Skocz do zawartości

Polecane posty

Tomek90    191

Pszenica w słabej kondycji, potrzebny szybko mocny kop na regeneracje. Saletra czy RSM dawać na pierwszą dawkę? Pytanie raczej do praktyków obydwu nawozów. 

andrzej1988    101

Chcesz dac jej kopa do daj saletre puławksą. Szybko sie rozpuszcza. Saletra ma duzo azotu azotanowego czyli szybko działającego a RSM ma mało tego azotu. Na drugą dawke bym dał RSM

Wiadomość z agroFakt.pl

1490    5

Witam saletra najlepsze rozwiązanie  przy wyższych temperaturach dać coś na dokrzewienie

thug    196

Chcesz dac jej kopa do daj saletre puławksą. Szybko sie rozpuszcza. Saletra ma duzo azotu azotanowego czyli szybko działającego a RSM ma mało tego azotu. Na drugą dawke bym dał RSM

tak naprawdę każda saletra bardzo dobrze się wchłania ,nawet kędzierzyńska  a to co niektórzy mylą ze słabą rozpuszczalnością , to pozostałości otoczki wapniowo -magnezowej

ahten    9

Tylko ze jeszcze modelegem prognozuje przymroski nocne do -10 stopni na kolejen 10 dni... Azoty nie rozhartuja zbytni pszenicy?

Lider19    32

RSM zadziała kiedy trzeba ze względu na forme N a przymrozki to tylko mniejsze straty.Stosuje również saletrę ale na II dawki

HenrykK56    0

u nas wczoraj śnieg padał, i w nocy były przymrozki, na razie czekam z dawaniem czegokolwiek na pszenice 

Wojtek1609    5

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

loquito    14

Jaki nawóz dolistny polecicie i w jakiej dawce stosujecie aby dostarczyć mikroelementy pszenicy ozimej?

thug    196

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu

loquito    14

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu

A przy których zabiegach dodajesz mikroelementy, bo myślę że dobrym pomysłem jest dodanie ich w dawce ok 1,5l/ha Yara Zboże  do zabiegu T1/regulacja wzrostu 1-sze kolanko, a potem z T2 na liść flagowy w dawce 0,5l/ha Yara Zboże. A jak Ty stosujesz i czy Yara Zboże jest dostępna w 5l opakowaniach ? 

thug    196

nie spotkałem w 5 l op a robię  do t1-1,2 l yara vita  do t2 0.8 l

Tomek90    191

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

Zamiar był saletra na pierwszy strzał, RSM 32 na drugi ale zima była jaka była także tego. 

W podlaskim już wala już azot miejscami. 

dachu127    77

Panowie jakie macie doświadczenia Z pszenica trape i torridon z kws? No nie wiem którą kupić.

Lider19    32

Potwierdzam YARA zboże stosuje od lat nic innego do tej pory nie znalazłem na rynku o takim stężeniu YARA to spirytus a reszta to cienkie zupki.Oczywiście można mieszać samemu ale wychodzi to drożej ,Do praktycznie każdego zabieg siarczan magnezu jedno lub siedmio wodny choć YARA go zawiera to i tak dodaje. Dziesięciolitrowe opakowanie waży 17 kg o czymś to świadczy i nie jest to gips ale miedż

agroyoko    29

Jakoś do tej pory nie wpadłem na to, zeby porownac yaravita zboze do multiple. Musze sprawdzić, ilez to wiecej skladnikow procentowo zawiera yv. zb.

Wojtek1609    5

Witam,

Możecie powiedzieć coś więcej o nawozach dolistnych Yary ?. Jak wygląda to cenowo i czy rzeczywiście jest tak super jak wnioskuję po waszych postach ?.

Do tej pory stosuję Poly Feed.

Edytowano przez Wojtek1609

losktos    118

A nie lepiej by bylo lepiej  dac teraz 100 kg saletrosanu a pozniej dokrzewic 150 kg saletry? Oraz w razie potrzeby dac CCC?

nadmierne dokrzewianie nie jest korzystne, nie ma co przesadzać. Decyzja należy do Ciebie

Pszenica w słabej kondycji, potrzebny szybko mocny kop na regeneracje. Saletra czy RSM dawać na pierwszą dawkę? Pytanie raczej do praktyków obydwu nawozów. 

jeżeli wejdziesz w najbliższych dniach  z nawozem to "wybitny kop" nie będzie aż tak bardzo potrzebny. CO innego jeśli powróci zima, lub wysianie nawozu się opóźni.

Co do samego wyboru nawozu -  jeśli bardzo Ci zależy na pobudzeniu decydowałbym się na saletre ze wzgledu na wyższy udział formy saletrzanej

Lider19    32

Yara wita zboże 10 l 240zł netto cena 2015 r jeśli chodzi o rzepak nie stosuje taniej wychodzi kupić bor osobno

Slomek    184

Witam :D
Dziś po obejściu pól, dokładniej pszenicy zaobserwowałem coś takiego: pszenica generalnie wymarzła, pole czarne itd... Ale da się znaleźć rośliny które wypuściły korzeniu włośnikowe i ze środka zupełnie od korzenia, pomimo, że łodyga/ źdźbło już zgniło zupełnie od korzenia pojawia się biała część źdźbła jakby odbijało prosto od korzenia. Powiedzcie mi czy coś takich roślinek będzie w ogóle ? Zaobserwował ktoś coś takiego ? Stary korzeń z jesieni wygląda na obumarły.

major_89    35

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

Slomek    184

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

ścięło wszystko to co jest ponad korzeniem, lecz po wykopaniu łopatką widać że od dołu idzie biały przyrost

Zenonim    47

Szczerze to już nawet nakładów ci nie zwróci taka pszenica. jare dadzą dwa razy lepiej.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się