Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Andrzejns    1

Ja jestem z Żuław, konkretnie z Nowego Stawu i niestety potwierdzam że oziminy u nas tragicznie wyglądają, szczególnie te wcześnie zasiane. Ja mam muszelkę i też dostała ale przeżyła, po sobotnim deszczu i bez tych nocnych przymrozków wraca jej kolor ale to nie zmienia faktu że tak zmarnowanej pszenicy po zimie to nie pamiętam, a wystarczy pojechać za Wisłę w stronę Tczewa albo Elbląga to tam zielono.

thug    196

a zauważyliście, że pszenice późno siane np koniec października lub w listopadzie lepiej przezimowały niż siane w terminie?

czy lepiej hmmm niekoniecznie wiadomo że wcześniej siane miały dużą rozetę liściową i jak wiadomo przy tych mrozach ona musiała przemarznąć ale jak sie patrzy przy wężle krzewienia to raczej zielone więc zobaczymy jak to będzie no i jeszcze zależy jakie odmiany już nie chce sie powtarzać ale u mnie te z zimotrwałością 5i 6 zieloniutkie lekko przebarwione tylko natomiast muszelka cała ruda no ale ma tylko 3

marcin2057    20

u nas tylko żyto lekko się zieleni wszystko brązowe i żółte, w czwartek siałem saletrę amonową po pszenicy i już widać,m że wypuszczają świeże listki więc jest szansa może jeszcze ja wzmocnić jakimś regulatorem wzrostu ?

Wiadomość z agroFakt.pl

Grzenio    12

ja na początku kwietnia będe pryskał stabilanem+mocznik+insol3 na krzewienie.

BARABUS    6

dziś bylem na mojej banderoli, i jak urwałem uschnięte listki od korzenia to widać że się zieleni w przekroju, więc chyba zaczyna coś sie dziać :) może jeszcze coś z tego będzie, do piątku będe starał się ją zasilić RSMem32 w dawce 264 kg/ha (~84 kg N)

wyrebski1    35

Dokładnie jak kolega mówi, też dzisiaj chodziłem i jestem odrobinę spokojniejszy bo przy urwaniu uschniętych listków środek jest jakby żywy i w niektórych przypadkach zieleni się.

lebek5    9

Baltiko to pszenżyto, przezimowało całkiem znośnie, ładnie się już zazieleniło

U mnie tez baltiko zieleniutkie super przezimowało,a na jesień było takie kiepskie.

marcin2057    20

tak jak ktoś gdzieś kiedyś napisał,że kto jesienią o uprawy nie dbał to teraz wyglądają jako tako a jak jesienią było dbane i odpowiednio nawożone i siane kwalifikatem to teraz wszystko brązowe lub żółte

al1110    0

w tym tygodniu sie okaże co z rudą pszenicą bedzie cos tam w środku niby puszcza jak się rozdłubie rośline wlkp kolo

lukejro    142

A u mnie 2 ha Akratosa idzie jutro albo pojutrze pod pług. Sucha jak siano, cięko znaleźć cokolwiek zielonego. Jutro jadę po deficytowy kwalifikat jarej.

Rolnik85    4

Ja mam zasianą pszenice Mewa (ościta) i zrobiła się delikatnie żółta ale zieleni nie straciła teraz jest już bardziej zielona zółty delikatnie tylko przebija. BRABUS na RSM jak dla mnie to trochę wcześnie ty ją pobudzisz ona ruszy na całego a jeszcze mogą mrozy przyjśc ja z RSM ruszam po 20

(Wiekopolska)

BARABUS    6

czyli lepiej poczekać z RSM ? bo pod rzepaki już wysiałem (saletrosan + sól potasową)

u mnie w okolicy prawie wszyscy juz na zboża saletrę sypnęli, jedynie ja zostałem bo RSM będę lał jako jedyny w gminie chyba :P i kurcze już sam teraz nie wiem kiedy to lać ?

dmowski1939    0

Ja swoją mewę zasiliłem w sobotę saletrą, w niedzielę już była rozłożona. ogólnie przezimowała dobrze, tylko chyba jej fosforu brakuje, bo jakaś fioletowa

Rolnik85    4

Brabus spokojnie ja na rzepak też saletr dałem RSM ma szybszy czas reakcji więc nie ma co się spieszyć Ja nie zauwazyłem żeby sie fioletowa robiła jutro pojade na objaz to sprawdze.

mathewc385    8

Sory chlopaki mam takie pytnie . Czy w tej chwili zamiast saletry mozna rozsiac mocznik na pszenice(chodzi mi o pierwsza dawke) ???

Rolnik85    4

Generalnie saletra była by bardziej wskazana szybciej się rozpuszcz od mocznika co za tym idzie szybciej zacznie działac .

miszka31    29

tu nie chodzi o szybkość rozpuszczania, tylko o szybkość działania danej formy azotu.

silva    18

Kiedyś czytałem że mocznik działa po 3 tygodniach dopiero dlatego dobry jest pod qq a na pierwszą dawke to chyba że pszenica fioletowa z nadmiaru azotu lub dać jakąś mieszanke. Bo choć troche coś szybkodziałającego by sie przydało

• Like 1

milanreal1    290

czyli lepiej poczekać z RSM ? bo pod rzepaki już wysiałem (saletrosan + sól potasową)

u mnie w okolicy prawie wszyscy juz na zboża saletrę sypnęli, jedynie ja zostałem bo RSM będę lał jako jedyny w gminie chyba :P i kurcze już sam teraz nie wiem kiedy to lać ?

Ja na Twoim miejscu bym lał. Z tego co piszesz pszenica jest w słabej kondycji więc papu przyjmie z miłą checią. Przymrozki jeszcze będa sie zdarzać. Ale zaszkodzic najbardziej może dłuższa fala mrozu a takiej chyba juz nie będzie. Zreszta sam znasz lepiej swój region czy może zdarzyc sie taki przypadek.

Jak tak czytam to ja jestem w sytuacji komfortowej. Pszenzyto przezimowało dobrze, a żyto wręcz rewelacyjnie. w przypadku zyta to wręcz powód do zmartwienia bo po kukurydzy zyto ma kilka zawiązków pędu. Tak wybujało jesienią, zima wcale go nie przerzedziła. W I dawce dałem zaledwie 170kg saletrzaku, później jeszcze dam troche N ale i tak chyba bez antywylegacza sie nie obędzie.

PawelWlkp    326

dziś bylem na mojej banderoli, i jak urwałem uschnięte listki od korzenia to widać że się zieleni w przekroju, więc chyba zaczyna coś sie dziać :) może jeszcze coś z tego będzie, do piątku będe starał się ją zasilić RSMem32 w dawce 264 kg/ha (~84 kg N)

Chyba już czas zasilić. Ja posiałem wszędzie saletre, nie pewny jestem na 5 ha ozimych reszta jest ok.Banderole masz z HR Danko?U mnie też bardzo marnie wygląda. Z jakiego regionu wlkp jesteś? Też mam zamiar w tym roku spróbować z rsm, tylko mi opryskiwacza jeszcze nie dowieźli więc może na drugą dawke.

Edytowano przez PawelWlkp

BARABUS    6

Ja jestem z okolic Poznania, czyli można powiedzieć że północna część WLKP. Banderole mam z Danko

Soulshakin    79

U mnie w pracy Banderola praktycznie 100% padła , cała brązowa i miękka i wydaje mi się że nie opłaca się nawet czekać. W okolicy jeden rolnik miał 80ha zasianych i wszystko też mu padło. (dolnośląskie)

Jakaś słaba to odmiana na warunki z tej zimy.

PawelWlkp    326

Właśnie byłem obejrzeć banderole i wydaje mi się że jednak coś z niej będzie. Wszystko okaże się w ciągu 2, 3 dni. Ale coraz lepiej wygląda. Też miałem całą brązowo żółtą, ale zaczyna coś jakby odbijąć i trzyma się mocno w ziemi.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się