Polecane posty

maniana    7

 

 

pompa 7,5 kW i o wydatku 400l jest stanowczo za mała do tej deszczowni (odra?)

 

w deszczownie zainwestowałem i mam ocmis r1 opory są bardzo małe i ze zwijaniem nie ma najmniejszego problemu.. jakaś może super mocna nie jest ale ale całą noc podlewania kosztuje mnie 50 zł :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

100 tyś to trochę mało. U mnie przejście deszczowni 44szeroko*240 długo żeby dać cebulce trochę wody 7mm/m2 to zwija się 5 godzin przy wydajności pompy 33.5m3/h. I Po 10 godzinach przy tym słońcu prawie śladu nie ma że tam coś padało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

mam dylemat gdzie kopać studnie.. co lepiej zrobić ciągnąć 450 metrów wodę do deszczowni z studni ale dalej o 450m do prądu czy ciągnąć lepiej 900 metrów wodę a o 450 mniej kabla ? wiadomo drożej wyjdzie kabel ale mniejsza strata ciśnienia o te 450 metrów... z doświatczenia waszego ile może być straty ciśnienia na 450 metrach 110 mm  średnica rura. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

A jeszcze zastanów się gdzie jest większa szansa na to czy będzie woda, bo to różnie z tym bywa


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Kop bliżej i nie naciagaj sie na koszty kabla jeszcze. Przy tej srednicy to strat praktycznie nie ma. Ja mam fi 90 na 25 hektarach polozone najdalej cos kolo kilometra rury i nie widze straty cisnienia. Jesli pola masz nie rowne i duza roznica wysokosci to jakies straty sa. Przyjmuje sie ze na metr slupa wody w róże 3calowej mamy strate 0.1atm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janciu1    0

Troszkę z innej bajki nie chcąc zaśmiecać forum dołączam się do tematu. Zajmuje się uprawą warzyw pod tunelami foliowymi są tam zamontowane mikrozraszacze podlewam poprzez pompę podłączoną do ciągnika i teraz chodzi mi o to że nie kiedy ciągnik jest potrzebny do innych prac i wtedy jest problem. Widziałem motopompy ciśnieniowe i pomyślałem że można było by zakupić takie cudeńko może korzysta ktoś z was z takiej pompy i jak to się sprawdza? ktoś poleci jakiegoś konkretnego sprawdzonego producenta i w normalnych pieniądzach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

U mnie chodzi honda-modelu nie pamiętam, sprawuje się dobrze, pompuje ze stawu na odległość do 400m ale teraz już sporadycznie od kąd jest głębinówka, staw okazał się zbyt mały, po tygodniu upałów brakowało w nim wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janciu1    0

U mnie chodzi honda-modelu nie pamiętam, sprawuje się dobrze, pompuje ze stawu na odległość do 400m ale teraz już sporadycznie od kąd jest głębinówka, staw okazał się zbyt mały, po tygodniu upałów brakowało w nim wody.

Zależy jaką powierzchnie masz do podlewanie bo mi pod tunele spokojnie staw wystarcza i nawet nie ubywa wody zbytnio przy moim podlewaniu. Musi to być pompa ciśnieniowa może inaczej jak ciągniesz po prostej i inaczej jest jak masz podłączonym 8 tuneli foliowych które oczywiście nie są w jednym rzędzie. Jest tam podłączonym 10 mikrozraszaczy na tunel węże grubość 20mm. Pamiętam na starej pompie ciśnienie spadało na ostatnich tunelach więc to musi być wszystko wyliczone by dawało rade. Jaki masz model dokładnie tej Hondy?

u mnie to tak wygląda mniej więcej.post-146360-0-46356700-1421579322_thumb.png

 

Edytowano przez janciu1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Nie ma mnie w domu i nie jestem w stanie sprawdzić jaki to model. U mnie głównie nawadniane są uprawy polowe, do tego jest 5 tuneli ale w nich jest nawadnianie kropelkowe, nie zraszacze. Rzadko kiedy nawadniane jest wszystko na raz, zazwyczaj  są podłączone 4 zraszacze o zasięgu 20m(średnica podlewania) i do tego 2-3 tunele. Co uprawiasz w tunelach że podlewasz mikrozraszaczami? jaką Ty masz pompe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janciu1    0

Co do pompy to zmodernizowałem w tam tym roku i teraz jest ok ładnie się podlewa i jest to pompa ciągnikowa. Nie pomyślałem i mogłem sobie kupić właśnie taką motopompe spalinową zamiast modernizować starą, ale już jest zrobiona i nic się nie wymyśli. I chyba trzeba pomyśleć o tej motopompie bo jest tak nie kiedy, że ciągnik akurat jest potrzebny. Ktoś mi kiedyś mówił że widział taką motopompe przy pracy i właśnie podlewała w tunelach foliowych nawet 12 sztuk tuneli można podlewać i ciekawe jakie były tam dysze w tych mikrozraszaczach bo to też jest różnica i to była pompa HONDY tylko nie wiadomo też jaki model. Co do uprawy w tunelach to uprawiam selery, pory, marchew, pietruszkę, cebule, szczypiór. Jak będziesz w domu to zobacz co i jak i daj znać jaki to model.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz blisko źródło prądu to polecam pompe elektryczną, jeśli nie to możesz zastosować silnik spalinowy do tej pompy którą posiadasz, polecam starego mercedesa, sam mam taki zestaw, choć już go nie używam w tej chwili, bo wszędzie wkopane rurociągi, moge nawet to sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janciu1    0

Jeśli masz blisko źródło prądu to polecam pompe elektryczną, jeśli nie to możesz zastosować silnik spalinowy do tej pompy którą posiadasz, polecam starego mercedesa, sam mam taki zestaw, choć już go nie używam w tej chwili, bo wszędzie wkopane rurociągi, moge nawet to sprzedać.

Staw nie jest koło domu więc odpada ciągnąć kabel, co do silnika spalinowego już nie będę kombinował z tą moją pompą ciągnikową jest już zrobiona więc niech tak zostanie. Tak jak wcześniej napisałem o tej motopomie spalinowej fajna rzecz mała bez problemu można ją przetransportować i chodzi o to że to będzie tylko potrzebne pod mikrozraszacze więc w zupełności wystarczy. Coś takiego mam na oku http://pajm.pl/wb30xt-spalinowa-pompa-wodna-honda-wb30-5-letnia-gwarancja-wb-30-xt-p-1873.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz na te zraszacze dużego ciśnienia to może być, ale wybierając pompe zacznij od drugiego końca - ile te zraszacze potrzebują wody i na jakim ciśnieniu chcesz pracować. Patrząc na charakterystykę tej pompy, będzie podawać 400 litrów wody przy 2atm lub 600 przy 1,5atm i to liczonej na wyjściu z pompy - trzeba teraz jeszcze odjąć od tych wartości straty ciśnienia bądż wydajności (jest to odwrotnie proporcjonalne). Nie wiem jak wyglądają  mikrozraszacze, bo na działkach większych to totalna porażka takie ciśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

A ma ktos z was moze wlacznik gsm do pompy? Albo ktos wie ile takie cudo moze kosztowac na 15kW pompe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janciu1    0

Jeśli nie potrzebujesz na te zraszacze dużego ciśnienia to może być, ale wybierając pompe zacznij od drugiego końca - ile te zraszacze potrzebują wody i na jakim ciśnieniu chcesz pracować. Patrząc na charakterystykę tej pompy, będzie podawać 400 litrów wody przy 2atm lub 600 przy 1,5atm i to liczonej na wyjściu z pompy - trzeba teraz jeszcze odjąć od tych wartości straty ciśnienia bądż wydajności (jest to odwrotnie proporcjonalne). Nie wiem jak wyglądają  mikrozraszacze, bo na działkach większych to totalna porażka takie ciśnienie.

Właśnie trzeba przeliczyć jak to wyjdzie w praktyce, ale znajomy widział taką pompe HONDY w pracy tylko nie wie jaki to model i fajnie dawała rade z mikrozraszaczami w tunelach. Wiadomo że na dużych działkach to nie ma sensu takiej pompy kupować, a ja jak napisałem wcześniej potrzebna jest tylko pod tunele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Głupie pytanie czy do nawadniania moznaby uzuc wozu asenizacyjnego? ja normalnej deszczowni nie mam mozliwości zrobić, bo pola rozdrobnione i koanie wielu studni nie wchodzi w gre. Mam troche warzyw kalafior, brokół i w czasie suszy pasowało by to podlewac czy taki wóz zdałby egzamin?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zdałby sam mam meprozeta 6tyś i jak sucho się podlewa, woda z rzeki i w pole, tylko trzeba wiedzieć jak podlewać aby było dobrze, mam dorobiona belkę do nawadniania także leję w rządki a nie po całym polu, dopiero po całym jak rośliny zakryją się, oczywiście jak jest suchy rok:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Mógłbys wrzucić zdjecia tej belki? na jaką odległość rozlewa, tzn co ile trzeba scieszkowac?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

heh niestety ci nie zrobię bo ona jest przystawiona maszynam dużo roboty ale wyjaśnię ci co i jak, belke stanowi coś takiego jak opryskiwacz, z tym że zamontowany na przednim tuzie obsługuje  18 rządek po 2 w c330  czyli mam  4 przejazdy z lewej w środku gdzie jadę trochę szerzej na ciągnik i 4 z prawej, woda podawana pompą za 230 zł, u mnie z mar polu wydajnośc około 30 tyś na godzinę  z tym że nie tylnym wężem a dorobiony w beczce kruciec z wężem 2 calowym idzie on do  tej pompy i ona tłoczy na belkę z przodu wydajność reguluję sobie zaworem przelewowym na beczkę i jak chcesz szybciej jechać to odkręcasz zawór kulowy mniej, znaczy zamykasz przelew a jak pomału żeby woda lała się np po posadzeniu aby nie wypłukać to przelew na beczkę bardziej. Napęd z wom z tym że mam dorobiona przekładnię ze sprzęgłem tak że do napełnienia chodzi kompresor a do podlewania chodzi pompa, niestety przekładnia jakaś rosyjska nazwy nie powiem bo nie wiem, dalej mam dorobiona profila 6x6cm  zaspawanego rozdzielacz na węże calowe jeden wąz obsługuje 2 rządki czyli jest wspawane 9 nyplów w ten profil i 10 robi za przelewkę oczywiście do przelewki nypel grubszy musi być ten u mnie wspawany nie w ściankę a w miejsce cięcia tzn dorobiona zaślepka i on, albo rurka 1,5 cala i wąż do beczki na przelewkę wody, na nim właśnie regulujesz wielkość wody, gdzie albo więcej na węże albo na beczkę z powrotem dalej wężami do przodu traktora, i do belki gdzie wąż rozgałęzia się na 2 wyloty pod rządkę, czyli u mnie węże fi 0,5cala  0,5 m dł zakończone sitkami metalowymi  i tyle, a w tym ala rozdzielaczu na każdym wyjściu zawór grzybkowy tak że można nie podlewac na całą szerokośc belki. chyba w miarę rozrysowałem, niestety mam ją przystawiona bo w tym roku nie korzystałem a sa na niej skrzynki poukładane jak bedzie mi potrzebna to dodam zdjęcie belki i rozdzielacza, a hm w ciągniku dobry przedni tuz bo widzisz jak się leje, jeżeli rośliny mam wielkie w sensie zakrywaja pole jak jest sucho podlewam zazwyczaj w nocy przez kompresor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

A ma ktos z was moze wlacznik gsm do pompy? Albo ktos wie ile takie cudo moze kosztowac na 15kW pompe?

 

Ja mam taki włącznik i polecam. Koszt ok 500zł, nie zależnie od pompy. http://www.psenso.com/pl/gsmcontrol


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

heh niestety ci nie zrobię bo ona jest przystawiona maszynam dużo roboty ale wyjaśnię ci co i jak, belke stanowi coś takiego jak opryskiwacz, z tym że zamontowany na przednim tuzie obsługuje  18 rządek po 2 w c330  czyli mam  4 przejazdy z lewej w środku gdzie jadę trochę szerzej na ciągnik i 4 z prawej, woda podawana pompą za 230 zł, u mnie z mar polu wydajnośc około 30 tyś na godzinę  z tym że nie tylnym wężem a dorobiony w beczce kruciec z wężem 2 calowym idzie on do  tej pompy i ona tłoczy na belkę z przodu wydajność reguluję sobie zaworem przelewowym na beczkę i jak chcesz szybciej jechać to odkręcasz zawór kulowy mniej, znaczy zamykasz przelew a jak pomału żeby woda lała się np po posadzeniu aby nie wypłukać to przelew na beczkę bardziej. Napęd z wom z tym że mam dorobiona przekładnię ze sprzęgłem tak że do napełnienia chodzi kompresor a do podlewania chodzi pompa, niestety przekładnia jakaś rosyjska nazwy nie powiem bo nie wiem, dalej mam dorobiona profila 6x6cm  zaspawanego rozdzielacz na węże calowe jeden wąz obsługuje 2 rządki czyli jest wspawane 9 nyplów w ten profil i 10 robi za przelewkę oczywiście do przelewki nypel grubszy musi być ten u mnie wspawany nie w ściankę a w miejsce cięcia tzn dorobiona zaślepka i on, albo rurka 1,5 cala i wąż do beczki na przelewkę wody, na nim właśnie regulujesz wielkość wody, gdzie albo więcej na węże albo na beczkę z powrotem dalej wężami do przodu traktora, i do belki gdzie wąż rozgałęzia się na 2 wyloty pod rządkę, czyli u mnie węże fi 0,5cala  0,5 m dł zakończone sitkami metalowymi  i tyle, a w tym ala rozdzielaczu na każdym wyjściu zawór grzybkowy tak że można nie podlewac na całą szerokośc belki. chyba w miarę rozrysowałem, niestety mam ją przystawiona bo w tym roku nie korzystałem a sa na niej skrzynki poukładane jak bedzie mi potrzebna to dodam zdjęcie belki i rozdzielacza, a hm w ciągniku dobry przedni tuz bo widzisz jak się leje, jeżeli rośliny mam wielkie w sensie zakrywaja pole jak jest sucho podlewam zazwyczaj w nocy przez kompresor

przyjmijmy ze mniej więcej wiem o co chodzi tj mniej wiem ale... jak bedziesz to mial na wierzchu to porób zdjecia, moze jakis filmik z opisem i praca. z góry dziekuje


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

aktualnie robię mniejszą wersję na 3 tyś na beczkach plastikach, to jak zrobię to wgram fotki i belką i z rozdzielaczem i podłączeniem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trzeba przeliczyć jak to wyjdzie w praktyce, ale znajomy widział taką pompe HONDY w pracy tylko nie wie jaki to model i fajnie dawała rade z mikrozraszaczami w tunelach. Wiadomo że na dużych działkach to nie ma sensu takiej pompy kupować, a ja jak napisałem wcześniej potrzebna jest tylko pod tunele.

 

Po wyglądzie pompy to trochę trudno dobrać odpowiednią, najlepiej gdybyś znał wydajność wydajność zespołu zraszaczy i jakie ciśnienie potrzebujesz, ta pompa do której link podałeś to raczej niskociśnieniowa, a na zraszacze lepiej jak jest wyższe - tak sądzę, bo jak wspominałem używam deszczowni szpulowej i tam armatka ma dyszę 16 , 18 lub 20 mm. Te mikrozraszacze to coś takiego jakich używa się do podlewania trawnika z dyszą 3-4 mm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sezam
      Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności
    • Przez Pavllik
      Witam chciałbym się zapytać czy są jakieś mapy w których mogę zobaczyć czy ma moim podwórku jest gdzieś oznaczona studnia, taką posiadam ale dziadek jeszcze zakładał ją a chce wodę z niej wykorzystać do podlewania folii. Sprawdzałem na geo portal ale tam do niczego nie mogę dojść, wszystko jakieś pokręcone.
    • Przez dzony7701
      Witam.
       
       
      krótko i na temat z mojej strony...
       
      Potrzebuje ciągnik do 30tys zl który przy uprawie rabarbaru (narazie 2,5ha) poradzi sobie z takim osprzętem jak:
       
      -pielnik hydrauliczny 
      -opryskiwacz 600-800L zawieszany
      -maszt widlaka montowany z przodu udzwig około 800-1000kg
      -kosiarka bijakowa
       
       
      Rabarbar będe nawadniał deszczownią szpulową a więc:
       
      -pompa do deszczowni z napędem na wom typ wl 800 lub Cadoppi, dystrybutor firma 'agromotor'
      "
      np wl800:
       
      Pozwala na bardzo dobrą pracę deszczowni bębnowej z wężem fi 90 i dyszą fi 22mm na odległości łącznie do 1km na poziomym terenie (max. do 1,5 km przy bardzo dobrej linii przesyłowej).

      Dane agregatu: Ciśnienie max. do 11 bar Wydatek 600 - 800 l/min (max. do 50 m.sześć/h) Głębokość ssania do 4 m Ciągnik napędowy 44KM do 60 KM (w zależn. od potrzeb wydatku ciśn.) Złącze ssawne i wąż ssący fi 110 z koszem ssawnym Złącze tłoczne fi 75 typ strażacki""
       
      -rzeka od pola jest oddalona o jakies 400-500m lekko wzniesione więc WOM bedzie musiał  wypchać wode do deszczowni.
       
      -reszta lekkich prac w polu i wokół domu 
       
      Tak że ciągnik za cieżkiej roboty miał nie bedzie oprócz podlewania, wiec 4x4 nie wymagam choc pewnie raz na rok sie przyda. Na 100% będzie miał wąskie koła aby nie uszkodzić roślin, i stopniowo z roku na rok będe powiekszał swój areał do około 4-5ha rabarbaru, i malin tez około 5-10ha. 
       
      Mój typ to URSUS c-360 3p.
       
      Bo ekonomiczny i moim zdaniem dobry do tych prac na początek jak i na areał 5-7ha, 
       
      z naszych polskich:
      c-328, c-330 za małe. Ursus 4512/4514 za drogie, Ursus c-385,902,912 za duże jak narazie
       
      z zagranicznych nie mam pojęcia  
       
      Proszę urzytkowników AF o pomoc, zastanowie się nad każda propozycją!!!
       
      Pozdrawiam
       
       
       
       
    • Przez Adrian91
      Witam czy ktoś z wsa będzie uprawiał dynie w 2016 tak jak ja, jeżeli tak proszę o wypowiedzenie sie jaką odmiane polecacie, jak siejecie, kiedy zbieracie, czy głownie chodujecie na hallowen, czy na przemysł lub pestkę? jakich nawozuw uzywacie? Kiedy siejecie? w gruncie czy na folji? Czym pryskacie?
    • Przez michal33554
      Witam. Z góry przepraszam jak nie w tym dziale ale jestem tu nowy.....
      Mam pytanie jak w temacie dotyczące nawadniania truskawek. Mam zamiar założyć nawodnienie na moją plantację około 0,5 ha, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, co kupić ? Jedynie co wiem że jest linia i taśma kroplująca ale też nie wiem czym to się różni. I co lepsze będzie do truskawek. Oglądałem zdjęcia nawodnień na internecie i zauważyłem że wzdłóż pola są chyba te taśmy, a w poprzek jest taka rura i od niej wychodzą te taśmy, czy ta rura jest potrzebna i co to za rura ? Sorry że tyle pytań ale naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj