Pavel

Osad z oczyszczalni

Polecane posty

Pavel    12

Mój sasiad w tamtym roku nawiózł sobie dosc g.esto pole osadem z oczyszczalnia-taka packa poczatkowo niewiedziałem co to jest-osobiscie słyszałem ze 3lata takiego nawozenia dobry plon jest lecz potem kompletny nieurodzaj-stosuje ktoś z was taki sposób nawozenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

stosuję...ale to zależy jaki osad masz na myśli, bo płynny to stosuję corocznie 3 razy na powierzchni około 3 ha bo tyle jest w stanie wyprodukować oczyszczalnia w okresie lipec-listopad. Nawożę tym po jęczmieniu ozimym, pod wybraną ozimine i pod orkę zimową odpowiednio po hektarze ziemi bo w moim rejonie nie ma wielkich pól :( natomiast osadem stałym nawiozłem w ciągu ostatnich trzech lat wszystkie moje pola to znaczy koło 40 ha a obecnie uzupełniam swoim obornikiem.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

czyli jest to jednak plotka? a wiesz moze czy osad tn jest zbadany chociaz raz czy niezawiera jakichs toksyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

na praktykach w norwegii stosowano osady jako ziemię gdzie rosly tulipany i lilie.

ladne kwiatki wychodzily ale sama chemie. jak jest w pl nie wiem


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

wiem tyle, że zawiera jakieś metale ciężkie ale takim stopniu, że stosowany w odpowiednich ilościach i prawidłowych odstępach czasu pomiędzymi kolejnym dawkami (chyba co 4 lata) nie powoduje znaczącego zanieczyszczenia ziemi...tyle o osadzie stałym. a płynny jest bezpieczniejszy bo to głównie woda, azot i fosfor.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuKe102    0

ja przeszłem na obornik po pieczarkach... wychodzi na to samo a nie zawiera metali ciężkich...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osad z oczyszczalni jes bardzo dobry, widziałem raz jak jeden koles właśnie na takim osadzie, jeszcze w oczyszczalni posiał pomidory i mu takie wielkie wyrosły że szok :huh:


. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Planuje nawożenie takim osadem stałym pod orkę przedsiewną na oziminy. Jaką ilośc tego można zastosowac na 1 ha? i co ile lat na tym samym polu, bo nikt w oczyszczalni tego nie wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Może i plon po ty dobry. Ale to co urosło na tym to już krowy nie pożre mam namyśli jakaś zielonkę czy coś. poza tym Niszczy do strukturę gleby przez zawartość metali ciężkich. Oczywiście odpowiednie stosowanie w normalnych proporcjach itp nie zaszkodzi dużo. tylko w wszystko z rozsądkiem,


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

no to sie miesza z tytoniem i nazywa sie to kompost ;] u nas to wyworza ;] bierzemy to z kompostowni lepsze niz obornik moze torche mnie mineralow ale nie zakwasza ziemi bo tutaj z expertyzy wyszlo ze na dwoch pola jedno kompostowane drugie obornikowane wyszlo ze na gnojowanym ziemia zorbila sie kwasna ,, ,wiec teraz woza juz tylko kompost nie wiem kto ejst z malopolskiego ale mi sie wydaje ze na okreg ansz jest jedna kompostownia ( znajduje sie z miejscowosci Zalesiany) ;] biara ten osad z calego wojewodztwa


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

@Przemmek jak weźmiesz połowę tego co obornika to chyba powinno być dobrze

 

co do metali cięzkich o których pisaliście to oczyszczalnia ma obowiazek wykonania ekspertyzy i osad sciekowy który przekracza okresloną normę (podobno dość surową) to nie może być w zaden sposób wykorzystany (musi poprostu sobie zgnić na chałdzie za oczyszczalnią)

 

@TumeK słusznie zauwazył ze korzystniej dać kompost niż sam osad czy obornik (kompost mozna zrobić samemu o czym już wspominałem w kilku miejscach na AF --> wiki - jeden temat i drugi temat - co prawda dotyczy to kompostowania obornika ale z tego co się orientuje to większość oczyszczalni które kompostują swoje osady robi to przy pomocy aeratora)

 

my stosujemy od ładnych kilku lat osad sciekowy ale w nieco inny sposób - nie rozrzucamy go tak jak obornik tylko jest wyworzony jest na takie pola gdzie są straszne piachy (praktycznie zwir mozna by kopać ;) ) nastepnie rozpychamy to naszym DT-em i przyorujemy - wtedy piasekmiesza się z osadem i powstaje całkiem porzadna struktura ale osad ma kilka znaczących wad - po pierwsze śmierdzi jak nie wiem co (w upały trudno koło nich przejechać jak lezą na polu :P ) , po drugie jak już wspomnieliscie metale ciężkie (niby jak sam pisałem sa ekspertyzy ale sami wiecie jak to u nas w kraju jest z ekspertyzami) , po trzecie w polsce chyba nie wolno ich uzywać w produkcji ogrodniczej (pomidory, ogórki itp) i po czwarte to z moich obserwacji zauwazyłem ze ziemia z dodatkiem osadów jest bardzo wrazliwa na brak wody poprostu w osadach nie ma próchnicy która by tę wodę zmagazynowała (w oborniku czy kompoście takowa próchnica sie znajduje ) i jeszcze jedna uwaga jesli zdecydujecie się na zastosowanie osadów ściekowych to z tego co sie orientuje to trzeba z gminy (lub powiatu - dokładnie nie wiem) mieć stosowne pozwolenie na wywóz takiego "towaru"

 

Pozdrawiam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

osad wymieszany z tytoniem pachnie juz calkiem calkiem ;] no i mozna na lewo okolicnzym lumpom sprzedac tyton ;] (bo akurat przypadkiem masz 24 tony ) ;)


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

ja stosuję od 3 lat efekt bardzo dobry. u mnie osad który jest przywożony jest wcześniej wapnowany w oczyszczalni i ma znacznie lepsze właściwości odkwaszające od zwykłego wapna, dawka zależy o zakwaszenia gleby, na bardzo kwaśnych glebach zalecają stosować nawet 80 ton na hektar, w zeszłym roku i na wiosne w tym zastosowałem w sumie około 1200 ton, cena prawie jak zadarmo 20 zł za 10 ton koszt transportu pokrywała oczyszczalnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Czym to wozicie, bo u mnie rok temu namolił się koleś że kupi odemnie beczke na wożenie tych osadów to beczką trzeba wozić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

ja wożę zwykłym rozrzutnikiem u mnie ten osad jest dosyć gęsty bo jest z niego odciskana woda na prasach, przypomina pomiot kurzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

@mechanizator czy po zastosowaniu osadu zwiększyły się u ciebie plony i czy zmniejszyło się zapotrzebowanie na nawozy azotowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

No u nas plony sie polepeszyly kondycja gleby sie polepsza no i tak gdzie dajemy kompost nie dajemy nawozow ale tak zabezpieczajaca no i w tym roku po 12/13 .14 ton kukyrydza aa u nas kompost czyli trosze przerobiony osad wozimy Hmm rorzutnikami

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image16935.html

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image17077.html

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image27818.html

 

No i jak naprawde jest muss to trzy tiry woza z nami ;] jak np kontorla stanu kompostu na kompostowni jest ;] i jest za darmo


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

U nas to jest tak ze oczyszczalnia ci na pole to wywozi i jeszcze sami zaorzą pole, ale co to kurde jest czy stałe czy płynne to nie mam pojęcia, ja osobiście tego nie stosuje ale inni owszem.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

my mamy stale bo juz wymiesznae z tytoniem ale do komposotwni przywoza to pol plynne ;]


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MACGYVER    0

Osad jest bardzo dobry ja korzystam z niego. Po nawożeniu osadem są ładne plony a teraz nawoże te miejsca swoim obornikiem. Wszystko jest super i ładnie rosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiu12512    2

my nawozimy tam gdzie było beczką przejechane tam zboże jest większe tylko od niego koła się oblepiają i ślzgają


ursusyc-360x2
mf 255
mtz 82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

"źródełko" już pełne na oczyszczalni - czeka na mnie 40 m3 :) będę woził w przyszłym tygodniu


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

A więc tak znajomy jeździ w firmie utylizującej odpady między innym i to jego syn studiuje jakiś kierunek z ekologią wykonał prawdziwą ekspertyzę i w wyniku cała tablica mendelejewa np. rtęć, miedź, cynk, ołów, kadm, nikiel, i wszystko inne przecież jest to wytrącony osada z tego co on mówił to oczyszczalnia odzyskuje jeden składnik którego jest mało w tym osadzie. Oczywiście jest tam też fosfor, azot i inne które użyźniają ale wszystko metale itp. zostaje w ziemi. To powstaje z tego co pujdzie w ścieki a doskonale wiecie co tam idzie domestosy, cify, kostki zapachowe. :lol:

 

 

 

Teraz napiszę coś na temat stosujemy odpady ale mianowice jest to odpad z produkcji tytoniu i osad z filtracji soków tytoń na łaki który nie wiem jak działa ale trawa lepiej rośnie a masło (z filtracji ) zawiera sam mocznik i brudy wstawię fotki obu tych polepszaczy.

 

 

Co jeszcze stosujecie na pola ale takie mało toksyczne


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj