Skocz do zawartości

Polecane posty

marian3p    17

Na razie kolega nagrał taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=-ezF7-doa_U

Wprowadzę jeszcze drobną modyfikację w sterowniku, bo czasem nie gasną diody podnoszenia/opuszczania. Zmodyfikuje także sterowanie podnośnikiem z błotników. Nie trzeba będzie jak do tej pory przełączać tego najpierw z panelu, tylko po naciśnięciu obojętnie którego przycisku na błotniku panel zostanie automatycznie zablokowany. Po powrocie do ciągnika wystarczy nacisnąć przycisk aby znów obsługiwać podnośnik z panelu.

grzesiek88    76

świetna sprawa :lol:  to jest układ na elektrozaworach czy zwykły na silniku z wycieraczek? jaki koszt jest zamontować takie cudo do belarusa?

marian3p    17

Jest to układ, jak pisałem wcześniej na rozdzielaczu sterowanym elektrycznie (na cewkach). Koszt za panel sterujący, kompletną wiązkę i sterowanie z błotników to ok. 460zł. Do tego rozdzielacz (ok. 400zł), oraz regulowany zawór dławiący jednostronnego działania. Dzięki temu pozbywamy się oryginalnego sterowania, z którym często są problemy i mamy precyzyjne sterowanie z pokręteł, oraz przełącznik automatycznego podnoszenia/opuszczania, którym szybko zmienimy pozycję podnośnika. A szybkość opuszczania ustawimy na zaworze dławiącym.

U tego kolegi w galerii, można zobaczyć jak to zamontował: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/album/2319-mtz/.

Edytowano przez marian3p

grego    218

Jak pisałem super sprawa, gdybym używał jeszcze swojego MTZ to na 100% bym to brał. A czy kolega jakieś inne projekty tez robi, pytam się bo od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie jakiś prosty sterownik do zakładania ścieżek w siewniku ale mi niestety brak wiedzy. Dla fachowca wydaje mi sie to niezbyt skomplikowana sprawa, a na pewno prostsza od tego EHR i myślę, że zainteresowanie by też było ;). Sterownik zliczał by przejazdy np. z czujnika magnetycznego zamontowanego na TUZ  i w odpowiednim uruchamiał siłownik elektryczny zamykający ścieżki. Do amazonek jak znalazł bo te mechaniczne zaczynają juz mnie denerwować najgorzej, że nie da się zresetowac licznika i trzeba latać ręcznie przestawiać.

marian3p    17

Wykonuję również inne projekty. Praktycznie wszystko da się zrobić, aby czas był ;)  Także zaprojektowanie i wykonanie sterownika do ścieżek w siewniku nie stanowi żadnego problemu. W razie co, zapraszam na PW, na omówienie wszelkich szczegółów.

marian3p    17

Witam. Czas odświeżyć temat. Kilka rzeczy się pozmieniało, co się dało zostało ulepszone, a także powstały nowe pomysły na udoskonalenia, ale po kolei. 

EHR mechaniczny.

W przypadku stosowania silniczka od wycieraczek został ulepszony sposób montażu czujnika położenia do silniczka. Dzięki czemu możliwe jest połączenie do dźwigni podnośnika nie tylko poprzez cięgno, ale np. łańcuch po uprzednim montażu kół zębatych na silniczku i osi obroty dźwigni podnośnika.

Powstała także wersja z użyciem siłownika elektrycznego. Zamontowałem w nim czujnik położenia, dzięki czemu nie trzeba kupować drogich siłowników które mają czujnik fabrycznie. Zastosowanie siłownika jest polecane tam gdzie dźwignia podnośnika ciężko się przesuwa i chcemy uzyskać wysoka precyzję sterowania. Zaletą jest także łatwy montaż . Przy obsłudze z błotników, siłownik porusza się z najmniejszą prędkością. Tutaj krótki filmik z działania.

EHR elektro-hydrauliczny.

Układ ten, z zastosowaniem rozdzielacza sterowanego elektrycznie, zamontowało już wiele osób i wszystkie jak na razie są zadowolone. Także śmiało polecam, zwłaszcza tam, gdzie są problemy z fabrycznym sterowaniem.

Kolega z forum podsunął mi pomysł, aby zastosować dodatkową sekcję rozdzielacza sterownego elektrycznie, do obsługi hydrauliki zewnętrznej. Dzięki temu w połączeniu z EHR-em możliwe będzie np. automatyczne obracanie pługa na uwrociach, po podniesieniu podnośnika. Wystarczy nacisnąć na panelu przycisk podnoszenia, a cały proces zostanie wykonany automatycznie. Dodatkowo elektro-hydrauliczne sterownie hydrauliką zewnętrzną pozwala na realizacje innych ciekawych funkcji. Np. po naciśnięciu przycisku, zostaje włączona sekcja hydrauliki zewnętrznej(wsuwanie, lub wysuwanie) na regulowany czas, co może być przydatne do niektórych maszyn. Rozmawiałem już kilkoma osobami, które byłby zainteresowane takim rozwiązaniem. Niedługo zabieram się za projektowanie takiego sterownika do hydrauliki zewnętrznej, postaram się zamieścić w nim jak najwięcej użytecznych funkcji.

Mogę także wykonać sterownik do ciągników z fabrycznym EHR-em, jeżeli są problemy z oryginalnym. Wszelkie elementy fabryczne takie jak czujnik położenia, wiązki przewodów, elektrozawory, sterowanie z błotników, oraz panel sterujący mogą pozostać. Ja natomiast wykonam sterownik, a także panel, jeśli by była taka potrzeba. Możliwe jest wykonanie na odległość i wysyłka, wtedy opiszę wszystko jak podłączyć i wyregulować. Robiłem już taki sterownik wraz z panelem do MF-a.

Tutaj można zobaczyć zdjęcia niektórych układów: https://imageshack.com/user/marioelektronic

Edytowano przez marian3p

Ursusc385    515

Jaka cena kompletnego zestawu tzn. sterownik, siłownik z czujnikiem położenia - ze skokiem 10cm, i przycisk do zewnętrznego podnoszenia - oczywiście z kompletną wiązką przewodów?

Czy po montażu jest konieczność kalibracji zestawu, czy tylko zakładam i wszystko działa ?

marian3p    17

Siłownik który jest na filmiku kosztował 200zł. Ale można kupić droższy, który będzie jeszcze szybszy i lepszy jakościowo. Natomiast za resztę zestawu który opisałeś koszt to 520zł , włącznie z dołożeniem czujnika do siłownika.

Jeśli ustawię skok na przykładowo 10cm, to sam nie będziesz musiał już wykonywać żadnej kalibracji. Ale można też samodzielnie wyregulować zakres w jakim ma pracować siłownik.

ansu    73

Witam, powoli zaczyna brać się za EHR na przedni tuz na elektrozaworach. Funkcjonalność ogranicza się do  opuszczony, dwie wysokości zadane.  Do tego celu na początek mam zamiar użyć przebudowany dyskryminator okienkowy AVT 1428 drugi przekaźnik i potencjometr przepustnicy lub hallotron liniowy jako czujnik położenia.

Co o tym sądzicie jakieś propozycje??

36_1248111160.jpg

Edytowano przez ansu

marian3p    17

Możesz użyć komparatorów napięcia, tylko w nieco innym układzie. Zamiast przekaźników lepiej użyć tranzystorów mocy.

Krystian86    5

Witam. Zastanawiam sie czy dałoby rade przerobić włączanie WOM w MTZ na siłownik bądź silniczek z wyczeraczek????

marian3p    17

Jak najbardziej. Układ jest dopracowany i w tym przypadku do sterownia dźwignią można użyć silniczka od wycieraczek, albo siłownika elektrycznego.

gienek82    0

witam marian3p daj do siebie jakiś namiar a pw bo jestem zainteresowany tym ehr do zetora proximy 8441 proszę o kontakt pilne

kkuba    4

Kolego marian3p, czy dałoby rade układ analogowy do kuboty m108s? ?

csoszk    0

Witam byłbym zainteresowany zakupem EHR do Ursusa 3512 oczywiście na silniku lub siłownik elektryczny daj namiar.

marian3p    17

Wysłałem Ci wiadomość. Jeśli ktoś jest zainteresowany to najlepiej pisać na PW.

Edytowano przez marian3p

robert983    23

Na początek słowa uznania dla kolegi ,mało mówiąc dobra robota ;-)
mi się bardziej podoba wersja analogowa jakoś tak przyjemniejsza była by w użyciu ,
ale mam pytanie czy jest możliwość zbudować taki sterownik aby mogła być sekcja pływająca , np w mtz jest taka funkcja a po zamontowaniu rozdzielacza elektrycznie sterowango,
już tej funkcji nie ma , myślę że lepiej było by dokupić rozdzielacz z taką funkcja a do sterowania użyć elektrycznego siłownika, czy jest jakaś inna możliwość .

Jeśli jest to jeszcze aktualne to ja był bym zainteresowany analogowym ehr  c360 

Edytowano przez gladziutki95
Błąd

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez versus
      jak mozna wzmocnic podnosnik w 60-ce????
    • Przez dawid12
      Witam mam problem z podnosnikiem w T-25.Ciągnik podnosi tylko lekkie maszyny(pajak,obsypnik).A ciezejszych niepodnosi wcale albo podniesie i nietrzyma.Pompa została wymieniona uszczelki na siłowniku tez.I tu jest problem bo juz niewemy co to moze byc.
    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez pablo21
      Ostatnio przeglądałem katalog częci z Grene i widziałem pompę hydrauliczną do c-330 wzmocnioną czym ona różni się od zwykłej, jaki ma wydatek, i co da jej założenie w ciapku(będzie szybciej podnosił?)

Od kiedy to się pisze pąpa?
    • Przez kolas1989
      Mam problem z podnośnikiem w Same Laser 100. Sama pompa podnośnika jest w pełni sprawna jednak moim zdaniem problem tkwi w nieprawidłowym ustawieniu 'przełączników' podnośnika. Ciągnik kupiłem niedawno i prawie od samego początku miałem problemy z podnośnikiem, raz podnosił a raz nie. Jeżeli ktoś posiada taki ciągnik to prosiłbym o pomoc bo nie bardzo wiem co mogę jeszcze zrobić...