TomaszDabek84

Gospodarstwo 20 ha co robić ?

Polecane posty

Witam,

 

 

Rzucam temat, gdyż moi przyszli teście mają gospodarstwo 15 ha (możliwość dzierżawy łaki 5 ha na dzień dobry, z biegiem lat, nie powinno być problemu z kolejnymi).

 

 

Obecnie gospodarstwo jest dość marne, produkcja to "jakieś" tam zboża (czyt. chwasty), łąki, oraz hodowla bydła mięsnego + 4 krowy (mleko nie jest oddawane na sprzedaż).

 

 

Ziemie to 3, 4, 5 klasa.

 

 

Sprzęt:

 

 

- Ursus C360

 

- Bizon Z056

 

- Prasa kostkująca

 

- 2x przyczepa

 

- Opryskiwacz

 

- Siewnik (bez grabek, jakiś starodawny)

 

- Kosiarka rotacyjna

 

- Brony

 

- Kultywator

 

- Rozrzutnik

 

- Beczka

 

- pług 3 skiby

 

 

 

 

 

Co byście robili na takim areale, z takim sprzętem ?

 

 

Wg mnie na dzień dobry trzeba kupić jakiś ciągnik 4x4 typu MF 3060 + prasa rolująca, owijarka bel, nastawiając się powoli na hodowle bydła mięsnego i mlecznego. Zrobić intensywną uprawę zbóż i kukurydzy, a resztę pola przeznaczyć na łąki. Gdyby była możliwość wzięcia MR na przyszłą żone, to bez zastanowienia zakupiłbym nowy traktor typu NH TD5. Na zakup bydła np. mlecznego mógłbym się posłużyć "pożyczką" od rodziców, rodzeństwa, żeby nie pakować się w jakiekolwiek kredyty.

 

 

 

 

Słucham Waszych propozycji, czy gospodarowanie na takim areale ma sens, przyszłość ? Nie było by to jedyne źródło dochodów.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez TomaszDabek84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Biznesplan masz ambitny, że tak powiem. Ja na takim areale mam 11 krów mlecznych i 19 innych ogonów i myślę że do 40 dojdę tylko muszę zrobić miejsce na to... Zrób porządek na polu, wykarmisz więcej sztuk. I nie rzucaj sie na te nowe sprzęty od razu bo... popłyniesz... wpierw zacznij zarabiać na tych krowach a nie pakować się w koszty niepotrzebne, aby umilić sobie robotę w polu. A zdaje sie po 200tys nie dają żeby od razu kupować takie traktory. Lepiej oborę zmodernizuj za te premie, kup parę ogonów a potem będziesz widział czy się opłaca czy nie... Po ile mleko w ogóle stoi w tej chwili? Zresztą jak chcesz pracować w innym miejscu to o mleku zapomnij

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

kolego to czy sie oplaca to kazdego indywidualny rachunek 1 powie ze moze byc i go satysfakcjonuje a drugi powie ze ponizej 50ha i nowej obory i maszyn to urobisz sie po łokcie.Wiec cięzko ci doradzic.Piszesz o kredycie itp tylko ze rozpoczynajac i odrazu wiążac sie w kredyty i zakup nowego ciagnika to dość ryzykowne dzialanie a obserwujac obecna sytuacje w europie racjonalnie bedzie zainwestowac np mlodego rolnika w ziemi a pare zl co ci zostanie bo musisz udokumentowac 70% premi za reszte mozesz kupić w dobrym stanie ciagnik 4x4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@krupson

 

 

Nie piszę nigdzie o kredycie, wręcz przeciwnie :) Mam jakiś zapas swojej gotówki, a ew mogę pożyczyć "po rodzinie"

 

 

 

@lukbold

 

 

Tak wiem, 100 tys + reszta z mojej kieszeni. Sprawa wygląda tak, że teście dalej by mogli pracować przy tym gospodarstwie, tyle że trzeba było by im coś za to "odpalić" np. 1500-2000zł na miesiąc. Dzieki temu ja bym mógł się zająć w okresie po za letnim swoimi sprawami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie pchaj sie w mleko ;) postaw tylko na opasy, posiejesz troche pszenicy, rzepaku, kukurydzy i interes sie bedzie krecil ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak na takim areale to raczej bez sensu, po za tym nie ma nawet stołu do bizona.

 

 

Każdy tak narzeka na to mleko, ale co miesiąc przynajmniej jest wypłata, ta krowa też jakieś ciele Ci da. A z mlekiem jest jak jest, chociaż u nas płacą jeszcze 1,20zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak realnie wracając do tematu, to mając dopłaty z tych 12 ha, mając cały swój sprzęt  powiedzmy na przyszłość 20 krów mlecznych, 20 sztuk mięsnego, da się żyć z takiego wariantu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

i z tymi teściami to różnie może byc, pokłócisz sie i powiedzą rób sobie sam. Jak to mówią umiesz liczyć licz na siebie, hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

na początek jakoś wyżyjesz z tym że zamysł w nowym prowie a piszesz że byś mógł skorzystać jest zapis o minimum 25szt krów.Pozatym jeśli żona skorzysta to już legalnie nie bedzie mogła pracować tylko musi podlegać pod krus, a pozatym 1 osoba musi pilnować samych papierów tym bardziej gdy sie korzysta z prow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

i jeśli myslisz w przyszłości utrzymać sie tylko gospodarstwa to takie ilości sa do pomnożenia co najmniej x3 i więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

mam na mysli ze na podstawowe potrzeby ci starczy bez rozrzutności, zakladajac ze wszystko bedzie ok i że umiejętnie potrafiszó zarzadzać budzetem domowym.A teście bedą na emerytorze?to zawsze bedzie lzej do życia zawsze sie dolożą
kolego jeśli myslisz utrzymywać sie z mleka i opasu to wszystko x3 od areału po inwentarz żywy.Im wiecej odstawiasz czego kolwiek masz prawo negocjacji ceny za swój towar a tak to dadzac. i cene i albo oddasz po takiej albo nie oddasz wcale a niby kilkanaście gr x skala = wiekszy zysk
*dadzą ci cene
a większy zysk =możliwość rozwoju
itd
No i kwestja czy napewno cie to kręci bo robienie czegoś na siłe albo dla dotacji nie warte jest zachodu
Nie odbierz tego źle co pisze bo zbyt mało napisałeś i nie oceniam nikogo a pisze z wlasnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak kręci :) dlatego jestem zdania że lepiej kupić fajny traktor jak fajny samochód :)

 

 

 

A tak realnie jakie przybliżone zyski mogą być ? Bez kosztów np. inwestycji... Chodzi mi o pokrycie paliwa, ŚOR, prądu, wody, i innych rzeczy przy tylu sztukach ? Plus tego taki że nie musiałbym najmować nikogo na usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

nie da sie ogolnie tego napisac kazde gospodarstwo jest inne, moze byc ze bedzje zysku 4 tys miesiecznie a moze 2.nie znamy praktycznie szzegołow i nikt ci nie powie a jak powie to nie jest to miarodajne.bo np bedzidziesz mial wydajność 6tys a moglbyś mieć 10 tys l od sztuki i już masz inne zyski inne koszty
wiadomo że jeśli nie najmujesz ludzi to twoj zysk jest wiekszy jesli nie wliczasz do kosztow wlasnej pracy bo powinno sie wliczać
ponieważ czas to pieniadz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale kupując dobre krowy, np. HF-ki (wiem że drogie), umieszając im TMR-a to wydajność powinny mieć dobrą, prawda ?  Mi chodzi o to czy np. z takiego areału myśląc jakoś logicznie wygeneruje np. 5 tyś zysku miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

zrobisz i 10tys zysku pod warunkiem że będzie odpowiednia cena za mleko, za opasy... dziś cena jest a jutro jej nie ma... i nie licz że dziś sobie coś wyliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

nie kolego jest jeszcze ogrom czynnikow ktory ma wplyw na produkcje.kupujac sztuki np mozesz dostac w pakiecie jakieś chorobsko które sie ujawni pózniej i juz masz spadek na mleku.Patrzac bardzo ogólnie jest to możliwe a praktycznie może z tym byc problem
także jesli chcesz wiedziec dokladnie to tylko sie dowiesz jak zaczniesz produkowac i wszystko szczegulowo pisac.bo wyliczenia na papierze do tych praktycznych sa mocno rozbierzne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupson    10

kolego kazdy narzeka w ze wiele osob sie przeinwestowalo a ceny ich towarow potanialy to grozi im bankructwo i nie ma co sie dziwic że są strajki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitrr00    8

Myślisz od razu nad zakupem drogiego ciągnika myśle że to może poczekać te 20 ha spokojnie odrobisz 360 dokupić drugą  lub 330 do pomocy a nie pakować od razu  150  tys w nowy jak byś był na 100%pewny że zostaniesz na gospodarce lepiej coś jeszcze dołożyć postawić obore porządną na krowy zakupć krowy lub cielaki gdybyś szedł w opasy za pare  latza zyski z  obory będzie cie stać na ciągnik

Ja tak myśle Zrobisz jak chcesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj