MichalM1

Kukurydza mielona a walcowana

Polecane posty

MichalM1    0

Witam forumowiczów agrofoto  :)

Od jakiegoś czasu przygotowuję mieszankę paszową ze śrut (kukurydziana+zbożowa+rzepakowa+LactoPlus Extra). Do tej pory nie było problemów, a stosunek tłuszcz/białko oscylował w granicach 1,25-1,35. Ostatnio handlowiec namówił mnie na zmianę kukurydzy mielonej na walcowaną z konserwantem (takie "żółte płatki"). Rzekomo lepsza dla przeżuwaczy no i tańsza. Zacząłem stopniowo wprowadzać do mieszanki (wrzucam połowę zwykłej dawki mielonej i połowę walcowanej) i ostatnie wyniki badan mnie zdziwiły. Stosunek wyszedł 1,48 co odebrałem za niedobór energii. I tu moje pytanie do znawców: Czy wynika to z faktu że układ pokarmowy nie zdążył się zaadoptować czy może handlowiec zrobił mnie w balona? Czy może obstawiacie za zbieg okoliczności i bela mi się trafiła z bardzo małym udziałem życic? Dla udokumentowania wrzucam wyniki od początku tego roku w załączniku. Od początku roku miałem tylko jedno zapalenie w stadzie, które szybko przeszło, dlatego jestem zaniepokojony sytuacją.

Proszę o Wasze opinie i rady, Michał 

 

P.S. Coś poszło nie tak z załączaniem. Parametry są tu

https://drive.google.com/file/d/0B_qB0hjdkTn2SkZxNlF1QVRFNXc/view?usp=sharing

Edytowano przez MichalM1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

wynika to tylko i wylacznie z przyswajalność. kukurydza mokra jest bardziej dostępna niz sucha stąd ta różnica. a taki stosunek to nie tragedia ważniejszy jest zawartość bialka w mleku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spojrzałem na te wyniki i zaznaczam ze żywieniowcem nie jestem ale jak dla mnie to poziom białka jest idealny za to mocznik słaby jak dla mnie to trzeba dorzucić białka. uczono mnie ze powinien wynosic minimum 150 a u Ciebie jest prawie połowa poniżej tej wartości. ja osobiście staram się utrzymywać mocznik sporoponad 200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalM1    0

@TomaszKysiski: Średnia arytmetyczna mocznika z 26 wyników badań mleka wynosi 154, tak więc łapię się powyżej wartości wskazanej przez Ciebie za minimalną. Dziękuję za sugestię. Rzeczywiście należałoby zwiększyć zadawanie białka dojelitowego, gdyż zwiększyło by to wydajność i zrobiłbym to tak gdybym miał zielonkę w silosie. Mam za bardzo zróżnicowane bele i niestabilną podaż białka - trafiają się bele z dużą zawartością koniczyny oraz tylko i wyłącznie z życic. Podkręcenie ilości białka z jednoczesnym trafieniem się kilku bel wysokobiałkowych mogłoby się skończyć niedoborem energii, a w skrajnych przypadkach ketozą (np. po porodach). Wolę mieć ciut niższą wydajność (która i tak mnie zadowala) i zdrowe krowy. Mimo to jeszcze raz dziękuję za sugestię.

 

@potrekk: Za LactoPlus Extra płaciłem zwykle 85 zł, ale ostatnio nie chcieli mi już sprzedać w tych pieniądzach i musiałem się mocno targować. Na wystawce stoi za co najmniej 90 zł.

 

@rolstudent: Czy poleciłbyś mokrą czy suchą dla krów? Z mokrą jest ten problem, że może się trafić źle zakiszona/nieświeża, co podejrzewam w moim przypadku. Zmniejszyłem jej udział w mieszance i zobaczę co się będzie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

można i tak najważniejsze żeby gospodarz  był zadowolony;) ale weź pod uwagę że uśredniania wyników z tak wielu badań to czesto oszukiwanie samego siebie. mnie też żywieniowcy zawsze powtarzali ze nie można patrzeć na średnie wyików stada  tylko trzeba przyjrzeć się każdej sztuce. słyszałeś pewnie też o takich uśrednieniach ze np.;  mając dwa zwierzęta np.. kurę i krowę to  średnio mają po 3  nogi a jak to ma się do rzeczywistości????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mówicie o moczniku ale skąd pomiar   bo to co bada pfhbipm  a to co bada mleczarnia potrafi sie sporo roznic ....    z mleczarni mam wyniki do 200  i jest git  z tego samego doju  z federacji do 300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalM1    0

Panowie, prosiłbym o porównanie kukurydzy mielonej do walcowanej w żywieniu krów mlecznych. Przedstawione wyniki badań pochodzą z mleczarni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj