Skocz do zawartości

Polecane posty

Kula07    139

Panowie, co Wy roztrząsacie. Poczytajcie sobie inne posty kolegi to zrozumiecie, że on za wielkiego pojęcia nie ma, tylko wali posty jak z karabinu, bez żadnych argumentów czy też wyliczeń. Po prostu trzeba sobie na niego dać siana.

andrzej1988    102

35l na 1ha, to możliwe, ale chyba część uprawy przy usługach.

w C-330 wychodzi mi średnio 40-45 litrów na hektar, zalezy tez co sie uprawia bo przy pszenicy beda wieksze koszty paliwa bo czesto trzeba jezdzic a np przy łubinie koszty paliwa np bedą dużo mniejsze.

melon10641    162

Tego goscia trzeba olac bo klepie tylko w klawiature a merytoryki 0.
Ktos pisal o 2l na ha na opryski. Ja wiem ze duzo ciagnik w opryskiwaczu nie pali ale np. u mnie to jest 5 wyjazdow w pszenice wiec raczej w 2l sie nie zmieszcze ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

Forsze    7

Tego goscia trzeba olac bo klepie tylko w klawiature a merytoryki 0.

Ktos pisal o 2l na ha na opryski. Ja wiem ze duzo ciagnik w opryskiwaczu nie pali ale np. u mnie to jest 5 wyjazdow w pszenice wiec raczej w 2l sie nie zmieszcze ;)

Ok. bo myślałem, że ma ciągnik na parę wodną :D

jahooo    263

Jak masz do pola 5-6km to tez w 2l/ha się nie zmieścisz. Każdy pisze według siebie.

AleksanderX    106

Panowie, co Wy roztrząsacie. Poczytajcie sobie inne posty kolegi to zrozumiecie, że on za wielkiego pojęcia nie ma, tylko wali posty jak z karabinu, bez żadnych argumentów czy też wyliczeń. Po prostu trzeba sobie na niego dać siana.

tak zawziętego człeka co uważa że tylko on ma rację  a inni to nieuki  rzadko się spotyka i się z nim nie dyskutuje

andrzej1988    102

i tez zalezy od mocy i spalania ciagnika . Bo np rozsiewac nawozy c 330 albo jakims MF 255 to mniej spalimy paliwa niz 100 konnym ciagnikiem. Rozsiewaczem lejowym jednotalerzowym musimy wiecej jezdzic po polu niz rozsiewaczem dwutalerzowym ktory ma szeroki rozrzut przez co tez zmiejsza sie koszty zuzycia paliwa. Też w gre jesli chodzi o oszczednosc paliwa wchodzi pojemnosc rozsiewacza i pojemnosc opryskiwacza, agregaty uprawowosiewne przez co nie musimy dwa razy w pole jezdzic tylko robimy za jednym zamachem no ale nie wszyscy mogą z tego korzystać.

Kula07    139

Daj dowód na to, że uważam, że tylko ja mam rację.

A po drugie z 10 razy prosiłem żebyś przedstawił swoją agrotechnike. Zrobisz to w końcu?

AleksanderX    106

mi się wydaaje owies to lekkie ziemne  siew w mulcz 10l,wysiew nawozów 3 l opryski  2 l  koszenie 12l , pozostaje jeszcze 7 i na inne pozostałe oczywiście powierzchnia powyżej 10 ha i pole przy posesji  to całkiem realne

Oto na przykład ja się zgadzam z kolegą  a ty byś ile tej ropy spalił  mówimy tu o ekonomicznej uprawie bo robić oprysk możno nawet traktorem 200 KM a pole oddalone od posesji o 5 km

Kula07    139

Czyli jaką agrotechnike stosujesz? Zacznij od uprawy pożniwnej itd.

STIG0013    406
Napisano (edytowany)

Nie mów do niego takimi wyrazami!! Przez ciebie biedny będzie musiał w googlach szukać co to agrotechnika itd :)

Co do spalania 35 litrów hahaha, sama orka czasami potrafi wziąć 20, gdzie kombajn, uprawa, siew, nawozy 3 albo 4 razy i z 5 razy oprysk, przejazdy, transporty...

Edytowano przez STIG0013

Forsze    7

35l na 1ha, to możliwe, ale chyba Kolega ma część uprawy na usługach.

W sumie jakby wszystko najął z usługi to prawie do zera zejdzie ze spalaniem.

No i pieszo lub rowerem na pole bo jak się samochodem raz po raz podjedzie na lustrację to wyjdzie kurcze z 1 l/ha

szczypka    60

nie wiem jak to u was wychodzi ale mnie to zaciekawiło i policzyłem roczne zużycie paliwa podzieliłem przez liczbę ha i wyszło 74.5l/ha (bez kombajnu bo go nie mam) oczywiście to nie tylko uprawa ale i dojazdy rozrzucanie gnoju,wapna i zbiór słomy

AleksanderX    106

Czyli jaką agrotechnike stosujesz? Zacznij od uprawy pożniwnej itd.

oj jaki zacofany a ty wiesz co to jest siew w mulcz

melon10641    162
Napisano (edytowany)

Olek Olek, agrotechniką nie chcesz się pochwalić a wyskakujesz z mulczem.. 

Najpierw trzeba wiedzieć co to jest agrotechnika a dopiero potem zagłębiać się w trudne słówka :P  Nie chcesz się swoją techniką uprawy pochwalić to rozumiem, że nie za bardzo masz czym. Nic do Ciebie nie mam, ale ciągle widzę w tym temacie coś o kozach i przekomarzanie. Czas to skończyć i wrócić do faktów/argumentów. Nie róbmy tu burdelu, jak chcecie mieć gówno-burze to włączcie TV, jest tego pod dostatkiem ;) a walkę na noże prowadźcie na PW ew. umówcie się na grila do rolnika co germańców nie lubi bo coś czytałem, że organizuje imprezę :)

Co do oprysków ciągnikami 200km to nie widzę w tym nic dziwnego. W tym roku pracowałem w okolicach Dołhobyczowa/Ulhówka. Są tam spore górki to widziałem maszyny na oko 150KM i więcej z opryskiwaczami ale ok 3tyś l. Mniejszy ciągnik by tego nie pociągnął  (mówię tu o obszarowcach)  :)

U mnie jest zetor 5340 +400l zawieszany ale chyba będzie 800. 

Edytowano przez melon10641

icek1    178

Jeden głupi a drugi jeszcze głupszy

Kula07    139

oj jaki zacofany a ty wiesz co to jest siew w mulcz

Tak jak już pisałem, zamiast konkretów słowne przepychanki. Ty myślisz że siew w mulcz to cała agrotechnika? A co z odmianą, ilością wysiewu, terminem, odchwaszczeniem, nawozeniem itd?

Bardzo chciałbym to skończyć dlatego ciągle pytam kolegę i konkrety, ale kolego od jakiegoś czasu zamiast opisać jak człowiek co i jak robi to się miga i obraża innych. A przecież nie proszę o cuda. Praktyczne każdy z tu obecnych na forum tak +/- jest w stanie opisać swoją agrotechnike. A tylko kolega ciągle się miga i wykręca.

miwigos    85

mi się wydaaje owies to lekkie ziemne  siew w mulcz 10l,wysiew nawozów 3 l opryski  2 l  koszenie 12l , pozostaje jeszcze 7 i na inne pozostałe oczywiście powierzchnia powyżej 10 ha i pole przy posesji  to całkiem realne

Co za kombajn pali 12 l na hektar ,chyba przy plonie 2-3 tony i to ciężko,a bizonem tez kosiłem 26 lat to wiem ile spali ,a opryski ,czy nawozy to wychodzi 1 lir na hektar ,traktor 100 KM ,ściezki 24metry

Kula07    139

Jeden głupi a drugi jeszcze głupszy

Kontroluj trochę bajere bo obrażasz ludzi których wogole nie znasz.

jahooo    263

Orka około 11-13 litrów na 1ha (siewna)

Kombajn Fortschritt E-512 spala 14-16l na 1ha pszenicy (z sieczkarnią) która sypie 4,5-5 ton. Przy plonie około 7t spalanie na 1ha wychodzi między 18 a 20 litrów.

W opryskiwaczu MTZ spala tyle ile w jeździe (moc pobierana przez opryskiwacz jest pomijalna w stosunku do oporów toczenia), około 4-5l na godzinę.

Na wypryskanie 200l wody przez 24 końcówki z szybkością 1l/min potrzeba około 10-11 minut, szacunkowo przyjmuję około 1l plus paliwo na dojazd (3 opryski=3l)

Siew około godziny ~~5-6l

Agregat podobnie ~~10l

rozsiewacz podobnie jak opryskiwacz ~1l/ha x ilość dawek (standardowo 1 przedsiewna plus ze 2 posiewne) =3l

podorywka talerzówka około 8l na 1ha

razem daje to około 63 litry na same prace na polu, bez dojazdów i innych zabiegów

Jak dodać przejazdy, sianie wapna co 2-3 lata, oprysk ścierniska, wywożenie obornika, głębosz co 2-3 lata, zwożenie zboża z pola, to te 100l z górką na 1ha nie jest wielką przesadą, a w refundowanych wielkościach z akcyzy raczej trudno się w niektórych latach zmieścić.

Większy ciągnik z agregatem uprawowo-siewnym skraca czas uprawy, ale niekoniecznie jej koszt jednostkowy. Jest mniejsza ilość przejazdów, mniejsze ugniatanie itp, ale w kilku przejazdach tę samą pracę da się wykonać przy mniejszym nakładzie paliwa. Niestety, czas jest w większych gospodarstwach jedyną rzeczą, której nie da się kupić.

Śmieszy mnie ciąganie 3m agregatu siewnego ciągnikiem 160-200KM, bo to marnowanie paliwa. Ciągnik powinien być obciążony w takich pracach do 80-90 procent mocy nominalnej silnika, a nie latać na pusto, bo bujanie takiego bydlaka po polu kosztuje więcej , niż sam siew.

RolnikMati    25

W 35 litrach w pszenicy się nie zmieścimy jak uprawa intensywna, w ekstensywnej pewnie w owsie damy radę w sprzyjających okolicznościach.

Tak dla ciekawości rzepak sieję w strip tillu czyli jeden przejazd nawozenie uprawa siew okolo 15 litow plus kombajn 20l juz mamy 35l a do tego transport + nawozenie+ opryskiwacz.
Ja np na uprawie rzepak pszenica soja wczesniej jeszcze kukurydza na ziarno + samochod nie wykorzystywalem w 100% paliwa rolniczego

rocco0987    19

ciebie śmieszy bujanie 160-200 km z agregatem 3 m a mnie ta wypowiedź... u mnie ciagnik 170 koni z aktywnym czesto nie pójdzie szybciej jak 5,5-6 km/h przy ustawieniu zeby tylko jako tako zakryło koleiny za traktorem. Przy takiej predkosci wydajnosci nie zrobisz a tak jak tej jesieni łatwo nie było....,  u mnie dopiero ciagnik 200-220 kucy pozwoliłby na szybka wydajną prace z upr siew 3m.

co do spalania orka miedzy 18-25 l, kombajn ok 20 w plonie pow 7t, uprawowo siewny 13-15

ansu    73

W orce mniej jak 15 l/ha jeszcze nie zszedłem.

jahooo    263
Napisano (edytowany)

Ja zapodałem swoje przykładowe wartości dla uprawy MTZ-tem. Ziemie III i IV klasa. Na ciężkich glebach II czy I klasy na pewno będą to inne wartości dla uprawy. Dużo też zależy od terminu wykonywania uprawy - ja sieję w optymalnych warunkach (tzn staram się), orka przy dobrej wilgotności itp bo mam nieduże gospodarstwo i wyrabiam się w czasie. Pewnie w orce pod koniec listopada ilość litrów na mokrej i śliskiej ziemi by znacząco wzrosła. Podobnie z siewem i agregatowaniem.

Rocco, jeśli warunki pogodowe były ciężkie, to kiedy siałeś ? Bo u mnie niektórzy sieli oziminy do 10 grudnia, dopóki ziemia nie zamarzła. Do 15 października pogoda była taka, że bez problemu można było codziennie pchac siew do przodu, wilgotność optymalna, pogoda też nienajgorsza. Mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że masz za duży areał w stosunku do posiadanych mocy przerobowych, ale nie wiem skąd jesteś , jakie masz ziemie i jaka była u ciebie pogoda.

Znam wielu ludzi, u których niby wszystko OK, a szwankuje planowanie i organizacja. Tu bez wycieczek do nikogo, ale bez tego ciężko szybko i sprawnie gospodarzyć i wykorzystać sprzęt.

Edytowano przez jahooo

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.