Skocz do zawartości
roleeek

[czosnek] Choroby w czosnku

Polecane posty

roleeek    0

mam pytanko :)  rok temu zasadziłem czosnek i pojawiła sie jakaś choroba (którą widać na zdjeciu) w tym roku też zasadziłem i obawiam sie że  też bedzie i  chciałbym sie dowiedzieć jak temu zapobiec lub ograniczać jej skutki.post-117653-0-39530800-1426194377_thumb.jpg

roleeek    0

no ja wiem ze do sadzenia nalezy uzyc zdrowych ząbków ale jakaś choroba zawsze wystąpi wiec chciałbym dowiedziec czym na to pryskać 

Wiadomość z agroFakt.pl

Nie wiem czy dobrze myślę ale czy to czasem nie niszczyk ? 

Jeżeli to on to żaden oprysk ci nie pomoże jedynie co możesz zrobić to zmienić materiał nasadzeniowy. a na polu co rósł polecam aksamitkę.

Ile na ile roślin jest porażonych przez tego nicienia ? 

A ty 

kuba245

Lepiej nic nie pisz jak masz zamiar nabijać posty głupimi postami 

roleeek    0

porażone są takie gniazda po 10 roslin w jednym miejscu i jest kilka takich gniazd . A są sposoby aby ograniczyć jego skutki ????

newagro    7

Zdjęcie jest mało wyraźne ale skoro są to skupiska gdzie występują takie objawy to skłaniam się do opinii @senator11111 potwierdzić to można tylko pod mikroskopem

Uprawę cebuli i innych roślin żywicielskich na porażonym polu winno się przerwać na okres 5-8 lat. Większą przerwę stosuje się na cięższych glebach. Na porażonym polu należy unikać uprawiania po sobie następujących gatunków roślin: cebuli, czosnku, selera, pietruszki, bobu, bobiku i ziemniaków, które są również żywicielami tego nicienia. Niszczyk nie rozwija się natomiast na następujących uprawach: pszenicy, życie, jęczmieniu, kukurydzy, fasoli, grochu, wyce, marchwi, buraku, roślinach kapustnych, sałacie, pomidorze, ogórku.

Edytowano przez newagro

porażone są takie gniazda po 10 roslin w jednym miejscu i jest kilka takich gniazd . A są sposoby aby ograniczyć jego skutki ????

Uprawa aksamitki przez conajmniej 3 miesiące z tego co pamiętam ogranicza ilość nicieni w glebie. 

Podczas uprawy to raczej niema czym ograniczyć choć ja bym wywalił jak najszybciej porażone rośliny jeżeli to placami się objawia to możesz poeksperymentować po zbiorze czosnku ze środkiem " basamid 97 gr " ale on jest okropnie drogi...  lub odkażanie przez profesjonalną firme ale to koszt rzędu conajmniej 10 tys/ha.  

Tak jak pisał @newagro

Najlepszym i najtańszym sposobem będzie zmiana stanowiska i nie wracać na to pole z czosnkiem przez co najmniej 5 lat 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się