Skocz do zawartości

Polecane posty

jahooo    246

Lancet wychodzi coś koło 140 w zależności od opakowania i sklepu, więc ja tu wielkiego ajwaj nie widzę. Da się taniej, ale czy kompleksowo na wszystko ?

ravoj    45

Ponowię pytanie odnośnie wyliczeń z potrzeb nawożenia, bo mam rozbieżne informacje, nawet na forum piszą różnie.

Potwierdziłem, że większość zaleceń podawana jest w formie tlenkowej, czyli P2O5 i K2O, więc to mam z głowy. Ale trzeba tego pilnować, bo często piszą fosfor i potas a chodzi o formę tlenkową, taka jak jest w nawozach.

ale dalej nie wiem jakie mam zasoby P2O5 w 1 hektarze gleby I i II klasy (nie wiem czy ciężka, czy średnia) jeżeli po analizie wyszło 15mg/100g gleby? a na drugim 44mg/100g gleby.  Trzeba to pomnożyć razy 3? czyli mniej więcej  na jednym mam 45kg P2O5 ? a na drugim 132kg/ha? w Vademecum nic o tym nie ma, tam używają pojęć średnia,niska,wysoka i nie dają możliwości obliczenia.

Wiadomość z agroFakt.pl

jahooo    246

Ravoy, uważam że brniesz w paranoję. W badaniu nie napisano oprócz ilości, że jest to wartość średnia,wysoka lub niska ?

Torridon    1

A stosował ktoś Apyros? Interesuje mnie zwalczenie chwastnicy jednostronnej razem z dwulisciennymi w pszenicy jarej

piotr30piotr    64
Napisano (edytowany)

fosfor nie ma znaczenia czy to gleba lekka czy ciężka , klasy zawartości są te same dla wszystkich , podział jest na gleby mineralne i organiczne  . przy fosforze 45 mg nie trzeba nawozić tym składnikiem .

fosfor na poziomie 15-25 mg bardzo pożądany i nawozimy pod przewidziany plon czyli pod to co wywieziemy z plonem z pola ziarno plus ewentualnie słoma  , aby utrzymać fosfor na niezmienionym poziomie .

Mając fosfor na poziomie 15 mg i nie dając go jesienią przy odpowiednim ph także nie powinno być żadnego spadku plonu, ale nie polecam po ciężko i drogo uzupełnia się fosfor

Bardziej bym się skupił na innych składnikach.

Edytowano przez piotr30piotr

loquito    14
Napisano (edytowany)

Ja osobiście chyba nigdy nie spotkałem sie żeby podawali zużycie fosforu czy potasu w czystym składniku przez pszenicę.
Gdyby zaczęli podawać zużycie używając pełnych nazwy czyli np pieciotlenek fosforu to by było dopiero. I takie wyliczenia co do gramów to mogą spowodować ze trzeba będzie zmieniać buty chodząc po polach żeby ziemi nie mieszać ;)
I to było tak ogólnie a nie w nawiązaniu do piotr30piotr który to napisał konkrety

Edytowano przez loquito

daro189    11

ravoj, masz ---> https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html

i wyluzuj troche, czy weźmiesz 7 ton, czy 7,1 tony to już i tak w małym stopniu zależy od ciebie

jeśli to nie jest twoje główne źródło utrzymania, to traktuj to troche jak zabawe, w jednym roku coś ci nie wyjdzie, poprawisz to w drugim, wszystko na luzie. nie da sie do wszystkiego dojść w przeciągu roku. Większość rzeczy była już opisana w poszczególnych wątkach na przestrzeni ok 2 lat, więc wystarczy się cofnąć i na niemal wszystko znajdziesz odpowiedź.

ogar118    62

W Polsce jest trochę inaczej niż w innych krajach UE gdzie podaje się fosfor w P a nie jak w Polsce w P2O5. Czemu tak mamy, nie mam pojęcia.

Przyjmuje się że 1mg/100g gleby wynosi 30 kg składnika.  Policz sobie sam co i jak. Ale tak jak piotr pisze istotne jest czy poziom jest niski czy wysoki.

Jeżeli nawozy trzeba by przeliczać tak jak podajesz w poprzednich postach to na nawozy byśmy nie zarobili... 

loquito    14

Zalecana dawka to 3l/ha i mamy +1500kg plonu, ciekawe

ravoj    45

też myślę, że mi trochę odpidala w temacie i za bardzo się spinam, Postaram się wyluzować.

Lubię wiedzieć po co stosuję jakie nawozy i środki  i w jakiej ilości a nie walić na pałę co sąsiad każe i zależy mi na profesjonalizmie i porządku, nie lubię jak handlarze wciskają mi co im nie schodzi, wykorzystując niewiedzę. A jak patrzę na tych rolników w moich stronach, to cieszę się, że ich dzieci wyjechały w cholerę za granicę, bo na te gospodarstwa i wyniki ich pracy patrzeć się nie da, tacy to profesjonaliści (na szczęście nie wszyscy)

jahooo    246

W tym ostatnim PDF-ie były podane wartości właśnie z P2O5 i zestawienie typowo rolnicze, a nie chemiczne - dla gleby średniej o sredniej zawartości na przewidywany plon 1t ziarna w pszenicy potrzeba około 40kg polifoski 6 aby pokryć zapotrzebowanie  roslin i nie doprowadzić do zubożenia gleby. Czyli na plon 5t około 200kg polifoski na 1ha. I jest to wyliczenie jak najbardziej do przyjęcia, ponieważ przy nawozach zintegrowanych, nie ma mozliwości sterowania dawką co do 1kg konkretnego składnika, po drugie, do rozsiania z taka dokładnością na 1ha niewielu z nas ma sprzęt, po trzecie - zazwyczaj nawozi się z lekkim nadmiarem, a rzeczywiste wykorzystanie składników i tak nie zależy od rolnika, tylko od przebiegu pogody.

ravoj    45

No dlatego wszystko musi zbilansowane i zadbane. Kiepski siew, słabe przezimowanie - to nawet górne dawki nawozów nie pomogą. Podobnie dobry siew, super rozkrzewienie i brak albo za mało składników -to samo. Można trafić z nawozem i zawalić ochronę fungi albo skracanie - znowu marny plon. No i pogoda - Wszystko górna półka - brak deszczu albo nadmiar i d*pa. Tylko że chociaż i tak na zadbanym plon będzie lepszy jak u przeciętniaka.

damaxyz    16

Panowie czy można łączyć Attribut 70 z mustang forte 195. Sprzedawcy twierdzą że nie i lepiej użyć Mustang 306 a na stronie DOW Agro napisane jest, że można - praktykował ktoś z Was takie połączenie.

Pozdrawiam,

piotrek1995    0

pszenice jarą można pryskać lancetem plus? Z tego co wiem to chyba nie, czy się mylę? Jeśli nie to czym można najlepiej popryskać? Pytałem kilka razy i nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Grodylem? Pszenica jara arabella  

jahooo    246
Napisano (edytowany)

Jesli nie ma zagrożenia owsikiem (głuchym owsem), to starane plus granstar na jarą wystarczy. Mozna lancetem, tylko po co tak drogo w jarej ? W dodatku gdy nie ma zagrożenia miotłą. Lancet ma równiez swoje minusy w roslinach następczych.

Edytowano przez jahooo

adrian    15

Witam, co myslicie o takiej ochronie

-  na chwasty Nomad 120g +Dragon 30 g/ha

- pierwszy grzybobójczy - Toben 1 ltr + Atlas 0,15 ltr +Drop For 0,1ltr + Mikromix 1 ltr

-skracanie Proteq 02-0,3 + Shorti 1 ltr

- drugi grzybobójczy - Raster 0,7 ltr + Helicur 0,6 ltr + Drop For 0,1 ltr + Magnus 3 ltr

A stosował ktoś Apyros? Interesuje mnie zwalczenie chwastnicy jednostronnej razem z dwulisciennymi w pszenicy jarej

4lata temu stosowałem mieszanke Apyros z chwastoksem  w pszenicy ozimej w celu zwalczenia perzu i byłem zadowolony bo pamietam ze był mokry rok i dużo miotły wyszło na polach u sąsiadów a u mnie czyściutko

20CBR12    47

Byłem dzisiaj zlustrować swoje pszenice i ja tydzień temu nie było żadnych rozkrzewień to dzisiaj 2-3 są wszędzie, więc powinno już być dobrze a pewnie jeszcze coś więcej się pokrzewi...

ravoj    45

przestało padać, w dzień maks 8 w nocy 0 przez najbliższych kilka dni. Chyba wstrzymać się z dokrzewianiem i dokarmianiem prawda?

20CBR12    47

Na dokrzewienie ccc misisz mieć powyżej 10stopni inaczej zabieg nie ma sensu

king12    1

Przyszedl do mnie dzis kumpel jego znajomy ma sklep ze srodkami i tak mu doradzl
dicurex 500sc 2,2
shorti725sl 0,7
moxa250ec 01do0,15
siarczan magnezu 7kg
rosasol 2kg
mondatak0,8
wszystko wymieszac i tym poleciec jak tylko w nocy niebedzie spadac ponizej 5 dodam ze przenice ma ladna po 3 rozkrzewienia planuju 170kg N dac i liczy na 7t co myslicie jak z waszej strony to wyglada bo mi zyc niedaje z gory dzieki i pozdro

ravoj    45

zamiast tego - Roundup 480 - wyjdzie taniej

mieto35    2

Jesli nie ma zagrożenia owsikiem (głuchym owsem), to starane plus granstar na jarą wystarczy. Mozna lancetem, tylko po co tak drogo w jarej ? W dodatku gdy nie ma zagrożenia miotłą. Lancet ma równiez swoje minusy w roslinach następczych.

I po tej mieszaninie rzepak można siać bez problemu ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się