Polecane posty

16HDR008    0

jutro kolego to ty będziesz miał zalew na polu a nie sianie saletrosanu. Zresztą ziemia zamarznięta posiejsze przyjdzie deszczyk wszystko spłynie. I szlak trafi twój saletrosan. Ja jutro wyjezdzam samym rozsiewaczem bez nawozów :)

 

Cześć kolego z za miedzy :)

Kiedy planujesz ruszyć z saletrą na pszenicę? Wielkich mrozów już nie bedzie ale w najbliższych dniach średnia dobowa temperatura bedzie poniżej 5st, a dopiero przy takiej chyba rusza wegetacja. Co innego rzepak ( po cichu myślę o końcu lutego, ale to jeszcze do skonsultowania z bardziej doświadczonymi z moich regionów).

Jeszcze jedno jak myślisz lepiej na poczatek dać grubą kedzierzyńska ( 32%) z Ca i Mg, czy drobna puławska (34%). Chodzi o to która bedzie lepsza dla roślin na start ? Czy wogóle grubość granulki ma znaczenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego z moich doświadczeń polowych po prostu wynika że lepszy efekt dania azotu teraz dopóki można wjechać niż za miesiąc lub półtorej miesiąca... Każdy robi jak uważa.

 

Rób jak uważasz... nic mi do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

koledzy w gorącej wodzie widac kąpani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Panowie nie przekomarzajcie się i tak każdy zrobi jak uważa.Ale szczerze z tym RSM to bym się zastanowił czy na zamarzniętą jeszcze glebę lać.I tak jak polecisz parę dni po kimś co siał nawozy to twój azot będzię szybciej dostępny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Jak byście polecali zasilać pszenicę ozimą na wiosnę siarką? Niestety nakupiłem już sporo saletry także kupno saletrosanu nie wchodzi w grę.

Dawanie odżywki z siarką do herbicydu to też będzie raczej spalony pomysł ...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Nie gadajcie, że dużo za wcześnie bo u mnie śnieg leży już tylko na hałdach i w cieniu. gdzie słońce świeci max przez 2 godziny. Dzisiaj na polach wszystko stopniało. Jeżeli taka aura utrzyma się przez dobry tydzień to ruszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jak w ogóle przezimowała u was pszenica bo u mnie jak sniego stopniał to wszystko żółte i nie wiem czy coś z tego będzie, mam odmianę Bogatka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzejns    1

Dzisiaj byłem na jednym kawałku koło domu, śnieg stopniał i pszeniczka(muszelka) ładnie wygląda, mróz nic jej nie zrobił, teraz tylko niech się cieplej zrobi, saletrosan i powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

wy macie jakąś manie z tym saletrosanem ?? jaka jest różnica cenowa między saletrzakiem a saletrosanem ?? nas na uczelni zawsze Pani doktor z chemi rolnej przestrzegała przed stosowaniem nawozów azotowych przedewszystkim moncznika gdy temparatura nie wynosi 10 stopni w sumie to tyczy sie tez saletry......... bo to jest podobna sytuacja jak sypanie P i K juz na zaorane a pożniej zdziwienie tyle dałem polifostki np a rosliny słabe....:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pio1    1

Luz jestn dopiero luty na wiosce w lubelskiem pare dni bez mrozu a dzisiaj zamieć śnieżna i bliżej wieczoru mróz wiec z azotem niema co świrować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja saletrosanu nie stosuję, a może by się przydało. Nie mam pojęcia na jego temat ale pszenicę zasilę saletrą i myślę, że nie będzie potężnej różnicy w plonie, a jeżeli będzie to na następny rok się posypie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

u mnie też wszystko żółte :/ Ciekawe czy się pozbiera jakoś .

Edytowano przez kisiel123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@1piotr1.Nie mamy mani z saletrosanem,po prostu dobry nawóz na start 7% w formie azotanowej a 19% w formie amonowej+ plus siareczka 13% kolego.Siarka w 10% poprawia wykorzystanie azotu przez roślinę i regeneruje przy tym uszkodzenia po zimie,no i ma małą ilość formy azotanowej,która owszem jest dostępna dla roślinki najszybciej ale też szybko jest wypłukiwana do głębszych warstw gleby.dlatego nie stosuje saletry na start tylko pare do parunastu dni póżniej jeżeli jest już troszkę bardziej sucho i za dużo mi nie ucieknie a saletra ma 50/50 formy azotanowej i amonowej i jak policzysz że polowa tej pierwszej formy ucieknie ci po za korzenie roślinki to jak to się ma do efektywności nawożenia.Należy jednak zachować stosunek siarki 1 do 5 względem azotu.To tak jak nawozisz P i K na danej działce,w jednym roku powiniewneś zachować stosunek 1 do 1 ,ale w drugim już 1 do 1,5.Jest droższy od saletrzaku. , stosujesz saletrzak pogłównie :blink: :blink: ,ja bym się nie odważył :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Sprawdzałem dzisiaj pogodę długoterminową,Na początku marca od 1 do 5 ma być do -6 w nocy u mnie w zachodniopomorskim gdzie ponoć cieplej,także u was na południu czy na wschodzie może być jeszcze niżej,także zdążymy wysiać.spokooooooooo.ta żułtość na pszenicach to pewnie pleśń śniegowa.A zaprawiało się ziarno????.Weście pare tych roślinek z ziemią do domku troszkę saletry i zobaczycie co się będzie działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

Moja zaprawiana była, wszystkie pszenice w okolicy tak wyglądają ;/

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja też zaprawiałem lecz wszystkie zboża prócz żyta tak wyglądają, bo w łódzkim mróz trzymał 3 tygodnie i bez śniegu a mrozy dochodziły w nocy do -26*C, a o pleśni śniegowej nie ma mowy bo nie było śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

koledzy a co powiecie na temat nawozu yara can? lepsza od poczciwej saletry?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Bardzo dobry nawóz.Czy lepsza od saletry to zależy.Na pewno fajnie can nadaje się na start i dotego wprowadzasz wapń i magnez.Stosowałem w tamtym roku na pszeniczke 200 kg/ha,parę dni po saletrosanie który poszedł na start.Ogólnie YARA ma bardzo dobre nawozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To praktycznie to samo co zwykły saletrzak. Ten który kupiliśmy ma 3MgO i 6CaO. A cenowo jak wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gamel30    0

Witam,

mam parę pytań....

jaką pszenicę jarą posiać po qq, w jakiej ilości wysiać i jakie nawożenie zastosować??

jak widać jestem laikiem więc bardzo proszę o wykładnię łopatologiczną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj