Skocz do zawartości

Polecane posty

KULAWA_KOZA    88

czyli 1440 g chlorku chloromekwatu  na hektar? trochę sporo jak na  rozkrzewienie? na pewno tyle dałeś, w jakiej fazie?

zawsze tyle daje i jest LUX.W fazie krzewienia.

gwozd    101

Z tego co pamiętam siejesz gęsto i jeszcze dokrzewiasz?

ravoj    45

nie siałem  gęsto, bo 350 nasion na metr kwadratowy, tylko mi się wydaje, że to  gęsto, bo rośliny są dość blisko siebie i problem był chyba z siewnikiem, bo rzucał miejscami po 3-5 nasion w kupę. Tu jest problem. A rozkrzewienie jest słabe jak na tę porę roku i dość terminowy siew. Mam po 2 -3 rokrzewienia, nigdzie nie ma jeszcze 4, dlatego pomyślałem o dokrzewieniu przynajmniej do tych 5. Może 1444g  chlorku to za dużo, ale te 300-400 g podam z nawozami dolistnymi.

Wiadomość z agroFakt.pl

KULAWA_KOZA    88

zależy od roku i od kawałka, czasem jest ok, a czasem są pasy lub kawałki że trzeba dokrzewić.

Soulshakin    79

Pamiętajcie że CCC dajemy różne dawki w zależności od temperatury.

CCC 720 zastosowany w temperaturze 8 stopni  wymaga praktycznie drugie tyle dawki niż zastosowany w temperaturze 18 stopni. 

Czyli stosowanie w minimalnej temperaturze 1,8-2l a w przypadku temperatury 18 stopni wystarczy jedynie 0,7l i taki sam efekt uzyskamy.  

Nie wiem czemu u nas w etykiecie nie ma wyróżnienia dawek zależnych od temperatury a na etykietach w innych krajach już jest taka adnotacja. 

ravoj    45

tu jest Polska, kraj II kategorii, tak postrzega nas zachód i się nie dziwię jak widzę co tu się dzieje, sami się tak zachowujemy. Dlatego etykiety są inne a nawet skład wielu tych samych środków, proszków, głupich czekolad czy chipsów jest całkiem inny, a kosztują tyle samo. W tym kurwidołku nic mnie nie zdziwi.

Z takimi amplitudami temperatury (dzień 16 noc 4) trudno będzie dobrać optymalną dawkę chlorku  chloromekwatu na dokrzewienie.

ravoj    45

Kula a jak siałeś pszenicę 2/1 znaczy na zamkniętej  co 3 redlicy, to zmniejszałeś obsadę czy obsada była taka sama jak na zwykłym siewie. Jeżeli taka sama, to w rzędzie rośliny wyszły bliżej siebie, sporo bliżej i  praktycznie czy teoretycznie nic to zmienia. Jak tam się pszenica rozkrzewiła?

Kula07    139
Napisano (edytowany)

Zmniejszyłem obsadę.

Widać, że nie oglądasz Ty dokładnie.

Edytowano przez Kula07

ravoj    45

Zmniejszyłem obsadę.

Widać, że nie oglądasz Ty dokładnie.

jak gadasz o pogodzie to przewijam... he he żart :) przysypiałem trochę, bo późno było a wróciłem z roboty.

faktycznie mówiłeś o obsadzie, przypomniałem sobie.

Wrzuć fotki jak roślina teraz tam wygląda, jak się krzewi.

U nas dooopa z zabiegami, znowu pada. A miałem taki plan ambitny.

waldeko    1

Panowie co myślicie o tym zestawie? Coś zmienić? Toto 75 SG 90 gr/ha, Galaper 200 EC 0,5 l/ha, Tolurex 500 SC 1,5 L/ha

ravoj    45

wiecie, ze ja głupi myślałem, że w Polidapie albo Fosforanie Amonu  jest 46kg fosforu a w soli potasowej 60 kg potasu?

Nowe wiadomości jakie przyswoiłem skomlikowały moje  wyliczenia i obciążyły dodatkowo  portfel. Dobrze, że azot to poprostu azot.

Oj ja głupi, ile to jeszcze przede mną nauki. Wychodzi nieuważanie na lekcjach  chemii.

daro189    11

rovojowi chyba chodzi o to, że w polidapie jest 46kg fosforu w postaci pięciotlenku fosforu, czyli w przeliczeniu na czysty fosfor jest go mniej.

ale we wszelkich zaleceniach podając np zapotrzebowanie pszenicy na fosfor chodzi właśnie o ten pięciotlenek, a nie czysty składnik

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Widzę Masa, że też nie uważałeś na Chemii. (żart) Mi już po raz kolejny jest wstyd, i że nikt z Was tego nie wychwycił wcześniej.

Wszystko przez te pięciotlenki i trójtlenki.

W soli potasowej  60% jest 60kg K2O czyli tak naprawdę 49,8kg  potasu  w 100kg nawozu- to i tak dobrze, bo w Polidapie, czy Fosforanie Amonu jest 46% P2O5 czyli 46kg Pięciotlenku fosforu czy jakoś tak, co daje zaledwie 20 kg czystego fosforu w 100kg nawozu. Więc pod fasolę dałem wszystkiego za mało poza azotem.

Edytowano przez ravoj

masa24    55

nie wiem, nigdzie sie z tym nie spotkalem ze sa takie roznice i mysle ze cos pokreciles

z siarka owszem , trzeba zwracac uwage w jakiej formie jest podana na opakowaniu ale o potasie i fosforze w zadnym zrodle sie nie spotkalem

ravoj    45

rovojowi chyba chodzi o to, że w polidapie jest 46kg fosforu w postaci pięciotlenku fosforu, czyli w przeliczeniu na czysty fosfor jest go mniej.

ale we wszelkich zaleceniach podając np zapotrzebowanie pszenicy na fosfor chodzi właśnie o ten pięciotlenek, a nie czysty składnik

Daro jesteś pewien, że o to chodzi w zaleceniach, bo to spora różnica, dać 40kg fosforu a dać 40kg pięciotlenku fosforu, w zaleceniach nigdzie nie doczytałem, że chodzi im o pięciotlenek. Ktoś podrzuci jakiś artykuł albo opracowanie? Ogar, Kula napiszcie coś.

nie wiem, nigdzie sie z tym nie spotkalem ze sa takie roznice i mysle ze cos pokreciles

z siarka owszem , trzeba zwracac uwage w jakiej formie jest podana na opakowaniu ale o potasie i fosforze w zadnym zrodle sie nie spotkalem

to niech mnie ktoś porpawi jak się mylę, ale boję  się, że to prawda, potwierdził kolega i dziś jak pytałem o nawozy to sprzedawca też mnie wyprostował, jak mu powiedziałem, że wystarczy 100kg polidapu na hektar, a on mówi "nie nie nie kolego, myliś się trzeba ci 200kg Polidapu" Chyba, że to kolejny chwyt.

masa24    55

no kur...

to jak ty bedziesz tu przytaczal informacje od kolegow albo madrych sprzedawcow to ani sam kariery nie zrobisz ani nikomu nie pomozesz

ja ze sprzedawcami nawet nie rozmawiam bo po pierwsze brak przewaznie im podstawowej wiedzy a po drugie im zalezy na tym aby jak najwiecej sprzedac.  to samo przedstawiciele handlowi. nie lubie i omijam szerokim lukiem

ravoj    45

no kur...

to jak ty bedziesz tu przytaczal informacje od kolegow albo madrych sprzedawcow to ani sam kariery nie zrobisz ani nikomu nie pomozesz

ja ze sprzedawcami nawet nie rozmawiam bo po pierwsze brak przewaznie im podstawowej wiedzy a po drugie im zalezy na tym aby jak najwiecej sprzedac.  to samo przedstawiciele handlowi. nie lubie i omijam szerokim lukiem

przeczytaj,

http://e.sggw.pl/mod/page/view.php?id=21301

mi nie chodzi o sprzedawców a tym bardziej nie mam zamiaru siać zamieszania, po prostu pojawiła się wątpliwość,  ale chyba faktycznie producenci podają zapotrzebowanie używając skrótów "fosfor i Potas" a chodzi im od trójtlenki i pięciotlenki.

skywalker89    39

Jakby to była prawda to w buraku nie osiagalbym przyzwoitych plonów a zawartości miałbym na niskich poziomach a mam przeważnie na wysokich bez jakiegoś wygorowanego nawożenia... Fakt że w zmianowaniu pszenica rzepak burak fasola pewnie też robi swoje..

daro189    11
Napisano (edytowany)

Fosfor masz na wykształcenie ziarna jak coś.

Pod tym linkiem masz opisane względnie porządnie co i jak dawać. http://nozynski.pl/files/Vademecumbezopakrph.pdf
Przeczytaj od deski do deski, jak się wyśpisz.

Nie znajde Ci źródła gdzie to wyczytałem. Ale przeczytaj w tym vademecum jak podają zapotrzebowanie na dane składniki.

A jeśli masz problem z tym zakładem, nie śpisz po nocach bo boisz się o plon, to wejdź w galerie, sortowanie wg wyświetleń, i pod zdjęciami masz podane wytyczne co i jak dawać, choćby u słomka tak jest. Co do chemii oprzyj się na blogu losktosa. Pamiętaj że nie sztuką jest dawać mega drogie odżywki, skoro nie będzie przyrostu plonu. Jeśli wcześniej dawałeś na te pola fosfor i potas, a raz tego nie zrobiłeś, to i tak wielkiego spadku plonu nie będzie. Poczytaj o skomansowanych ( tak to się chyba pisało) dawkach nawozów, tak dla pewności. Bo i tak wszystko zależy od wody. 

Edytowano przez daro189

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Dzięki Daro, potrzebowałem takiej odpowiedzi.

Nie chodzi o zakład, bo mam inne uprawy a zajmuję się produkcją rolną od dwóch lat, zawsze o tym marzyłem i niestety nie jest to moje źródło utrzymania, bo robię co innego, nudnego i mozolnego. 

Ojciec robotnik za komuny dał mi starego Zetora K25 i od tego zaczynałem, czyli niemal od zera. Jest kupę informacji do przyswojenia i dużo nauki, dlatego pojawiają się wątpliwości. Większość udaje się  rozwiać. Zależy mi na profesjonalizmie,

Mam badanie gleby, gdzie fosforu (P2O5) jest 40g na 100g gleby. Jak obliczyć ile tego składnika jest na 1 ha, jak dana roślina zużywa go w ilości 100 kg przez okres wegetacji to ile powinienem podać w nawozie. ??

Edytowano przez ravoj

daro189    11

Gdybym miał się interesować wszystkim co trzeba - to niemiałbym czasu na odpoczynek.

Nie powiem Ci co masz zrobić aby mieć plon - jedynie mogę powiedzieć co ja robie.

Siew - wole prowadzić rzadki łan niż gęsty, ile ludzi tyle podejść - od gościa który sieje 50kg pszenicy na ha po kulawą koze który siałby i 400kg.

Nawóz - pod pług, orka dużo wcześniej a nie na ostatnią chwile. Daje 200kg polifoski 6, chyba że korzystna cena to 250-300. I kizeryt po siewie jak mam mało zajęcia, ok 100kg, albo na wiosnę choć wole termin jesienny.

Po siewie pryskaj boxerem / tolurexem 2l na ha i masz spokój z miotła, a reszte przyhamuje - jest sucho --> dodaj adiuwantu doglebowego typu adsol, grounded.

Z wiosny startuj z azotem na ostatni przymrozek, lub jak masz okienko z pogodą - azot nie zniknie w jakiś magiczny sposób.

I pamiętaj że rozpuszczenie azotu to formalność, ale żeby zaczął działać musi być w sferze korzeniowej <-- czyli musi dobrze popadać, bardzo dobrze.

Na dwuliścienne daje mustang / mustang forte, szerokie okno aplikacji więc spokojniejsza głowa. Ewentualnie na poprawke od przytulii zawsze zostaje starane.

Skracanie medax 0.6 i 1 l stabilanu

T1 - albo 1l duet star + prochloraz, albo w paku univo 1,25 boogie ( po fasoli). W takim paku fandango wychodzi za 140zł za litr, wię jest bardzo korzystnie - i skutecznie. link do sklepu ---> http://nasionaimport.pl/ProduktDetails.aspx?produkt=2925

T2 - jak wychodzi liść flagowy - i do tego cynk na "zieloność".

T3 - tylko przy niekorzystnej pogodzie.

KULAWA_KOZA    88

400 to bez przesady ale 300 na glebach ciężkich i kamienistych to tak. :D

Noi zrobił bym mase poprawek w tym co wyżej napisałeś B) bo dużo tam niezgodności ale czas mi nie pozwala bo musze iść dziecko bawić....... :wub:

celtis    7

Poleci ktoś jakiś sprawdzony zestaw herbicydów na pszenice/pszenżyto ? Oferują mi axial komplett pak ale cena 150zł/ha  :unsure:

Poleci ktoś jakiś sprawdzony zestaw herbicydów na pszenice/pszenżyto ? Oferują mi axial komplett pak ale cena 150zł/ha  :unsure:

to dużo?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.