Famer21

Wał gumowy czy packera?

Polecane posty

Famer21    6

Witam, zastanawiam się z wałem do agregatu uprawowo siewnego accord 3 metry. Siejemy dużo rzepaku, ziemia klasa 1-3 ciężkie gliny. Który wał uprawi ziemię lepiej? Opinii słyszałem wiele. Gumowy ugniata idealnie ziemię, ale packer rozcina zębami bryły, ale również ugniata, a mam wybór z dopasowaniem wału zamawiam zestaw cały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My mamy wał gumowy dobrze wszystko kryje nie zalepia sie wał packera też jest dobry ale sie do niego wszystko strasznie klei no i wał gumowy dużo nie waży , co tez ma tam jakies znaczenie smile.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wał gumowy dużo nie waży? To jakaś nowość.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Wał gumowy 700mm- 275kg/m

Wał Packer 650mm- 180kg/m

Wał Strunowy rurowy 600mm- 90kg/m

 

Tak dla porównania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

Też stoję przed podobnym wyborem. Zastanawiam sie czy do agregatu talerzowego wybrać wał gumowy czy packer. Pytałam już bardzo wielu osób o to co by polecili i znaczna większość poleca GUMOWY:

cytat (niektóre zdania trochę "niegramotnie" brzmią ale można wyczuć co miał na myśli autor:
"+ Uniwersalny na wszystkie gleby i w każdych warunkach
+ Materiał siewny jest odkładany redlicami w ugniecione pasma gleby
+ Nawet na ciężkich glebach jest wystarczająco dużo luźnej ziemi, aby optymalnie przykryć nasiona
+ Znakomicie sprawdza się przy każdej pogodzie, wilgotnej czy suchej.
 
Najważniejszym zadaniem wału jest ugniatanie. Klinowe wały pierścieniowe tworzą gumowymi pierścieniami ugniecione pasma gleby, w których układany jest materiał siewny. Podążający z tyłu zaganiacz przykrywa nasiona luźną glebą ze strefy nieugniecionej.
Przez pasmowe ugniecenie gleby rośliny zawsze znajdują glebę w takim stanie, który pasuje do aktualnej sytuacji pogodowej i tym samym zapewnia najlepsze warunki do szybkich i równych wschodów. Klinowy wał pierścieniowy jest tym samym swego rodzaju zabezpieczeniem dotrzymania terminów uprawowych.
Klinowy wał pierścieniowy pozostawia za sobą jednolicie zagęszczone pasma gleby, bez odcisków bieżnika. W porównaniu do wałów z innymi profilami jest to decydująca zaleta, która wpływa przede wszystkim na spokojny bieg redlic wysiewających.
Generalnie obowiązuje zasada, że wały zamknięte są lepiej nośne zwłaszcza na glebach luźnych, lekkich, niż wały o konstrukcji otwartej. Wały otwarte zapychają się wcześniej, niż zamknięte. Przy klinowym wale pierścieniowym, gumowe pierścienie są osadzone na zamkniętej rurze. Gdy klinowy wał pierścieniowy wnika w luźną glebę, to jest niesiony przez rurę na całej długości. Zaklejanie, rozmazywanie gleby czy zatory nie są tu żadnym tematem! "
Żródło: Amazone.pl

I teraz ja się pytam czy wały gumowe polskich producentów (Grano, Staltech, Agromasz) są wzorowane na zachodnich - czy redlice siewnika trafiają idealnie na ugniecione pasma gleby tak jak to chyba powinno być? Tak jak na ilustracji poniżej (Źródło: Amazone.pl)

 
 

post-55631-0-87749100-1427988059_thumb.jpg

post-55631-0-76524200-1427988126_thumb.jpg

Edytowano przez Anka92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Miesiąc temu również stałem przed takim wyborem. 2 lata temu teść kupił talerzówkę z hydropakiem i wałem packer, jak jest sucho to się nie obkleja aż tak bardzo, ale odrazu po orce to masakra jest, obklejony, skrobaki na srodku odgięte wraz z ramą :D ( oczywiście ciężej się kręci w takim przypadku )

 

miesiąc temu kupowałem sobie agregat i tak dla porównania wybrałem wał gumowy, wg mnie lepiej równa pole, ubija i nie oblepia się tak jak packer ...

 

Ogólnie nie kupiłbym już packera, albo gumowy albo rurowy  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasko1993    11

rurowy to na piach chyba...

 

mam packera w Unia Grudziądz Ares XXL największy średnicą jaki był dostępny, jak jest mokrawo to nie które podziałki się zalepią ale katastrofy nie ma, ale jak jest sucho i przelecisz nim ze sporą prędkością przez glinę to rozbije elegancko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasko1993    11

tak jest zestaw z hydropakiem, przedni wałek strunowy, 3 rzędy zębów i packer, na tabliczce pisze 1100kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

XXL i 1100? Niemożliwe. Mój XL waży 1500.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anka92    0

jasko1993 ma na pewno aresa XL a nie XXL.

paktofonikas1987 jaki masz wał przy aresie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

jasko ma agregat uprawowo siewny nie talerzowy tylko zwykły dlatego jest lekki.  Oczywiście w porównaniu z talerzowym. Talerzowy z wałem rurowym to minimum 1200 kg. Większe talerze lub wał gumowy czy packera lekko licząc plus 300 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Miesiąc temu również stałem przed takim wyborem. 2 lata temu teść kupił talerzówkę z hydropakiem i wałem packer, jak jest sucho to się nie obkleja aż tak bardzo, ale odrazu po orce to masakra jest, obklejony, skrobaki na srodku odgięte wraz z ramą :D ( oczywiście ciężej się kręci w takim przypadku )

 

miesiąc temu kupowałem sobie agregat i tak dla porównania wybrałem wał gumowy, wg mnie lepiej równa pole, ubija i nie oblepia się tak jak packer ...

 

Ogólnie nie kupiłbym już packera, albo gumowy albo rurowy  :)

 

No i mi dokładnie to co napisałeś o packerze mówią o gumowym na moje ziemie, że jak będzie mokro, będzie się zatykał.. Jakie masz ziemie? 1-3 klasa ciężka czarna glina czy bardziej piaski?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlu    1

miałem agregat talerzowy taurus Rolex z pakerem i pakomatem 3m.Mogę powiedzieć że wał pakera do bani, lepi się i ciężko idzie

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

No u mnie na ziemi klasy 1-3 jest dobry do siania. Rozcina bryły i ugniata jest ok. Zastanawiam się nad kupnem packera do talerzówki tylko właśnie nie wiem, który jako drugi dodać. Mam już listwowy uzębiony i za nim chciałbym dać drugi do ugniecenia ziemi i nie wiem czy wybrać gumowy czy packera..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Jaki jest najlepszy wał do brony talerzowej przy glebie ciezkiej i grudach croskill czy packera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Packer to lipa tak jak kolega wyżej napisał.Oblepia sie i skrobaki nic nie dają.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lorak1    0

Witam kolegów,

 

zobaczyłem własnie wątek i widzę że nie jestem odosobniony w dylemacie pomiędzy wałem gumowym a packerem :)

U mnie większość pól jest mozaikowa. Raczej lekkie gleby. Najczęściej na jednym polu klasy od 3a do 4b czasem nawet 5. Stąd skłaniam się raczej do wału gumowego (ze względu na jego uniwersalność). Cały zestaw uprawowo siewny to ma byc pottinger 300D (talerzowy) plus vitasem 302ADD (tez talerzowy z kołami kopiującymi) - coś takiego http://www.poettinger.at/en_in/Newsroom/Artikel/8059/french-farmer-impressed-with-fox-compact-combination. Jednak sprzedawca z którym rozmawiałem powiedział że wał gumowy robi zbyt głębokie rowki dla siewu rzepaku i trzeba wtedy zdjąć zagarniacz. Wydaje mi się to dziwne rozwiązanie. Sieje dużo rzepaku więc zależy mi żeby zestaw dobrze sobie z rzepakiem radził.

 

Czy ktoś z kolegów ma doświadczenia w siewie rzepaku na lekkich glebach redlicą talerzową po gumowym wale i może coś doradzić?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19seba
      Witam , poleci ktoś agregat uprawowy do uprawy pod ziemniaki ? Na pewno na zębie 45x10 i nie szerszy jak 4m . Potrzebuje opinii jakiej firmy agregat byłby najlepszy żeby się nie zapychał przy głębszej uprawie , robiłem w tym roku agregatem z Metangi i wszystko było by dobrze gdyby tylne wałki nie zatrzymywały się , ma ktoś maszyny Metanga ? Agregat masywny jest ale czy nie bedzie pękał ? Między Unią a Metangą jest przepaść cenowa i czy jest sens przepłacać ?
    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj