Skocz do zawartości

Polecane posty

Tomaszeek    3

Lancet bardzo dobry herbicyd 1l rsmu waży 1.32kg wiec 600l daje okolo 800kg. Czystego składnika jest 32N

Ulman    348

Witam! Bardzo prosiłbym o poradę. Jestem początkujący. Rozsiałem 270 kg/ha saletry amunowej 34N z Pulanu na pszenice ozimą Arkadia. Zboże w 50% ładne jak po tak mroźnej zimie ( wizualnie 0 uszkodzeń- 8/10 w skali) a w drugich 50% nieco ucierpiało... Jest żółte, nie kiedy lekko fioletowe, ogólnie w skali 1-10 oceniam na 3. Moje pytanie jest następujące.

Czy mój plan wiosennego nawożenia jest odpowiedni?

Wygląda on tak:

-1 rzut ( teraz) 270kg/ha saletry amunowej Pulan 34 N

- Następnie środek TILT 0,7L/HA + MIRAGE 0,9L/HA ( Początek kwietnia)- środki grzybobójcze

- Kolejno 2 rzut nawozu mocznik 200 kg/ha ( około 25 kwietnia)

- Następnie usuwanie chwastów Attribut+ Actirob lub Chwastox + Tolurex ( Początek maja)

- Około 20 maja 3 rzut nawozu saletra 150 kg/ha

DATY OCZYWIŚCIE SĄ SZACOWANE. TO ZALEŻY OD ROZWOJU ROŚLINY

Dodam jeszcze że ziemia ma klase 4. Jest to rędzina. Typowo gliniasta ciężka w uprawie ziemia. Teren nie jest pochyły. Jest równy. Ogromną zaletą jest to że nigdy w niej woda nie stoi. Zawsze wszystko ładnie wsiąka ( nawet podczas nadmiernych opadów deszczu) Z ważnych informacji jest to że jesienią nie był dawany żaden nawóz pod pszenice. Ziemia była wapniowana kredą w sierpniu. Jedynie co to zboże było zaprawiane płynną cieczą z dodatkiem nawozu nasiennego i pryskane na chwasty zaraz po siewie. Co do chwastów już wiem że będzie ich ogromna ilość. Zarówno dwuliściennych jak i jedno. Największym zagrożeniem jest perz który już jesienią było widać oraz jak wspominałem inne chwasty. I też pytanie ile razy jak i czym pryskać i kiedy żeby je zwalczyć? Tak jak w moim planie czy inaczej?

PS. Za jakieś ewidentne błędy w planie nawożenia przepraszam dopiero się uczę

Tilt zadziała interwencyjnie na mączniaka ale nie zabezpieczy na długo i w Arkadii przy tym nawożeniu możesz mieć problem z maczniakiem później. Jak masz perz to spróbuj Apyros  + Mustang/Gold albo coś w podobie. 

Po co ty wapnujesz redzinę?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

ogar118    62

Witam! Bardzo prosiłbym o poradę. Jestem początkujący. Rozsiałem 270 kg/ha saletry amunowej 34N z Pulanu na pszenice ozimą Arkadia. Zboże w 50% ładne jak po tak mroźnej zimie ( wizualnie 0 uszkodzeń- 8/10 w skali) a w drugich 50% nieco ucierpiało... Jest żółte, nie kiedy lekko fioletowe, ogólnie w skali 1-10 oceniam na 3. Moje pytanie jest następujące.

Czy mój plan wiosennego nawożenia jest odpowiedni?

Wygląda on tak:

-1 rzut ( teraz) 270kg/ha saletry amunowej Pulan 34 N

- Następnie środek TILT 0,7L/HA + MIRAGE 0,9L/HA ( Początek kwietnia)- środki grzybobójcze

- Kolejno 2 rzut nawozu mocznik 200 kg/ha ( około 25 kwietnia)

- Następnie usuwanie chwastów Attribut+ Actirob lub Chwastox + Tolurex ( Początek maja)

- Około 20 maja 3 rzut nawozu saletra 150 kg/ha

DATY OCZYWIŚCIE SĄ SZACOWANE. TO ZALEŻY OD ROZWOJU ROŚLINY

Dodam jeszcze że ziemia ma klase 4. Jest to rędzina. Typowo gliniasta ciężka w uprawie ziemia. Teren nie jest pochyły. Jest równy. Ogromną zaletą jest to że nigdy w niej woda nie stoi. Zawsze wszystko ładnie wsiąka ( nawet podczas nadmiernych opadów deszczu) Z ważnych informacji jest to że jesienią nie był dawany żaden nawóz pod pszenice. Ziemia była wapniowana kredą w sierpniu. Jedynie co to zboże było zaprawiane płynną cieczą z dodatkiem nawozu nasiennego i pryskane na chwasty zaraz po siewie. Co do chwastów już wiem że będzie ich ogromna ilość. Zarówno dwuliściennych jak i jedno. Największym zagrożeniem jest perz który już jesienią było widać oraz jak wspominałem inne chwasty. I też pytanie ile razy jak i czym pryskać i kiedy żeby je zwalczyć? Tak jak w moim planie czy inaczej?

PS. Za jakieś ewidentne błędy w planie nawożenia przepraszam dopiero się uczę

Przy tej ochronie septorioza i mączniak zjedzą tą pszenicę. Ilość azotu, bez skracania, z pewnością powali arkadię. Jak kolega wyżej też zastanawiam się po co wapnować rędzinę. Jak dla mnie herbicyd w maju to dużo za późno. 2 dawka azotu też zdecydowanie spóźniona. Pytanie czym odchwaszczałeś tą pszenicę że nic oprysk nie załatwił? 

Ja na twoim miejscu urwał bym z tego nawożenia ze 100 kg N i tą kasę zainwestował w jakieś lepsze fungicydy i dobry herbicyd. 

Bo zaproponowana dawka azotu jest na 8+ pszenicy jakościowej a coś mi się zdaje że ciężko będzie tam zebrać 6 ton. 

Wiadomość z agroFakt.pl

jahooo    289

Ja bym rozłożył to tak - 200kg saletry już, 250 za 3 tygodnie i 150 w momencie strzelania w źdżbło

Ochrona od grzyba za słaba. Ja na T1 od 3 lat stosuję Wirtuoz i rozglądam się za sensowniejszą ochroną w tej cenie. Przy tej lości N wymagane jest dla Arkadii skracanie i ochrona T2 . Nawet CCC razem z T1 w ilości 0,8l antywylegacza  zwiększyłoby szanse na zbiór stojącego zboża.

Co do ochrony T1 i T2 sam posłucham sensownych propozycji

piotrdd    17

W litrach poszlo około 600 650l

Masakra za dużo maks 250l/ha 

Edytowano przez piotrdd

ogar118    62

Ja w zeszłym roku dawałem na ozona i arkadię tak:

T1 lotus 0,4+ 0,7 mondatack + 0,6 safir 

T2 AdeXar 1,5 

T3 0,5 orius+ 0,5 mondatac

Z ochrony byłem zadowolony. 

loquito    16

A będzie różnica w jakości zabiegu Orius 0,5L + Mondatak 0,5L, a Orius 1L ?

ogar118    62

Z tego co wiem to będzie ze względu na to że fuzarioza kłosów jest wywoływana przez kilku sprawców a tebukonazol nie radzi sobie ze wszystkimi dlatego w t3 nie stosuje się tylko jednej substancji.

Trochę odpowiedzi się nazbierało :) a więc po kolei ;D Z góry dziękuję za okazaną pomoc!

d4rek

Co do porady u kogoś innego w moim otoczeniu to niestety niemożliwe... Ci których znam mają niestety bardzo hmmm zacofane metody, staromodne tzn. walnąć na wiosne z 300 kg/ha nazwozu najtańszego opryskać byle czym ( ważne że jest napisane oprysk) i tyle... Potem jak plon słaby to niby że wina zimy, pogody lub że słaba jałowa ziemia. A ja chce to zrobić pożądnie i dlatego będę się starał konsultować to z wami. Od czasu do czasu wrzucę zdjęcia pszenicy. Dziękuję za poradę co do dawek itd to napiszę kilka zdań w podsumowaniu tego posta. 

jacek37

Tak w tym moim planie bardzo dużo N zaplanowałem i chyba za dużo. Zawsze mogę to zmniejszyć. 270N może trochę dużo jak na 1 dawkę ale już trudno rozsiane. Dziękuję za poradę. 

Pasjonata

Z tym N to zaszalałem jednak ale to tylko plan i można to zmniejszyć. Na podstawie wszystkich odpowiedzi postaram się wyciągnąć wnioski i ułoże nowy plan, czy dobry to się okaże. Tak jak odpisałem d4rek porada u kogoś obok nie wchodzi w grę :( Dzięki za pomoc!

Ulman

Rędzinę wapnowałem bo udzielono mi takiej porady. Coś w stylu: ,, Żeby Ci dobrze rosło to musisz zwapniować, masz obok mnie pole to takie samo ja wapniowałem". Nooo to zwapniowałem. haha Aleee nie mówmy już o tym. Teraz jestem tutaj i tu staram się ułożyć dobry plan odnośnie pszenicy.

Co do środka to widzę że drogi skubany. Może coś tańszego? ;D Dopiero startuje i ten budżet to taki średni na to ( są inne wydatki) ale zainwestuje. Dzięki za pomoc!

Ogar118

Dzięki za poradę. Tak N ogarniczę bo tu każdy pisze żeby tyle nie dawać. Co do tych chorób to jeszcze w podsumowaniu opiszę jakie teraz występują. Dlaczego wapniowałem to odpowiedź jest wyżej ;D Co do oprysku jesienią to niestety nie pamiętam teraz ale jutro to sprawdzę i napiszę czym pryskałem... W każdym razie to wygląda tak że siane to było na 2 razy.  24.09.16 50% już zasiane opryskane wyszła ładnie i razem z nią dużo chwastów ( perzu najwięcej) a drugie 50% siane 01.10.16 opryskane zeszło też ładnie ale gorzej niż to pierwsze opryskane i tutaj jest mało chwastów. Prawie w ogóle.  Tak to wygląda dokładnie. 

Jahooo

Dziękuje za poradę. Noo plan ciekawy. Zobaczymy jak to będzie. Na podstawie wszystkich waszych opinii coś stworzę i tu napiszę. 

Podsumowanie

Dzięki za porady. Jak widzicie nie jest łatwo jak człowiek dopiero startuje a niema się kogoś zapytać co i jak ale po to tu jestem żeby się uczyć ;)

Ale do rzeczy. Dużo waszych opinii i wnioski z tego takie że: trzeba ograniczyć N. To na pewno. zastosować Antywylegacz. Teraz pytanie kiedy? Gdzieś przeczytałem że już można po 2 tygodniach od 1 dawki azotu. Zgadzacie się z tym? Teraz jaki najlepiej? CCC? Jest chyba tani a widzę że wiele osób o nim pisze. I teraz pytanie odnośnie tego wylegacza. Czy mogę go stosować w miejsca gdzie moja pszenica jest hmm dość rzadka i widać że uszkodzona przez zimę lub choroby? 

Teraz kolejne pytanie. Co najlpiej zastosować najpierw? Oprysk na chwasty czy środki na grzyby jakieś mikroelementy, tego typu rzeczy? Czy np. mogę Dać antywylegacz i wymieszać to z czymś antygrzybowym? Ogólnie co i kiedy najpierw zastosować aby to miało sens i dobrze funkcjonowało?

Kolejne pytanie to kiedy druga dawka nawozów? Saletra czy mocznik i ile proponujecie? ( w pierwszej było 270kg/ha saletry) 

Już ostatnie pytanie. Rozsiałem saletrę dokładnie 10 i 11 marca. Jest trochę zimno u mnie tzn. w dzień 5 stopnii w nocy 1-2 ale za 2-3 dni ma być ocieplenie do blisko 10 w dzień. Gleba wilgotna. Nigdzie woda nie stoi do butów się nie lepi jak się po niej spaceruje. Czy saletra zadziała czy jednak to było za wcześnie jeszcze? Dodam że u mnie to jest taki okres przedwegetacyjny albo powolny start na niektórych roślinkach bo widziałem że kilka wypuszczało nowe kiełki... 

A co do chorób bo o tym miałem wspomnieć to w tej gorszej połowie pola gdzie jest rzadziej. liście too albo są fioletowe albo żółte albo takie obeschłe też na żółto... Ale to dotyczy tylko liści bo jak sprawdzałem co się dzieje w ziemi to wygląda na zdrowe... 

jahooo    289

Rędzina rędzinie nie równa. Jak masz na wapieniu, to ona się sama odkwasza . Inne trzeba wapnować. Do tego robi się badania gleby. Oprócz PH czyli kwasowości, także na zasobność P, K i niektórych mikroelementów.

KULAWA_KOZA    88

Myślisz że jak nasypiesz 400kg saletry na raz to coś zmieni? To tak jak piciem masz na stole 5 litrów wódki ale co z tego skoro po pół litra leżysz do góry kołami. Pszenica do drugiej dawki pobierze tylko część azotu która została rozsiana. Im roślina większa tym więcej pobiera więc bez sensu sypać duże dawki na raz. Same z tego straty.

Paweł nie mówie o 400kg

Ja dawałem 200kg saletry na ha i szału nie było .Jak pszenica słaba po zimie to 300kg trzeba dać by ją ruszyło.

A jak pszenica ładnie rozkrzewiona to nie dawał bym saletre ale saletrosan w dawce też 300kg

ravoj    45

Samsung układa plan podobnie jak ja, też jestem zielony jak moja pszenica, w fasoli mam większe doświadczenie, ale dużo chłopaki pomagają, czytam też wiele artykułów - ostatni o fosforze i to podstawa, dużo ważnych informacji.

Też nie dałem nawozów na jesień i staram się to nadrobić. Też nie mogę słuchać sąsiadów i znajomych bo oni sami nie wiedzą po co stosują jakie środki. Forum pomoże.

Sam się zastanawiam co teraz dawać. Nawóz rozsiany już dawno (P+K i trochę N) w tym tygodniu bez wątpienia RSM i od razu tego samego dnia Dr Green start plus Dr green zboża i siarczan 7wodny.

Też nie wiem kiedy pryskać od grzyba a kiedy skracać, ale chłopaki zaczną pisać plus z etykiety środków jakieś informacje i będzie git.

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Ravoj

Noo mam nadzieje że ktoś poinformuje co teraz ;D Czy oprysk na chwasty czy na grzyba czy skracać kiedy to zastosować. 

Plan trzeba układać bo lubie mieć wszystko poukładane. 

ravoj    45

Ja mniej więcej ułożyłem taki plan na jakościową Natulę:

1. W tym tygodniu RSM i może dolistne Dr Green Zboża i Dr Green Start + siarczan magnezu

2. Na koniec fazy krzewienia BBCH 29 Lancet Plus, 

3. Pomiędzy końcem fazy krzewienia a pierwszym kolankiem BBCH 29-30 pójdzie T1, tj. Tilt i Prochloraz po 0.7L/ha z Modusem w dawkach dzielonych tj. 0,3L/ha + Antywylegacz Płynny 0,5L/ha i ewentualnie dolistne Dr Grenn jak nie uda mi się podać ich wcześniej.

4. Strzelanie w źdźbło BBCH 31-32 - rozsypię 60kg azotu

5. Na liść flagowy BBCH 39 pójdzie T2: Artea 330 EC i Tebukonazol  plus Modus 0,3L/ha (druga dawka) oraz Dr Green Zboża plus Dr Green Energy plus Siarczan Magnezu 7 wodny.

6. Przed kłoszeniem BBCH 47-49 ostatnia dawka 60kg Azotu

7. Kłoszenie BBCH 49-51 a przed kwitnieniem Dr Green zboża + DR GREEN – Quality + siarczan

8 w razie mokrego lata T3 - ochrona kłosa, ale jeszcze nie wiem co.

dat nie pisałem, bo nie wiem kiedy co wypadnie. Ktoś poprawi?

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

ravoj    45

No wykaz jak wykaz, widziałem ich sporo i przydają się jak wieszcz z jaką chorobą walczysz. Takie same wykazy są dla Herbicydów i pestycydów. Ja mam Technologię uprawy Natuli i tam producent zaznaczył na jakie choroby trzeba uważać. Biorę Twój wykaz i wiem co i kiedy. No przydatna rzecz.

Tom Clancy 

Pasjonata    3

Ravoj

Noo mam nadzieje że ktoś poinformuje co teraz ;D Czy oprysk na chwasty czy na grzyba czy skracać kiedy to zastosować.

Plan trzeba układać bo lubie mieć wszystko poukładane.

Ja też planuje już od stycznia, skracanie będę wykonywał w fazie 1 kolanka poczytaj kiedy i jak go rozpoznać ja tak robię a potem w pole i sprawdzam, myślę że samo CCC wystarczy jeśli zejdziesz z nawożeniem, T1 można połączyć ze skracaniem tylko zwracaj uwagę na temperatury potrzebne do danych środków. Z chwastami nie ma co czekać jeśli tylko warunki będą dogodne ja w zeszłym roku 12.04 je załatwiłem nie dało rady wcześniej.Ja drugą dawkę planuje na strzelanie w źdźbło czyli okolice 1 kolanka i będzie to ok 200kg/ha saletry. Pierwsza dawkę rozsiałem już 6 dni temu nie martw się zadziała bez problemu jak się ociepli potrzeba też trochę czasu aby zboże zregenerować po zimie a ty dałeś spora ilość wiedz jedzenia jej nie braknie.

A ochrona fungicydowa taka

T1 Duett star 1l + mondatak 1l

T2 safir 1l + Acanto 0,5l

T3 nie zdecydowałem

Jeśli ktoś może niech wypowie się o T2 czy w miarę może być, jak pisałem sam się uczę.

Seba42    2

Mam pytanie do osób doświadczonych w stosowaniu rsm . W końcu jest szansa wjechać w pole i rozlać rsm tylko ze zboża praktycznie przez cały dzień są mokre z rosy , na końcówkach liści są małe krople wody i nie wiem czy na tak delikatnie mokre rośliny mogę teraz rozlać rsm ?. Będę stosował rsm pierwszy raz i boję się żeby nie przypalić zbóż

Żeby tak nie opowiadać czysto teoretycznie to zrobiłem fotki mojej pszenicy. Prosze oceńcie co najpierw mam zrobić. Przypominam że została poadana dawka 270kg/ha w dniu 10 marca. Z tym że 5 i 7 to chwasty których jest dużo... 

post-213786-0-52480000-1489394234.jpg

post-213786-0-85669300-1489394241.jpg

post-213786-0-19255500-1489394248.jpg

post-213786-0-84379400-1489394256_thumb.jpg

post-213786-0-01824200-1489394266.jpg

post-213786-0-59885900-1489394275.jpg

post-213786-0-99063100-1489394281.jpg

post-213786-0-30610400-1489394289.jpg

d4rek    16

Mi to wygląda idealnie pod lancet o ile pogoda >5 w nocy

Edytowano przez d4rek

major_89    35

Lancet to zbyt duże ryzyko, w nocy mamy spadki temperatury. A dla niego średnia dobowa musi mieć co najmniej 8 stopni. Zboże do najgęściejszych nie należy.  Azot podany to bardzo dobrze. Gdy się zazieleni pomyśl o dokrzewianiu. Odżywka fosforowa + micro+ CCC. Jeśli chodzi o odchwaszczanie można zrobić to tanio i z pominięciem temperatur IPU/ CTU + Chwastox Turbo. Wilgoć jest, chwasty słabo rozwinięte nie przysłonięte zbożem więc wszystko się dobrze składa

Edytowano przez major_89

adrian3005    45

Ja mniej więcej ułożyłem taki plan na jakościową Natulę:

1. W tym tygodniu RSM i może dolistne Dr Green Zboża i Dr Green Start + siarczan magnezu

2. Na koniec fazy krzewienia BBCH 29 Lancet Plus,

3. Pomiędzy końcem fazy krzewienia a pierwszym kolankiem BBCH 29-30 pójdzie T1, tj. Tilt i Prochloraz po 0.7L/ha z Modusem w dawkach dzielonych tj. 0,3L/ha + Antywylegacz Płynny 0,5L/ha i ewentualnie dolistne Dr Grenn jak nie uda mi się podać ich wcześniej.

4. Strzelanie w źdźbło BBCH 31-32 - rozsypię 60kg azotu

5. Na liść flagowy BBCH 39 pójdzie T2: Artea 330 EC i Tebukonazol plus Modus 0,3L/ha (druga dawka) oraz Dr Green Zboża plus Dr Green Energy plus Siarczan Magnezu 7 wodny.

6. Przed kłoszeniem BBCH 47-49 ostatnia dawka 60kg Azotu

7. Kłoszenie BBCH 49-51 a przed kwitnieniem Dr Green zboża + DR GREEN – Quality + siarczan

8 w razie mokrego lata T3 - ochrona kłosa, ale jeszcze nie wiem co.

dat nie pisałem, bo nie wiem kiedy co wypadnie. Ktoś poprawi?

Módl się o deszcz żeby Ci go nie brakło w trakcie zalewania ziarna w klosie. . ;p

wiesiek63zmc    24

Chwastox też  jest niebezpieczny przy spadku w nocy temp. poniżej 0 C. Może się skrystalizować,wtedy uszkodzi roślinę uprawianą a chwasty pozostawi.

warchest    47

panowie a saletre na pszenice juz dajecie bo jeszcze zimno jest i zeby zadzialala w tamtym roku za wczesnie dalismy i nie bylo efektu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.
    • Przez Mario35
      Witam Wszystkich na forum. Jestem na kupnie Case mx, interesował by mnie case 130km. Trafił mi sie ładny i za dobre pieniadze case mx110 we francji tylko troche za słaby, i tutaj pytanie czy jak bym kupił tego mx110 to jak mu zwiekszyc moc tak do 130km. Prosze o pomoc i jakies podpowiedzi. Z góry dziekuje za odpowiedzi.
    • Przez W0jcik
      Witam
      Potrzebuję szybko pomocy w dojściu do przyczyny wycieku 
      Olej cieknie w miejscu w którym wchodzi wodzik od pompki hamulcowej do mostu. te miejsce zakrywa podrywa która unosi sie podczas wciśnięcia pedały hamulca, wtedy olej dosłownie wylewa się spod tej pokrywy.
      Czy ktoś miał podobny problem i co jest tego przyczyną.

(Na schemacie ten dekielek jest zaznaczony numerem 10)