Polecane posty

tespis17    23

Kolego prawdziwy polityk z Ciebie. Nie znasz mnie i piszesz w trybie przypuszczającym. Pisz o sobie i swoich doświadczeniach i szanuj innych.

W tym momencie powieliłbym post koleżanki @Ywa.

 

W kolejkach do urzędów nie stoję bo mam znajomości.   Dla mnie Pani Ogórek nie odróżnia co oznacza być "bezpartyjnym" a co oznacza być "niezrzeszonym". Tak imprezowałem na studiach i nie żałuje tego. Skoczyłem PP i UP i chciałem wrócić na jeszcze jeden kierunek na PP ponieważ chciałem mieć kierunek w zawodzie w którym lubiłem  ale doszedłem do wniosku że nie warto.

Dla mnie nie ważne to co kto skoczyłem i jaki masz tytuł Ważne kim jest i co sobą reprezentujesz.

 

Ze względu że nie ma czasu na pisanie na AF tylko na priv.

Pozdrawiam  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czy warto jest przejmować gospdarstwo 12 ha czy kształcić się i mieszkać w mieście?

Co na takim gospodarstwie uprawiać, hodować?

Podzielcie się swoją opinią :D

Dodam że zawsze miałem śrwednią powyżej 5.0 i teraz jestem w pierwszej liceum

 

Powiem Ci kolego jak ja zrobiłem. Otórz, przejąłem gospodarstwo od rodziców ok 17 ha własnego i dobrałem dzierżaw na jakieś 27-28 ha. Studiowałem i nadal studiuję zaocznie budownictwo na PRz. Inżyniera już mam, teraz w czerwcu będe bronił mgr. W niczym mi nie przeszkadza takie studiowanie, wszystko zrobione na czas, plony przyzwoite, oceny na studiach raz lepsze raz gorsze, ale zawsze do przodu. Znalazłem też pracę w zawodzie dość dobrze płatną, jak również żonę. Pola obrabiam biorąc urlop jak jest spiętrzenie prac lub zabiegów, lub wieczorami i nocami. Jak się chce to się da, ale wolnego czasu tylko dla siebie zero.

  • Like 1

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelmanLS    4

Witam panowie!

Otóż mam takie samo pytanie.  Czy opłaca się zostać na rolnictwie?  Wiem jaka sytuacja jest w rolnictwie,że są słabe ceny zbóż, warzyw, żywca... Ale do rzeczy :

Chciałbym w przyszłości przejąć od mojego taty gospodarstwo . Mamy 3ha ziemi (2,3 klasa), jeden ciągnik i maszyny do tego.  Co do nauki to nie za bardzo mi to idzie co roku mam średnią tak 3- 3.5. Od września chciałbym iść do Technik Mechanizacji Rolnictwa (4 letnie)  . I powiedzcie mi czy da radę jakoś się samemu utrzymać z rolnictwa na 3ha. Oczywiście chciałbym brać jakieś dzierżawy. Naprawdę bardzo kocham Rolnictwo i nie wyobrażam wykonywać innego zawodu. Proszę o odpowiedzi i porady. Z góry dziękuje :)  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się na to, co jest Ci bliskie. A najelpiej to idź na studia do miasta i zobacz, czy takie życie Ci odpowiada. Na rodzinną gospodarkę zawsze możesz wrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fpprac    0

Lepiej zdobyć wykształcenie najpierw. Pole nam nie ucieknie. Zawsze to mamy tytuł i dobrą pracę. Można też studiować rolnictwo i poźniej uprawiać swoją ziemię.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz80    1

Dokładnie. W razie czego jest jakaś alternatywa. Jak będą dalej sprowadzać wszystko z innych krajów, to nie wiadomo jak się długo da wyżyć z gospodarstwa. Trzeba będzie sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

Pamiętajmy najpierw nauka potem praca czy to rolnictwo czy inna ale kolejność musi być zachowana. Młody rolnik bez wiedzy przepadnie szybciej niż się spodziewa i jeszcze jedna ważna sprawa. Jeżeli rodzice czy osoby starsze ci mówią coś ze swojego doświadczenia na roli z  czego cię koledzy wyśmiewają (sam miałem mnóstwo takich przypadków) to znaczy że masz szansę na sukces, Przekazana wiedza od starszych osób ta praktyczna z doświadczenia i życia rażąco się różniąca od tej nowej nabytej w szkołach z prawidłowym podejściem i  wykorzystaniem przyniesie owoce jeszcze większe niż się spodziewasz. Tak że zrób technika i ostro na role.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol28OZE    0

Czy warto jest przejmować gospdarstwo 12 ha czy kształcić się i mieszkać w mieście?

Co na takim gospodarstwie uprawiać, hodować?

Podzielcie się swoją opinią :D

Dodam że zawsze miałem śrwednią powyżej 5.0 i teraz jestem w pierwszej liceum

 Jesteś jeszcze bardzo młody, sam w tym wieku nie wiedziałem co chcę robić i wiele razy może Ci się zmienić. Pracę na roli trzeba lubić, niektórzy nie wyobrażają sobie zycia w mieście, niektórzy na wsi. Sam trochę mieszkałem i pracowałem w mieście i duzo mi to dało. teraz wiem, że zdecydowanie wole wieś. Wiadomo na roli duzo pracy, jak będziesz miał zwierzęta to trzeba wstawac codziennie i np. nakarmić, jak będziesz siał zboże to żniwa, martwienie się czy będzie dobra pogoda żeby wszystko zebrać, no ale taka specyfika pracy. Sam jestem młodym rolnikiem, nie mam jeszcze doświadczenie, ale wiem że chce to robić. Tyle się ostatnio mówi o smogu w miastach, to też zniechęca do życia w mieście. Jeśli w tej chwili nie wiesz co robić, to nic dziwnego. Próbuj wszystkiego aż znajdziesz to co Ci będzie odpowiadało, a może będzie to własnie uprawa roli. Jak juz pisałem jesteś młody, 1 liceum, jeszcze dwa lata do matury więc na pewno Ci się będzie zmieniać :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Westa    9

Co wpis, to inny głos, ale tak jest i niestety nikt autorowi wątku do końca nie odpowie na postawione pytanie. Powiem Ci jak było u nas :)

- oboje  z mężem skończyliśmy studia - ja zawsze chciałam pracować zawodowo, on nie wiedział co z nim będzie bo ma jeszcze jednego brata 

- teściowie założyli sobie, że każde z dzieci skończy studia o ile chce - oni nie mieli takiej szansy i wiedzieli ze oprócz papierka to po prostu daje pewność siebie, obycie, jakieś szersze spojrzenie na świat i tego się trzymali

- pod koniec studiów okazało się, że to jednak mój mąż będzie przejmował gospodarstwo

- zrobił podyplomówkę rolniczą i teraz może też diagnozować stan upraw, także ma drugi zawód w ręku

- ja pracuję, gotówkę mamy więc na bieżąco

 

Więc dla mnie rozwiązaniem byłoby dalsze kształcenie się, a rozwiązań jest teraz wiele :) Możesz np. robić studia zaoczne, dojeżdżać do miasta tylko na weekend a w tygodniu zdobywać praktykę i w gospodarstwie i w jakimś zawodzie np. na stażu. Opłaci się, uwierz :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konteno   
Gość konteno

Czy warto jest przejmować gospdarstwo 12 ha czy kształcić się i mieszkać w mieście?

Co na takim gospodarstwie uprawiać, hodować?

Podzielcie się swoją opinią :D

Dodam że zawsze miałem śrwednią powyżej 5.0 i teraz jestem w pierwszej liceum

trochę nienajlepszy moment życiowy na zadawanie pytań w stylu co czy i jak robić z ziemią 

tak jak mówią wszyscy najważniejsza edukacja tym bardziej że jesteś w takim momencie że po LO średnie wykształcenie nie daje nic więc pod koniec szkoły średniej trzeba zadać sobie pytanie co chce się robić i w jakim kierunku w życiu podążać bo raczej dobre studia to priorytet i nie ważne do jakiej pracy się później trafi  , co do ziemi to jaka jest jej klasa i sytuacja prawna (rodzice gospodarują czy jest wydzierżawione komuś itp. itd ) i na co byś dał radę z obecnie posiadanym parkiem maszynowym się nastawić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48

a ja wypowiem się tak,

1. Dzierżawa pola 1 ha =2 tys

2.Masz 20 ha

wiec 20*2 tys=40 tys+pensja 2 tys=40 tys+24 tys=64 tys rocznie wiec wychodzi miesięcznie 5,3 tys bez martwienia się co posiać

I co więcej zarobisz na własne wydatki.

Pracuje jako automatyk i zastanawiam się nad dzierżawa pola 

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Kris1976

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2647

@up to ładne macie ceny tych dzierzaw u nas jakbyś tyle powiedział to by się tylko w po glowie pukali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48

@up to ładne macie ceny tych dzierzaw u nas jakbyś tyle powiedział to by się tylko w po glowie pukali :)

 

nawet nie sprawdziłeś moich wliczeń specjalnie zrobiłem błąd teraz zobacz ile tak naprawdę masz pensji 5300 zł miesięcznie masz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

W mieście powiatowym 90% ofert pracy to najniższa krajowa przynajmniej dla kobiet. Duże miasta - Warszawa, Poznań - praca jest ale bez własnego lokum koszty utrzymania wysokie... Dziś trzeba mieć fach w ręku a nie studia które najczęściej kończą się na kasie w markecie , dobry fachowiec dziś zarobi 1tys zł dziennie mając tylko torbę narzędzi. Także według mnie najlepszy kompromis to produkcja roślinna i własna działalność - robisz kiedy chcesz i ile chcesz dzięki czemu masz czas na gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja wypowiem się tak,

1. Dzierżawa pola 1 ha =2 tys

2.Masz 20 ha

wiec 20*2 tys=40 tys+pensja 2 tys=40 tys+24 tys=64 tys rocznie wiec wychodzi miesięcznie 5,3 tys bez martwienia się co posiać

I co więcej zarobisz na własne wydatki.

Pracuje jako automatyk i zastanawiam się nad dzierżawa pola 

 

Pozdrawiam

Jeśli pracujesz jako automatyk powiesz coś więcej :) Jak Ci się podoba ten zawód? Czy spędzasz cały czas w pracy przed kompem? Praca jest zmianowa? Czy lepiej jest zostać programistą i pracować zdalnie? (nie gryzło by się to wtedy z gospodarstwem, bo mieszkam w województwie podlaskim więc nie byłoby pracy na miejscu) Będę wdzięczny za odpowiedź: :)

 

Mam też pytanie do doświadczonych rolników :) jak widzicie wykonywanie dwóch zawodów na raz?

Edytowano przez poliswerty123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48

Jeśli pracujesz jako automatyk powiesz coś więcej :D Jak Ci się podoba ten zawód? Czy spędzasz cały czas w pracy przed kompem? Praca jest zmianowa? Czy lepiej jest zostać programistą i pracować zdalnie? (nie gryzło by się to wtedy z gospodarstwem, bo mieszkam w województwie podlaskim więc nie byłoby pracy na miejscu) Będę wdzięczny za odpowiedź: :)

 

Mam też pytanie do doświadczonych rolników :D jak widzicie wykonywanie dwóch zawodów na raz?

 

Zawód za***isty,praca jedno zmianowa,programista siedzi cały czas i brak czasu na gospodarkę.Musisz być dobrym programista to wtedy się opłaca.Automatyka to cały czas nowa wiedza,kasa tez niezła.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda według Was połączenie rolnictwa z drugą pracą? Może znacie takie osoby, które pracują na etacie i mają gospodarstwo? Jak to im wychodzi w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48

A jak wygląda według Was połączenie rolnictwa z drugą pracą? Może znacie takie osoby, które pracują na etacie i mają gospodarstwo? Jak to im wychodzi w praktyce?

 

 

Zawód za***isty,praca jedno zmianowa,programista siedzi cały czas i brak czasu na gospodarkę.Musisz być dobrym programista to wtedy się opłaca.Automatyka to cały czas nowa wiedza,kasa tez niezła.    

ziom czy ty ogóle czytasz to co jest napisane a nie zadajesz głupie pytanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    110

U mnie sąsiad pracuje i razem z synem mają 60 ha i 30 sztuk bydła,syn robi w polu i przy zwierzynie do godz 15,pozniej on wraca z roboty i robi w stajni do 20-21.00,sobote i niedziele ma wolne do cały dzien robi w stajni i ciekawe ile jeszcze tak pociągnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48

U mnie sąsiad pracuje i razem z synem mają 60 ha i 30 sztuk bydła,syn robi w polu i przy zwierzynie do godz 15,pozniej on wraca z roboty i robi w stajni do 20-21.00,sobote i niedziele ma wolne do cały dzien robi w stajni i ciekawe ile jeszcze tak pociągnie :D

 

 

Bardzo dobra odp 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenek714    0

A ja tam wracam na wieś. 4 lata po studiach pracuje we Wrocławiu jako operator cnc i praca jest dobra, kilka nadgodzin i 3000 na reke jest bez problemu. Miałem kupić mieszkanie w tym roku i zostać na stałe ale jak przemyślałem sprawę to jednak odpuszczam. Bycie mieszczuchem jest nudne i nawet przy zarobkach 5-6 tys bym musiał żyć schematem 8x5x52 i 26 dni wolnego w roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcinuzz90
      Witam wszystkich bardzo serdecznie!!
       

      Piszę ten temat aby zebrać wasze opinie na temat właśnie tej "Włosko - Niemieckiej" spółki. Jak to było naprawdę? Kto był pierwszy? Kto się na kim wzoruje? Kto kogo kupił? Kto jest liderem? Czy ta korporacja między tymi firmami ma jakiś cel - są jakieś plusy/minusy? Czy kiedyś wielka współka się rozpadnie?
      Nie chciał bym żeby temat był źle odebrany ale ja osobiście mimo tego, iż jestem osobą która posiada jeden z tych trzech marek ciągników patrząc na inną markę z tej spółki mam do niektórych spraw mieszane uczucia...
    • Przez bartek29
      Siema mam pytanie bo tyle osób mi mówi ze gospodarstwa 1-30 ha nie przetrwają nadchodzących lprzyszlych lat mam pytanie czy to prawda
    • Przez mlody90
      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu
      Szkoła znajduje się w miejscowości Jabłoń, gmina Jabłoń, powiat Parczewski, województwo Lubelskie. Nie ma co się rozpisywać wszystko jest tutaj na stronie szkoły http://www.zsckrjablon.pl/ Zachęcam do odwiedzenia strony szkoły i sprawdzenia kierunków kształcenia
    • Przez DanioTraktorzysta
      Witam. W tym roku kończę technikum rolnicze i zamierzam iść dalej na studia. To co mnie interesuje to wszelka technika rolnicza. Szukam dobrej uczelni z dobrze wyposażonym warsztatem praktycznym i odpowiednim podejściem do studenta. Chętnie rozważę się każdą uczelnię lecz wolałbym aby były one umiejscowione w jakichś większych miastach i najlepiej na południu kraju. 
       
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Divinegirl
      Czy są może tutaj jakieś osoby wybierające się na magisterkę, kierunek rolnictwo - UTP Bydgoszcz ?
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj