Skocz do zawartości

Polecane posty

thug    196

Za szybko dajecie ten azot a pozniej drapiecie sie po głowie ze nie działa w ogole a minął juz prawie miesiac. Ja w lutym nigdy nie siałem i nie bede siał azotów bo to jeszcze zima i roznie moze byc. W tamtym roku 10 marca siałem a w tym w Wielki Czwartek. fajnie ciepło było i jest nadal wiec i beda efekty z tego nawozenia.

proponuje żeby każdy który pisze  o wczesnym wysiewaniu  N pamietał o swojej lokalizacji bo np dla mnie to nie jest żaden wczesny termin

rafal116    0

panowie spokojnie nie martwcie się o ten azot ja mam porównanie względem mojej pszenicy nawożonej 3 marca 200kg/ha saletry a sąsiada pszenicą nie nawożoną wogóle. Różnica jest kolosalna na na początku wyglądały tak samo słabo a teraz moja jest ciemno zielona nie za gęsta bo słabe wschody jesienią a jego jaka była na początku marca taka jest i teraz. więc żadnych dużych strat w azocie nie zauważyłem.

Lider19    32

RSM  na pszenice 27 II pierwsze dawki i jest OK , ale to Dolny Śląsk.Choć mam pola zimne gliny i tam spokojnie azot 3 tygodnie póżniej .

Wiadomość z agroFakt.pl

losktos    120

widze że już niektórzy zaczynają siać panikę azotową...

Z azotem nic się nie stało. Przyjdą wyższe temperatury, może jakis deszcz i zobaczycie efekty. Połowa jak nie większość azotu który stosujemy to azot amonowy który nie jest wymywany, a i saletrzanego w całości na pewno nie wymyło.

Efekty będą widoczne przy poprawie pogody.

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

jahooo    259

U mnie dopiero trzecia noc z rzędu z dodatnią temperaturą. Pszenica dopiero zabiera się do wzrostu, dziś w nocy lekki deszcz. Przy niskiej temperaturze bez opadów azot nigdzie nie wywędrował.

piotr30piotr    64

ja siałem 12 lutego saletrosan na pszenicę z małymi obawami że jest wcześnie

ale dzisiaj mogę powiedzieć że to był bardzo dobry termin pszenica ładnie się dokrzewiła ma ciemnzielony kolor a i kolein nie narobiłem bo później spadło sporo deszczu i początkiem marca nie udało się wjechać w pole 

czekam aby podać drugą dawkę .Pszenica na ogół ma 3 mocne rozkrzewieia i około 2-4 słabe do zredukowania 

za około 10 dni podam drugą dawkę bo myślę że pojawi się już kolanko

nawóz powinno się podawać w momencie ruszenia wegetacji u nas bardzo powolnie ale wegetacja ruszyła na początku lutego . jeś

dodam że przed zimą pszenica na ogół miała 3 liście do jednego widocznego rozkrzewienia 

tompil    3965

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

the1mati1    45

Mając przenice w fazie 3 liści mogę prysnąć CCC na dokrzewianie? Jaką dawkę zastosować? Ile mocznika i siarczanu magnezu?

XTRO    160

Mustang Forte z CCC się zgryzie ? mam zamiar dokrzewić jedną pszenicę, tylko w jakiej dawcę CCC ?

Edytowano przez XTRO

losktos    120

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

niech ten sprzedawca sam się popryska.

Ja bym nastawił się na chwile obecną na zabieg mocznikiem (15%) + siarczan magnezu i odżywka PK (w tych fazach pszenica jeszcze słabo pobiera składniki z gleby także warto podać). A drugi zabieg jak już rośliny będa poza fazą 3-4 liści (wszystkie lub jak najmniej poniżej tej fazy) CCC 0,7 + siarczan magnezu + mangan + miedź (mangan z miedzią osobno lub razem z CCC i siarczanem) - z tym zabiegiem musisz wyrobić się do ok. 10-15 kwietnia

Moddusem mozna wyrównac plantacje ale to się robi w BBCH 29, wcześniej nie widze sensu stosowania

ansu    73

Pierwszą dawkę N należy zastosować przed ruszeniem wegetacji, jest najbardziej plonotwórcza. Przy słabych 50% ogólnej. To N ma czekać na pszenicę. nie pszenica na N, szczególnie gdy ma być stosowany retardant.

knoro93    167

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

Nie wiem jakie warunki Panuja u Ciebie ale na odchwaszczanie ogólnie trzeba temperatury słońca i ciepłych nocy i oczywiście pełnej wegetacji jesli takie warunki masz to możesz pryskać. W tamtym roku robiłem poprawkę granstar plus grodyl do tego mikro siarczan oraz 0,5 l ccc. Powiem że efektów ubocznych nie widziałem. Ale nie przyszłość mieszać odzywek z herbicydami nie bede co najwyżej sylfunomczniki z ccc na dokrzewienie więc śmiało możesz pryskać. Jedna sprawa sylfunomoczniki same w sobie przyhamowuja pszenicę więc możesz tą setke mniej wlać tego ccc. Odnośnie późniejszego skracania dokrzewianie nie ma wpływu na skracanie a więc bez zmiany planów. Powiedziałbym nawet że dokrzewianie może mieć korzystny wpływ na pokrój łanu ponieważ hamuje pęd główny dzięki czemu boczne się lepiej rozrastaja i dorównują głównemu dzięki czemu łan staje się równiejszy.

Odnośnie pierwszych dawek o czym była mowa. Pisałem kilkanaście stron wcześniej że takie wczesne sianie azotu bez temperatur g***o daje. W tamtym roku spraktykowałem to i moje zdanie myśle że nie jeden poprze po tym sezonie. Oczywiście żeby nie było pisze tutaj o tych zimniejszych regionach naszego kraju. Azot posiałem 18 marca i nie ma różnicy miedzy polem z posianym azotem i bez. A takie gadanie że ktoś posiał azot a sąsiad nie i jego pszenica wyglada lepiej to co najwyzej śmieszne jest. Nie wiemy jaka odmiane posiał sąsiad co jej sypnął pod korzen mało tego w tym roku mam doskonały przykład. Pole wzięte w dzierżawe od x lat obsiewane zbożem. Pół pola przedplon bodajże owies albo mieszanka a połowa pola przedplon pszenzyto. Pole jak ręką odciął połowa wymarzła połowa jako tako ale się zieleni wszystko to samo odmiana nawozene itp. różnica w przedplonie. Więc takie gadanie że moja pszenica wyglada lepiej bo dałem azot nie ma sensu i uzasadnienia. 

hardkor113    19

Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.
Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

jahooo    259

Masz trochę racji, ale wszystko zależy od tego KIEDY da się ten azot wcześniej. W moich warunkach rozsypanie nawozu 1 pierwszych dniach marca to prawie miesiąc oczekiwania na ruszenie wegetacji. Dlatego dałem pierwszą dawkę około 10 dni temu i czekam. Jeśli u kogoś od początku marca jest non-stop na plusie przynajmniej te 5 stopni w nocy, to pszenica już dawno powinna ruszyć i mógł sobie sypać 5 czy 10 marca.

Różnica w kolorze to żadna różnica - kwestia odmiany, przedplonu, jesiennego nawożenia, przezimowania. Ocenić można za najwcześniej 2 tygodnie, jeśli będą sprzyjające warunki.

Jakie dawki na dokrzewienie stosujecie yary kombiphos ? Lub jakie inne odżywki fosforowe proponujecie ? Zabieg bedzie razem ze Stabilanem 0,7l, mocznikiem i siarczanem magnezu.

ansu    73

Posypanie saletrą , a dostępność azotu to nie tak od razu

Moja posiana w listopadzie w lutym nie było widać, że coś tam rośnie dostałe N miesiąc temu, pięknie się zieleni.

30km od Lublina

... po raz pierwszy bronowałem na wiosnę, fajnie wyszło. Miałem obawy miejscami brona szla dość głęboko.

Edytowano przez ansu

losktos    120

Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.

Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

http://www.agrofoto.pl/forum/blog/50/entry-1663-kilka-propozycji-na-ochron%C4%99-fungicydow%C4%85-t1-w-pszenicy-ozimej/

we wpisie masz podane odnośniki do kolejnych części, zabiegów T2, T3, T2/T3

panczo1922    68

U mnie pszenica tragedia..
Odmiana Muszelka... Cud że przeżyła, ale prawdę mówiąc gowno rośnie :-/
Dostała 210kg saletry z końcem lutego a na dzień dzisiejszy bez problemu można zobaczyć jak mysz biega po polu z odległości 100m taka jest rzadka...
Planuję na dniach 0,6-0,7 l/ha Ccc plus mocznik plus siarczan i mam nadzieję że coś pomoże.
Pytanie z innej beczki
Znalazłem w garażu chlorotalonil (gwarant bodajże) gdzie ważności się skończyła 2 lata temu, ale opakowanie jeszcze nie otwierane...
Nadaje się to jeszcze do użytku?

g60dalk    3

Mogę wykonać zabieg Huzarem w pszenicy jak temp. w dzień ma być po niedzieli na poziomie 15-19 stopni  przez 3-4 dni? w nocy nie wiem ile ma być ale raczej bez przymrozków

robert81    1

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

masa24    55

czy sam lancet poradzi sobie na polu gdzie jest klopot z rumianem i chabrem czy dodac cos jeszcze do niego?

andrew3011    3

koledzy mam pytanie sprzedawca dał mi na pszenice na chwasty Protugan 2l/ha + Chwastox 2l/ha i mam pytanie czy na dniach pryskać razem czy osobno?

Raptus902    30

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

Dlaczego ma nie wyjść. Jeśli będą odpowiednie warunki to wszystko urosnie :)

jahooo    259

Lancet da sobie radę, u mnie co najwyżej na lżejszych kawałkach potrafi przepuścic trochę miotły (głównie na piachu). Tylko trzeba pryskać w odpowiednich warunkach - wilgotność, temperatura, bo działa głównie doglebowo i w wyższej temperaturze.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.