Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mathieu92    112

W tamtym roku robiąc błąd nie sypiąc przedsiewnie NPK pryskałem pszenicę Acteura Yarą Kristalonem Zielonem, jest to właśnie odżywka NPK ;)

Jacekksz    0

proszę o wskazówki

jako że jestem rolnikiem nigdy nie zajmowałem sie produkcja roślinna tylko zwierzęca ale się zmieniło i na pierwszy strzał poszła pszenica ozima.

historia pola wygląda tak: od zeszłego roku na wiosnę zacząłem orać pewne nieużytki potem raundap i jakoś się do jesieni pole wyczyściło.

z badań wyszło średnie ph 4,9 :( według zaleceń stacji rozsypałem 3,2 t wapna w tym 70% wapna dolomitowego, a 30% tlenkowego.

następnie przedsiewnie polifoska 6 250 kg mimo że z wczesniejszych badań na fosfor i potas zawartość składników oscyluje na poziomie wysokim czasami bardzo wysokim.

Siew: pszenica ozima Tonacja 250kg/ha wysiana około 10 pażdziernika. w zeszła sobotę wysiałem Kędzierzyńską saletrę amonową 32N 250kg/ha.

klasa ziemi IVa/IVb czasem V. Proszę o pomoc co dalej jakie zabiegi podpowiedzi co do dalszego nawożenia a przedewszystkim jaką ochronę zastosować(chciałbym uzyskać plon 6t a może i lepszy jeśli to możliwe).

dodam że w pierwszym oprysku chce dac stabilana + huzar+ mikroelementy.

za wszystkie wskazówki będę wdzięczny

wyrebski1    35

Przede wszystkim nie ma tak, że liczysz na 6t/ha i tak będzie bo to przede wszystkim zależy od warunków atmosferycznych, nawożenia, ochrony i klasy ziemi a z tego co podajesz nie wiem czy podołasz nawet przy wszystkich sprzyjających warunkach osiągnąć 6t/ha na klasie IV i V.

Wiadomość z agroFakt.pl

Jacekksz    0

klasy V jest bardzo mało zakładam pogode optymalną a jak będzie z nią to czas pokaże a podaje to co wiem i to co zrobiłem i dlatego pytam się co polepszyć co zmienić by osiągnąć w miarę dobry plon , a że wszystko zależy od nawożenia, ochrony, klasy gleby to wiem i dlatego sie o to pytam :)

Kiler2008    0

Ja szykuję Jelonka talerzówka i raz przy razie próby marne i na polu to samo

Na 95% wszystko padło nawet wykopane rośliny z ziemią w korytku na parapecie gdzie jest ciepło zero reakcji.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pierwsze 3 ha muszelki zaorane jutro jeszcze 13 i nie będzie mnie męczył jej widok na polu

thug    196

jak ty chłopie w pole wjechałeś u nas na muszelkę jeszcze czekają podobno odbija

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

idzie dobrze pola są średnie 3 i 4 klasa bez górek i dołków 10 ha muszelki jeszcze zostanie 8 napewno będzie 2 ? a ta na gorze sucha środek niby zielony a od węzła gnije zasieje jęczmień i nie bede chodził zmartwiony codziennie na pole

BARABUS    6

Ja z oraniem się wstrzymuję do przyszłego tygodnia choć chyba będzie nieuniknione, ale najpierw muszę jeszcze pierwsza dawkę RSM wylać na żyto i pszenżyto.

Co do samego orania to zamierzam zrobić to talerzówką Catrosa na głębokość około 10 i potem siew, w zeszłym roku tak zrobiłem po rzepaku i efekt był super, wydaje mi sie że ponowna orka zbytnio przesuszy ziemię... jak to mówią wiosenna orka jest do d... y :)

Rolnik85    4

Brabus popieram ja też będe musiał ok 5 ha rzepaku przesiać i nie zamierzam brudzić pługa uprawa 10cm i siew i będzie ok nie ma co wysuszać gleby no i paliwa szkoda na orke

Brabus patrząc na wygłodniałe roślinki na polu stwierdziłem że w sobote startuje z RSM .

Edytowano przez Rolnik85

lukejro    157

No ja niestety byłem skazany na pług. Płytka orka na 15cm i mam nadzieje, że po agregacie uprawowym ziemia będzie wystarczająco zagęszczona żeby nie przesychać za mocno...

panczo1922    68

No i du*a panowie wielka du*a.... wczoraj byłem na polu... Muszelka tragiczna! od zeszłego tyg kompletnie nic sie nie zmieniło! Sucha jak siano w środku to co jeszcze niedawno widziałem że odbije to teraz wcale tego nie ma! będzie trzeba przesiać...:/ pszenżyto też wygląda marnie ale narazie czekam... No i jeszcze rzepak mi podupadł po nawozach (wygląda gorzej niż tydz temu) ehhh... I pomysleć że miałem zamiar kupić wreszczcie ciągnik ze sprzedaży pszenicy i rzepaku...:(:(:(:(:(

akacja    90

Jacekksz.Narazie wszystko co do tej pory zrobiłes to raczej ok.Klasa ziemi troche słaba pod pszenice to fakt i to ph 4,9 ale miejmy nadzieję że te 30% formy tlenkowej zrobi swoje i troche podniesie ph.Zawartość P i K piszesz wysoka,dobrze.Nawozenie azotowe zastosowano też ok,choć nie wiemy jaka obsada i jak przezimowała.Stabilan + huzar,raczej bym nie łączył.Lepiej stabilan + mikro i po pięciu dniach huzar,lub odwrotnie najpierw huzar, w zależności od stopnia zachwaszczenia.Co do plonu,trudno przewidzieć,alę bądzmy optymistami,myśle iż taki przedział 4-5ton jest możliwy do osiągnięcia.Podaj trochę więcej informacji.odnośnie obsady i kondycji po zimie to dalej spróbujemy opracować jakiś plan nawożenia itd,no i co masz w garażu.Pozdrawiam. Akratos dostał następne 51N w formie saletry.

BARABUS    6

Ja już dziś wiem że 100% pszenicy czyli 50ha będę musiał przesiać... totalnie nic nie ruszyła, poza jakimiś osłonietymi krzakami miejscami gdzie widocznie mniej jej mróz zaszkodził. Najgorsze jest to że u nas w regionie (północna część WLKP, okolice Poznania) nie idzie juz kupić nasion jarej pszenicy czy tez jęczmienia.... jedynie co jeszcze jest to kukurydza, która tez schodzi na pniu i pewnie w przyszłym tygodniu już nie będzie !!

Jak ta sprawa wygląda u was ??

Andrzejns    1

Ja jednak chyba też będe musiał przesiewać ale tylko kawałek na skosie gdzie śnieg zwiało, około 0,5 ha. Co do pszenicy jarej to na allegro widziałem jakiś jęczmień i pszenice w Wielichowie (okolice Wielunia).

Eryko    19

U mnie okolice Konina też jarej nie ma nigdzie,jutro jakiś rolnik ma dostarczyć do skupu 20t jarej i będą sprzedawać.1000zł tona.

thug    196

u nas też o materiale siewnym można zapomnieć najśmieszniejsze jest to że rolnicy co mają jakieś tam ziarno jarego zaczynają wołać po 160 -170 zł normalnie żal

Witam mamy około 20 ha do zaorania pszenicy muszelki / zawiszy i tu ze względu na ekonomiczność rodzi sie pytanie <_< Czy orkę w tym przypadku można zastąpić gruberowaniem ?? Dodam że na jesień pszenica była pryskana na chwasty alisterem. Lepiej płytka orka czy zje.bac to gruberem ?? Chce posiać pszenice jarą Koksa :mellow:

murtek    122

W faktycznie owy jasnowidz trafił. Jednak jeszcze wspominał o strasznej wojnie światowej- lepiej aby się mylił w tym drugim przypadku...

strzechu    33

u mnie na 60 ha pszenicy , gorkami okolo 5-8ha do likwidacji

a takto to zyje tylko fioletowa , ale jak sie ociepli to przejdzie jej , im pozniej siana tym lepiej wyglada

dostala po 170kg saletrosanu 8 marca , kolo 20 dostanie kolo 120kg saletry

jakby ktos mial potrzebe to dysponuje jeszcze okolo 20tonami pszenicy jarej konsumpcyjnej , pow brzeziny/lodzkie

silva    18

Na szczęście ja mam zostawione jakieś 100t jarej w silosie. Może akurat da rade ją dobrze sprzedać.

@Zetorcrystal osobiście jakbym przesiewal pszenice to w ozimej siejąc jarą dałbym tylko uprawowo siewny i tyle.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ładnych parę lat temu pamiętam wymarznięte oziminy w moim rejonie. Ci którzy zasiali uprawiając tylko kultywatorem lub agregatem uprawowym zaliczyli kolejną porażkę. Po płytkiej orce wszystko było O.K..

Trudno powiedzieć czy po gruberze bądz agregacie aktywnym będzie żle czy tez dobrze, gdyż onegdaj takich maszyn praktycznie się nie spotykało.

Jednak moim zdaniem jęczmień jary koniecznie wymaga orki, natomiast pszenica bądz owies uprawy min. gruberem, choć i tu orka sprawdzi się lepiej.

BARABUS    6

niestety nie zgodzę sie do konca z tobą kolego :) w zeszłym roku po wymarzniętym rzepaku zasiałem jęczmień i pszenicę jarą... nędzny rzepak oczywiście potalerzowałem na głębokość około 8-10cm, na to przyszedł bez uprawy już agregat aktywny z siwnikiem talerzowym... plon jak na 2 miesięczną suszę (kwiecień + maj) to 4 tony.... co tego roku było dobrym wynikiem w naszych regionach,

W tym roku również po pszenicy mam zamiar puścić talerzówkę i później uprawowo siewny aktywny.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.