gzylu25

RSM DIY-możliwe?

Polecane posty

gzylu25    1

Witam

Drodzy Forumowicze.

Z racji, że nie znalazłem w pobliżu żadnego dystrybutora RSM, a słysze wiele dobrego o tym nawozie, przez dłuższy czas zastanawiam się nad zrobieniem samemu mikstury RSM-u.

Oczywiście proporcje w internecie są ogólnodostępne i kształtują się następująco:

RSM 32: 45,98kg saletra   34,56kg mocznik  19,46kg woda

RSM 28: 40,23kg saletra   30,24kg mocznik  29,53kg woda

Tylko teraz pytanie drodzy koledzy. W oryginalnym RSM zawarty jest inhibitor korozji, czy jeżeli zrobię mieszanke w.w. składników bez inhibitora to jakie będą tego skutki(przede wszystkim chodzi mi o opryskiwacz, mam nowego Biardzkiego i nie chciałbym żeby po roku użytkowania pompa była do regeneracji). Czy coś będzie się dziać bez tego inhibitora, gdzie ewentualnie takie coś można dostać i w jakiej cenie. I jeżeli ktoś ma jakieś namiary (np. na allegro itp.) do sprzedawcy tegoż inhibitora to bardzo proszę o podzielenie się.

Przepraszam, że tyle pytań ale wolę się upewnić we wszystkich kwestiach niż potem żałować.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

 Z tego co wiem w RSM nie ma inhibitora uerazy. Dokupuję się go osobno, bynajmniej ja tak robię.Ale on działa że azot jest lepiej wykorzystany o jakieś 10 %  i najlepiej działa jak jest susza.

 

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=core&module=search&do=search&andor_type=&sid=2c8e34980724286c0d221dc2d460e323&search_app_filters[forums][sortKey]=date&cType=topic&cId=2709&search_app_filters[forums][sortKey]=date&search_term=inhibitor&search_app=gallery

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

kolego daj sobie spokój gra nie warta świeczki, na pierwszą dawkę na drugą tak można pokombinować gdy jest sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a skąd  dokładnie jesteś??? i ile potrzebował byś tego rsm??? żeby samemu zrobić to trzeba się narobić  i drogo wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slevyn    35

pewnie ze mozna zrobic wlasny rsm tylko tak wlasciwie po co. Osobiscie nie jestem przekonany do tego specyfiku bo po dokladnym przeliczeniu to drozej wychodzi. Najtaniej wychodzi sam mocznik i ktory nie popali roslin a wg prof. Czuby mozna stosowac nawet w 15% roztworze i nie zaszkodzi na rosliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak to liczysz ze najtaniej wychodzi mocznik???   a nie zwracasz uwagi na forme azotu??? sposób jej działania i czas działania??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

przecież rsm to saletra i mocznik , jak jest wilgotno robisz miks w rozsiewaczu i masz to samo .Inaczej sprawa się ma gdy jest sucho , i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinO10    67

przecież rsm to saletra i mocznik , jak jest wilgotno robisz miks w rozsiewaczu i masz to samo .Inaczej sprawa się ma gdy jest sucho , i tyle

 

Zrób sam taki "miks", to się nauczysz doradzać innym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

najpierw przeczytaj wątek a dopiero odpowiadaj .Sam korzystam z rsm i nie jest to niewiadomo jakie cudo jak to pisze kolega 2 posty wyżej, jeśli są odpowiednie warunki (wilgoć pochmurno ) nie będzie różnicy pomiędzy rsm a saletra z mocznikiem w rozsiewaczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty  naprawdę mieszasz saletrę i mocznik w siewniku??? mnie uczono że nie wolno tego robić. ja nie mówię że to nie wiadomo jakie cudo  nawóz jak każdy inny. wiem jednak z doświadczenia ze  lepiej  i szybciej działa nawet od saletra. obecnie nie wiem jak w Twoim rejonie ale w moim co rok praktycznie niedobory wody. i na pewno wychodzi najtaniej przynajmniej jak dla mnie i precyzyjne dawkowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Dokładnie tak jak kolega wyżej napisał. RSM jest bardzo dobry na suche ziemie. Roslina szybko skoczy w górę i dobrze trzyma wilgoć później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

no a jak z założeniem się rsm np na klinach? rozsiewacz jednak troche inaczej sieje a tu albo podwójnie albo nic, raczej dziur nie zostawia sie wiec co jak nałoży sie w 2? I jak z ulatnianiem rsm? ostatnio wyczytałem że też ulatnia sie z niego sporo azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

azot ogólnie jest składnikiem który się ulatnia i   na to nie ma lekarstwa. nie będę się mądrował bo nie wiem jak to dokładnie wygląda w poszczególnych nawozach ale według prostej oceny to granulki które leżą na wierzchu powinny bardziej się ulatniać niż substancja która wnika w glebę. co do nakładania to nie ma problemu jeśli  się nałoży 2 razy. ale jeśli chcesz tego uniknąć to tak jak z opryskiem zamykasz poszczególne sekcję lub pojedyncze końcówki i nic się nie nałoży a w siewniku tego nie osiągniesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gzylu25    1

Jestem spod Krakowa i nigdzie w okolicy nie ma dystrybutora, a potrzebuje jakąś tone.

Czyli ogólnie w RSM-ie z Puław jest tylko mocznik, saletra i woda? Nie ma żadnych inhibitorów czy jakichś innych substancji przeciw rdzewieniu? Czy mieszanina jaką podałem wcześniej bez żadnych dodatków może poniszczyś opryskiwacz?

Z góry dzięki Koledzy, ale wole sie poupewniać we wszystkich kwestiach.

Licze na komentarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

inhibitor korozji dodają jak ktoś pierwszy raz zalewa beczkę stalowa a tak to czysty rsm , można jeszcze dodać inhibitor ureazy który zatrzymuje azot w glebie i to na tyle .Odnośnie opryskiwacz dobrze jest go zabezpieczyć środkiem do profili zamkniętych no i mycie oliwienie bo rsm troszkę je stal, nowsze opryskiwacze zazwyczaj są przystosowane do rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam 50km od krakowa no powiedzmy ze w kierunku Kielc choć lekko w bok i tu jest przynajmniej 2 dystrybutorów u których można kupić rsm w mauserach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gzylu25    1

Zapewne ma Kolega na myśli Wamex z Jędrzejowa, ale ja jestem z Jerzmanowic i mam ponad 80km, noi jakbym mial jakiegos dostawczaka to problemu by nie było, ale osobówką to ciężko. A jeszcze jedno pytanie, jeśli bym się zdecydował na zrobienie RSM-u to lepiej 28% czy 32%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

W tych czasach raczej z dostawą nie ma problemów, sprzedający ci dowiezie nawet na drugi koniec polski, najwyżej doliczy jakieś grosze. Masz wyposażony opryskiwacz do rozlewania rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

akurat miałem na myśli małych sprzedawców  a okolicy pilicy jeden a drugi  z małoszyc. czyli miał byś ok 50km.  jak byś miał jakąs przyczepkę to ewentualnie dwa kursy osobówką  po 500kg spoko. ale masz przy tym opryskiwaczu  końcówki do rsm???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

no chodziło mi o to czy końcówki masz specjalne do rsm i podobno na 2 dawke w zboża trzeba węże żeby nie poparzyć a to juz troche kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie koniecznie. ja mam węże ale w zbożu to raczej jak na kłos ktoś daje rsm no albo naprawdę bardzo późno ta 2 dawka jest . ja węży to tylko do kukurydzy  używam a zboże jade2 dawki kołpakami do rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gzylu25    1

a można o jakiś kontakt prosić do tych sprzedawców, głównie mi chodzi o tego z Pilicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    110

nie koniecznie. ja mam węże ale w zbożu to raczej jak na kłos ktoś daje rsm no albo naprawdę bardzo późno ta 2 dawka jest . ja węży to tylko do kukurydzy  używam a zboże jade2 dawki kołpakami do rsm

 

a powiedz mi jak jest z ciesnieniem na ty końcówkach rsm? z rozsiewaczem wiadomo szybko sie leci po polu, a w opryskiwaczu ciśnienie moze byc problemem zeby dac dużą dawke przy sporej szybkości.  Da rade na tych końcówkach jechać powiedzmy 10 i dac 250 l czy cisnienie bedzie na czerwonym albo cos rozsadzi? te koncówki nie stawiaja chyba zbyt wielkich oporów?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
    • Przez XTRO
      Witam.
      Jaką polecacie pompę do zasysania RSMu z baniek 1000l ? 
      Pompa musi być samozasysająca i jak najtańsza 
    • Przez takiten
      Witam pierwszy raz będę stasował rsm, wiec chciałbym się was poradzić jak ustawić dawkę, aby wyszło wszystko dobrze. Mam opryskiwacz z przepławką i komputerem teejet, opryski wodą wychodzą idealnie, czyli ile litrów na hektar ustawię tyle wychodzi. Wiec jak mam ustawić na rsm? Nic nie ruszać i jeśli chce wylać 200 litrów rsm to ustawić 200 litrów? Czy może  ustawić 230 litrów aby wyszło faktyczni 200 ( spotkałem takie porady bo ponoć przelicznik dla rsm 32% to 1.15.) Czy może ustawić w ustawieniach komputera gęstość na 1,32 i ustawić 200 litrów na hektar i tyle wyjdzie. Robię to pierwszy raz, więc mam nadzieje że ktoś kto ma jakieś doświadczenie podzieli się dobrą radą.
    • Przez MateuszCiurysek
      witam chciałem jutro dać na rzepak ostatnią dawkę N w postaci 100l rsm 32% i o to pytanie ponieważ gdzieniegdzie rzepak zaczyna pąkować i czy tym rsm go nie podpale ? i jakie ciśnienie zalecacie by go bardzo nie podpalić ?
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam zużywam rocznie około 60t RSM przechowuje go w mauzerach 1000l i trochę mnie to wkurza bo  do napełnienia opryskiwacza potrzebuje 2 traktora z turem i mauzery zastawiają mi podwórko nie znacie jakiejś firmy z wielkopolski , z dolnośląskiego opolskiego czy łódzkiego która wydzierżawiła by mi zbiornik na warunkach że muszę go napełnić przynajmniej 2 razy w ciągu roku  albo na innych zasadach?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj