Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wojtek554    9

Witam.

Niedawno stałem się właścicielem rozsiewacza do nawozów Amazone za-f 402. Pierwszy wyjazd w pole i okazuje się, że rozsiewacz sypie dobrze (na 12m) jedynie na jedną stronę, na prawą. Lewa strona z kolei wygląda tak, jakby nawóz leciał bardziej do tyłu, a niżeli na bok. Zastanawiam się co może być powodem, dodam iż rozsiewacz jest ustawiony na wysokość jaką przewiduje instrukcja, oraz na wałku są trzymane takie jakie trzeba. Może problem tkwi w talerzach, że są założone na odwrót, ale czy wtedy nie sypałyby oba źle? Może ktoś miał już taki problem, jeśli tak to czekam na jakieś propozycje rozwiązania tego problemu.

Pozdrawiam.

Wiadomość z agroFakt.pl

zbyszek8201    22

po czym stwierdzasz że leci do tyłu ,po tym że tak wygląda z ciągnika,czy chodziłeś po polu? czy lewą komorą nie ucieka ci nawóz? wsyp i załoncz napęd,nie otwierając zasuwy i czy wtedy nie ucieka

wojtek554    9

Tak chodziłem po polu, z lewej strony to mi wysiewa na max 2metry, a za ciągnikiem leży wyraźnie więcej. Nawóz nie ucieka lewą komorą.

wojtek554    9

luzów nie ma, raczej wszystko w najlepszym porządku. A ty masz może taki rozsiewacz? lub podobny? Bo może to tylko kwestia źle zamontowanych łopatek lub talerzy

zbyszek8201    22

mam zaf 402.nie wiem zrób foto talerzy i łopatek i wstaw. popatrz czy łopatki nie są inaczej przykręcone względem łopatek na prawym talerzu

trebor33    0

Czy ktoś się orientuje, czy w zaf 402 czerwone talerze wysiewające z łopatkami 13cm i 16cm regulowana są w stanie rozrzucić nawóz granulowany (saletra Puławy i Kędzierzyn) na 12 metrów. Sądząc po "super pasach" jakie mam na polu i różnych wariantach wysokości i zamocowania rozsiewacza doszedłem do wniosku ze problem małej szerokości roboczej tkwi w talerzach - sasiedzi mający zaf 603 mają talerze koloru pomarańczowego i łopatki identycznej długości (bez regulacji) i na 12 m rozsiewa u nich prawidłowo.

Edytowano przez trebor33

trebor33    0

dzięki kolego za podpowiedź, rozejrzałem się w galerii zwracając uwage na ustawienie łopatek na talerzach w różnych "zafach" i faktycznie ... u mnie są dość mocno odychlone do tyłu w stosunku do kierunku obrotu talerzy

wojtek554    9

aha i ten rozsiewacz ma problem z rozsianiem bardzo drobnej saltery na 12m. Także jak kupujesz to wybieraj grubszy granulat, wtedy na pewno doleci

marinos    0

Potwierdzam. Mam zaf 603 i saletry lepiej nim nie siać. Wkur..a mnie już drugi rok. Grubsze nawozy pod zboża rozsiewa jak należy, a jak przychodzi do siania saletry to sypie max 1m za ślad. W tamtym roku trawe miałem w ciemne i jaśniejsze pasy i w tym szykuje się to samo. Muszę zmienić złoma bo mam prawie same trawy. Może byście polecili jakiś rozsiewacz, który siałby saletrę z Puław szerzej niż na 4m. Kiedyś u handlarza widziałem na jeden tależ tylko że łopatek miał na gęsto i były one łukowato zagięte, może taki by się sprawdził?

asharot    176

Dziwne rzeczy opowiadasz.Ja nie mam problemów z wysiewem Saletry tym rozsiewaczem.

wojtek554    9

ja kupiłem ostatnio tą grubszą saletrę i teraz dosypuje na te 12m, do tej drobnej przydałyby się regulowane końce łopatek

pawelol111    712

Potwierdzam. Mam zaf 603 i saletry lepiej nim nie siać. Wkur..a mnie już drugi rok. Grubsze nawozy pod zboża rozsiewa jak należy, a jak przychodzi do siania saletry to sypie max 1m za ślad. W tamtym roku trawe miałem w ciemne i jaśniejsze pasy i w tym szykuje się to samo. Muszę zmienić złoma bo mam prawie same trawy. Może byście polecili jakiś rozsiewacz, który siałby saletrę z Puław szerzej niż na 4m. Kiedyś u handlarza widziałem na jeden tależ tylko że łopatek miał na gęsto i były one łukowato zagięte, może taki by się sprawdził?

Podnieś go tak żeby talerze były 90 cm od ziemi, skręć pokrętło delikatnie, podnieś łapki rozsiewacza, daj opór gaz i patrz.... sypnie na 15 m. Sam miałem pasy teraz jest już ok. Kwestia ustawienia.

trebor33    0

Sypnie jeżeli ktoś wcześniej nie grzebał i nie zamienił talerzy lewego z prawym. Ja zmieniłem położenie dłuższych łopatek .... oczywiście zrobiłem to "na wyczucie" i jest zauważalna zmiana w szerokości rozsiewania saletry puławskiej - poprawiła się równomierność na całych 12 metrach. W poprzednich latach rozsiewałem saletrę kędzierzyńską i też miałem problem z dorzuceniem na 12 m. Moim zdaniem jeśli zachowuje się wspomniane wcześniej ok 90 cm wysokości talerzy i trzyma powyżej 2 tys obr/min w ciągniku oraz talerze są na swoim miejscu to na 12 m na pewno saletra poleci.

marinos    0

Jak pożaliłem się tutaj na forum, to potem na youtube obejżałem jak ustawia się nowe rozsiewacze i tam mają ustawiany kąt łopatek w zależności od nawozu. Mój nie ma takiej możliwości, ale tak jak pisze trebor33 na czuja zmieniłek kąt i od razu widoczna różnica, sypie na boki aż miło. Tylko że ja przestawiałem kródsze łopatki. Następnym razem pokombinuję z dłuższymi bo to chyba one odpowiadają za rozsiewanie na dalsze odległości.

daro189    11

Panowie, szybkie pytanie - który z tych talerzy to lewy, a który prawy, patrząc od tyłu rozrzutnika? model zaf 402, sztywne łopatki

post-61974-0-70764600-1453572764_thumb.jpg

daro189    11

dziś siałem saletre z puław i siarczan amonu krystaliczny i odniosłem wrażenie że więcej nawozu leci na tył, niż na boki. Pochylałem rozrzutnik na ciągnik, od ciągnika, wysokie obroty, większa dawka z większą prędkością i nadal to samo. Wiem że ma znaczenie granulacja i siarczan nie doleci na całą szerokość, ale saletra przy idealnych warunkach jakie były powinna dolecieć.

Na zdjęciu powyżej wyszło mi (wg instrukcji i rysunków) że talerz lewy ze zdjęcia jest prawym i analogicznie drugi. I teraz mam tak, że dłuższa łopatka jest tak jakby odchylona do tyłu, czyli bardziej zaciąga nawóz. 

I teraz pytanie - czy zamienić łopatki na danym talerzu miejscami, tak aby krótsza była odchylona do tyłu, a dłuższa bardziej na wprost, czy gdzieś indziej leży przyczyna nierównomiernego rozsiewu? Czy jednak w tym momencie jest założone tak jak należy?

Adam12181    0

Koledzy potrzebuje pomocy mój amazone zaf 402 rozsiewa nawozów strasznie na boki i do ciągnika strasznie leci co może być tego przyczyną proszę o podpowiedź.pozdrawiam

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez luki8859
      Witam. Mam zamiar zakupić nowy rozsiewacz nawozów. Zastanawiam się nad zakupem Kuhn AXIS 20.2 W, Bogballe L2 Plus oraz Kverneland Exacta CL EW. Proszę o opinie użytkowników tych rozsiewaczy.
    • Przez sosek xu li
      Zauważyłem że przy rozsiewie nawozu na szerokość 12 metrów mam mijak czy mogę to zniwelować poprzez ustawienie łopatek?
    • Przez marcin1975
      Witam , chciałem prosić użytkowników rozsiewacza promar drn 1400 o opinie o tym rozsiewaczu.
    • Przez Zetix
      Cześć!! Mam parę pytań do posiadaczy rozsiewaczy Amazone ZA-U
      1 Punkty smarownicze: Znalazłem tylko dwa. Jeden na początku całej skrzyni rozsiewacza ( jak wałek  WOM, zaznaczone na czarno) a drugi na zębatce z tyłu po której chodzi łańcuch. Czy to są tylko dwa punkty do smarowania, reszta to łożyska kryte?
      2 Czy w tej głównej przekładni (zaznaczonej kolorem czarnym) jest olej i wymienia się go?.
      3 Możliwe jest zdjęcie "zbiornika" żeby wyczyścić dokładnie środkową wnękę od dołu? (kolor niebieski)

Ogólnie jak widzicie mam do roboty troche w rozsiewaczu, ale jest sprawny technicznie a przede wszystkim nie posiada (jeszcze) dziur więc obejdzie się bez spawania

Zastanawiam się czy też nie ściągnąć całego tego mechanizmu rozsiewacza razem z talerzami(kolor żółty) i go jakoś wyczyścić ew wymienić te plastikowe łączenia i po zmieniać łożyska...

Proszę o pomoc i podpowiedź jak się zabrać za renowację tego rozsiewacza

• Przez Z7245
      Proszę użytkowników o pomoc który z tych jest lepszy wady i zalety każdego z nich.