Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koniu    69
Napisano (edytowany)

u mnie ostroga z parametrami fajnie wyszła. Białko 12,8-13,8 przy dwóch dawkach azotu. Gęstość 79,0 do 83,0. Przy dwóch dawkach azotu pierwsza 280kg saletry 34, druga 250kg. Przedsiewnie polifoska 6 ok 350kg/ha, ochrona dwu zabiegowa. Przedplon rzepak ozimy. Gleby V klasa, iły, trochę piasku, ogólnie ciężka gleba. Plon 6,5 t.

Edytowano przez koniu

Tomek90    190

V klasa to chyba przyznana tylko na papierze żeby podatek mniejszy bo w rzeczywistości lepsza jak 6.5t pszenicy. 

melon10641    158

klasy ziemi to można sobie wsadzić wiecie gdzie... Ostatnio przeglądałem mapę glebowo-rolniczą dla pow. zamojskiego i patrze na ojca działki i jak byłem przekonany że wszystko mamy w III a lub b to mamy jeszcze troszkę IV i ku mojemu zdziwieniu V. A gdzie ta V - na najlepszym kawałku ziemi jaki mamy, między rzeką a stawami, grunt lekko podmokły ziemia to rędzina wymieszana z torfem gdzie pszenica w najgorszym roku będzie sypać koło 7t. 
A V klasa bo kiedyś był podmokły i w obniżeniu terenu.

Także Panowie klasa ziemi o niczym nie mówi bo na to ma wpływ, melioracja, ukształtowanie terenu, nachylenie stoku od południa czy od północy no i czy w łapę dostał Xlat temu klasyfikator ;)

A i zapomniałem dodać tą V klasę dużo lżej się uprawia jak III ;) 

Wiadomość z agroFakt.pl

Kula07    137

O przydatności rolniczej dużo więcej od klasy gleby mówi kompleks.

koniu    69
Napisano (edytowany)

tak łatwiej się uprawia, już to widzę u siebie. orka na głębokość szpadla bo głębiej dreny i kamień, dwa razy tyle trzeba jeździć żeby doprawić a jak już podeschnie to szkoda gadać, nawożenie to samo i ochrona ta sama co na lepszym kawałku a plony do 2 ton niższe. Ph i zasobność taka sama jak na lepszych glebach. Spalanie w orce o 5-7 litrów mniejsze. Kolega raz mi orał jd 6930 to u siebie szedł z 5 skibami, u mnie to się ździwił jak zadusił ciągnik kilka razy. Na tej V klasie rzepak max 3,5 tony, na II-III było 5,5t przy tym samym nawożeniu i ochronie

Edytowano przez koniu

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Czyli prosty sposób na doprowadzenie do ładu swojej ziemi czyimś kosztem-oddać w dzierżawe dobremu rolnikowi:)

ravoj-wątpie w 6ton jakościowej pszenicy bez zadnego NPK pogłównie-, nawet na stanowisku po dwukrotnej fasoli.

Daj Nitrofoskę w tej dawce a Polidap odpuść bo on i tak zadziała dopiero na roślinę następczą-zostaw go pod następne uprawy. Do tego ten RSM potem Saletre-szybciej sie rozpuszcza od saletrzaku, potrzebuje mniej wody na to. P,K, siarczan i mocznik dolistnie, ewentualnie jakieś mikro, ochrona fungi i herbicydowa i wtedy przy optymalnej pogodzie można liczyć na przyzwoite plony.

Powodzenia!

i to się nazywa porada!!!! :)

Ale saletrę mieszam z Saletrzakiem, bo po samej saletrze dostaje strzała a później długo nic a tak dostaje strzała po rozsianiu a później uwalnia się saletrzak, dlatego mieszam te dwa nawozy, daje działanie szybki i za razem dłuższe

Edytowano przez ravoj

ravoj    45

ale saletrzak długo się rozkłada, granule nawet trzy tygodnie leżą mimo deszczów, dlatego mieszam. Po saletrze nie ma śladu już następnego dnia.

Tomek90    190

Zostaje tylko wypełniacz. Po co tyle kombinować? Ja bym się zaplątał już  :wacko:

major_89    35

To prawda że saletrzak wolniej się rozpuszcza, ale sam azot uwalniany jest w ciągu tygodnia. Pozostałości które widzimy gołym okiem  to siarczan wapnia (gips) wypełniacz tak jak pisze @Tomek 90. Tak więc trzeba się zdecydować a nie na sile kombinować i doszukiwać się niewiadomo jakich zależności. 

melon10641    158

tak łatwiej się uprawia, już to widzę ...

Niby czemu miałbym kłamać? Mam Ci screeny wysłać mapy glebowo-rolniczej? Dodam, że kompleks pszenny dobry. 

masa24    55

moze mnie wysmiejecie za pytanie.   ale skad wiecie jakiego kompleksu jest dana gleba? gdzie to sprawdzic?

ravoj    45

Faktycznie macie racje, ale w Saletrzaku mamy wapń i magnez, także dodatkowe składniki, których pszenica pobiera po 4kg na tonę,  nie warto go rozsiać? 

ansu    73

Wapń i magnez w saletrzaku ma inne zadanie

ravoj    45

Wapń i magnez w saletrzaku ma inne zadanie

czyli jakie, bo nie mogę doczytać?

koniu    69

Niby czemu miałbym kłamać? Mam Ci screeny wysłać mapy glebowo-rolniczej? Dodam, że kompleks pszenny dobry. 

Ale jak nie dociekam jak u Ciebie jest i nic nie potrzebuje żebyś mi wysyłał tylko napisałem jak to u mnie wygląda. Tylko ktoś kto ma pola tam gdzie ja to wie co to znaczy uprawiać i zbierać plony z gleb klasy II a z klasy V.

loquito    14

Czy stosowaliście u Siebie w pszenicy takie nawozy dolistne jak K-Leaf albo Yara Kalisol? Jak tak to w jakich dawkach 

koniu    69

pewnie ktoś stosował i pewnie w dawkach zalecanych przez producenta.

MALY74    1

Artis- na 6 ton 2 zabiegi ze średniej półki.

a co powiesz na t1 wituoz na t2 reveler.

Zenonim    47

Cena wyjdzie około 300zł a zabiegi raczej szału nie zrobią.

ravoj    45

Wracam do pytania z Saletrzakiem, jakie "inne zadanie" ma wapń i magnez w Saletrzaku?

Agrest    345

Jest to wypełniacz dolomitowy i działa przeciw zbrylaniu się granul.

iron    389

koniu zgadzam się z tobą co do tego ze jak ujowa ziemia to ile by kie dać to i tak to się nie zwróci. jak ktoś tu pisał 350kg.poli 6 i tylko 6.5 tony gdzie tu opłacalność

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się