Skocz do zawartości

Polecane posty

koczas    53

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania

A czy nie taniej, i niekoniecznie źle wyszło by takie coś na septoriozę.

T1 Duett Star 1+Atak 0,8 ok 140 zł

T2 Safir 0,8 +Credo 1litr ok 160 zł

Ewentualne T3 tebukonazolem to ok. 45 zł

Według testów każda substancja jakoś tam działa na septoriozy, najlepiej epoksynazol a prochloraz oraz chlorotalonil nienajgorzej (choć chlorotalonil podobno kiepski na mokre pogody bo się zmywa).

Rozwiązanie Boogie+Adexar to koszt ok. 210 zł+180 zł czyli 390 zł. Jedziemy cenami z neta, zapewne u handlowca wyrwie się trochę taniej zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie.

Mile widziane komentarze Panów, którzy znają się na tym lepiej. Kiedyś tak przeglądałem sobie te testy i zapisałem taką kombinację-sam jestem ciekaw opinii.

Edytowano przez koczas

rocco0987    19

Dokladnie tez kiedys sypalem mącznik i jeżeli zalezy ci na słomie to mącznik syp a jak chcesz z klasa cos uzyskać to saletrzak badz saletra, zanim sie macznik rozpuści i zanim zacznie sie jego przemiana to uu troche minie. Macznik zbyt wolno uwalnia azot zeby 100% zaopatrzyć roślinę.

U nas doradca twierdzi że z przeprowadzanych prób wynika iż po stosowaniu mocznika pszenica zazwyczaj uzyskuje lepsze parametry niz na saletrze. W tym roku pierwszy raz stosowaliśmy mocznik zamiast saletry a wiosna była zimna jednak mocznik zadziałał dobrze i czasowo.

Chociaż bałem sie troche bo po 2 dawce na saletrze pszenica robiła się aż granatowa a na moczniku była bledziutka, nie nabrała tak intensywnego koloru ale plon ok nawet jak na te susze.

losktos    118

mocznik najlepiej nadaje się na 2 dawkę. Bo na 1 i 3 według mnie nie. No i trzeba pamiętać że w porównaniu do saletry trzeba go rozsiać tydzień do dwóch wcześniej

A czy nie taniej, i niekoniecznie źle wyszło by takie coś na septoriozę.

T1 Duett Star 1+Atak 0,8 ok 140 zł

T2 Safir 0,8 +Credo 1litr ok 160 zł

Ewentualne T3 tebukonazolem to ok. 45 zł

Według testów każda substancja jakoś tam działa na septoriozy, najlepiej epoksynazol a prochloraz oraz chlorotalonil nienajgorzej (choć chlorotalonil podobno kiepski na mokre pogody bo się zmywa).

Rozwiązanie z Bayera to koszt ok. 210 zł+180 zł czyli 390 zł. Jedziemy cenami z neta, zapewne u handlowca wyrwie się trochę taniej zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie.

Mile widziane komentarze Panów, którzy znają się na tym lepiej. Kiedyś tak przeglądałem sobie te testy i zapisałem taką kombinację-sam jestem ciekaw opinii.

Stosowałem podobną mieszanke z pewnymi zmianami.

T1 takie samo, T2 Rubic (to samo co safir) 1l + Acanto 0,5 l , T3 Topsin 0,7 + Tebu 0,7

Jak dla mnie super działanie za rozsądną cenę. Porównując przykładowo z pakietem  Capalo + Adexar + Osiris oceniłbym tak: T1 działanie podobne (Capalo będzie silniejsze pod względem maczniaka) , T2 - Adexar będzie raczej ogólnie silniejszy, T3 - również porównywalne (pod kątem septoriozy plew osiris będzie nieco lepszy)

W lata suche gdzie nie ma zbyt silnej presji chorób myślę ze śmiało można kusić się o tańsze rozwiazania które przyniesie na pewno nie wiele gorszy skutek. W sezonach wilgotnych warto rozważyć rozwiązania z górnej półki, aczkolwiek i '"kombinowana mieszanka" nie jest z góry skazana na niepowodzenie

Wiadomość z agroFakt.pl

koczas    53

Ja na t2 dawałem z kolei Safir+podróba Amistaru, ale tak patrzyłem na ten chlorotalonil z credo, że na septoriozy może pomóc trochę. Ewentualnie zamiast tego credo, amistar/acanto+gwarant na te odmiany bardziej wrażliwe na septoriozy dla pewności.

Ulman    275

Chlorotalonil jest u nas mało doceniany bo działa powierzchniowo ale jak popatrzysz na zachodnie programy to bardzo często jest  i w T1 i w T2.. Poza tym jest to bardzo dobra substancja zapobiegawcza ale leczniczo jest już słabiutko więc trzeba wiedzieć kiedy stosowanie ma sens.

iron    394

myślę że rsm 32 jak najbardziej tylko czy chcesz dać 200 l. czy 200kg. bo to różnica

lebek5    9

T1 tilt+ atak a T2 pokusze sie chyba na Adexer lub Fandango. JA w tym roku na drugą dawkę dam 200kg mocznika zobaczymy jak zadziała.

koczas    53

w 100 kg jest 32% N ?pierwszy raz w tym roku na probe bede stosowal RSM 

W 100 kg RSM 32 są 32 kilogramy azotu. Ale 100 kg RSM to nie jest 100 litrów RSM. 1 litr RSM to coś około 1,32 kg więc przelicz sobie. 200 kg RSM to będzie chyba 152 litry

200 kg mocznika to za dużo według mnie. Ja daje 140-150 kg i jest super-azotu wychodzi tyle co 200 kg saletry.

hobbysta21    18

ja na w tym roku 1raz w grzybowke sie bawilem i na T1 poszedl bumper super+ lotus (1+0.4)a na T2 Soligor. T3 nie robilem gdyz skrecalo przenice z suszy i sie obawialem pozatym koncowki juz zolky mi po T2... ogolnie zadowolony bylem, Arladia raczej zdrowo sie trzymala.

tomekZ058    75

a ja robiłem tak pszenice Arkadie i Bamberke

T1 Tilt Turbo (1l/ha)+Mirage (0,7l/ha)

T2 Soligor (1l/ha) na.Arkadie a na Bamberke Duett Ultra (0,6l/ha)

T3 Tebu (1l/ha)+Topsin (0,7l/ha)

a Natule

T1 Duett Star (1l/ha)+Mirage (0,7l/ha)

T2 Falcon (0,7l/ha)

T3 Tebu (1l/ha)+Topsin (0,7l/ha)

Edytowano przez tomekZ058

pawel177    3

Ile maksymalnie można dać mocznika na 300 l wody? Chodzi mi,żeby nie przypalić zborza.Coś sobie wykombinowałen,że na 1 strzał podam azot w płyne.Nie rsm.

w fazie krzewienia bezpieczne stezenie mocznika to 15% a wiec na 300 l wody wyjdzie 45 kg mocznika ale azot zastosowany dolistnie to nie to samo co azot zastosowany doglebowo

nie twierdze ze dolistnie stosujac 45 kg mocznika dostarczamy 20 kg czystego N bonastepuja pewne straty nie zalezace od rolnika lecz dolistnie mozemy wspomoc rosliny bo ngdy dokarmianie dolistne nie zastapi doglebowego

bartekd91    3

Ja tez wcześniej druga dawkę sypalem 150 macznika teraz sypalem saletrzak 200kg i bylo zdecydowanie lepiej. A macznik szedł dolistnie, tak dalo sie zaobserwować.

marluk    29

T1 tilt+ atak a T2 pokusze sie chyba na Adexer lub Fandango. JA w tym roku na drugą dawkę dam 200kg mocznika zobaczymy jak zadziała.

na T2 polecam Acanto + Safir. U mnie sprawdzil sie w tym roku przy 2 zabiegach ale fakt to nie byl rok trudny do ochrony fungicydowej dla zboz.

Tomek90    191

Po co sypać saletrzak na druga dawkę skoro wychodzi drożej od saletry, a to praktycznie to samo i trzeba więcej się naciągać?? Rolnictwo to trochę też matematyka.

Ktoś coś pisał o ochronie grzybowej pod Muszelkę. Kolego to jest odmiana krótko słoma, które maja (większość) większy problem z chorobami liści i kłosa niż podstawy. Przy tej odmianie T3 jak dla mnie obowiązkowe, chyba że pogoda w czerwcu/lipcu będzie łaskawa.  

losktos    118

z saletrzakiem jest tyle CaO że nawet nie neutralizuje w pełni zakwaszającego działania nawozu tak więc patrzenie pod tym kątem mija sie z celem. Bardziej patrzyłbym na straty azotu które przy braku wody w wypadku saletrzaku będą wyższe niż w saletrze

piotrczem    47

Jak czytam teksty że mocznik zakwasza glebę saletrzak nie to mnie śmiech ogarnia.

Chyba że ktoś sypie ilościowo tyle samo jednego i drugiego to zauważy różnicę. ;)

Tylko co z efektem w postaci plonu! :wacko:

z saletrzakiem jest tyle CaO że nawet nie neutralizuje w pełni zakwaszającego działania nawozu tak więc patrzenie pod tym kątem mija sie z celem. Bardziej patrzyłbym na straty azotu które przy braku wody w wypadku saletrzaku będą wyższe niż w saletrze

- 100% trafności wypowiedzi.

staszek131415    2020

Czyli lepiej dać mocznik zwłaszcza doglebowo

losktos mozesz wyjasnic dlaczego straty azotu z saletry bedaniejsze mniejsze niz z saletrzaku skoro podzial na zawartosc formy azotu w saletrze i w saletrzaku jest 50% no3- i 50% nh4+

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się