Skocz do zawartości

Polecane posty

WHATEVER

mat93    30

ja miałem tybalta w tym roku mam nawet zdjęcia w galerii , na dobrej ziemi może coś pokazać ja siałem chyba 10 marca ,przy 120kN na 5 ,6 klasie dała około 5,5 tony/ha

masa24    55

kolego losktos dziekuje za konkretna i fachowa wypowiedz. domyslam sie ze masz wyksztalcenie rolnicze , ale moze moglbys polecic jakas fachowa literature ktora troche moglaby mi pomoc w rozumieniu takich procesow?

maniek20    71

chcesz lietrature jaka sie posługuje w technikum rolniczym to kup sobie produkcje rosliną od 1 do 3 a unas juz jest -12 2,5 metra nad ziemią a rzepak  moze mieć kiepsko ale ponoć w niedziele w  nocy ma być gorzej 

Wiadomość z agroFakt.pl

jahooo    257

Większość literatury, którą znam niewiele mówi o takich zależnościach. Częściej coś się można dowiedzieć z artykułów w prasie fachowej, ale tu kłaniają się podstawy chemii, biologii i fizjologii roślin, bo zazwyczaj jest to skrót dla ludzi obeznanych w temacie.  Ja mam znajomego człowieka z ODR i oni sami mają problemy z pozyskiwaniem najnowszej wiedzy. Np. firmy chemiczne za takie szkolenia chcą wyłączności na doradzanie ich produktów, tak jak w przypadku lekarzy. Zafundujemy ci szkolenie, jak będziesz aplikował nasze leki.

Wejdź na www.meteo.pl - jedna z najlepszych prognoz jakie znam.

Model UM jest oparty na danych z czujników i bieżących raportach, ale nie uwzględnia danych historycznych. Model COAMPS z kolei uwzględnia dane historyczne, w tym ukształtowanie terenu itp.

Dziś jest fajny komentarz synoptyka, że na wschód od Wisły bardziej adekwatny dziś będzie ten drugi model prognozowania, bo przy wietrze ze wschodu lepiej opisuje kryteria wejściowe. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się model UM, zwłaszcza na 24h do przodu.

U mnie spada śnieg konwekcyjny, czyli wytrąca się wilgoć w powietrzu i spada w postaci płatków.

Dziś w nocy było -13,5 stopnia.

Edytowano przez jahooo

losktos    120

kolego losktos dziekuje za konkretna i fachowa wypowiedz. domyslam sie ze masz wyksztalcenie rolnicze , ale moze moglbys polecic jakas fachowa literature ktora troche moglaby mi pomoc w rozumieniu takich procesow?

jestem po zwykłym technikum rolniczym i studiach inżynierskich na kierunku rolnictwo.. Co do literatury nie polece nic konkretnego bo ciężko się skupić na czymś konkretnym. Owszem wiedze opieram na książkach z technikum (produkcja roslinna 3 tomowa) oraz kilku innych publikacjach i czasopismach.

Ale żeby jasno zrozumieć wiekszość procesów najlepiej jest "oczytać" kilka książek. W jednej może coś być nie jasno wyjaśnione, z drugiej znowu możesz coś wyciagnąć i skleić w zrozumiałą całość. Bynajmniej dla mnie taki sposób pozyskiwania wiedzy jest skuteczny.

Tak więc książki rolnicze, czasopisma, internet i multum chęci..

major_89    35

@masa24. Zakup roczną prenumeratę Nowoczesnej Uprawy lub TopAgraru. Jeśli czytasz z zrozumieniem po roku nabędziesz takiej wiedzy, że porady na tym forum nie będą cię interesowały.

misio3p    773

Mam pszenicę ostroga, siana 26.09, obsada 380szt/m^2, obecnie ma od 3 do 6 liści. Co i w jakiej ilości polecacie na pierwszą dawkę N? Plon na jaki chciałbym poprowadzić uprawę to ok. 7t/ha :)

@masa24. Zakup roczną prenumeratę Nowoczesnej Uprawy lub TopAgraru. Jeśli czytasz z zrozumieniem po roku nabędziesz takiej wiedzy, że porady na tym forum nie będą cię interesowały.

Również się nie zgodzę, gdyż wiedzę trzeba czerpać z wielu źródeł  ;) 

krzychu1833    9

Większość o czym piszę kolega losktos to podstawy prowadzenia łanu, kupcie sobie książki o tej tematyce i się uczcie :) Nie trzeba być po studiach żeby osiągać super wyniki, wystarczą chęci do zrozumienia fizjologi plonowania roślin i trzeba mieć do tego zamiłowanie

andrzej1988    102

Mam pszenicę ostroga, siana 26.09, obsada 380szt/m^2, obecnie ma od 3 do 6 liści. Co i w jakiej ilości polecacie na pierwszą dawkę N? Plon na jaki chciałbym poprowadzić uprawę to ok. 7t/ha :)

Również się nie zgodzę, gdyż wiedzę trzeba czerpać z wielu źródeł   ;)

W pierwszym wypadku należy zacząć od tego w jakim stanie bedzie pszenica po zimie. narazie jedynie mozna sobie prognozowac nawozenie i prowadzenie łanu. Pozniej w trakcie wszystko wychodzi co ile dac

Anetka1    69

znam rolnika który nie na ukończonej szkoły podstawowej a jest najlepszym rolnikiem w okolicy i chętnie korzystam z jego rad to o czym tu piszecie to jest tylko wiedza na poziomie elementarnym tz oczywistym

kali828    15

U mnie we wsi nikt nie ma pojęcia o prowadzeniu łanu jak zrobic próbę kręcona policzyć obsadę itd ustaleniu dawki nawozu i jazdy nazeka na cenę. .......jakby coś to zmieniło przy plonie 3 t

renovoltage    72

Teoria,  teorią a praktyka i tak swoje pokazuje, często to co gdzieś się sprawdziło lub daje dobre efekty u nas nie musi przynieś określonych rezultatów. Nawet samo prowadzeni dwóch odmian pszenicy może całkowicie się różnic i nie wystarczy sucha wiedza a trzeba poznać podczas sezonu odmianę, roślinę aby wiedzieć co i jak a i tak pogoda, zmienność swoje jeszcze doda

thug    196

znam rolnika który nie na ukończonej szkoły podstawowej a jest najlepszym rolnikiem w okolicy i chętnie korzystam z jego rad to o czym tu piszecie to jest tylko wiedza na poziomie elementarnym tz oczywistym

można i tak

tomek73    188

Tam to dopiero potrafią głupoty pisać. Sponsorowane  artykuły.

Z To Agry zrezygnowałem z 3 lata temu i nie che jej widzieć już.

Jeździć na spotkania polowe, słuchać co doradcy mówią, i samemu robić  doświadczenia polowe, Nie bać się zapytać innych rolników co robią że tak dobrze na tym wychodzą i z głową wchodzić w nowości, ale też i potrzeć do tyłu, bo widzę że  te metody co PGR robili w latach 70-80 teraz postrzegane są jako nowość.

thug    196

najpierw zadbać o podstawy będę to wałkował( ph i nawożenie npk i mikro) a o nowościach można czytać ze stosowaniem nowości czekać na wiarygodne doświadczenia polowe  które pokażą zwyżki plonów przewyższające cenowo właśnie zastosowanie  tych nowości

rozwala mnie jak niektórzy pytają o stosowanie aminokwasów  dolistnie żeby podnieść plon a ph na średniej glebie około 4.5-5 .

andrzej1988    102

bez wapna nie ma plonu. Mozna sypac i sypac nawozy co z tego jesli roslina nie bedzie dobrze ich wykorzystywac bo bedzie gleba zakwaszona

20CBR12    51

Ja znam np rolnika który wywiozł jednego roku 180ton (około,podejrzewam że jeszcze więcej) obornika na ha i był autentycznie zaskoczony że nie przyniosło to zamierzonego przez niego efektu w pszenicy ozimej jeszcze większe zdziwienie z jego strony było gdy mu na tym stanowisku kukurydza nie chciała rosnąć choć dołożył kolejne 100ton obornika, dopiero jak pozwolił sobie pomóc dowiedział się że ma ph 4.5 na całym polu w wyniku jego działalności dlatego też uważam że przede wszystkim należy rozmawiać ze sobą brać udział w szkoleniach i nie bać się zadawać pytań tym co wychodzi to lepiej to taka moja rada..

Edytowano przez 20CBR12

loquito    14

W jakiej dawce powinien być podany ten nawóz dolistny Krista MKP Yara? Chciałbym go podać po wznowieniu wegetacji, przed pierwszym kolankiem. 

ansu    73

Byłem kiedyś na szkoleniu po oficjalnej części przy stole obficie nakrytym mówię do pana doktora xxx że chyba trochę mija się z prawdą, a nawet wręcz pi.... uśmiechną się i odpowiedział -"muszę mówić to za co mi płacą, a firmy nie interesują badania które nie dadzą zysku".

Podstawą jest pH, zasobność i struktura gleby i żadne nawożenie nie przyniesie efektów natychmiastowych Roślina nie pobiera składników z granulek.

LUKASZ82mtz    0

Witam panowie czy możecie mi dokładnie wyjaśnić pojęcie 

////wysoka tolerancja na zakwaszenie gleby?//////// co to znaczy bo nie wiem czy to dobrze czy zle

damianzbr    987

Wysoką tolerancję na zakwaszenie gleby opisują słowa koleżki ansu:  ,,że chyba trochę mija się z prawdą, a nawet wręcz pi.... uśmiechną się i odpowiedział -"muszę mówić to za co mi płacą''

Czyli płacą im aby mówili że to dobrze jeśli dana odmiana ma wysoką tolerancję na zakwaszoną glebę, ale nie dodają że jeśli nie stosujesz wapna to pH masz poniżej 5 i wtedy nawet wysoka tolerancji nie zmieni stanu rzeczy czyli niskiego plonu.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam was ponownie otóż mam taką sprawę do was byliśmy w sklepie pytać sie o rozdzielacz do pompy hydraulicznej w c-330 ten kolo siedzenie nie na błotniku. Okazało sie że sa 2 typy owej części czyli po regeneracji i nowy cena po regeneracji 300 zł a nowego 489 zł. I mam do was pytanie czy jest sens brania używanego ale po regeneracji czy nowego nie wiem jak jest z tymi po regeneracji ale słyszałem że długo nie pociągnie. Miał z was ktoś taki problem ?
    • Przez krystiano35
      Witam.Mam ciągnik ursus 3512 od pewnego czasu zaczą dymić dużo więcej wtryskiwacze ustawłem na 190 bar tak jak zaleca instrukcja,luz zaworowy ustawiłem 0,3 też zgodnie z instrukcją i ciągnik dalej dużo kopci wydaje mi się że przestawiła się pompa wtryskowa chciałbym zmniejszyć mu dawkę paliwa ale dokładnie niewiem gdzie i o ile tą dawkę paliwa zmniejszyć. Pomóżcie Prosze

Ortografia. @quercus
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam pytanie zwłaszcza do tych z Wielkopolski. Znalazłem taki ciągnik na necie ( http://olx.pl/oferta/case-ih-5150-pro-z-niemiec-penumatyka-klimatyzacja-CID757-IDekwYn.html#22f147246f ) żeby go zobaczyć muszę przejechać 500km a przy gospodarstwie mlecznym ciężko wyrwac sie na caly dzien. A wiec moze ktos zna tego handlarza był u niego wie co jest wart i czy moge sie wybrac smiało go obejrzeć. Czekam na wasze opinie co sadzicie o tym egzemplarzu. Ja jestem z Małopolski- z góry dzieki za info
    • Przez Mario35
      Witam wszystkich. Mam takie pytanie. Ktory z tych ciagnikow byscie wybrali. Wiem ze new holland t 4cyl a renault 6cyl. Tylko chodzi mi o awaryjnosc i mozliwosc pozniejszego odsprzedania. Opisze moja sytuacje, mam znajomego co sprowadza ciagniki czekam az przywiezie mi case, tylko jeszcze nic ciekawego nie znalazł a ma te dwa na stenie. ja musze miec ciagnik w maju na sianokiszonke(prasa NH BR560A) i dlatego pytam ktory byscie wybrali bo jak nic nie znajdzie to musze ktoregos wziasc. Pozniej bym go sprzedał jak przywiezie case i ktory mógłbym szybciej sprzedac.
      Oba ciagniki sa w bardzo dobrym stanie NH z 1998r a Renia 1995. Czekam na wasze odpowiedzi.
    • Przez Butowsky
      Witam. Kupiłem traktor Case International 574 do remontu i mam problem gdyż Traktor nie odpala. Po użyciu samostartu pali na dotyk po zgaszeniu silnika i powtórnej próbie go zapalenia ciągnik nie daje znaków życia, Nie idzie go odpalić nawet gdy silnik jest ciepły jedynie za pomocą samostartu lub plaka. Proszę o pomoc.