Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marian3p    16

Witam!

Niedawno zbudowałem dwie wersje EHRu do ciągników, nie posiadających tego dobrodziejstwa fabrycznie. W związku z tym mam pytanie do użytkowników forum, czy bylibyście zainteresowani takim urządzeniem i chcielibyście posiadać takowe w swojej maszynie? Mógłbym przygotować zestaw, który każdy sam by mógł założyć do swojego ciągnika, albo jeśli ktoś by się nie czuł na siłach i nie mieszkał zbyt daleko ode mnie ja mógłbym to zrobić. Przedstawię teraz obydwie wersje i mniej więcej koszty.

Wersja analogowa.

Jest to dosyć prosty układ ale bardzo funkcjonalny, zalecam go do wszystkich ciągników wyposażonych w pozycyjną regulacje podnośnika, głównie starszych, ale także nowszych. Ma następujące funkcje:

- główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania- ustala pozycję podnośnika

-przycisk automatycznego podnoszenia/opuszczania- po naciśnięciu podnoszenia, podnośnik zostanie podniesiony do pozycji ustalonej przez pokrętło regulacji wysokości podnoszenia, a po naciśnięciu opuszczania, zostanie opuszczony do pozycji ustalonej przez główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania

- pokrętło regulacji wysokości podnoszenia- działa z przyciskiem  automatycznego podnoszenia/opuszczania opisanym wyżej

- pokrętła szybkości podnoszenia/opuszczania-mogą być oddzielne dla podnoszenia/opuszczania, albo jedno wspólne, według upodobań

-przyciski podnoszenia/opuszczania na błotnikach

-trójpozycyjny przełącznik- 1.-sterowanie podnośnikiem z panelu, 2.- blokada EHR na czas transportu, nie działają żadne przyciski, 3.-sterowanie podnośnikiem z błotników, po przełączeniu na pozycję 1, podnośnik wraca do pozycji ustalonej przez  główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania

-diody sygnalizujące działanie podnośnika- podnoszenie/opuszczanie

Koszt panelu sterującego, wraz z wiązką wynosiłby jakieś 300zł, co uważam za cenę bardzo korzystną, dokładniej ustalę jak założę układ do ciągnika. Do tego potrzebny jest jeszcze układ wykonawczy, przesuwający dźwignię podnośnika. Są dwie opcje: tańsza, to wykorzystanie silniczka wycieraczek z jakiegoś samochodu i dołożenie potencjometru i droższa, ale mniej kombinowania, wykorzystanie fabrycznego siłownika elektrycznego, z wbudowanym potencjometrem. Wybór zależałby od Was.

Wersja na mikrokontrolerze.

Również do ciągników z regulacją pozycyjną, ale jest także możliwość sterowania na elektrozaworach, jednak jest to droga opcja i bardziej pracochłonna.  Funkcje ma identyczne jak wersja analogowa, główne różnice:

- polecenia wykonuje szeregowo, czyli np. gdy naciśniemy przycisk automatycznego podnoszenia, to już nie możemy w tym czasie zmienić wysokości podnoszenia, ani prędkości podnoszenia. Nowe ustawienia zadziałają przy kolejnej operacji, w wersji analogowej wszystko możemy zmieniać na bieżąco

-przy używaniu przycisków podnoszenia/opuszczania na błotnikach, nastąpi automatyczne zablokowanie sterowania z panelu, do odblokowania służy dodatkowy przycisk i wtedy podnośnik wraca do pozycji ustalonej przez główne pokrętło podnoszenia/opuszczania

Koszt tego układu, czyli panel i wiązka to jakieś 400zł. Tutaj jako układ wykonawczy przewiduję tylko fabryczny siłownik z wbudowanym potencjometrem. Zapewni to najlepszą jakość sterowania, ale jego wadą jest cena w okolicy 600zł. Jednak myślę, że warto założyć tą wersje do ciągnika, który jest w miarę nowy i którego dużo używamy w polu z zawieszanymi narzędziami. Będę starał się w miarę możliwości rozwijać tę wersję i dołożyć np. automatyczną regulację głębokości pracy.

Tak jak pisałem wcześniej, układ mógłbym założyć od podstaw osobiście. Ale raczej tylko u osób w promieniu ok 100km ode mnie, mógłbym też dalej podjechać, po wcześniejszym ustaleniu. Jestem z okolic Grajewa w województwie podlaskim. Mam więc też zamiar przygotować wersję do samodzielnego podłączenia, czyli ja wykonuje panel, wiązkę i odpowiednio przygotowuję silnik poruszający dźwignię jeśli taki będzie wybrany. A w ciągniku możecie sami wszystko zamontować, udzielę wszelkich wskazówek do montażu i regulacji układu. Jeśli nastąpiła by awaria sterowania elektroniczna można szybko przejść do sterowania ręcznego. Wystarczy odłączyć układ od dźwigni podnośnika.

Póki co chciałbym sprawdzić, czy jest ktoś tym zainteresowany i czy to rozwijać w tym kierunku. Osoby chętne zapraszam na PW, oraz pisania tutaj swoich uwag, czy układ się podoba, co można zmienić, itp. W galerii można zobaczyć wersje testowe urządzeń. Pozdrawiam.

Edytowano przez marian3p

damianus2222    98

do zetora proximy mojej bylbym zainteresowany jezeli cena bylaby w miare rozsadna
oczywiscie jezeli mocowanie by bylo i na silownik elektryczny :)

kevin25    158

Tez był bym zainteresowany za rozsądną cenę do mojej Renaty by się bardzo przydało

marian3p    16

Panowie ale która wersja by Was interesowała? Cena za analogowy jest bardzo rozsądna według mnie a funkcjonalność przy tym duża. I piszcie skąd jesteście, jeżeli nie macie podanej lokalizacji, to bym wiedział od razu, czy mógłbym przyjechać i zamontować, czy wysłać zestaw.

mat22889    11

ciekawe jest to co opisałeś i jeśli będziesz już to montować to chętnie zobaczę jak to działa. Mnie by bardziej interesowała wersja anologowa. jestem z wlkp ale jak wyślesz wszystko gotowe i maksymalnie poskładane + może jakiś filmik na yt to myślę że nie będzie problemu samemu montować ;)

marian3p    16

Widzę, że jest zainteresowanie tematem. Pozostaje dopracowanie układu do montażu w ciągniku i dołożenie wszelkich zabezpieczeń. Będę kontaktował się Wami na PW, zapewne najpierw do tych którzy mieszkają bliżej mnie. Także proszę o cierpliwość. Możecie dalej zgłaszać zainteresowanie i wyrażać opinie.

Przepraszam za post pod postem, ale mam kilka pytań i chciałbym żeby wszyscy zauważyli.

@damianus2222
Jaka wersją by Cię interesowała? Sterownie dźwignią na silniku elektrycznym? Skąd jesteś?

@kevin25
Nie mogę wysłać do Ciebie wiadomości, masz pełną skrzynkę?

@zeus11
Jaka wersja by Cię interesowała, analogowa, czy na mikrokontrolerze? Sterowanie na silniczku elektrycznym czy siłowniku? W drugim przypadku mamy łatwiejszy montaż i precyzyjniejsze sterowanie. Orientacyjne ceny są podane, dokładnie ustalę, jak zacznę montować układy do ciągników.

@mat22889
Do jakiego ciągnika chciałbyś zamontować układ? Jeśli miałbym do takiego dostęp u siebie, to mógłbym pomierzyć wszystko i przygotować wersję, którą byś bez problemu założył. Ewentualnie mógłbyś wziąć sterowanie na siłowniku elektrycznym, wtedy montaż jest łatwiejszy, tylko wadą jest cena siłownika.

marian3p    16

Chcesz to zrobić przez sterownie dźwignią podnośnika? Dobrze działa u Ciebie regulacja pozycyjna w tym ciągniku? Bo z tego co słyszałem to są z tym problemy w belarusach. Właśnie opracowuję sterowanie przez elektryczny rozdzielacz hydrauliki wraz z czujnikiem położenia ramion. Mógłbyś wtedy założyć taki zestaw. Koszty wcale nie są takie duże, a można wtedy założyć EHR do praktycznie każdego ciągnika.

Niedługo również zaprezentuję działanie EHR-u mojej konstrukcji w ciągniku i zobaczycie jak to działa w praktyce. Jak już to zrobię, to będę mógł zacząć montować, lub wysyłać zestawy do montażu osobom które się zgłosiły.

grzesiek88    68

no wygląda obiecująco. a masz może jakąś wizję żeby zamontować coś takiego do mtz-ta? nie wiem czy widzialeś jak finezyjnie działa podnośnik w rusku i zastanawiam się czy takie rozwiązanie poradzi sobie z zatrzaskami w tamtejszym rozdzielaczu. pozdrawiam

marian3p    16

Nie miałem zbytnio styczności z tymi ciągnikami, więc nie wiem dokładnie jak tam działa sterowanie podnośnikiem. Ale postaram się dowiedzieć i na pewno coś wymyślę. Albo można zrobić tak jak pisałem w poprzednim poście. Czyli wyrzucamy oryginalne sterowane i rozdzielacz, wstawiamy rozdzielacz sterowany elektrycznie (na cewkach), dajemy regulowany dławik jednostronny (dławi przy opuszczaniu, a przy podnoszeniu nie), montujemy czujnik położenia ramion podnośnika, oraz panel sterujący. Taki układ można zamontować do praktycznie każdego ciągnika. Wraz z kolegą z forum właśnie pracujemy nad takim rozwiązaniem, on zajął się częścią hydrauliczną, a ja elektroniczną. Jak skończymy, to zaprezentuję również działanie takiego układu.

AsToNeK_LwG    1

dało by się cos takiego do case 885 xl?? akurat tam jest dzwignia jak np w zetorze 7211 więc myślę mały problem daj znać jak jesteś chętny :)

Massey294s    2

Czekam na rozwiązanie na "cewkach". Mój oryginalny rozdzielacz jest do regeneracji, a to by była idealna alternatywa   :)

grego    218

Bardzo fajny pomysł jestem tylko ciekaw wersji na "cewkach" bo to już wyższa szkoła jazdy przynajmniej konstrukcyjnie i kosztowo i raczej musiały by tu być zastosowane cewki PWM bo na zwykłych 01 ciężko by to było zrealizować szczególnie opuszczanie. Sęk w tym, że taki elektrozawór to koszt ok 1,5tys wzwyż, a trzeba 2 do podnoszenia i opuszczania. Przynajmniej tak to jest realizowane w zachodnich konstrukcjach. No chyba, że da się to jakoś uprościć, podnoszenie pewno tak bo tu nie jest potrzebna regulacja szybkości gorzej z opuszczaniem, ewentualnie zastosować dławik nastawny. Ale ta wersja z siłownikiem elektrycznym bardzo mi sie podoba, prosta i ekonomiczna konstrukcja, może się skusze za jakiś czas do swojego 3p ;)

marian3p    16

Niedługo zobaczymy jak to działa, trzeba poczekać aż kolega zamontuje zestaw. No niestety, koszt takich elektrozaworów, które można by sterować sygnałem PWM jest dosyć duży. Tutaj zostało to zrealizowane na tanim rozdzielaczu, na cewkach. A do regulacji szybkości opuszczania, został zastosowany regulowany zawór dławiący jednostronnego działania.

A co do rozwiązania ze sterowaniem dźwignią podnośnika, to sterowanie siłownikiem elektrycznym raczej odpada. Za dobry trzeba sporo zapłacić, a tanie są zbyt wolne. Więc do wersji analogowej pozostaje sterowanie najlepiej poprzez silniczek od wycieraczek. Jeżeli ktoś będzie chciał, to mogę od razu wysłać przygotowany silniczek (dołożony m. in. czujnik położenia dźwigni).

marian3p    16

Pierwsze testy układu przebiegły pomyślnie. Na zwykłym rozdzielaczu na cewkach, podnośnik działa płynnie i precyzyjnie. Nie ma też żadnych szarpań. Trzeba będzie jeszcze sprawdzić w polu z maszyną, jak wszystko zostanie dobrze złożone i wyregulowane. Możliwe, że będę musiał wprowadzić drobną modyfikację w sterowniku, bo układ robiłem jednak na odległość. Ale sam podnośnik działa poprawnie.

Massey294s    2
Napisano (edytowany)

Wrzucisz jakiś film z pracy tego urządzenia z rozdzielaczem? To podnośnik  na 2 zewnętrzne siłowniki, jeden w korpusie czy połączone rozwiązanie?

Edytowano przez Massey294s

marian3p    16

Jak mówiłem, układ jest na ciągniku u kolegi z forum, więc on musiałby nagrać filmik. A teraz czasu na takie sprawy zawsze mało. Poproszę kolegę, żeby na razie nagrał jakiś filmik ukazujący działanie. Sterownik jeszcze czeka na drobną modyfikacje elektroniczną. Gdy już wszystko zostanie dopracowane, zostanie nagrany dokładny filmik. Na podnośniku trzeba będzie zawiesić jakąś ciężką maszynę, aby jak najlepiej było widać działanie układu.

A jeśli chodzi o sam podnośnik, to były już dołożone wcześniej dwa siłowniki zwiększające udźwig.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się