Skocz do zawartości

Polecane posty

krychu    43

Co radzicie na chwasty w pszenicy jarej po rzepaku? Mustanga dać, czy później może być problem na rośliny następcze? Będą ziemniaki zboża i rzepak na tych polach gdzie chciałbym dać Mustanga.

morganix    2

Cześć :) Wyskoczył mi maczniak w pszenicy, fakt mój błąd bo na T1 dałem tylko 1l Mondataku. Teraz pytanie czy opryskac to teraz np. 0.5l Tilt Turbo czy poczekać na flagówke I dać pożądne T2? Dodam że dosyć sporo jest tego maczniak Mam fazę 2 kolanka.

post-85918-0-93806200-1462538968_thumb.jpg

post-85918-0-72239200-1462539081_thumb.jpg

macio9554    19

Specem w tym temacie nie jestem, ale jak robisz opryski na grzyba to nie wolno nic już dodawać.

I tu cię zaskoczę, bo można mieszać grzyb np. z odżywkami. Znam gościa do łączył oprysk na chwasty, skracanie, grzyba, odżywki, biostymulatory. Oczywiście ja nie popieram żeby łączyć tyle środków na raz

Cześć :) Wyskoczył mi maczniak w pszenicy, fakt mój błąd bo na T1 dałem tylko 1l Mondataku. Teraz pytanie czy opryskac to teraz np. 0.5l Tilt Turbo czy poczekać na flagówke I dać pożądne T2? Dodam że dosyć sporo jest tego maczniak Mam fazę 2 kolanka.

attachicon.gif20160506_144307.jpg

Poleciałbym teraz Tiltem w pełnej dawcę 

Wiadomość z agroFakt.pl

jahooo    244

Jak juz jest mączniak, to na co czekać ? Jeśli maj będzie tak ciepły i przekropny jak te pierwsze kilka dni, to do końca maja T2 będzie trzeba zrobić ze 2 razy :/

miwigos    80

Co radzicie na chwasty w pszenicy jarej po rzepaku? Mustanga dać, czy później może być problem na rośliny następcze? Będą ziemniaki zboża i rzepak na tych polach gdzie chciałbym dać Mustanga.

PO mustangu można ja go stosuje

asharot    175

To wygląda jak przypalenie po RSM albo po nawożeniu azotem na mokre rośliny.

Ksawery    26

NP. Trimax + galaper

masa24    55

jak skracacie pszenice jare?  starczy 1 l  ccc 675 na 1 pierwsze kolanko

kiedy dajecie druga dawke n na pszenice jare? bo roznie pisza, przewaznie 1-2 kolanko ale widze ze zaleca sie tez pod koniec krzewienia i juz zglupialem

jakie dawki saletry dajecie? przedsiewnie poszlo 200 kg npk 6 20 30 i 200 kg saletrzaku , mierze w 6-7 ton .  200 czy 250 kg na druga dawke saletry?

piotr_79    1

Przepraszam ze w tym temacie ale nie wiem gdzie się wesprzeć, dostałem w dzierżawę 5ha 5,6 klasa co teraz mogę zasiac?

morganix    2
Napisano (edytowany)

To wygląda jak przypalenie po RSM albo po nawożeniu azotem na mokre rośliny.

to swoją drogą, jak pryskałem na T1 dodałem mocznik siarczan i ccc i po zabiegu na kilka dni przyszło duże ochłodzienie.\

Może zdjęcie troche nie wyraźne ale mączniak ewidentnie atakuje, rdzę też zauważyłem.

czym to teraz zwalczyć? celuje tak w 6 ton i nie chce sie pchać w koszta jak pszenica ma byc po 600 PLN :unsure:  

Edytowano przez morganix

Napisano (edytowany)

poza grzybami, masz niedobory i jakieś szkodniki chyba są. 

Arkadia  to samo jest na natuli  ja wiem że bedzię ok  tylko ciekawe co jest powodem pogoda czy coś innego  w latach ubiegłych tak samo robiłem tylko azotu dużo mniej dawałem jakieś 500 kg saletry  i pszenice nigdy nie poległy 

To źle, że co roku robisz to samo. Ucz się doświadczaj nowych rzeczy, nie stój w miejscu. :)

Przepraszam ze w tym temacie ale nie wiem gdzie się wesprzeć, dostałem w dzierżawę 5ha 5,6 klasa co teraz mogę zasiac?

no wiesz, ja dzis kukurydze dopiero siałem i według mnie bardzo dobry termin.

Edytowano przez morethanagriculture

jahooo    244

Na jarą pszenicę 1l ccc to trochę za dużo, zależy jeszcze, jaka odmiana. Możesz mieć pszenicę o wysokości 30cm przy takiej dawce. Ja w tym roku planuję 0,5l ccc plus 0,2 trineksapaku (Optimus). W ubiegłym roku stała po 0,6l ccc

Tomaszeek    3

to swoją drogą, jak pryskałem na T1 dodałem mocznik siarczan i ccc i po zabiegu na kilka dni przyszło duże ochłodzienie.\

Może zdjęcie troche nie wyraźne ale mączniak ewidentnie atakuje, rdzę też zauważyłem.

czym to teraz zwalczyć? celuje tak w 6 ton i nie chce sie pchać w koszta jak pszenica ma byc po 600 PLN :unsure:  

pociesze kolegę u nas skup zaczyna kontraktacje od 400zł

skoczmen    2
Napisano (edytowany)

pociesze kolegę u nas skup zaczyna kontraktacje od 400zł

Rolnik, który podpisał by kontrakt po 400 w tej chwili, musiał by być niespełna rozumu. A taką cenę może zaproponować tylko jakiś szmaciarz, który szuka głupszych od siebie.

Edytowano przez skoczmen

Koledzy podpowiedzcie mi czym pryskacie ze pszenice macie takie ciemne ze az prawie czarne?  Moja bamberka dostała 2x 70N azotu + odzywki miedz i mangan, kolor ma sredni(nie za ciemny i nie za jasny) Niedaleko mnie duze gospodarstwo miało pszenice koloru takiego jak Moja i widziałem jak pryskali czymś( tylko nie wiem czym) i za jakieś 3-4 dni pszenica zrobiła sie bardzo ciemna

Szarlej    68

Znając niektórych, to może farbą pryskają i później na forum osiągają plony rzędu 10-12 ton :D

Kamilmkm    9

Może wcześniej mocznik lub RSM dawali i dopiero teraz jak się cieplej zrobiło to ta forma azotu "działa". U mnie też pszenice się pięknie ciemne zrobiły ale dostały 160kg N w RSM, a ostatnia dawka RSMu poszła początkiem kwietnia. Pszenica aktualnie wypuszcza liść flagowy. Już 2 razy na grzyba pryśnięta (T1 prochloraz 0,7L, T2 przy 2-3 kolanku Capalo 1L) a z odżywek jedyne co daję przy okazji fungicydu to fosforan monopotasowy 0-52-34 (25kg kosztuje 150zł). Z innych odżywek zrezygnowałem, gdyż nie zauważyłem jakiegoś oszałamiającego efektu w plonowaniu a trochę one kosztują... wolę fungicydami częściej przelecieć.

skywalker89    39

dwa razy na grzyba i flagowy już? to chyba mamy dziwny klimat w tej polsce :D ja w tym roku zabiegi fungicydowe opoznilem ze względu na brak widocznych oznak chorób, wczoraj dopiero zaaplikowałem po burakach fungi, w pon poszła druga dawka n (bo w pierwszych posżło ponad 100kg n) i tak jak koledzy wspomnieli - pszenice pięknie ciemnozielone :)

Tomaszeek    3

Może wcześniej mocznik lub RSM dawali i dopiero teraz jak się cieplej zrobiło to ta forma azotu "działa". U mnie też pszenice się pięknie ciemne zrobiły ale dostały 160kg N w RSM, a ostatnia dawka RSMu poszła początkiem kwietnia. Pszenica aktualnie wypuszcza liść flagowy. Już 2 razy na grzyba pryśnięta (T1 prochloraz 0,7L, T2 przy 2-3 kolanku Capalo 1L) a z odżywek jedyne co daję przy okazji fungicydu to fosforan monopotasowy 0-52-34 (25kg kosztuje 150zł). Z innych odżywek zrezygnowałem, gdyż nie zauważyłem jakiegoś oszałamiającego efektu w plonowaniu a trochę one kosztują... wolę fungicydami częściej przelecieć.

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

jahooo    244

Zauważyłem, że pszenica wybarwia się na ciemny, prawie niebieski kolor po N w postaci saletrzaku. Sąsiad ma kilka kawałków i w tym roku sypał saletrzak - koloru nabrała w ciągu 2 tygodni. Moja po takiej samej dawce azotu w postaci  saletry jest o jeden odcień jaśniejsza.

Thor    0

Panowie jaki oprysk polecicie na pszenice jara aby spryskac na owies gluchy i dwuliscienne za jednym razem?

celtis    7

Czy dawka 2l Antywylegacza 725 miedzy 1 a 2 kolankiem + tydzień później 0.3 modusa może wpłynąć jakoś na skrócenie kłosa? Zabieg CCC przeprowadzony w kiepskich warunkach bo godzinę po oprysku zaczęło padać.

koczas    53

odcien pszenicy zalezy w duzej mierze od odmiany. Wuja arkadia po 80n jest lekko ciemniejsza od mojeg sailora po 150 N.
Co do chwastow w jarej to łącznie puma z sekatorem lub chwastoxem lub attribut z mustangiem. Axial najlepszy ale stosowanie łączne u mnie sie nie sprawdzilo, radzę nim osobno jechać.

Kamilmkm    9
Napisano (edytowany)

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

2-3kg/ha przy 200L wody/ha

siarczanu nie stosuje, czasem jeszcze do tego chlapnę 2-5L RSMu i żadnych przypaleń nie obserwuję.

A no różne te klimaty w Polsce mamy. Północ a południe polski to kolosalna różnica.

Odmiana odmianą... ale ważny wpływ ma też stanowisko oraz gęstość siewu. U mnie pszenice mocno przerzedzone były po zimie. Na pszenżyto po pszenicy dałem 180kg N i jest dużo jaśniejsze od tych rzadkich pszenic po bobiku... A pszenice dostały 160kg N i jest 4 odmiany łącznie, wszystkie podobnie wyglądają.

Zastanawiałem się nawet nad likwidacją niektórych pszenic, ale pięknie się rozkrzewiły bo przebronowaniu wiosną. Z niektórych ziarniaków nawet ponad 10 rozkrzewień :)

Edytowano przez Kamilmkm

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się