Polecane posty

AgroPodhale    0

Witam wszystkich. Kończę właśnie szkołę i mam zamiar podjąć jakąś pracę. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, ani żadnych maszyn. Zastanawiałem się nad zakupem kilku zwierzaków w celu dorobienia kilku groszy do wypłaty. Tu moje pytanie. Jakie wybrać zwierzęta ( krowy, świnie, owce czy kury ) Ile sztuk musiałbym posiadać aby się to opłacało? Nie zależy mi na "kokosach" lecz tak jak wcześniej mówiłem chciał bym trochę dorobić. A może w ogóle nie opłaca się podejmować takiego " wyzwania". Mam trochę własnej ziemi lecz żadnych budynków gospodarczych i maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zależy ile tej ziemi masz. Ja mam 0,8ha oddane w dzierżawę, a dla siebie mam tylko warzywnik o wielkości 20x7 metrów i wielkie podwórko o pow. 25a w tym samej trawy jest z 10a. Mam starą stajnię i stodołę (stajnia ma wielkość 8x7 metra lecz z tego jest odcięte małe pomieszczenie gdzie mam piecyk do gotowania ziemniaków itp. o pow. 2x2 metra). Zajmuję się hodowlą królików (do tego jest trochę kur ale to nie na zyski tylko dla siebie), rocznie hoduję około 30-40 sztuk, z czego tak ze 15 sztuk jest dla siebie na mięso a reszta na sprzedaż, rocznie sprzedaję w okolicach 20-25 sztuk. Sprzedaję i tuszki i żywe króle (najlepiej wychodzę na zakoconych samicach bo za taką spokojnie dostanę 120zł). Koszt hodowli niewielki- mam siano własne, buraki na całą zimę mam swoje, marchew mam własną i jeszcze sąsiedzi mi za darmo dają, chleb mam za grosze w piekarni, jęczmień 100kg to daje mi dzierżawca pola (u mnie nie płaci się za dzierżawy tylko daje zboże), kolby kukurydzy to sobie zbieram na polach RSP albo u indywidualnych rolników, ziemniaki kosztują grosze (za 300kg ziemniaków odpadowych płacę 60zł), te 20kg paszy, którą daję kotnym samicom i młodym po odsadzeniu od matki kosztuje 40zł. Do tego spożytkuję wszelkie odpady z kuchni np. obierki z ziemniaków, marchewki, liście kapusty, nać z marchwi. Po odliczeniu wszelkich kosztów (pasza, chleb, ziemniaki, koszt zakupu nowego samca do dopuszczania samic) wychodzę rocznie około 2000 zł na plusie. Może to wielkie pieniądze nie są, ale robię to co lubię, spożytkuję trawę, którą mam na podwórku i stajnia nie stoi pusta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPodhale    0

teraz właśnie hoduję króliki i za wielkich zysków nie przynoszą. Może przy większej ilości by można było pogadać o jakiś większych zyskach ( nie wiem nie mialem dużo ) a Ty ile masz matek że rocznie około 2tyś zyskujesz ? Pytam ponieważ jeśli by zwiększyć liczbę matek to może by to nie był taki głupi pomysł. No chyba że potrzebny byłoby z 100+ matek to wtedy tak średnio :D Czekam na odpowiedz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dwa razy w roku dopuszczam 4 samice, po drugim wykocie zostają dopuszczone i idą na sprzedaż (za 4 dostanę już około 500zł), do tego dopuszczam również około 6-7 młodych samic pierwiastek i również idą do sprzedania (kolejne 700zł). Resztę dostaję za tuszki które sprzedaję stałym klientom w cenie 23zł/kg. Zabijam króle kiedy mają wagę około 3,8kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Króliki nie będą przynosić wielkich zysków. Ale tak ze 3 tyś rocznie na 4-5 samicach(dwa, trzy wykoty) da radę. Trochę małe jak 3,8 kg do uboju. Jaką rasę hodujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mieszańce, choć są plany na FB :)

Jeżeli chodzi o wagę na ubój to może szału nie ma, ale na większe kupców w mojej okolicy nie znajdziesz. Dla siebie jak hoduję to trzymam żeby były jak największe, lecz do sprzedania zabijam właśnie w takiej wadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroPodhale    0

Króliki nie będą przynosić wielkich zysków. Ale tak ze 3 tyś rocznie na 4-5 samicach(dwa, trzy wykoty) da radę. Trochę małe jak 3,8 kg do uboju. Jaką rasę hodujecie?

na 4-5 samicach może i z 3 tyś będą ale jeśli wybudowałbym jakiś budynek hodowlany do którego zmieści się około 30-40 matek + młode i jeśli odpowiednio zaplanował terminy wykotów to może była by możliwość otrzymywania jakiejś sumy pieniędzy ( 1-2 tyś ) średnio co miesiąc. Dodam jeszcze że mam stałego odbiorcę,który skupuje króliki w każdej ilości. Dodatkowo mam już doświadczenie w hodowli królików i nie musiałbym kupować jakiegoś wielkiego sprzętu, wystarczyłby niewielki ciągnik + podstawowe maszyny typu przyczepa itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepsze króliki sa

o krowach czy świniach nawet nie mysl bo duzo roboty a zyski małe

ewentualnie jak masz jakies podwórko to gesi kaczki kury perliczki indyki ale to trzeba kawałek podwórka albo jakies nieuzytki ogrodzic i na wyieg przeznaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

To Ty w końcu chcesz dorobić, czy zarobić?

Jakie skup oferuje ceny, bo to jest najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Ile musisz mieć kur żeby zarobić na czysto tak ze 3-4 tyś(rok)

Dziś sprzedałem przedostatnią samicę za 170, jutro sprzedaję następną też za 170. I jedna mi zostanie, jak jej nie sprzedam w ciągu tygodnia to ją sobie zostawię, bo za lekko ponad tydzień będzie się kocić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

jam mam tylko ok 30 to w tatym roku sprzedałem troszkę ponad 100 mendli średnio 9-10 zł a ile kur to ciężko powiedzieć czy dużo paszy dajesz w jakiej cenie kupisz zboże jeśli nie masz swojego i od ceny jajek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

100x10=1000zł i odliczyć z tego koszta to żeby zobaczyć tak 3 tyś rocznie to ile byś musiał mieć tych kur?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

A czytaliście dokładnie?

Gdzie chcecie cokolwiek hodować jeżeli autor nie posiada żadnych budynków gospodarczych? W pokoju pod łóżkiem? Nie ma budynków nie ma hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Kris14 czytanie ze zrozumieniem, napisał że nie ma gospodarstwa, ani maszyn. Po to aby hodować króliki nie trzeba mieć budynków. Dla królików są klatki, a takie można postawić np. w ogródku. Napisał że nie ma gospodarstwa,a nie budynków gospodarczych, poczytaj definicję dla budynku gospodarczego. Też nie mieszkam na gospodarstwie(no mam, ale oddalone o jakieś 20km, i na nim nie mieszkam na stałe), a jakoś mam hodowlę i to nie "pod łóżkiem". Mieszkam w mieście, ale jak to było w latach 80, większość domów które są na moim osiedlu mają budynki gospodarcze(większość z nich została przerobiona na mieszkania pod wynajem). Ja mam budynki gospodarcze zaadoptowane jako gołębnik(hobby taty, należy do związku hodowców, a dokładniej należał bo na razie nie ma czasu na to żeby lotować gołębie bo ma swoją firmę i czasem ciężko się wyrwać, kto lotuje wie o co chodzi). Mimo że mam budynki gospodarcze to i tak nie hoduję w nich królików, mam je w klatkach, a nie "w pokoju pod łóżkiem".

Z królikami nie ma problemu, z kurami już gorzej bo żeby coś zarobić to trzeba mieć trochę tych kur, a żeby mieć tyle kur żeby z nich zarobić co najmniej 1 tys miesięcznie to już trzeba mieć dosyć spory kurnik, a takiego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Mam trochę własnej ziemi lecz żadnych budynków gospodarczych i maszyn.

 

Ma ziemie a nie ma budynków i maszyn

 

A wracając do tematu to może strusie? U mnie na wsi jeden hoduje daniele ale nie wiem jak na tym wychodzi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

myślę że oko 100 ale to też zależy od ceny jajek bo z tym jest różnie ja sprzedawałem po 14 ale nieraz po 7 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

No w ciągu tego tygodnia sprzedałem jednego małoego-30zł i trzy samice, jedną za 180 i dwie po 170.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KrychxU
      Witam Państwa, wraz z ojcem myśleliśmy jak poprawić dochód naszego gospodarstwa. 
      Areał jaki obrabiamy to ok. 30 ha, z czego dobre 5 to łąki etc. 
      Mamy w posiadaniu Bizona z050 od 19 lat, sprzęt jak na swój wiek kosi dobrze, gubi znikome ilości ziarna ale obkasza rocznie do 40 ha. 
      Myśleliśmy nad zmianą Bizona na Claasa Dominatora 88/98/108, z głównym nastawieniem na pomoc (oczywiście odpłatną) sąsiadom. 
      Tylko jest jeden zasadniczy problem, większość gospodarzy w okolicy ma swój kombajn, a jeśli nie ma to mają swoich stałych usługodawców, np. Bizon Rekord, New Holland tc 5.70, Claas Tucano 320, Deutz Fahr xx. Są to sprzęty godne uwagi i co najważniejsze nowe więc normalne będzie to że mają większe zainteresowanie. 
      Co do zakupu Claasa, na pewno kosił by ok 30 ha na usłudze, może więcej. 
      I teraz główne pytanie, czy warto się pchać w takie coś? 
      Znam gospodarza co ma 100 ha i kombajn najmuję, może udało by mi się z nim dogadać. 
      Czekam na wasze sugestie, pozdrawiam. 
      Ps. Zdjęcie z internetu, nie mojego autorstwa 

    • Przez MafiaLolek
      Chodzi mi o to ile np. 1 krowa 1 kostke siana je 1 dzien a ile owiec zje 1 kostke siana w 1 dzien ?! 
    • Przez Zico99
      Witam
      Proszę o wypowiedź ludzi zajmujących się produkcją jaj kurzych. Jaka musi być liczba kur żeby sprzedaż jaj była opłacalna?Czy warto zaczynać od zera?(mam budynek ok 400m2)
      Bardzo proszę o wypowiedzi. 
    • Przez Rolas1989
      Witam ,
      31 listopada kupilem krowe ktora mi dzis padla kupilem ja od duzej firmy ktora zajmuja sie sprzedaza na wielka skale. Wszystko bylo z nia ok jadla zwiekszala mleko z dnia na dzien dobrze sie zachowywala ale zauwazylem jakies ropnienia z pochwy wezwalem weta stwierdzil ze krowa porzuciła cielaka ktory byl juz spory i cos sie dzieje z macica podal antubiotyk domiesniowo mialo byc wszystko okolo godziny 15. Wieczorem zaczela sie dziwnie zachowywac dala o polowe mleka mniej rano nie dala praktycznie nic wezwalem lekarza powiedział ze nie dlugo bedzie wyszedłem z obory wracam za 20 minut akurat jak przyejchal lekarza a krowa lezy zdechla lekarz stwierdzil ze pekla macica. I teraz pytanie czy on mógł sie przyczynic do tego podajac za silny lek czy przy badaniu mogl rozerwac macice ? . i czy po tak krotkim czasie od zakupu moge dochodzic zwrotow kosztu od firmy od ktorej ja kupilem ?
    • Przez mkacper99
      🌾📢 Uwaga rolniku / konsumencie !!! 🚜👨‍🌾

      Polskie rolnictwo jest w dużym kryzysie, problemy dotykają praktycznie wszystkie branże rolnicze.
      ⛔Brak realnej walki z ASF
      ⛔Niskie ceny skupu żywca trzody, bydła itp..
      ⛔Niekontrolowany import kukurydzy oraz zbóż z Ukrainy
      ⛔Podwyżka prądu o 30% z nowym rokiem czy chociażby podniesienie stawki VAT na leki weterynaryjne o 16%
      ⛔Tragicze nowe prawo wodne
      ⛔Problemy sadownicze, warzywnicze, drobiu, bydła
      ⛔Bezskuteczne prawo łowieckie
      ⛔Przepisy azotanowe...

      ⚠️ Jeśli te problemy nie są Ci obojętne...

      📅 7 grudnia, piątek godzina 18:00 na sali OSP w Kakawie Starej 62-872 Godziesze Małe odbędzie się spotkanie dla wszystkich ludzi, którzy chcą się jednoczyć, sprzeciwstawić się fatalnej polityce rolnej dla zwykłych gospodarzy oraz konsumentów, którzy w marketach kupują zagraniczne odpadki. Pan Michał Kołodziejczak organizuje spotkania w całej Polsce i zbiera zwykłych ludzi, którzy chcą działać. Powstaje struktura budowy Agrounii! 👨‍🌾 Razem możemy wszystko!
      Niedługo na polskich niedzielnych stołach zabraknie naszej ojczystej wieprzowiny 🐷
      Odebrali nam handel
      Odebrali nam przetwórstwo
      Odebrali nam kontakt z konsumentem
      Odebrali nam po prostu dostęp do naszego własnego 🇵🇱 rynku
      Minister rolnictwa powiedział, że rolnicy nie potrafią się jednoczyć.. Pokażmy mu naszą siłę !
      Unia Warzywno Ziemniaczana Agrounia
       
      Michał jest zwykłym rolnikiem spod Błaszek! NA TĄ CHWILĘ MAMY JUŻ POTWIERDZONYCH OKOŁO 300 hodowców, którzy będą na spotkaniu!!! Zapraszamy i Ciebie!!! ROLNICTWO TO OSTATNI BASTION POLSKOSCI

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj