stepo13

Program Rolnośrodowiskowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
stepo13    0
Napisano (edytowany)

Witam. W swoim gospodarstwie realizuje pakiet rolnośrodowiskowy: Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach NATURA 2000. W zwiąku z tym mam pytanie, czy mogę trwałe użytki zielone(nieobjęte tym programem) przekwalifikować na grunt orny? Czy realizowany pakiet nie stoi na przeszkodzie, by wyorać te działki? Z góry dziękuje za pomoc!

Edytowano przez stepo13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

nie możesz, bez różnicy jaki pakiet się realizuje jest zakaz zmniejszania powierzchni TUZ (chyba że były deklarowane jako zwykłe JPO- to co innego). Jak zlikwidujesz TUZy to będzie kara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

jak zawsze do 15 maja lub do 9 czerwca ale będzie kara 1% za każdy dzień roboczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

no można, do 2 czerwca można zrobić zmianę do wniosku obszarowego (dopłaty rolnośrodowiskowe składa się na tym samym wniosku co o dopłaty bezpośrednie) bez sankji, a później do 9 czerwca jest kara 1% za dzień roboczy a po 9tym nie można już zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556
Napisano (edytowany)

nie możesz, bez różnicy jaki pakiet się realizuje jest zakaz zmniejszania powierzchni TUZ (chyba że były deklarowane jako zwykłe JPO- to co innego). Jak zlikwidujesz TUZy to będzie kara.

Witam jaka grozi mi kara jesli sprzedalem dzialke TUZ ktora byla podpieta pod pakiet 1.1 Czy jest sposob aby jej uniknac? Kobiecina z agencji powiedziala ze musze zwrocic 20% tego co dostalem w ciagu 4 lat z dopłat RŚ Czy to prawda ?

Edytowano przez marijusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Jeżeli kupujący przejmie twoje zobowiązania rolnośrodowiskowe to nic nie będziesz zwracał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

A co ma przejąć skoro On ma 1.1 a sprzedał TUZ? Jest zakaz zmniejszania powierzchni TUZ i już. Kobiecina z armir miała racje, 20% dopłat może być do zwrotu. W planie wszystko jest napisane. Jeżeli była by to siła wyższa np. budowa drogi, wywłaszczenie itp to co innego, kary by nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

A co ma przejąć skoro On ma 1.1 a sprzedał TUZ? Jest zakaz zmniejszania powierzchni TUZ i już. Kobiecina z armir miała racje, 20% dopłat może być do zwrotu. W planie wszystko jest napisane. Jeżeli była by to siła wyższa np. budowa drogi, wywłaszczenie itp to co innego, kary by nie było.

Przy wypełnianiu wniosku zawsze mowilem doradcy ze ta dzialka idzie na sprzedaz i dlatego nie wciagalem jej w 3.1Nigdy nawet nie baknal ze nie moge sprzedac Troche jest to nie logiczne jesli 1.1 doplata przysluguje do ornych ja sprzedalem tuz i musze zwracac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystal169    12

Witam, mam takie pytanie , ponieważ szukałem w internecie odpowiedzi na moje pytanie ale mimo wielu informacji nie uzyskałem go.

A więc mój problem brzmi tak.

 

Dużo ostatnio myśle nad poplonami np: gorczyce. Tak myśle że to bedzie lepsze niż zaoranie samego ścierniska na zime. I moje pytanie brzmi tak czy są do poplonów jakieś dopłaty ? Czy może trzeba wejść w jakiś program aby takie dotacje dostawać.

 

Bardzo prosze o odpowiedz jeżeli ktoś ma jakieś informacje na ten temat lub może sam otrzymuje dotacje za poplony.

 

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Teraz to się nie opłaca bawić w poplony za dopłatę bo wiecej wymagają jak dadzą jeszcze nie wiedzą co i jak a nabory robią plan na 5 lat to lekka przesada co bedę siał na danym polu i siew poplonu do 30 wrzesnia a na wiosne orka lub siew w mulcz i mamy chwast jesienne w jarym . chcesz siać gorczycę to siej .Ale nie na pakiet (za kasę ) siej pod agregat a za 6 tyg orka zimowa tylko każdy pisze jakie to gorczyca ma cudowne znaczenie tylko by urosła musi pobrać składniki z ziemi i koło się zamyka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystal169    12

Z jednej strony to racja z tym że musi pobrać składniki do wzrostu , ale z drugiej strony, zawsze w tej glebie więcej pruchnicy jest , i cos tam zawsze zostanie niż chyba zostawić czyste ściernisko , ale nikt nie wie kiedy są te nabory ? Bo chyba pozostanie mi sianie bez dotacji jeżeli nie bedzie naboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

543 zł za hektar do 10 ha. Dokładniej doczytasz tu http://www.minrol.gov.pl/content/download/46853/257992/version/1/file/projekt_PROW%202014_2020.pdf strona 170.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W projekcie nowego PROW jest tylko zapis, że nie dopuszcza się realizacji różnych pakietów i różnych działań na tej samej powierzchni.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Ja i tak część gruntow pod kukurydze nawoze obornikiem i oram wiosną wiec sianie gorczycy jesienia niczego mi nie komplikuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

musisz wejść w program rolno-środowiskowy , masz w tedy program gospodarczy na 5 lat i w zależności ile będziesz siał ha poplonu (czyli zboża jarego na wiosnę) tyle dostaniesz kasy :) czwarty raz już siałem poplony i nie narzekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

ja sieję już 2 rok poplony, ale nie na dotacje tylko na lepsze plony... bo jak mam dobre warunki na jesieni to zaoram sobie , a jak nie to zostawie do wiosny...
i najwazniejsze, że na polu chwasty nie rosną jak im się podoba, bo zawsze maja jakąś konkurencje...


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
liber    7

Łubin,jak dla mnie niema lepszego poplonu,a w dopłaty się nie bawię bo poplon musi leżeć do końca marca na polu a ja nie lubię orać na wiosnę.Łubin drogi interes ale oszczędność na nawozach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

Jestem ciekaw jak będzie wyglądał nowy program rolnośrodowiskowy. Na razie na stronie agencji znalazłem tylko informację jak będzie wyglądał nabór dla osób kontynuujących go w 2015 roku, natomiast nie znalazłem nic na temat osób, które poraz pierwszy chciały by skorzystać z programu lub zdecydować się na kolejne 5-cio letnie zobowiązanie. Jedyne co się dowiedziałem od doradcy rolnośrodowiskowego to że:

- Pakiet 8 ochrona gleb i wód ("poplony") będzie mógł być realizowany tylko na działkach zagrożonych erozją

- Nie będzie także można łączyć pakietów np. jak ktoś skorzysta z pakietu 1.1 to już z 8.2 nie może

- Gdy raz się sporządzi 5-letni plan upraw to nie będzie można zrobić zmiany do końca okresu zobowiązania

 

Czy ktoś wie coś więcej np. zna nowe stawki płatności lub inne szczegóły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Teraz poplon bedzie musiał sie składac z 3 gatunków roślin, stawka wyższa niż dotychczas, w zrównoważonym bedzie stawka 400zł/ha, ale na każdym polu w okresie pierwszych 4 lat bedzie musiał być posiany poplon (z przynajmiej jednej rośliny) zaorany dopiero po 1 marca, a w całym gospodarstwie bedzie musiał mieć co najmiej 4 gatunki przy czym najmniejsze nie może mieć mniej niż 10% całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

czyli mając 10 ha w jednym kawałku to przy zrównoważonym będę musial mieć posiane 4 gatunki roślin po 2,5 ha,czy w okresie 5 letnim planu 4 grupy np.1 roku łubin,2 pszenżyto,3 gryka,mieszanka zbożowo strączkowa,5 owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj