie chca jeść i pić. po jakimś czasie padają. weterynarz robił sekce i nic nie stwierdził. Sprzedałem wszystkie podejrzane lochy został mi ostatni miot 10 szt. Gdy podaje glukoze i elektrolity co dziennie po kilka razy to na tym żyją, gdy przestanę to padają. Dosłownie mam prosieta anorektyczne.

Gdy wszystko w porządku po odsadzeniu rosną ładnie i nie ma problemu z pobieraniem paszy (normalnie podaje Babsy a potem Pigi i jest ok) móże ktoś z wasz z czym takim się spotkał?

ZELKOW    85

a dajesz im pasze przed odsadzeniem ? ja już po 1,5 tyg od wyproszenia daję i się łatwo przyzwyczajają , po odsadzenie to musze im ograniczać pasze bo jedzą jak szalone że kiedyś na początkach obrzęk miały

MARAKAM    8

Dostają przy mamusi i wodę mają. Nie jest to cały czas tylko podejrzewam że to po któreś maciorze jest. Bo po odsadzeniu i pomieszaniu wielościowym zdarzają

się sztuku które wogóle nie chcą jeść. Bardzo to denerwuje gdy prawie połowa pada, ręce opadaja. Są rzuty że nie padnie przez powiedzmy dłuższy(  6 mcy) czas żadna sztuka, a jak trafią się anorektyki to straty są duże.

adamgaleon    4

koledzy podpowiedzcie mi co to może być prosięta mają około 30 kg w kojcu jest 28 szt wszystkie jedzą to samo i to samo piją ale mam jedną sztukę która ma na całym ciele obrzęk widzę że ogon ma skręcony je oraz pije i cały czas się ociera o ścianę dodam jeszcze że ta jedna sztuka ma trochę dłuższe uszy niż te pozostałe nie wiem co to jest to jakaś obrzękówka?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez zbigi123
      Moja krowa dostala silnego zapalenie przez co przestala jesc i nic jej nie pomaga stosowalem synulox, tetradelte masci i nic, a co gorsza calkiem stracila mleko we wszystkich cwiartkach a zapalenie ma w jednej. Prosze o szbkie odpowiedzi.
    • Przez mlodyrolnik22
      Witam jestem młodym rolnikiem hoduje świnie i teraz mam problem bo mi prosiątka zdechły i weterynarz powiedział ze zle dobrałem składniki pokarmu. Jakie są właściwe proporcje karmienia takich małych prosiąt, a mają dwa miesiące. Z góry dziękuje za pomoc.
    • Przez Paspartou
      To co w temacie czyli na czym lepiej się wychodzi i jak wy robicie ???
    • Przez Robertkpa
      Witam,mam pytanie
      czy jeśli zaszczepię stado podstawowe(lochy) glewaxem 6 przeciw biegunce u prosiąt,to czy mogę nastepnego dnia zaszczepic je porcilisem ART przeciwko nosoryjówce,czy może musi być jakis czas odstepu miedzy tymi szczepieniami, z góry dziękuję
    • Przez DFDaro
      pare dni temu ocieliła mi sie krowa problem w tym ze ma silny obrzek który po podaniu zastrzyków oraz smarowaniu maścią bardzo powoli schodzi oraz ma mało mleka wiecie co to może być? nigdy nie spotkałem sie z czyms takim :mellow: