Taurus83

Nieużytki - rekultywacja 15 ha

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Taurus83    889

mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

 

plan jest taki:

 

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

 

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

 

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

 

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

 

 

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

 

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym na twoim miejscu rzepak tam zasial bo w rzepaku zwalczyć można dobrze chwasty a ziemia jest wypocząta to rzepak powinien być i stanowisko pod pszenicę będziesz miał ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam145    0

ja na twoim miejscu teraz wypromował powyrywal drzewka. około końca maja początkiem czerwca talerzowka. po miesiącu glifosat zniszczy ci wschody chwastów i Napewno perzu który jest tam na bank. i jak kolega wspomniał przed śpiewem rzepaku orka nawozy itp. moim zdaniem wapno powinieneś dać na początku czerwca pod Talerzowke ewentualnie droga dawkę pod plug przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ale rzepak na poplon czy rzepak w plonie głównym?  u mnie na takich "wypoczętych" glebach to nic nie chce rosnąć. mój sąsiad w tamtym roku wziął dzierżawę z 20 hektarów co przez 5 lat było ugorowane( talerzówka i glifosat) gryka ledwo co urosła a teraz pszenica ozima wygląda nie za ciekawie. koleś ma ponad 100 ornego i się zna. dlatego myślałem żeby wprowadzic trochę masy  organicznej do tej gleby to próchnicy bedzie więcej itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

najlatwiej zrobic badsnie gleby i bedziesz wiedzial na czym stoisz, bo skad mamy wiedziec np jakie jest tam pH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

zrób najpierw analizę gleby koszt nie wielki a dużo informacji bd mial. potem jak bd miał wyniki bd widział co robić dalej i czego brakuje w glebie w miedzy czasie uporządkować działkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

próbki zawiezione do labo jakiś miesiąc temu. dzisiaj dzwoniłem i na dniach mają być wyniki. słodka ta ziemia raczej nie jest. przypuszczam że  w granicach 4,5-5 ph. były to kiedyś orne, później zarosło, ktoś tam kosił albo i nie lub uprawiał bez nawozów i oprysków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Ja bym nie czekał na ten oprysk glifosatem, bo nie wyrobisz się w tym roku z robotą. Teraz talerzówka po usunięciu drzewek, potem za dwa tygodnie ponownie i siew łubinu w mulcz. Oprysk glifosatem przed wschodami łubinu, 3-4 dni po siewie, aby zniszczyć to, co jeszcze/już zielone. Po 31 lipca (warunek dopłat, ztcmw) talerzowanie łubinu na zieloną masę i po kilku dniach znowu glifosat na odrosty perzu. Na zimę zasiałbym żyto, bo niestety, nic bardziej nie wypleni chwastów. Ewentualnie na wiosnę owies. Prawdziwa "uprawa" dopiero po żniwach 2016. Walczyłem z kawałkiem łąki, plony w sumie dopiero w 3 roku uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Widzisz @filantrop, każdy ma inne podejście. Ja bym przetalerzował talerzówką ten ugór, na 2razy. Jeśli jest to duża działka to 1raz wzdłuż 2gi raz w poprzek.

I teraz albo

1-zasiał łubin i opryskał tak aby coś urosło, jak nie to na zieloną masę i dopiero perz jak by odrósł do 15cm , albo

2-zasiał owies i co by urosło to bym ściął, potem na perz.. A następnie zaorał  i:

 

3- coś pod oziminę, przeżyto zwapnował bym pole pod agregat albo

4- pod jare zaorał i zwapnowałbym poleciał broną pod coś jarego ale już nie owies. i wiosną też zwapnowałbym pod agregat (albo pod łubin, to jesienią nie wapnował bym ewentualnie wiosną)

 

Nasi dziadkowie w ugory kiedyś siali pszenice a my kombinujemy hehe

Teraz pytanie jaką posiadasz talerzówkę oraz ile kasy i czy masz łubin swój bo kupić na ten areał to sporo...

pozdrawiam

Edytowano przez rozal22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

talerzówkę kupiłem zawieszaną 3 metry. ciężka. niemiecka. nie KBT. po dwóch przejazdach na łące robi robotę. ja bym chciał generalnie żeby na tych polach rosła tymotka nasienna. sieje się ją w owies lub grykę ale to dopiero w 2016. łubinu nie mam. z tym owsem to może być już trochę za późno bo dopiero będe mieć czas za ok dwa tygodnie żeby tam wjechać. a może grykę? tylko potem może być kiepsko z tym żeby po jej zbiorze chwasty odrosły bo u mnie realny termin na jej zbiór to początek października. 

 

a  może wykę albo groch lub peluszkę? na zieloną masę oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

@filantrop z tymotką nasienną nie mam do czynienia tylko na zielonkę i chyba pod nią należało by randapowanie...

Więc teraz tj 15rok trzeba uprawić normalnie a zasiać dopiero w przyszłym..

Ja bym posiał owies, nawet i za 2yg i tak będziesz miał miejscami perz nie wszędzie ale morze się przytrafić..

Z gryką, hm chłopak u mnie 2lata temu zasiał ją, coś ukosił tylko pytanie co z tym zrobić, bo plonu trochę miał...

Ja ugory nie pryskam tylko 2x talerzówka i orka praktycznie nic nie zostaje na wierchu tylko jak jest perz to sieję kukurydzę a w niej są środki na niego...

Z resztą roślin to jak uważasz mówię to wszystko portfel ogranicza bo kupić nasienie na taki areał to potrzeba kasy. Można i na zieloną masę, to zasiać łubin czy coś innego na dodatkowe dopłaty...

Znalazłem coś takiego:

Tymotka łąkowa      :  Wymaga gleb żyznych, zwięzłych i wilgotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?
    • Przez gawron323
      Witam, na początku maja siałem łubin na przyoranie pod pszenżyto ozime i co teraz mam zrobic stalerzować czy przyorać. Dodam, że łubin ma już strączki  ? Proszę o szybką odpowiedź .
    • Przez BartekRogacki
      Witajcie. Pojechałem dziś odwiedzić moja plantację gorczycy i doznałem szoku. Na polu stoją pojedyncze badyle, wygląda jak po opryskaniu roundoupem, strąki są puste, a w tych w których wykształciło się ziarno jest bardzo słabe. To jakaś choroba? Robak? Pomocy
    • Przez Rol_C-330M
      Jak uprawiać łubin jaką odmianę najlepiej, jakie nawozy i opryski i kiedy
    • Przez Rojek
      Witam,
      Mam dosyć nietypowe pytanie. Słyszałem, że po rzepaku można jeszcze zasiać gorczycę lub bób i zdąży się jeszcze zebrać przed zimą. Nigdy tego nie praktykowałem, co o tym sądzicie? Jest to możliwe?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj