Skocz do zawartości

Polecane posty

Tomek90    196
Napisano (edytowany)

Można 180kg te ~300szt ale napewno nie tak jak robi ten z filmu, lata z wirnikiem czy to piach, czy ciężka ziemia. To że masz wirnik czy talerzowy nie czynni cię panem wszystkich gleb. Nie trafisz z mokrą zaoraną gliną ( w sumie to po co orać taką?) to narobisz jak zdjęcie u majora kocich łbów albo kostek.  

edit: płodozmian też swoje robi. 

Edytowano przez Tomek90

Kula07    139

No i kolejny raz zgadzam się z przedmówcą.

Dlatego napisałem, że przy tego typu glebach najważniejszy jest czas. U mnie sa jeszcze ludzie którzy w dalszym ciągu nie nauczyli się uprawy takich gleb i przed siewem lażą z młotkiem po polu i bryły rozbijają. Tylko zamiast w bryły to powinni się w łeb puknąć.

knoro93    167
Napisano (edytowany)

Wyobraź sobie że wypada siać ci pszenicę w tak przygotowaną ziemie. Czym gorsza wypada 3 tygodniowa posucha po siewie. Jak myślisz jak będzie wyglądać polowa zdolność wschodów mierzona po 60 dniach od siewu przy wysiewie 180 kg /ha ?

Właśnie te 30 % jak nie więcej nasion skiełkuje a nieukorzenione natychmiast zasycha. Nie wiem co ma mi się czkawką odbić jak nasiona te zwyczajnie zbutwieją. Tematyka ta dotyczy tylko nielicznych minutowych gleb w Polsce. Ale obowiązuje. Co nieraz teoria odbiega od praktyki. 

Wyraźnie napisałem w moim poście że i poznaniakiem można dobrze posiac w odpowiedniej normie i sam sieje w glebe która jest odpowiednio doprawiona i to jest warunek a Ty mi tu wyjeżdżasz z polem jakichś kamieniołomów i zakładasz że kulawa_koza takie ma i dlatego tak sieje. Wystaczy poczytac jego posty i tu chodzi o nastawienie a nie autentyczna sytuacje na polu. Czepiam sie bo ogladałem jego galerie  Ty pewnie nie i wiem czym sieje i na jakiej ziemi i możesz mi uwierzyć że ta ziemia nie potrzebuje 300 kg ziarna na hektar. Mówisz że sie czepiam a sam prowokujesz nie potrzebna dyskusje. Nie jestem idiota i wiem że siejąc w taka glebe jaka jest na obrazku czy filmiku to jak jest posucha to nalezy zwiekszyć norme wysiewu wiec nie wiem po co takie przykłady przytaczasz jak to ma sie ni jak  do mojego postu. Myslisz że na podlasiu nie ma zróżnicowanych gleb? Byłeś tu? Widziałes wszystkie pola ? Mysle że nie wiec uwierz że i u nas są i piaski i gliny zreszta mysle tak jak wszedzie wiec nie odnosze sie do jednego rodzaju gleb. Sam mam na jednym kawałku piasek 5 klasa dalej ciężki ił przez torf przez czarna żyzną glebe III-IV klasa dalej znowu piasek IV klasa i tak dalej mozaika jednym słowem.

Edytowano przez knoro93

Wiadomość z agroFakt.pl

melon10641    162

Macie w 100 % rację. Ale jak ktoś popełnia błędy w uprawie to nie może siać z optymalną obsadą bo to też byłoby błędem.  

Sprzęt kupuje się na swoje gleby a nie na wszystkie. I to nie do końca, mam talerzowy to spisuje się jesienią, wiosną już nie koniecznie. I z płodozmianem mogę być tego przykładem. Wcześniejszy właściciel kilka lat siał zboże po zbożu potem ojciec też i była skała jak się siało. Potem doszły buraki, potem soja teraz pewnie rzepak. Słoma od tego roku idzie w ziemie. Zrezygnowaliśmy z podorywki pługiem na rzecz grubera lub teraz talerzowego.Nie orzemy po burakach bo to strzał w kolano a i zdarza się, że i po zbożu też nie. I w efekcie końcowym brona aktywna nie jest niezbędna. I pewnie coś jeszcze się da zmienić na lepsze ;) 
Tylko jest jeden warunek, wszystko trzeba robić z głowa i w odpowiednim czasie. 

Wy się spieracie, że 250kg to za dużo. U mnie są tacy co sieją 300 i więcej  :rolleyes:

knoro93    167

Wiesz siać można na sąsiadów też można patrzeć ale czasem trzeba pomysleć gdzie w tym wszystkim jest sens i logika bo w dzisiejszych czasach patrzenie na sąsiada to już jest cofanie się. Sąsiad orze c330 to i ja mam sie przesiąść z classa na trzydziestke? Trzeba iść do przodu i z głową.

ogar118    62

Pewnie macie sporo racji pisząc o trudnych glebach itp ale patrząc na galerię kozy konkretnie chodzi mi o te zdjęcia:

[galleryimg=670307]

[galleryimg=670306]

[galleryimg=668901]

Zwłaszcza pole z delewarem widać, że gleba raczej nie jest taka jak na filmiku i na "marsjańskim" zdjęciu. Raczej określił bym ją jako gleba piaszczysta. I nawet patrząc na te fotografie mam wrażenie, że obsada jest dość wysoka. 

Najlepszym rozwiązaniem tego sporu była by wycieczka kozy na swoje plantacje i proste, rzetelne policzenie ile roślin jest na metrze. Wtedy wszystko było by jasne. 

ansu    73

Pszenica wysiana w ilości 130kg/ha MTN 53g

[galleryimg=548695]

Pszenica wysiana w ilości 230kg/ha MTN 46g

[galleryimg=673455]

renovoltage    72

Niektórzy  nawet nie pozwolą roślinom się krzewić  :lol: , im lepsza i cięższa gleba to obsada może być coraz niższa, nieraz na glebie ilastej wschody ok 100 szt, w żniwa zboże gęściejsze niż w innych miejscach, siejąc 300 kg to rośliny w rządku po wschodach się nie mieszczą...

Każda roślina lubi światło i miejsce do wzrostu a często świadomie im to się zabiera i przeszkadza, a podstawa to jak najmniej przeszkadzać, ja już 3 rok będą siał 150 szt na m2 i nie narzekam...

knoro93    167

Myśle że nie ma tu o czym dyskutować wszystko juz zostało napisane na ten temat kolega z góry ma absolutna racje.

Bobas233    5

Witam panowie , pisalem wzcesniej , lecz prosilbym was o takie male ZWERYFIKOWANIE ;)

Natomiast pytajac tu i uwdzie odnosnie zabiegów FUNGICYDOWYCH stwierdzilismy ze najlepsza kolejnosc do zabiegów bedzie następójąca

T1 - Duett Star 0,8l + Mirage 0,8 ( Prochloraz ) + Regulator + Mikro

T2- Tocata Duo 0,8l + Gwarant 1l + Regulator + Mikro

T3 - Syrius 1l ( tebukonazol ) + Bulldock 025 ( 0,3l)

Jezeli cos jest do ponownego zweryfikowania prosze o odpowiedzi . Chodzi oczywiscie o ochrone Pszenicy;)

ansu    73

Jaka odmiana? przedplon? kiedy wysiana? w jakim stanie? jakie nawożenie? spodziewany plon? ......... Tiazole na pierwszy zabieg to śliski temat jeszcze w połączeniu z regulatorem wzrostu

AleksanderX    106

A co ma szacunek do wiedzy?

Tobie zresztą nikt też nie zabraniał sprzedawać pszenicy po 400zl/t ale nikt też nie twierdzi, że to było mądre. Tak jak siew w tak dużej ilości.

Ja to pad pszenicę daję podobny gnój

Anetka1    69

najlepiej taki gnój dać pod bronę wirnikową by zneutralizować z glebą a następnie zaorać

Ulman    292

Jaka odmiana? przedplon? kiedy wysiana? w jakim stanie? jakie nawożenie? spodziewany plon? ......... Tiazole na pierwszy zabieg to śliski temat jeszcze w połączeniu z regulatorem wzrostu

Jak sobie wyobrazasz zabieg T1 bez triazoli?

Bobas233    5
Napisano (edytowany)

Odmiany mam rózne ,miedzy innymi Arkadia czy Desamo , Przedplon , jeczmien jary i pszenica ozima , pszenice sa w fazie 3 lisci ..

Dziwne bo wysiewane pod koniec wrzesnia , spodziewany plon 7-8t

Nawozenie przedsiewne  :250 kg Polifoska 8 , 250 kg polifoska 6  , Wapno Tlenkowe 500kg/ha

Edytowano przez Bobas233

losktos    120

popracuj nad nawożeniem przedsiewnym

Witam panowie , pisalem wzcesniej , lecz prosilbym was o takie male ZWERYFIKOWANIE ;)

Natomiast pytajac tu i uwdzie odnosnie zabiegów FUNGICYDOWYCH stwierdzilismy ze najlepsza kolejnosc do zabiegów bedzie następójąca

T1 - Duett Star 0,8l + Mirage 0,8 ( Prochloraz ) + Regulator + Mikro

T2- Tocata Duo 0,8l + Gwarant 1l + Regulator + Mikro

T3 - Syrius 1l ( tebukonazol ) + Bulldock 025 ( 0,3l)

Jezeli cos jest do ponownego zweryfikowania prosze o odpowiedzi . Chodzi oczywiscie o ochrone Pszenicy;)

Duet -1l, mirage ok, uważaj z mieszaniem, mieszałem takie środki zarówno z moddusem jak i ccc i było ok, ale w połaczeniu duet + atak + ccc + odżwyka plantacje sie przebarwiały takze radzę uważać.

T2 - co do samych substancji moze być, co do mieszania tak jak wyzej

T3 - buldock to insektycyd

AleksanderX    106

No i kolejny raz zgadzam się z przedmówcą.

Dlatego napisałem, że przy tego typu glebach najważniejszy jest czas. U mnie sa jeszcze ludzie którzy w dalszym ciągu nie nauczyli się uprawy takich gleb i przed siewem lażą z młotkiem po polu i bryły rozbijają. Tylko zamiast w bryły to powinni się w łeb puknąć.

Puknuj się najpierw sam

Kula07    139

Puknuj się najpierw sam

To się nazywa arogancja i brak kultury. Jak masz coś do mnie to pisz na pw.

20CBR12    52

Jak tak czytam te posty to w Holandii to norma wysiewu powinna być z 450kg pszenicy na ha, bo tak ciężkich gleb w uprawie jak tam się często spotyka to unas zdecydowanie i na szczęście nie ma jednak taki holender haczy 200-250 konny ciągnik i napier..la 6-7h na jednym hektarze żeby dobrze doprawić glebe i nikt tam nie myśli o zwiekszaniu norm wysiewu a raczej tendencja jest do dalszego obniżania norm

Bobas233    5

popracuj nad nawożeniem przedsiewnym

Duet -1l, mirage ok, uważaj z mieszaniem, mieszałem takie środki zarówno z moddusem jak i ccc i było ok, ale w połaczeniu duet + atak + ccc + odżwyka plantacje sie przebarwiały takze radzę uważać.

T2 - co do samych substancji moze być, co do mieszania tak jak wyzej

T3 - buldock to insektycyd

Tak wiem, wiec insektycyda na T3 dodawac do tego syriusa czy nie ?

Duett Star + Mirage mówisz ze ok ? Gorzej Duett Star + Atak  ? Z tego co dobrze rozumiem ?

Kula07    139

Jak najbardziej dodać tylko trzeba wziąć pod uwagę czy i jakie insekty będą w tym czasie miały naloty. Sam osobiście będę stosował w tej fazie Danadim.

losktos    120

Tak wiem, wiec insektycyda na T3 dodawac do tego syriusa czy nie ?

Duett Star + Mirage mówisz ze ok ? Gorzej Duett Star + Atak  ? Z tego co dobrze rozumiem ?

Mirage i Atak to takie same środki

Co do insektycydu -dodajesz jak trzeba, jak nie bedzie szkodnika to po co?

ogar118    62

Jeszcze należy zwrócić uwagę na temperaturę. Buldock to pyretroid który dobrze działa od 5-15 stopni a przy t3 może być znacznie cieplej. 

Bobas233    5

Mirage i Atak to takie same środki

Co do insektycydu -dodajesz jak trzeba, jak nie bedzie szkodnika to po co?

Wiec rozumując zeby nie zaliczyc przysłowiowej "GAFY" jak bezpiecznie wykonac zabieg T1 ?

Aby nic powazniejszego sie nie stalo ? Dodam ze w tamtym roku zostal zastosowany T1 sam Duett Ultra i bylo w "miarę" .

Dodam ze teraz produkcje prowadzil bede na 8t+ wiec chce dopilnowac wszystkiego na "czas"

Dlatego tez zglaszam sie z prosba o doradztwo do was panowie.

andrzej1988    102

Ja na T1 daje 0.7l Tilt Turbo + 0.7l Atak. Na T2 stodowałem Artea lub Duet Ultra ale planuje w tym roku dać Soligor w dawce 0,9l a na T3 Tebu. Plony w granicach od 7 do 8 ton zalezy jaki rok. Ostatni rok był troche kiepski bo pszenica niestety lekka. Mała gestość ale objetościowo jest jak w poprzenich latach.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.