Polecane posty

ukaszProcho    91

Panowie u nas w okolicy wszystkie pszenicę mają żółte końcówki liścia flagowego czy pryskane czy nie i teraz Pytanie czy jest to spowodowane różnica temp w ostatnich dniach? No 2 dni temu w nocy było 5 stopni a teraz w dzień w słońcu jest 35 stopni. Co o tym myślicie?

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thorod    23

Panowie, kupowal ktos priaxora i skladal ten wniosek na bon paliwowy? Bo juz chyba miesiac czekam na odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@loquito fajny ten rebus :D 

Tak słyszałem, że Ci z tych jutubów to teraz w marketing poszli ;) kiedyś ich oglądałem a teraz za dużo wrzucają i nie oglądam bo nie mam czasu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ukaszProcho napisał:

Panowie u nas w okolicy wszystkie pszenicę mają żółte końcówki liścia flagowego czy pryskane czy nie i teraz Pytanie czy jest to spowodowane różnica temp w ostatnich dniach? No 2 dni temu w nocy było 5 stopni a teraz w dzień w słońcu jest 35 stopni. Co o tym myślicie?

moim zdaniem reakcja fizjologiczna na zbyt duże dawki czegoś, stawiam na antywylegacz lub fungicyd (u mnie tylko na Wilejce jest na zakładkach i to nie jest grzyb bo nie postępuje i nie barwi, pszenica już wykłoszona), dopełniło pewnie słońce, ale chyba nie wahania temperatur bo u mnie takich nie było dużych, acz widełki 10-12 do 25-30.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871
melon10641 napisał:

13 godzin temu, loquito napisał:

Czy podanie dolistnie pszenicy w T3 1kg N i 0,5kg S podwyższy parametry ziarna - mam tu na myśli Yara Thiotac w dawce 5l/ha za 40zł/ha. Pytam bo na na yt widziałem, że tak dają i czy to ma sens, według mnie to mija się z jakimkolwiek celem i jest to taki chłyt marketingowy. 

Zgadzam się z Tobą, to chwyt marketingowy. Za 40 zł kupisz worek mocznika. A z ciekawości u kogo to oglądałeś? 

od dużych sąsiadów zgapilem saletrosan na n3 i nie ma problemu z siarka. A sypiac 250kg saletrosanu daje 30kg siarki a nie jakieś mikrogramy na hektar


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

Tu masz rację w tym roku pierwsza próba z saletrosanem w pszenicy ale poszedł na N1 i jesteśmy zadowoleni z efektów więc w przyszłym roku spróbujemy na N3

Wychodzę z założenia że jak się nie nasypie w nawozie skladnikow podstawowych to żadnymi odzywkami tego nie nadrobimy jak niektórzy jutuberzy od wiosny biadolili że ograniczają koszta i nie sypią dużo azotu a teraz pchają po 5 razy jakieś odżywki i coś licza, zasypać było 150 kg saletry więcej albo przysłowiowe wiadro rsm więcej i nie trzeba byłoby pompowac drogich odżywek 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

U nas idzie na n1 i n3. po środku saletra. za rok chyba będę robił inaczej bo raczej przechodzę na rsm

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, yacenty napisał:

od dużych sąsiadów zgapilem saletrosan na n3 i nie ma problemu z siarka. A sypiac 250kg saletrosanu daje 30kg siarki a nie jakieś mikrogramy na hektar

1t pszenicy potrzebuje 3,5 do 4kg S czyli na 8t to 28-30kg. Ja wolę saletrzak zamiast saletry (może dlatego, że nie wapniuję pól zbyt często) i 3-4 woreczki po 25kg siarczanu magnezu. Cenowo wychodzi lepiej o jakieś 100-200zł/t chyba.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254
3 minuty temu, yacenty napisał:

U nas idzie na n1 i n3. po środku saletra. za rok chyba będę robił inaczej bo raczej przechodzę na rsm

Co skłoniło Cię na przejście w rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

dwie rzeczy, opryskiwacz z kontrola sekcji przez GPS, różnica w cenie kilograma składnika w rsm i saletrze


WiesiekTraktorzysta napisał:

1t pszenicy potrzebuje 3,5 do 4kg S czyli na 8t to 28-30kg. Ja wolę saletrzak zamiast saletry (może dlatego, że nie wapniuję pól zbyt często) i 3-4 woreczki po 25kg siarczanu magnezu. Cenowo wychodzi lepiej o jakieś 100-200zł/t chyba.

mam bardzo niska zawartosc s. lacznie daje 400 500kg saletrosanu na ha

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

U mnie  już 3 lub 4 sezony RSM jest wyłącznie "nośnikiem" azotu w gospodarstwie pod wszystkie uprawy. A przerzuciliśmy się z powodu ceny i dokładności aplikacji i to, że niemal od razu trafia do gleby.
Teraz tylko pojawiają się minusy takie, że coraz więcej ludzi przechodzi na RSM a Azoty robią przerwy w produkcji w wakacje i już ciężko kupić z dobrą ceną. Ale i tak wychodzi taniej jak granula (taniej niż saletra i podobnie jak mocznik)

 

Edytowano przez melon10641
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789

Właśnie to mnie ciekawi bo przechodzą ludzie na rsm bo maja juz sprzęty do tego odpowiednie,a u mnie 3 największych w okolicy od X lat walili rsm a teraz widzę że tylko wiosną jadą  a potem normalnie sieją nawozy azotowe,jak jednego kiedyś spytałem czemu znowu wraca do granuli to tylko mnie zbył ze RSM ma więcej wad niż nam się wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kopin napisał:

Właśnie to mnie ciekawi bo przechodzą ludzie na rsm bo maja juz sprzęty do tego odpowiednie,a u mnie 3 największych w okolicy od X lat walili rsm a teraz widzę że tylko wiosną jadą  a potem normalnie sieją nawozy azotowe,jak jednego kiedyś spytałem czemu znowu wraca do granuli to tylko mnie zbył ze RSM ma więcej wad niż nam się wydaje

bo to pali bardziej niż maksymalna zalecana dawka mocznika dolistnie, stąd tylko pod korzeń na wiosnę ;) U mnie podobnie szał na RSM powoli przechodzi gospodarzom. Woli podrzucić jakiś nawóz naturalny lub walnąć gęsty poplon i ma tak samo jak miał po RSM, tylko przypaleń brak. Poza tym chyba silnie zakwasza glebę-gdzieś znalazłem porównanie, rsm chyba podobnie jak saletra.

 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Gęsty poplon = jakby miał po RSM? Jak ten gęsty poplon miałby niby urosnąć rok temu jak była susza i posiej później ozime zboże. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53

GPS-u nie trzeba mieć. Ale różnica w cenie jest spora. A o przypalenich mówią Ci co mało go stosują.

Edytowano przez Adam86
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, loquito napisał:

Gęsty poplon = jakby miał po RSM? Jak ten gęsty poplon miałby niby urosnąć rok temu jak była susza i posiej później ozime zboże. 

czy to koniecznie musi być poplon, może być gnój lub gnojówka, to czy urośnie to zależy od pogody czy stanowiska, da się przewidzieć często. Odpad z produkcji zwierzęcej często jest za darmo, np kurniki wielkoprzemysłowe, bez swoich pól. Ja mam swój więc korzystam do woli ;). Zresztą można kupić, RSM też nie jest za darmo.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91
51 minut temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

moim zdaniem reakcja fizjologiczna na zbyt duże dawki czegoś, stawiam na antywylegacz lub fungicyd (u mnie tylko na Wilejce jest na zakładkach i to nie jest grzyb bo nie postępuje i nie barwi, pszenica już wykłoszona), dopełniło pewnie słońce, ale chyba nie wahania temperatur bo u mnie takich nie było dużych, acz widełki 10-12 do 25-30.

Dałem na T2 priaxor 0.75 l+ djembe 0,5 l + danabim (skrzypionka) i litr alg morskich. Myślicie że to za duża dawka ze mi przypala przy tym słońcu?  Dwa dni temu tego nie było a pryskalem tydzień temu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Algi morskie? Ile to kosztuje na ha? 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dawałem środek Forthial azotan magnezu w dawce dokładnie 0,9 l/ha. Coś podobno na algach morskich. Średnio byłem do tego przekonany ale wziąłem. Za duża dawka wszystkiego że przypaliło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ukaszProcho napisał:

Dawałem środek Forthial azotan magnezu w dawce dokładnie 0,9 l/ha. Coś podobno na algach morskich. Średnio byłem do tego przekonany ale wziąłem. Za duża dawka wszystkiego że przypaliło?

6% azotu w 1l tj jakieś 0,02-0,03% azotu na 1 ha (250-300l roztworu), wielkie nic i tutaj to raczej nie to. Już bardziej szybkie triazole z antygrzyba zbyt szybko "przeteleportowały" się do końcówek liści flagowych stąd wygląda to jak przypalenie. A jeżeli na pszenicach nie pryskanych jest to samo to znaczy, że pewnie wahania temperatur są zbyt duże i pszenica wariuje i się broni (pomijając możliwe inne przyczyny) i to znaczyło by że opryski nie są przyczyną.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
23 minuty temu, Adam86 napisał:

GPS-u nie trzeba mieć. Ale różnica w cenie jest spora. A o przypalenich mówią Ci co mało go stosują.

Ja wcale nie stosuję bo za mały jestem żeby się w to bawić ,pisałem tylko o okolicznych bambrach mających po 300-400 ha,a ci raczej wiedzą czemu rezygnują skoro od 10 lat używali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wyleczylem się z nocnych opryskow na grzyba. Tak przypalonych końcówek liści nie miałem nigdy, a reszta liścia wygląda jak zainfekowana.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91
2 minuty temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

6% azotu w 1l tj jakieś 0,02-0,03% azotu na 1 ha (250-300l roztworu), wielkie nic i tutaj to raczej nie to. Już bardziej szybkie triazole z antygrzyba zbyt szybko "przeteleportowały" się do końcówek liści flagowych stąd wygląda to jak przypalenie.

Djembe ma w sobie 

Tebukonazol 107 gram 

Bromukonazol 167 gram 

Myślisz że to przez to? dałem tego 0,5 l/ha. 

 

A że tak zapytam będzie to duży minus na plon pszenicy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj