daniel5

Czy herbicyd BIZON jest bezpieczny?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Bizon
daniel5    1

Herbicyd Bizon był nowością na jesieni 2014r. Postanowiłem sprawdzić czy jest on taką rewelacją jak zapewnia jego producent i zakupiłem 1 L preparatu. Środek zastosowałem na pszenżyto ozime odmiany Tomko. Materiał nasienny był kwalifikowany i zaprawiony zaprawą Kinto Duo. Oprysku dokonałem 11 października, kiedy to pszenżyto było w fazie 2 liści. W dniu zabiegu panowała ciepła i słoneczna pogoda. Temperatura w ciągu dnia wynosiła ok. 20*C a nocą ok. 8-10 *C. Zarówno przed jaki i kilka dni po zabiegu nie wystąpiły opady. W momencie zabiegu zarówno obsada roślin jak i ich faza rozwojowa była identyczna na całym polu. Po około 2 tygodniach na plantacji pojawiły się miejsca w których zboże zatrzymało się w rozwoju a po kolejnych kilu dniach wyraźnie było widać, że w tych obszarach  doszło do uszkodzenia siewek aż do miejscowego ich zaniku. Miejsca, w których doszło do uszkodzenia siewek cechowały się większym uwilgotnieniem gleby, na zdecydowanie większym obszarze pola gleba w momencie zabiegu była przesuszona i tam nie doszło do uszkodzeń, natomiast w kilku miejscach, gdzie gleba była wyraźnie wilgotna siewki zostały uszkodzone.  Zboże na tym polu uprawiane były od kilkunastu lat i nigdy nie dochodziło do żadnych uszkodzeń. 

Po zauważeniu uszkodzeń złożyłem reklamację do producenta środka z myślą, że przyjedzie przedstawiciel handlowy dokona lustracji plantacji i pomoże ustalić jaka była przyczyna uszkodzeń. Niestety ale przedstawiciel firmy Dow AgroSciences nie raczył przyjechać a moja reklamacja została odrzucona. Pismo jakie dostałem z firmy  Dow AgroSciences sprawia wrażenie "gotowca" , który jest wysyłany wszystkim osobom, które składają reklamacje, bo jego autor nawet nie odniósł się do protokołu reklamacyjnego jaki dostałem do wypełnienia. Z pisma reklamacyjnego jednoznacznie wynika, że firma Dow AgroSciences uchyla się od odpowiedzialności za stan plantacji po zastosowaniu środka Bizon oraz przyznaje,że może jednak dojść do uszkodzenia rośliny uprawnej. Ponieważ czułem się pokrzywdzony negatywnym rozpatrzeniem reklamacji złożyłem odwołanie z nadzieją, że jednak zjawi się przedstawiciel Dow AgroSciences, ale zamiast wizyty przedstawiciela dostałem pismo z Kancelarii Prawniczej, któro potwierdziło tylko fakt, że producent środka nie odpowiada za stan plantacji a środek w pewnych sytuacjach może powodować uszkodzenia rośliny uprawnej. 

Drodzy forumowicze oceńcie sami czy wato kupować środki ochrony roślin produkowane przez Dow AgroSciences, bo jak widzicie w przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia Waszych upraw to na pozytywne rozpatrzenie reklamacji szans raczej nie macie. 

O dziwo uszkodzeniami mojej  plantacji zdecydowanie bardziej zainteresowani są przedstawiciele firm konkurencyjnych, bo starają się przynajmniej pomóc w ustaleniach przyczyn uszkodzeń, ba nawet co niektórzy wyrażają chęć lustracji plantacji.

Od osoby zajmującej się badaniami rejestracyjnymi w jednej z konkurencyjnych firm dowiedziałem się, że jej zdaniem zalecanie stosowania środka w z grupy pochodnych sulfonylomocznika w fazie 1 czy 2 liści  zboża nie jest najlepszym pomysłem, gdyż obarczone jest ono dużym ryzykiem uszkodzenia rośliny uprawnej.

Ja osobiście po ignorancji  firmy Dow AgroSciences w stosunku do zgłoszonego problemu i po rzec by można chamskim zachowaniu w stosunku do mojej osoby bojkotuje ich produkty!

 

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania, jak również wdzięczny będę za wszystkie sugestie, które pomogły by mi wyjaśnić dlaczego doszło do miejscowego uszkodzenia uprawy.

 

Załączam kilka fotek uszkodzeń pszenżyta Tomko po zastosowaniu środka Bizon.

 

post-41132-0-26214000-1426286987_thumb.jpg

post-41132-0-22188400-1426287038_thumb.jpg

post-41132-0-31554400-1426287259_thumb.jpg

post-41132-0-93589600-1426287294_thumb.jpg

post-41132-0-16219600-1426287324_thumb.jpg

post-41132-0-49446900-1426287362_thumb.jpg

post-41132-0-70292300-1426287402_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Ja w ubiegłym roku też stosowałem Bizona na Tomko i miałem podejrzenie że coś się dzieje ale nic mu nie było. Bizonem też pryskałem odmianę pszenżyta Cerber i pszenicę tonację, dla porównania zostawiłem częśc jednego pola nie opryskaną i w tym momencie pszenżyto wygląda identycznie po zabiegu Bizonem jak to którego nie pryskałem. Różnicę widać w chwastach na nie pryskanym jest mnóstwo zielska na tym po bizonie jak na razie czyściutko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Na początku trzeba powiedzieć że każdy środek może być fitotoksyczny, w dobie inżynierii genetycznej każda odmiana może inaczej reagować na każdy środek-czyli są to genetyczne uwarunkowania metabolizmu herbicydów, co do stosowania sulfonylomoczników we wczesnych fazach rozwojowych-jak najbardziej jest to prawda, młoda roślina nie ma wysokich zdolności metabolizujących substancje czynne. Co do uwilgotnienia- tu właśnie jest ból herbicydów sulfonylomocznikowych-zbyt duża wilgotnośc/stagnująca woda powoduje rozpuszczenie ab. sktywnych w roztworze glebowym-z którego roślina czerpie sole mineralne, wodę i przy okazji składowe herbicydów. Dodać to tego można upośledzenie rośliny(przez herbicyd) przez co słabo/wgl nie może pobrać składników pokarmowych-co potęguje stres.Choć na zdjęciu wygląda jak zwykłe wypadnięcie roślin spowodowane wymakaniem. Na jednym zdjęciu widać jakby było przejechane coś w stylu brony czy cos takiego.  Duże niebezpieczeństwo jest głównie przy herbicydach zwalczających chwasty jednoliścienne(co jest logiczne) przykładem może być fitotoksyczność jodosulfuronu(zwłaszcza w wyższych dawkach) Co do reklamacji to każdy będzie grabił w swoją stronę, jak nie odpowiednia aplikacja to zbyt płytki wysiew. Walka z wiatrakami

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mi to troszkę wygląda na temat "na zlecenie" konkurencji.

Jakie do Dow AgroSciences jest paskudne i niedobre. Uważajcie na nich !!  :) 

​Za to konkurencja jest bardzo pomocna w śledztwie :)  

 

Prawda jest taka że przyczyn może być kilka.

 

Napisz jeszcze gdzie kupiłeś 1 L Bizona na próbę, bo występuje tylko w 5 L bańkach.......

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

wypowiedzieć kolegi wyzej jak najbardziej na miejscu.co dodać,jeżeli występuja ostoje wodne na polu,czyli brak zejscia wod opadowach i podejscia wod gruntowych po przez zasklepienie gleby[brak głęboszowania np.wystarcza odpowiednie poplony] stosowanie środków z gatunku sulfanomocznikowych przy ciagłym uwilgotnieniu mogą być dla roslin z gatunku trawiastych czyli zbóż zgubne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Dla pełnej jasności: nie mam nic wspólnego z konkurencją! Jestem po prostu oburzony na ignorancie ze strony firmy, która za swojej strony nie zrobiła nic w celu wyjaśnienia przyczyn uszkodzeń zboża!

 


.co dodać,jeżeli występuja ostoje wodne na polu,czyli brak zejscia wod opadowach i podejscia wod gruntowych po przez zasklepienie gleby[brak głęboszowania np.wystarcza odpowiednie poplony] stosowanie środków z gatunku sulfanomocznikowych przy ciagłym uwilgotnieniu mogą być dla roslin z gatunku trawiastych czyli zbóż zgubne,

Ostoi wodnych na polu nie ma, co potwierdzają zamieszczone zdjęcia. Tak się składa, że w moim rejonie (woj. lubelskie) jesień była wyjątkowo sucha i po fali sierpniowych opadów przez cały wrzesień i przez znaczną część października opadów prawie nie było, tak wiec o nadmiernym uwilgotnieniu gleby mowy być nie może. Widoczna różnica polegała na tym, że część pola była wyschnięta na pieprz a część była nieco wilgotna, czyli nie było na niej grudek ziemi wyschniętych na przysłowiowy wiór i to na tej wilgotniejszej części pola doszło do uszkodzeń. Gleba jest lekka klasy IV i jej przepuszczalność jest dobra. Co do poplonów to regularnie co 2 lata po zbiorze zboża ozimego siana jest gorczyca. Zaznaczam też, że nigdy na tym polu nie doszło do uszkodzenia uprawy przez inne herbicydy a co 2 lata (czyli w momencie zasiewu ozimin) stosowany był Glean, lub Glean w mieszance z Lintipurem a zboż jare odchwaszczane były Sekatorem, Factorem lub Linturem (jak widać nie mam zamiłowania do jakiegoś konkretnego koncernu chemicznego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Za miesiąc żniwa zatem czas podsumować jak Bizon (pomimo uszkodzeń zboża) poradził sobie z chwastami. Lustracji dokonałem w mijającym tygodniu i należy stwierdzić, że rewelacji nie widać :( . Bizon zdecydowanie źle poradził sobie z chabrem bławatkiem, bo jest go całe mnóstwo w zbożu. W sumie tego można było się spodziewać, bo etykieta zawiera informacje, że chaber może okazać się odporny, ale zanim Bizon był w sprzedaży to przedstawiciel DowAgro zapewniał mnie, że chaber powinien zostać zwalczony bardzo dobrze. Dość sporo jest także miotły zbożowej a form specjalnie odpornych na herbicydy nie mam na polu, bo Glean jak dotąd nie miał żadnych problemów z jej zwalczaniem. Ponadprzeciętnie dużo jest też na polu życic i wyczyńca polnego - niby te chwasty nie są wrażliwe na środek ale Glean czy Izoproturon nieco ograniczały ich nasilenie (takie przynajmniej są moje obserwacje). Dobrze zostały zwalczone rumiany i fiołki (ich presja nie była zbyt silna) oraz przytulia czepna, która miejscami występowała w dużym nasileniu.

Podsumowując środek nie jest żadną rewelacją, bo ani cena (130 PLN/ha) ani skuteczność zwalczania chwastów nie zachęca do dalszego jego stosowania. Podobne a nawet lepsze efekty można osiągnąć znacznie mniejszym nakładem kosztów a za cenę Bizona można wykonać 2 zabiegi chwastobójcze, które w praktyce niemal w 100% wyeliminują chwasty. Ja jako alternatywę zastosowałem mieszaninę Glean 12 g/ha + Izoproturon 1,5 l/ha + Wisar (Sencor) 100 g/ha, która jest znacznie tańsza a w praktyce jej skuteczność okazała się niemal 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jak będziesz miał możliwość to wstaw zdjęcie po Bizonie i po własnej mieszance. Ogólnie nie głupim pomysłem było by utworzenie tematu na temat skuteczności-nie tylko herbicydów(własnych mieszanek i fabrycznych) ale i fungicydów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Zgodnie z prośbą zamieszczam kilka fotek pszenżyta Tomko potraktowanego herbicydem Bizon.


 

Jak widać miotła nie została wyeliminowana całkowicie a w środkowej części pola widać miejsce gdzie występuje w dużym nasileniu. Chabry tez można znaleźć a w drugim końcu pola jest ich zdecydowanie więcej ale z braku możliwości dojazdu fotem im nie pstryknąłem.


Teraz dla odmiany 2 fotki (zdięcięcia ze słupem energetycznym) pszenżyta Fredro opryskanego własną mieszaniną złożona z 12 g/ha Gleanu, 1,5l/ha Izoproturonu i 100 g/ha 70% metrybuzyny (Wizar 70 WG). Na drugim zdjęciu widać, że presja chabra na polu jest duża, bo na skraju pola za słupem gdzie nie było pryskane jest aż niebiesko od chabrów

post-41132-0-01756400-1435512029_thumb.jpg

post-41132-0-66096900-1435512263_thumb.jpg

post-41132-0-34164600-1435512334_thumb.jpg

post-41132-0-33445700-1435512395_thumb.jpg

post-41132-0-41128900-1435512885_thumb.jpg

post-41132-0-59878000-1435512931_thumb.jpg

Edytowano przez daniel5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Miotły jest faktycznie niezbyt dużo, ale chabra jest całkiem sporo, tylko w większości jest on niższy o kilkanaście cm od zboża.

XTRO przyznasz chyba, że za cenę 130 PLN/ha, to rewelacji nie ma. Jedynie fiołki i przytulia została zniszczona z bardzo dobrą skutecznością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

No efekt po własnej kompozycji elegancki, co do życic i wyczyńca to IPU i CTU je zwalczają, z życicą dobrze radzi sobie szczególnie CTU.  I koszt mieszanki jest jak najbardziej do przyjęcia. U mnie po CTU+MTS wyskoczyło trochę miotły ale to przez przerzedzenie łanu a natura pustki nie lubi. Jako że problem u mnie stanowi stokłosa to nie ładuję na jesień kompleks-środków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

Już po żniwach i czas na podsumowanie. Ogólnie pszenżyto się udało bo na IV klasie plon wyniósł prawie 7 t/ha. W miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń pszenżyta było ono mocno przerzedzone aż do całkowitego zaniku. Na około 2-3 arach nie zachowało się ani jedno źdźbło zboża i przez długi okres była tam goła ziemia a później w miejscu tym urósł rzepak  (taki był przedplon) a badyla prawie wcale tam nie było.

Po 11 miesiącach od zastosowania Bizona moje osobiste zdanie jest takie, że jest to środek drogi, nie do końca bezpieczny dla zbóż i o dość przeciętnej skuteczności zwłaszcza w stosunku do chabra bławatka i miotły zbożowej  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel5    1

To zależy jakie chwasty chcesz zwalczyć.

Ja planuję zastosować taką mieszaninę jak w ubiegłym roku bo się sprawdziła a do tego jest tania  (12 g/ha Gleanu, 1,5l/ha Izoproturonu i 100 g/ha 70% metrybuzyny) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez griga
   Zastanawiamy sie teraz z Ojcem czym by tu popryskac żeby było tanio i dobrze. Głównie chodzi mi o ochronę kłosa, bo mączniaka nie mam za wiele wiec nawet nie pryskałem, zresztą odmiana którą mam jest bardzo odporna na niego. Ale teraz zaczną sie fuzariozy septoriozy itd... Jak macie jakieś własne przykłady to podajcie. I jak mozecie to najlepiej z ceną jaka wychodzi za opryk na ha. Z góry dzięki.
  • Przez MarcinC360
   Witam,
   Z racji coraz to większej konkurencji wśród sklepów internetowych zakładam ten tema, bo nie jeden może będzie chciał kiedyś skorzystac z takiego sklepu gdy np. w okolicy nie będzie danego środka lub gdy będzie on tańszy.
    
   Mnie interesuje opinia o sklepie aptekarolnika.pl
   Dla przykładu, kupowałem w sklepie stacjonarnym Gold 450 EC w ilości 7L i zapłaciłem 470zł brutto. W powyższym sklepie internetowym zapłaciłbym 370zł brutto. Do tego przesyłka zapewne 25zł za pobraniem by doszła.
    
   Czy rzeczywiście u nich jest tak tanio za pełnowartościowy produkt, czy może jakieś dziwne rzeczy odstawiają?
  • Przez tomb2
   A więc trzymam dla swinek zboze w odzielnym pomieszczeniu (było z 3 tony zeszłorocznego zboża) wchodze dzisiaj patrze na ściane a ta pełno robaków tak jak wołki ! W pszenicy tez były. Kupiłem dzisiaj jakiś preparat ale przeczytałem ulotke i pisze że jak opryskam tym preaparatem to zboze bedzie skazone i nie bedzie sie nadawalo na pasze ! Czy znacie jakieś preparaty które nie zaszkodzął zbożu, a dobrze wytępią wołki ?
  • Przez ansu
   O dawna stosowano proste substancje np. siarka, siarczan miedzi jako fungicydy na które nie stwierdzono odporności, ale nie można ich opatentować i dzisiaj nikt oficjalnie ich nie zaleca. Może warto wrócić to tych metod, dodatkowo są źródłem mikroelementów i nie obciążają środowiska.
  • Przez Davidmix
   Witam jak to jest z zastosowaniem ŚOR w rolnictwie według prawa czy wszystkie środki są szkodliwe dla pszczół?
   Przykładem jaki chcę opisać jest herbicyd np: Aminopielik D 450 SL.
   Piszą że okres Prewencji dla Ludzi i Pszczół okres zapobiegający zatruciu - Nie dotyczy
   To jak rozumiem mogę pryskać w godzinach południowych z zachowaniem przeciwwskazań?
   Jak wy koledzy dbacie o bezpieczeństwo pszczół.Mieliście przykre przypadki?
   Chcę żyć w zgodzie z pszczelarzami ale też muszę wykonywać swoje obowiązki. 
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.