Polecane posty

jahooo    9031

W tym roku zasiałem 150kg/ha i nie omeszkam podzielić się efektami. Częściowo na borowinie/rędznie.

Na siewniku od wewn. strony wieka niemiec pisał sobie ustawienia do siewu.

Przykład:

2004 rok - pszenica 142kg/ha

1999 - pszenica 136kg/ha

do tego ustawienie przekładni, denka itp.

Rzepaku wysiewam od 2 do 2,5kg/ha bo na tyle udaje się go powtarzalnie ustawić w rozstawie co 26cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

W Polsce jeszcze długo u niektórych nie zmieni się mentalność gęstego siewu.. Sami muszą do tego "dojść", nikt ich nie przekona..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    155

Wilhelm taka prawada.W mojej okolicy mało kto słyszał o mtz , sile kiełkowania i innych pojeciach z tym związanych , pewnie w wielu miejscach Polski tak jeszcze jest.

Takimi pojeciami operują i wprowadzają rolnicy bardzo doświadczeni , a większość rolników na wsi sieje pszenice +  250kg/ha bączkami i innymi starszej generacji siewnikami.

A duże grono sieje tylko dla dopłat unijnych :) typu wsieje na jesień i wjeżdza w pole dopiero w zniwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja w tym roku na próbę zasiałem Juliusa zamykając w siewniku co 3 redlice. Czyli dwie wysiewają, jedna nie i znowu dwie sieją jedna nie itd. Czemu tak, a no po to żeby uzyskać tzw. Efekt brzeżny/skrajny. Jak wiecie na obrzeżach pola rośliny zazwyczaj są ładniejsze/bardziej rozkrzewione bo mają po prostu więcej miejsca i mniejsza konkurencję, taki efekt po trochu ma właśnie zagwarantować siew z zamkniętą co trzecią redlicą. Gleba na jakiej to doświadczenie robię jest mozaikowata, od bardzo ciężkiej gliny do delikatnego piasku. Jak na razie musze przyznać, że śmiesznie to wygląda. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami i przedstawić pole na Vlogu. Siałem około 240-250 szt/m2 czyli ok 120kg/ha.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

ja chyba ostatni rok sieję pszenicę...poszła ostroga 350szt/m2 i pójdzie sailor 380 szt bo wg zeszłorocznych doświadczeń słabo się krzewi choć na ulotce co innego twierdzą. nie wiem czy nie trzeba będzie zwiększyć obsady bo tak pada od  5 rano że spać nie da rady. wiatr też niczego sobie i w pole wjadę za  jakieś 2 tygodnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

U mnie pada deszcz "akuratny", nie za mocny, nie za słaby i ma padac jeszcze jutro.

Efekt skrajny uzyskasz też siejąc w większym rozstawie, na przykład co 17cm, jak maja niektóre siewniki (np Nodet, 19 redlic na 3m szerokości). Dodatkowo taki łan jest mniej podatny na choroby grzybowe - lepsze nasłonecznienie i przewietrzanie. Za to większa presja chwastów, bo później skryje ziemię. Tak siew nie nadaje się na lekkie gleby, bo bez efektu zacienienia następuje szybki ubytek wilgoci z gleby. Więc coś za coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Moj tesc sieje 400 kg/ha i nie ma mowy zeby zmniejszyl zreszta takich ludzi jest duzo .Jak wspomnialem o MTZ itd to nawet sluchac nie chce .A sieje jakims badziewiem tym samym od 30 lat zreszta robi tak pol wsi u niego .Czyli ziarno za ziarno a sloma darmo ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Prowadzone były badania nad rozstawem rzędów redlic wynikało z nich że rośliny nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie Powyżej 15 cm zaobserwowano spadek plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    421

A ja sieje znowu 150kg/ha do 160kg/ha i wystarcza to w zupełności u mnie . A kiedyś to siał muj dziadek ponad 200kg to wyglądalo to jak łąka i kłosy małe i raczej po co to siać tak gęsto jak wiadomo jak się krzewi zboże . Tylko przydał by mi się właśnie lepszy siewnik . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Ja sieje pszenice nie przekraczając obsady 350 ziaren/m2. Siew przeważnie w pierwszej dekadzie października, przedplon rzepaki, częściowo także pszenica.. Nawet mógłbym zejść poniżej 350 i chyba w tym roku tak będe siał, odmiany Arktis (po pszenicy) i Memory (po rzepaku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja dorzucę od siebie ze na zakwaszonych glebach powinno się siać geściej ze względu na słabe krzewienie i wypadnie roślin tak zauważyłem u siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

Ja w tym roku na próbę zasiałem Juliusa zamykając w siewniku co 3 redlice. Czyli dwie wysiewają, jedna nie i znowu dwie sieją jedna nie itd. Czemu tak, a no po to żeby uzyskać tzw. Efekt brzeżny/skrajny. Jak wiecie na obrzeżach pola rośliny zazwyczaj są ładniejsze/bardziej rozkrzewione bo mają po prostu więcej miejsca i mniejsza konkurencję, taki efekt po trochu ma właśnie zagwarantować siew z zamkniętą co trzecią redlicą. Gleba na jakiej to doświadczenie robię jest mozaikowata, od bardzo ciężkiej gliny do delikatnego piasku. Jak na razie musze przyznać, że śmiesznie to wygląda. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami i przedstawić pole na Vlogu. Siałem około 240-250 szt/m2 czyli ok 120kg/ha.

 

Przyznam się, że czytałem juz wcześniej Twoje zamiary jak pisałeś o tej co 3ciej redlicy.....

zacząłem to sobie w domu analizować i też tak zasiałem..:):)

I też akurat Juliusa...:) pół pola zasiałem "tradycyjnie", pół pola co 3cia redlica zamknięta....

siewnik mam Amazone D7/30E więc redlic posiadam  35szt co daje rozstaw ok 8,5cm

 

Sam jestem ciekaw efektu....

siałem ok 310szt/m2, 180kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przy takiej standardowej szerokości to siał bym normlnie co drugą redlicą czyli co 17cm, a rzepak co czwarta. Ale fajnie, że nie piszesz jakiś nie stworzonych rzeczy tylko sam próbujesz u siebie czegoś nowego.

Napewno będziesz zadowolony z efektu.

Edit. Mój siewnik ma rozstaw 12,5cm.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

Przy takiej standardowej szerokości to siał bym normlnie co drugą redlicą czyli co 17cm, a rzepak co czwarta. Ale fajnie, że nie piszesz jakiś nie stworzonych rzeczy tylko sam próbujesz u siebie czegoś nowego.

 

Napewno będziesz zadowolony z efektu.

 

Edit. Mój siewnik ma rozstaw 12,5cm.

 

 

Boję się trochę siać na 17cm, ziemie mam raczej lekkie głównie IV klasa....

Lepiej chyba szybko zagęścić łan celem zmniejszenia parowania.... choć nie ukrywam iż te 8,5cm jest dosyć gęsto.....

ale za to rzadziej rośliny są w rzędzie.... na m2 i tak wychodzi to samo.....

kusi trochę ten rzepak siać co 4 redlicę...

może na przyszły rok się skuszę....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

Ja sieję na IV klasie rzepak co 26cm, a pszenicę co 13, bo tak są rozstawione redlice, rzepak - sieję co 2. Plon rzepaku - od 3,2 do 4t w tym roku z 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wia-Lan Przeworsk, tam próbuj się dowiedzieć. Ściągają na zamówienie jak trzeba i jak mają dostęp do danej odmiany. Ale tam jest najlepszy wybór w okolicy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Witam jestem tutaj nowy
Co powiedziecie o pszenicy Tonacja?
Sialem ja 180 kg na ha
Mtz 43 g
Siła kielkowania 98.
Pole to rędzina ciężko było to uprawic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

u mnie głowny problem zachwaszczenia to przytulia miotla zycica owies głuchy ostrozen polny oraz samosiewy rzepaku w tym rowniez rzodkiew swirzepa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

u nas są przypadki że sieją rzepak po 30kg/ha

 

Kolego sam znam takiego rolnika, miał 10ha pod rzepak, wsypał 4 js rzepaku, w próbie kręconej wyszło 300gram więc uznał że jest idealnie. Nieźle był zdziwiony jak po 1ha siewnik był pusty. Teraz posiał tam pszenicę, i opryskał gleanem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19459

Ja w tym roku na próbę zasiałem Juliusa zamykając w siewniku co 3 redlice. Czyli dwie wysiewają, jedna nie i znowu dwie sieją jedna nie itd. Czemu tak, a no po to żeby uzyskać tzw. Efekt brzeżny/skrajny. Jak wiecie na obrzeżach pola rośliny zazwyczaj są ładniejsze/bardziej rozkrzewione bo mają po prostu więcej miejsca i mniejsza konkurencję, taki efekt po trochu ma właśnie zagwarantować siew z zamkniętą co trzecią redlicą. Gleba na jakiej to doświadczenie robię jest mozaikowata, od bardzo ciężkiej gliny do delikatnego piasku. Jak na razie musze przyznać, że śmiesznie to wygląda. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami i przedstawić pole na Vlogu. Siałem około 240-250 szt/m2 czyli ok 120kg/ha.

ze swojej głupoty a właściwie to niedopilnowania też mam tak posiane ok pół hektara-zamknąłem ścieżki i mała bajera z sąsiadem i o nich zapomniałem, przypomniało mi się jak zrobiło się mało ziarna w skrzyni i teraz na polu co przejazd dwie ŚCIECHY :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj