Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Tomek90    194

Nikt jak nie musi, nie sieje jarej pszenicy. Dla mnie to jednak lepsze rozwiązanie niż jęczmień czy owies. Poza tym na jesieni dawałem wapno i czekam do wiosny, aby chociaż trochę podziałało. W tym roku 3/4 areału to u mnie jara pszenica, a po niej może w końcu rzepak.

Co Ty gadasz, nie ma reguły. W tym roku owies 1k nakład plon 4.8t poszło po 480, żebym potrzymał teraz 550. 

Pszenica jara było i ponad 6t, a i nawet 3t, a azot ponad 160 i 2 grzyby. 

Jęczmień ponad 6, nakład mniejszy niż w pszenicy. 

KlimekPL    123

Nakład na owies liczysz razem ze zbiorem i paliwem? Podasz agrotechnikę?

panczo1922    68

A co za różnica czy w porównując zboża liczy cenę zbioru i paliwa czy nie... Przecież zapewne tym samym kombajnem kosi i tym samym ciagnikiem uprawia...
Nie wiem jak wy ale ja paliwo na gospodarstwo liczę ryczałtem na rok i mam gdzieś czy jakaś uprawa pochłonęła jeden litr więcej ropy czy mniej... Po prostu nie prowadzę tak dokładnych statystyk, uważam iż jest to przerost formy nad treścią...

Wiadomość z agroFakt.pl

jahooo    257
Napisano (edytowany)

A ja prowadzę. Dzięki temu wiem, co przynosi mi zysk, a co nie. Jeśli coś nie przynosi zysku ale nadal to sieję/sadze, to zazwyczaj mam z tego inne korzyści niż finansowe. Może to się wyda niektórym śmieszne, ale rachunkowość to podstawa gospodarstwa. Dla mnie na przykład wożenie zboża do skupu wynajętym autem niż własnym ciągnikiem jest bardziej opłacalne, bo obrócę w  ciągu dnia 3 razy po 16-18 ton, a nie raz ciągnikiem 8 ton , a każdy dzień dodatkowego wolnego w pracy na takie  akcje to dla mnie dodatkowa strata. Tylko to trzeba sobie na papierze policzyć, bo wiadomo że sam koszt paliwa do ciągnika wyjdzie taniej, ale reszta kosztów też ma znaczenie.

Mogę też dzięki temu wywieźć ciut dalej, jeśli lepsza cena.

Tak samo z zakupem nawozów - biorę tam, gdzie koszt zakupu plus transport najniższy. Przywiozą na podwórek, rozładują HDS-em. Po co mam się bujać ciągnikiem ? Daleko nim nie pojadę, a mali sprzedawcy zwykle mają wyższe marże. To, co zyskam na paliwie, stracę na cenie.

Na każdy kawałek liczę koszty oddzielnie, bo okazuje się, że miałem dzierżawy, gdzie ile byś nie włożył, to i tak zysk był znikomy, a są takie, gdzie przy podobnych kosztach zysk o wiele lepszy. Po co dzierżawić taką ziemię ?

Edytowano przez jahooo

Tomek90    194
Napisano (edytowany)

Nakład na owies liczysz razem ze zbiorem i paliwem? Podasz agrotechnikę?

100l paliwo ~300zł

150 mocznik ~150zł

100 saletra ~120zł

200kg materiał siewny ~100zł 

Plonvit Z 1l  z moddusem (0.3?) ~60zł?

200kg polifoska 6 ~280zł

Można doliczyć wapno 200-300zł, ale działka jeszcze nie wapnowana chyba. 

@jahooo Skoro masz jak załadować auto, to nie da się tak dogadać aby kupujący odbierał od ciebie swoim?? Wtedy nawet cena może być wyższa, bo nie musi przeładowywać na bazie. 

Edytowano przez Tomek90

jahooo    257

Mało kto ma małe auto ~10t plus przyczepa, a ma TIR-a nie mam podjazdu, niestety. Może kiedyś.

anto    8

100l paliwo ~300zł

150 mocznik ~150zł

100 saletra ~120zł

200kg polifoska 6 ~280zł

@jahooo Skoro masz jak załadować auto, to nie da się tak dogadać aby kupujący odbierał od ciebie swoim?? Wtedy nawet cena może być wyższa, bo nie musi przeładowywać na bazie. 

a podatek , herbicyd , zaprawa nasienna ? mocznik masz tańszy od saletry? 

Kula07    139
Napisano (edytowany)

100 l ON na ha to o wiele za dużo winno być 35 l

Ty a jak tam te Twoje kozy? Pasą się już czy nie?

Edytowano przez Kula07

Tomek90    194
Napisano (edytowany)

a podatek , herbicyd , zaprawa nasienna ? mocznik masz tańszy od saletry?

Mocznik jeszcze z zapasów białoruski resztki. Herbicyd coś kolo 30-40zl (granstar grodyl po 20g)

Podatku nie policzyłem bo to dzierżawa.

Nie zaprawiane było, teraz też nie będę chyba ze primusem jedynie.

@Kula hehe olać go :-)

Edytowano przez Tomek90

AleksanderX    106
Napisano (edytowany)

Ty a jak tam te Twoje kozy? Pasą się już czy nie?

moje maja się dobrze a twoje jak się hodują ale pisz to w temacie jak się mają kozy Kuli07 i nie zaśmiecaj tego tematu

Edytowano przez AleksanderX

d4rek    16

Panowie jak z pogoda na njblizsze noce, u nas zapowiadają -25 i bez śniegu także dziękuje pszenica i rzepak w piz...

jahooo    257

U mnie lezy około 5cm sniegu, w takiej sytuacji mrozów do -20 nie mam chyba co się bać

Tomek90    194

Panowie jak z pogoda na njblizsze noce, u nas zapowiadają -25 i bez śniegu także dziękuje pszenica i rzepak w piz...

Toż ma padać śnieg.

andrzej1988    102

nadają sniegi przed tymi mrozami wiec bedzie ok. U mnie troszke go jest ale przydałoby sie wiecej.

miwigos    84

100l paliwo ~300zł

150 mocznik ~150zł

100 saletra ~120zł

200kg polifoska 6 ~280zł

A gdzie koszty orki ,siewu ,opryski ,nawożenie ,omłot

A ja prowadzę. Dzięki temu wiem, co przynosi mi zysk, a co nie. Jeśli coś nie przynosi zysku ale nadal to sieję/sadze, to zazwyczaj mam z tego inne korzyści niż finansowe. Może to się wyda niektórym śmieszne, ale rachunkowość to podstawa gospodarstwa. Dla mnie na przykład wożenie zboża do skupu wynajętym autem niż własnym ciągnikiem jest bardziej opłacalne, bo obrócę w  ciągu dnia 3 razy po 16-18 ton, a nie raz ciągnikiem 8 ton , a każdy dzień dodatkowego wolnego w pracy na takie  akcje to dla mnie dodatkowa strata. Tylko to trzeba sobie na papierze policzyć, bo wiadomo że sam koszt paliwa do ciągnika wyjdzie taniej, ale reszta kosztów też ma znaczenie.

Mogę też dzięki temu wywieźć ciut dalej, jeśli lepsza cena.

Tak samo z zakupem nawozów - biorę tam, gdzie koszt zakupu plus transport najniższy. Przywiozą na podwórek, rozładują HDS-em. Po co mam się bujać ciągnikiem ? Daleko nim nie pojadę, a mali sprzedawcy zwykle mają wyższe marże. To, co zyskam na paliwie, stracę na cenie.

Na każdy kawałek liczę koszty oddzielnie, bo okazuje się, że miałem dzierżawy, gdzie ile byś nie włożył, to i tak zysk był znikomy, a są takie, gdzie przy podobnych kosztach zysk o wiele lepszy. Po co dzierżawić taką ziemię ?

A w tym wolnym czsie na czym zarabiasz ,teraz zimą to tyle wolnego że z nudów głupie mysli przychodzą ,ja niemoge doczekać się wiosny ,jak liczysz transport 8 ton to napewno nie warto daleko jechać ,toć to większa taczka,jak mówisz że dzienie obrócisz 3 kursy wynajętym ,to znaczy że masz kilkanaście ha i tylko 1 przyczepe

jak myślicie pszenica wymarznie

A ile będzie mrozu i czy będzie śnieg ,jak mi napiszesz to ci z dużym prawdopodobieństwem  odpowiem

jahooo    257

W tym wolnym czasie zarabiam pieniądze. Mam 2 przyczepy D46+D47 więc te 8 ton w zimie, bez szaleństw

Dziś pszenica raczej nie wymarznie, ale na "6 króli" ma być już większy mróz.

Tomek90    194

A gdzie koszty orki ,siewu ,opryski ,nawożenie ,omłot

a

A 100l to co to jest? Wiadome że jak w każdej uprawie dochodzą straszne koszty amrtyzacji, ubezpieczenia i kredyty.

hardkor113    19

Kazda pogoda podaje inne prognozy wczoraj nadawali na piatek -20 a dzisiaj juz -13 wiec jak bedzie -10 to bedzie dobrze.

AleksanderX    106

a

A 100l to co to jest? Wiadome że jak w każdej uprawie dochodzą straszne koszty amrtyzacji, ubezpieczenia i kredyty.

a kredytu to na zakup nasion,paliwa,śor,itd. czy na zakup traktora,kombajnu,siewnika itd. bo to duża różnica

ogar118    62
Napisano (edytowany)

Ta kalkulacja taka dość okrojona, ale chyba masz dość tanie środki do produkcji. 

Mam pytanie bo podajesz paliwo nawozy w cenie netto (chyba) a sprzedaż też masz podaną netto?

http://w-modr.pl/files/File/KALKULACJE/09.2016/Owies%20-%2009.2016.pdf

http://www.dodr.pl/IV/6/9/13/9.pdf

http://www.dodr.pl/userfiles/uploads/dodr/pliki/ekonomika/kalkulacje/roslinna_wiosna_2016/owies.pdf

Kilka linków do kalkulacji warto sobie przeanalizować. 

Nie chcę nikomu cisnąć bo widzę że koledzy radzą sobie z tym dobrze ale myślę że jak bym miał u siebie nasiona, nawozy, i środki na kredyt brać to chyba lepiej bym wyszedł na podjęciu jakiejś pracy. Czasem nadwyżka jest licha a gdzie tu jeszcze w kredo iść...

Edytowano przez ogar118

Kula07    139

Odejdę od tematu i wrócę do porównania pszenica jara/jęczmień jary to powiem Wam szczerze, (choć sam zasieje ok 15ha jęczmienia jarego) że zastanawiałbym się też nad grochem zamiast pszenicy (w tym roku będę miał ok 30ha). W poprzednim sezonie przy nakładzie ok 2000zł/ha z ok 20ha grochu dało ponad 90t nasion, które jeszcze w żniwa sprzedałem po 930zł na rękę, co daje w granicy 2200zł z ha dochodu. Dodatkowo mamy świetne stanowisko pod roślinę nastepcza gdzie można zmniejszyć nawożenie startowe o ok 150-200zł. Mamy również dodatkową dopłatę do roślin wysokobiałkowych w wysokości 400zl/ha. Jeżeli liczymy, że przy odpowiedniej pogodzie pszenica jara da 6t/ha to można zakładać, ze groch da 4.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.