Skocz do zawartości

Polecane posty

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

u nas pszenice i inne zboża też są poprzerastane perzem i miotłą i jest to spowodowane mrozami które osłabiły mocno zboża a chwasty dały radę, teraz trzeba obmyślić plan działania

A czym zwalczałeś miotłę? 

soltys48    315

U mnie w okolicy też w większości pszenic ozimych wyskoczyły zielska-mnóstwo miotły

A w mojej która została jest czyściutko tylko w kilku miejscach stoi ostrożeń-pryskałem bardzo późno jesienią legato 

XTRO    159

trzeba będzie coś kombinować na jesieni w tym roku w oziminach 

bialy2005    193

U mnie oziminy pryskane jesienia chlorotoluron + diflufenikan, na wiosne poprawka mustangiem, ale tylko w pszenicy, pszenzyta zostawiłem. Jesienny oprysk puscił ostrożeń,  przytulie, chaber ale nie duzo.  Odpukac naazie jest czysto i miotły nie widac.

Co do życicy to jesli to masz to masz problem na lata bo mam łąke  gdzie dominuje ta trawa i można ja smiało potraktowac glifosatem a i tak na wiosne bedzie zielono. Ona szybko sie kłosi i rozsiewa na lata. szczególnie w drugim pokosie bo nigdy nie chce mi sie jednego kawałka kosic wczesniej  to jak kosze z reszta to juz nasiona praktycznie suche i sie wysypuja.

ogar118    62

Co do życicy to widzę że pinoksaden, metrybuzyna, jodosulfuron, chlorosulfuron wykazują dobrą skuteczność w zwalczaniu.

aro1975    114

co to jest za chwast ? życica ?

Pełno tego na polu po oborniku od gęsi (myślę że to zostało po trawie jak dawaliśmy i teraz skiełkowało)

https://zapodaj.net/fb52a32ae4c62.jpg.html

Tez mam to scierwo jak roslo w pszenicy nie mialem pojecia co to teraz obstawiam https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Życica_wielokwiatowa

do szkoły Panowie (tylko się nie obrażać) :) to nie żadna życica tylko kłosy perzu.

pośliznąłem się kiedyś na tym g..nie - kolokwium z łąkarstwa - rozpoznawanie traw w fazie wegetatywnej - do dzisiaj pamiętam jak rozpoznać perz bez kłosa.

życica ma inny układ kłosa

XTRO    159

perz ma inny układ korzeni wg mnie

poza tym jedno pole było pryskane dwa lata pod rząd glifosatem i w raz tam to rośnie ;/

Rośnie to prawie we wszystkich pszenicach, nawet po dobrych przedplonach i tam gdzie dobra kultura gleby

damianzbr    977

Mi się wydaje że to jednak perz, tylko młodziutki i dlatego system korzeniowy mylisz. Zobacz czy ostrogi obejmują (opasają) łodygę, to jest jedna z cech rozpoznawalności perzu.

A u mnie stokłosa wylazła ponad łan i to dość sporo, nawet po axialu w pełnej dawce.

andrzej1988    101

stokłosa w tym roku jest czesto spotykana w moich okolicach. nie ma jej duzo jedynie jakies wystrzały. Na jeddnym kawałku pod koniec pola miałej jej gesto przy miedzy to powycinałem wiechy zeby nie było nasienia.  Rok rokowi nie równy.

d4rek    16

Nie ma co sie obrazac cenne wskazowki mile widziane ;-) w takiej fazie nigdy nie widzialem perzu.

krzysztofz14    14

Wczoraj ładnie popadało i dzisiaj widzę że pszenica na górce ma żółte liście flagowe,na dołku jest zielona.Czy to efekt suszy czy grzyb.Czym to ratować.

masa24    55

mam dylemat, pszenica jara  po pszedponach zbozowych

na t1 poszedl duet star / albo ultra,  mysla mi sie te srodki,  w kazdym badz razie ten lepszy duet zalecany na jarki

na t2/t3 planowalem fandango ale padalo, mialem awarie i nie wykonalem iprysku.  terazzadnych oznak grzygbow  pszenica zaczyna kwitnac , jest cala zieolona. nie widac zadnych oznak grzybow, przynajmniej wyraznie nie widac

i teraz moje pytanie, prysnac to fanddango czy moze szkoda srodka i zostawic go na przyszly rok ,a dac samo tebu??  plon celuhje w 6-7 ton

Yankess    3

Chciałbym spytać jak lepiej zrobić, mam pszenicę po rzepaku na klasie 2-4. Tak mi wypada, żeby w przyszłym roku zasiać znowu zboże ozime. Pytanie czy pszenice po pszenicy siać czy może lepiej pszenżyto? czy przekłada się to znacznie na plon? 

SawekBraczyk    14

Ja bym tobie proponował po pszenicy zasiać pszenżyto . Sam tak od tego roku zmianuje czyli rzepak , pszenica i pszenżyto i wygląda narazie dobrze . A co do chwastów powyżej to jest życica bo u mnie miotły ani śladu tylko te wystrzały zycicy i myśle na przyszły rok na wiosne zastosować axial . 

koczas    53

Bez przesady. Pszenica 2 razy po sobie być nie powinna, ale może być i zero problemów. Dasz trochę większą dawkę capalo czy coś w ten deseń i nie będzie różnicy. Ewentualnie na jesieni po ściętej słomie zazwyczaj, wielce prawdopodobny zabieg fungicydowy.

jackowski11    2

a z jakich się nie uwstecznia?

przyjmuje się że na plon 1t ziarna + słoma potrzeba 11kg fosforu to podając 40kg P przy założeniu że w glebie go praktycznie nie ma jaki można plon osiągnąć? Nieobniżając jednoczesnie zasobności gleby w ten składnik?

Z fosforem jest ten problem że bardzo trudno osiągnąć większą zawartość składnika. Mam właśnie pola na których jest niska zawartość fosforu, średnia potasu i bardzo niska magnezu pH 6,65. Efekt wieloletniej monokultury zbożowej i jednostajnego nawozenia azotem gdzie słoma była przyorywana. Na tych polach pod każdą roślinę stosuje nawożenie fosforem i magnezem, pszenice zawsze sieje po strączkowych i na plony nie narzekam. W zeszłym roku 4t grochu, 6t jęczmienia jarego, 7t pszenicy ozimej, wszystko w technologi niezbyt intensywnej a pod pszenice idzie własnie 80kg P żeby zwiększyć zasobność gleby

czesc,

jakie strączkowe siejesz jako poplon w zbożach?

Co polecasz, W jakich terminach?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się